Rozhodla jste se některá rodit doma? Znáte někoho?

womann
19. zář 2006

Ahoj,je tu nektera,ktera se rozhodla rodit doma,nebo jste vsichni pro porodnice?Nebo znate nekoho,kdo rodil doma?Dik za odpovedi 🙂

miluska.woolley
19. zář 2007

Holky, tak ja si taky pridam. Myslim si, ze nazory na porod doma se hodne odviji od toho, v cem jsme vyrostli.
Nekterym narodum zase prijde divny, ze cely tehu chodime k doktoru a po porodu tyden lezime v porodnici.
Kazda zena ma pravo si pro sebe rozhodnout, co je pro ni nejprijatelnejsi. Moje kamaradka rodila v Anglii obe deti doma. Pri prvnim porodu ji prevezli porodit do nemocnice, druhe porodila v pohode doma. A to ji bylo pri prvnim porodu 40. Jina kamaradka byla 4 hodiny po porodu dcery doma a prislo ji to normalni. Ja na to v te dobe vyjevene koukala.

sisstin
19. zář 2007

listicka: no..tak to je docela pravda 😕 s tím souhlasím 😉

majina
19. zář 2007

Já budu určitě rodit v porodnici ale pokud bude všechno v pořádku tak budu žádat o propuštění po 72 hodinách po porodu.... zase aby mě tam drželi skoro týden to se mi nechce 😖

sisstin
19. zář 2007

majina: no třeba tady v Pce, pokud nejsou komplikace..tak po normálním jdeš za tři dny domů..a po CR za čtyři 😉

majina
19. zář 2007

No jak kde... u mojí kamarádky bylo vše v pořádku-ona i miminko, porodila v sobotu a domů ji pustili až v pátek... to mi přijde zbytečný! Takže pokud by mi nastala taky takováhle situace tak to raději půjdu domů po 72 hodinách....

sisstin
19. zář 2007

majina: u nás je to hlavně z toho důvodu, že je natřískáno..a je zbytečný, aby tam šestinedělky byly dýl, když jim nic není 😕

majina
19. zář 2007

Skoro všechny moje známé a příbuzné byli s mímem v nemocnici 5 nebo 6 dní a oba přitom byli v pořádku

majina
19. zář 2007

Sis... já fakt nevím, je pravda že u nás v Litoměřicích pouštějí po 4 dnech ale třeba v roudnici si klidně maminu nechají déle 😅

sisstin
19. zář 2007

majina: jo..záleží od porodnice 😉 já právě píšu, že tady to není z důvodu pro pohodu matky a dítěte, ale spíš jen z organizačních 😅 😅 😅

majina
19. zář 2007

přesně tááák 😉 je jasné že kdyby si mamča stěžovala na nějaké bolesti tak ji asi z nemocnice nevyženou a nechají si je tam... no i když u nás je možný všechno 😠 😀

lenkabu
19. zář 2007

Já dám teď asi trapný příklad...jestli koukáte na Ordinaci,tak tam mají přirozené porody dobře zařízené...rodí se s PA a doktor je přes chodbu kdyby byly komplikace. Já nevím moc jak to chodí jinde,ale mám zkušenost s porodnicí u Apolináře a tam normálně rodily PA,zvlášť vícerodičky. Doktor byl poblíž,ale odrodila si to PA sama. A k prvorodičkám, dvojčatům a komplikacím chodil doktor vždy. To mi přijde rozumný, PA jsou rozhodně kvalifikované odvést nekomplikovaný porod.

