Rozhodla jste se některá rodit doma? Znáte někoho?

womann
19. zář 2006

Ahoj,je tu nektera,ktera se rozhodla rodit doma,nebo jste vsichni pro porodnice?Nebo znate nekoho,kdo rodil doma?Dik za odpovedi 🙂

kacka.va
26. črc 2009

no já rodila taky na zádech, na žádnou jinou polohu jsem totiž ani neměla sílu.
betel: já jsem chodila na cvičení, které vedla dula a zatím se jí nestalo, že by ji někde do porodnice nepoustili s maminkou, takže to co píšeš, že si porodní asistentku k porodu vzít nemůžeš, to se mi zdá dost nepravděpodobný.
co se týká TBC, tak dneska člověk neví, kde všude se s tím může setkat. Já jsem měla za to, že se s tím taky nesetkám, že to mají jen Ukrajinci podobní přistěhovalci, ale... třeba u nás v rodině TBC byla, měl ji děda, sice nebyl bacilonosič, ale nějaké ty fujtajbly TBC v sobě měl. A sousedky babička TBC taky měla a přitom je to úplně normální spořádaná rodina.

bio
12. říj 2009

Věty typu "matka, která nenechá očkovat svoje dítě, je přinejmenším hloupá. Snad každá máma udělá pro dítě to nejlepší a očkování proti tubeře a jiným prevítům je ZÁKLAD" nebo ohánění se výrazy typu "ale SPRÁVNÁ MÁMA tohle, DOBRÁ MÁMA tamto"... jsou celkem tragikomické. No, spíš tragické. Mně zase přijdou velmi hloupé maminky, které třeba krmí své děti od malička stravou plnou cukru, tropickým ovocem, kravským mlékem a výrobky z nich, případně maminky, které samy jedí a žijí tak nezdravě, že pak "nešťastnou" náhodou nemohou kojit a zničí dítěti imunitu umělou výživou. OK, jsou i případy, kdy to nejde z psychických důvodů atd., ale myslím si, že to jsou spíše výjimky. Jinak opravdu platí, že kdo co zaseje, to sklidí.

Matka, která se odjakživa dopuje nezdravou stravou, trpí nadváhou a při každém zabolení sahá po farmatikách (sáhněte si, dámy, do svědomí, kolik z vás jednou měsíčně div neumírá např. při něčem tak přirozeném, jako je menses = což ZDRAVÁ žena nezná) atd., se vlastně ani nemůže divit, že při porodu prožila spoustu komplikací - na základě čehož má pak doktory za bohy, bez nichž by to nezvládla. Asi opravdu ne. Ale napadat ženy, které žijí celkově jinak (ne podle reklam a blábolů dnešních výživářů a jiných rádoby odborníků, kteří např. doporučují cpát se kravským mlékem, pro člověka absolutně nevhodným, případě považují brojlera utýraného ve velkochovu za "zdravé dietní jídlo" atd. atd.), které většinou již prošly i trpkým poznáním, že dobrých, skutečně dobrých lékařů, kteří nejdou tupě s davem a nežvaní si do rukávu s faramceutickým průmyslem, reklamou apod., je velmi málo. Já jakmile někde vidím větu "mně to ale věřte, já jsem z doktorské rodiny" nebo "vím to přesně, studuju na PA" apod., beru to fakt s rezervou. Lidi, kteří fandí celostní medicíně, alternativním směrům nebo třeba makrobiotice, většinou každý, s doktory v čele, považuje za fanatiky a "sektu", ale já naopak za fanatiky něčeho, co je dobré leda pro byznys a peníze, nikoliv pro zdraví lidí, považuji ty, kteří ještě neprohlédli. Kteří věří, že doktor je vždy lidský anděl, připraven vždy každému pomoci, že porod je od přírody hrozné riziko, a proto je třeba, aby u něj bylo co nejvíc odborníků, svítilo se ostrým světlem, píchlo se pět urychlovaček, dítě se nepřirozeně tlačilo ven tím, že někdo nasedne rodičce bezohledně na břicho (být to miminko, veme jed na to, že by se mi ven v takové chvíli teda sakra nechtělo!), následně bylo vydrhnuto (nejlépe ještě s pomocí chemické kosmetiky), naočkováno něčím, co "nařizuje přece zákon!!" (a jestli to náhodou není všechno maličko jinak, to už si radši blíže nezjistíme, prostě potřebujeme mít pořád asi pocit, že někdo rozhodl za nás, že jsme voděny za ručičku, rozhodnou za nás autority, bílé pláště, stát ...), namonitorováno, uměle vyhříváno (přestože neexistuje lepší zdroj tepla pro novorozence než matčino tělo, případně doplněno nějakým tím plédem, čepičkou apod.), na kojení nám ho nosí hodné paní sestřičky, ať dítě zrovna chce, nebo nechce...ony to přece vědí lépe, mají na to ty školy.....