bihan
19. zář 2007

Tak ja vám pridám niečo z Francúzska 😉 Pôrod doma mi príde neskutočne riskantný a nikdy by som ho nepodstúpila, ale tu napríklad normálne prebiehajúci pôrod majú na starosti PA... nie jedna, väčšinou 3 a jedine ak je problém, volajú lekára.. aby som bola úprimná, celkom sa na to teším, lebo PA skôr nechajú ženu vybrať si polohu, poradia jej, ak treba, masírujú hrádzu, aby nemusel byť nástrih.. doktor sa netrápi: roztiahnite nohy a ide sa...
Čo sa týka pobytu v pôrodnici, sú to väčšinou 3-4 dni, ale dá sa odísť na vlastnú žiadosť (ak bol pôrod bez komplikácií) po niekoľkých hodínách (nemýslím dvoch, ale napr. 48), čo budem chcieť určite využiť... Samozreme potom nasleduje kontrola v nemocnic po týždni...

lenkabu
19. zář 2007

bihan: to zní dobře 😉

koc
19. zář 2007

ahojky,
přidávám se k lenkabu - mám zkušenost s porodnicí U Apolináře - samotný (první) porod před 8 lety vedl lékař, PA mi pouze pomáhaly (hl. jak si ulevit od bolesti a správně tlačit, taky včas zatlačily na břicho, když jsem začala mít problémy, nemohla dýchat a mimi muselo ven, protože se mu začalo zpomalovat srdíčko 😉 ; druhý porod před 14 měsíci naopak celý vedla PA a lékař byl poblíž, kdyby něco.. Šití probíhalo také s lékařem. Druhý porod byl rychlý a bezproblémový (cca 1 hod. po příjezdu do porodnice). Mohla jsem pít, kdy jsem chtěla, manžel byl u porodu, dítě jsem dostala na břicho, potom asi 2 hodiny jsme měli my tři naprosté soukromí a dokonce i občerstvení (rodila jsem v noci)... Na přístup a chování personálu si naprosto nemohu stěžovat.
Přikláním se k tomu rodit raději v porodnici, pokud je vše bez problémů s PA s možností okamžité pomoci lékaře pro maminku a dítě. Pokud bych rodila doma a mimi se něco stalo, nikdy bych si to neodpustila a těžko bych s takovou vinou mohla dál žít... Když jsme jeli do porodnice a já měla kontrakce v jednom kuse, bála jsem se pokud porodím v autě, aby bylo hlavně mimi zdravé - naštěstí jsme to stihli včas. Domů jsme šli čtvrtý den po porodu, upřímně se mi ani nechtělo domů - docela přijemné prostředí, milý personál (většinou) a hlavně další maminy a legrace s nimi... 🙂

draga
19. zář 2007

všechny holky co se rozhodnete rodit doma bez doktora všem vám přeju aby porod probíhal v poho a bez komplikací 😉 😵 , já bych např. bez doktora a medikamentů o Dalíčka přišla!!!!

lucija76
20. zář 2007

Bihan,tak ja jsem s francouzskou porodnici zas tak spokojena nebyla,PA byly mlade,dle meho nazoru prilis nezkusene a diskutovat se s nima nedalo o nicem,presne ten styl: roztahnout nohy a jdeme na to..vyber polohy porodu,masirovani hraze pri porodu(a to jsem poctive masirovala doma) atd vubec nepripadalo v uvahu 😅 Ti moc moc preju at mas pri porodu kolem sebe prijemnejsi personal 😵 😵 😵 Je to vse jen o lidech 🙂

xsipm04
21. říj 2007

Ahojky,
musím poděkovat Listice, že tady tak krásně vylíčila problematiku přirozených porodů a porodů doma a naprosto ve všem s ní souhlasím. Musím říct, že když jsem poprvé slyšela, že se někdo chystá rodit doma, také jsem si myslela, že je to nezodpovědnost, on si totiž člověk, pokud si nezíská informace sám, nemůže pod tíhou medializace lékařsky vedených porodů snad myslet ani nic jiného. Stačilo ale trochu se informovat a hned jsem pochopila, v čem je domácí porod lepší než porod v nemocnici, ale to vše už Listicka ve svých příspvěcích pokryla 🙂

Ještě k těm "náhlým" komplikacím u porodu. Jedna významná porodní asistentka, která vede jak porodní dům, tak chodí k porodům doma (mimochodem odrodila přirozeným způsobem i několik párů dvojčátek) řekla, že každý komplikace u porodu se ohlašuje minimálně půl hodiny předem, většinou ještě mnohem dříve, takže je vždy dost času, na zajištění případné lékařské péče. Porodní asistentka rodičku zná, zná průběh jejího těhotenství, její duševní rozpoložení a proto pozná dopředu, když se má porod začít komplikovat. Lékaři s vámi nemluví, nezajímá je psychika ženy, její napojení na miminko, zajímají je jen čísla na jejich přístrojích, která nesignalizují komplikaci s předstihem a velmi často jsou chybně vyhodnocována. Proto je porod doma dle mého názoru leckdy bezpečnější než porod v nemocnici. Dále jak už tady bylo zmíněno, umělé zásahy do porodu ho jen komplikují. V těhotenství by si žena nedala ani ibáč a těsně před příchodem na svět je schopná miminko nadopovat epiduralem a dalšími látkami. Když je porod vyvoláván, miminko ještě není na příchod připraveno a proto se může v cestách "zaseknout". O důsledcích nešetrného porodu a oddělení miminka od maminky po porodu na psychiku dítěte ani nemluvím. Proto se některé ženy rozhodnou raději rodit doma. A ať už se infomovaná maminka, která chce pro svoje dítě jen to nejlepší, rozhodne rodit doma nebo v porodnici, rozhodla se vždy správně ať už to dopadne jakkoliv. Nikoho bychom neměli za jeho informované rozhodnutí odsuzovat a už vůbec by neměly odsuzovat ti, kteří jsou neinformovaní rodiče a bez toho, aby si cokoliv zjistili, se svěřují do rukou lékařů (ale naštěstí to vypadá tak že nikdo takový na tyhle stránky snad ani nechodí 🙂

Ještě k tomu očkování, opět musím souhlasit s tím, že očkovací kalendář je nastaven trochu nesmyslně. Na konci šestinedělí jsme se sice nechali naočkovat na TBC, ale opět to vyplývalo ze strachu a mé neinformovanosti o této vakcíně a nemoci. Když se o tuto problematiku zajímám hlouběji, už vím, že moje mimčo asi nemá šanci se TBC nakazit. Aby se člověk nakazil, tak musí s infikovanou osobou pobývat v uzavřené místnosti minimálně 4 hodiny, což nám nehrozí ani při jízdě MHD. O tom mě ale nikdo neinfomoval, všichni pouze strašili. U hexavakcíny dokonce i naše dětská doktorka, když jsme jí žádali o odložení, konstatovala, že šance, že se malé miminko nakazí některou z těchto nemocí, snad kromě černého kašle, jsou nulové. Jo, případů černého kašle je prý poměrně dost, ale nakaženy jsou očkované děti. Také jsem dříve měla chybnou informaci o tom, že očkování chrání stoprocentně. NECHRÁNÍ!!!! Například ten černý kašel se vyskytuje u očkovaných dětí (on je tady totiž asi očkován snad každý). Hepatitida typu B mi připadá totálně nesmyslná, přenáší se krví a pohlavním stykem, stejně jako AIDS, kde by to asi mohlo miminko chytnout, vždyť nepřijde do styku ani s tou nakaženou injekční stříkačkou.