No, nechám toho. Beztak je to zbytečné. Bylo by fajn, aby měla každá žena možnost volby, to je celé. Nemyslím si, že většina dnešních žen je schopna rodit doma s PA, a to je vlastně dobře. Nijak je neodsuzuji. Já jen odsuzuji ty, které nezvládnou bez farmatik ani migrénu při PMS (kterou si způsobují jen a jen samy svou stravou á la kafíčka, dortíčky, mlíčko, masíčko, uzeninky, cola - samozřejmě light apod.), ale ženám, které jsou odhodlány nejít s davem a třeba rodit s asistentkou v domácím prostředí po jistě zralé úvaze, ne z rozmaru, nahlas nadávají. Ohánějí se slovy "riziko, hazard, ohrožování dětí pro vlastní pohodlí"... Mně přijde jako mnohem horší hazard třeba to, když vidím některé matky u kočárku vesele kouřit. Nebo ženské, které si ani v těhu neumějí odepřít alkohol, kávu, hromadu cukru. Přijde mi prostě k smíchu, že porod doma zdravou ženou, která má zřejmě dostatek odhodlání, sil a schopností porodit i bez bohů v bílém plášti a vyvoláček (které btw způsobují vysoké procento těch "náhlých komplikací", jimiž se tu některé tak oháníte), je tak zatracován, zatímco fakt, že většina maminek své děťátko vesele krmí kinderčokoládkami, Jupíky a jinými hnusíky, dávají mu už od raného věku salámky apod., je úplně normální. To pochopitelně není hazard, to dělají přece ty dobré a nejlepší mámy, které poslušně rodily "v porodce" s hodným panem doktorem a možná nějakými těmi ošklivými zážitky, které se přece "rychle zapomenou", že jo... Jen na závěr, je spousta dětí minulé generace mého věku (dnešní 35níci), které trpí nevysvětlitelnými depresemi, nemají úzkou vazbu k rodičůlm, přestože ti se údajně snažili je vychovávat co nejlíp... Nabízí se otázka, kolik dětíé je třeba podvědomě poznamenáno zrovna tím nepřirozeným porodem. Ale to už je zase na jinou diskuzi. Ne každý asi takové téma pochopí... 🙂

Rodičkám doma každopádně držím palce. Už proto, že to nemají mezi dnešní ovcoidní společností, kde platí především "slovo většiny" a davu, vůbec snadné... Ale vy jste určitě zvyklé bojovat, jinak byste do toho určitě ani nešly. Fandím vám. (Jen na okraj, rodila jsem v Německu v porodním domě a na domácí porod bych si netroufla, ale tím spíš obdivuji ženy, které to zvládnou.)

kralicinka
13. říj 2009

ahojky.doma bych rozhodně nerodila.a to nikdy nikdy.prostě i kdyby to bylo moje 5 dítě tak bych si netrola riskovat jeho zdraví které je mi nadevše.