O čem se ale moc nemluví, je negativní vliv očkování na nevyvinutý imunitní systém dětí, jeho souvislosti se vznikem rakoviny, alergií a atopického ekzému a dalších poruch imunity. Když jsem si také zjišťovala informace o očkování na TBC, tak jsem se dozvěděla, že dokonce jsou potvrzeny i případy úmrtí miminek (je jich jen pár, takže nebojte) v důsledku této vakcinace. Tato miminka měla poruchu imunty, která nemůže být v tak krátké době po porodu identifikována a vakcína je zabila. Takže myslím, že odložit si očkování minimálně do toho 6 týdne není vůbec na škodu, zejména teď v zimě, když s takhle malým miminkem vyrazí člověk tak maximálně na procházku do parku.

s.arik
21. říj 2007

ahoj,
zcela porodům doma fandím, má-li to žena v hlavě srovnané, žádné zdravotní komplikace, zkušená PA u toho a porodnice dostupná....
sama jsem si říkala, že jestli budu při porodu mít dost duševního klidu, zkrátka zůstanu doma 🙂 ne že bych to natvrdo plánovala, byla to možnost, myšlenka vzadu 🙂 (bez PA, bez kohokoliv, jen s mobilem v ruce a klidným vědomím toho, že porodka je od nás 5 minut busem - čili sanitkou rychlovka), doma jsem měla nachystané ostré nůžky a gumičky na pupeční a všechny tyhle blbinky 😀
no, dostatek odvahy jsem na to neměla 🤐 odjela jsem do porodnice a byla jsem ráda, Ostrava_Vítkovice dostává ode mne *****, ale doma je doma, zdrhla jsem další den 🙂
nicméně příště chci rodit zase ambulantně tam, bylo to fajn, na porod doma nemám odvahu 😕

s.arik
21. říj 2007

a že jste to tu řešily...v Ostravě pouštějí běžně po 4 dnech je-li vše ok, dítě i matka, tzn. matka byla už na stolici, dítě mělo smolku, hojící se pupík a co já vím co ještě sledují....
na můj odchod po 27h se dívali jako na hazard s životem dítěte 😒 (pediatři) i když byla naprosto ok, jinak doktoři ženští byli v pohodě - zdravá jste, chcete reverz, běžte si, jen ti pediatři měli kecy 😖

doriska
21. říj 2007

Holky,
já jsem pro ať si každá rodí jak chce a kde chce. Když je u toho kvalifikovaná porodní asistentka a nemocnice poblíž, tak proč ne. Ovšem sama s manželem bych se do toho rozhodně nepouštěla. Já jsem tedy rozhodnutá rodit v nemocnici. Nemám z toho žádnou fóbii. Já jsem v nemocnici každou chvíli, tak mně to prostředí ani moc nevadí. A pak taky, kdo by po mně doma uklidil ten nepořádek? Manžel by to nezvládl, ten by při pohledu na placentu omdlel, já se po porodu rozhodně necítím na to běhat po bytě s kyblíkem a uklízet, a po PA bych to asi žádat nemohla. A taky ani nevím, co se s tím biologickým odpadem dělá, když porodíte doma? Do popelnice to asi hodit nelze a spláchnout do záchoda? Nevím, nevím... Já jsem ráda, že se o mě v porodnici postarají a nemusím tohle řešit. A těch pár dní tam taky vydržím. Já se přiznám, že poprvé se mi ani nechtělo moc domů, když jsem si představila, že tam budu na všechno sama, a kromě péče o mimi a moje poporodní poranění (já byla ve sprše snad 10x za den), budu muset ještě nakupovat, vařit, žehlit a prát...

terezkaaa
21. říj 2007

Já bych taky rozhodně doma nikdy nerodila.Porod jsem měla komplikovanej a neumím si moc dobře představit, co by se mnou sama asistentka pak dělala.V porodnici jsem byla 4 dny a vůbec mě nenapadlo si ten pobyt zkracovat.Docela jsem uvítala, že se o mě a malýho někdo postará.Navíc se ty dny na šestinedělí dají slušně využít,sestřičky ti pomáhají s kojením,poučují a radí, jak s miminkem...právě tam jsem do sebe dostala nejvíc informací.Myslím, že je to škoda odcházet dřív.

terezkaaa
21. říj 2007

Jo, a to hlavní jsem zapomněla.Především už jen kvůli miminku bych z porodnice dřív neodcházela.

listicka77
21. říj 2007

No našla bych i jeden nový důvod, proč nerodit v porodnici - doma vám dítě nikdo nevymění! 😀

myschka
21. říj 2007

V Plzni taky pouští po třech dnech u normálního porodu a čtyřech u CŘ, já bych doma nerodila naštěstí mě
to nenapadlo a tak máme zdravou holčičku. Porod probíhal úplně normálně až na posledních 10 min kdy malá stratila ozvy a já nebyla schopná jí vytlačit. Každá minuta hrála roli. Nakonec jsme to zvládly i když malá musela dostat kyslík a já mám skoro 30 stehů. Prostě byla moc velká 4350g

myschka
21. říj 2007

já bych si jí poznala 😉 a hlavně by mi bylo divný, že má druhý den o půl kila míň.

terezkaaa
21. říj 2007

Já bych ho taky poznala.Mně to přijde celý nějaký divný.Ani jedný mamině nepřišla ta váha zvláštní,nevšimly si, že jsou díťata jiný...já si malýho okamžitě zapamatovala-není pravda, že všechny mimina jsou stejný.Možná kdyby dělali na sále fotky, tak by to zjistili

lukin
22. říj 2007

Já nesouhlasím s porody doma. Je to tisíckrát větší riziko než rodit v porodnici. No a odsuzujte si mě jak chcete, ale podle mě jde spíše o sobeckost a pohodlnost matky. Při porodu se může všechno zvrtnout. Matka např. může začít hodně krvácet a co by dělala PA v tomto případě doma bez potřebných přístrojů? Vůbec nic. Navíc i kdyby to bylo pět minut do porodnice, tak je při masivním krvácení pozdě.
A když odnesou dítě po porodu na ošetření, tak co jako? Dítě ani matka žádným traumatem z toho netrpí. Navíc doma by se taky muselo miminko očistit atd. A taky není pravda, jak tu některá psala (už nevím která), že komplikace jde zjistit i víc než půl hodiny před ní. U toho krvácení rozhodně nezjistíte půl hodiny předtím, že matka začne krvácet, ani nezjistíte půl hodiny předem, že dítě třeba zůstane uvíznuté, že přestane třeba dýchat atd. Je toho prostě hodně, a nikdy bych si nedovolila toto riskovat jen kvůli tomu, abych zůstala doma v tzv. domácím prostředí. Však bílé kachličky v porodnici mě nezabijí. A že budu po porodu 3 dny v porodnici? No a? Budu jedině ráda, když si budu moct odpočinout a bude o nás postaráno. Teď se příznivkyně domácích porodů bojí zůstat ty tři dny v nemocnici, ale jak by byly třeba vážně nemocné (nemyslím nic kolem porodů), tak by tam musely zůstat podstatně déle než ony 3-4 dny. Toto je můj názor a za ním si stojím 🙂 .

terezkaaa
22. říj 2007

lukin 😉

ronie
22. říj 2007

xsipm-naprosto nesouhlasim s tím neočkováním. Očkování se zavedlo a tím se některé choroby naprosto vyhubili-dřív na tyto nemoci umírali děti v 1000 a teď se vyskytnou vyjímečně takže to rozhodně smysl má a právě jen v tom, že se budou očkovat všechny děti. Nevim jaké máš info ohledně rakoviny a imunity, ale tyhle 2 věci spolu v tom smyslu jak píše dle mého názoru naprosto nesouvisí 😅

musko
22. říj 2007

ronie 🙂
Povodne som na to nechcela reagovať - ale nedá mi. xsipm - s tým očkovaním proti TBC sa mýliš vo viacerých veciach - 1. nakaziť sa možeš aj v električke, reštaurácii - kdekoľvek, kde sa nachádzal človek s otvorenou formou TBC. Práve očkovanie proti TBC - podľa najnovších imunolog výskumov práve toto robí tzv. zvrat vo vývoji T lymfocytov a bráni sklonu k alergii....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru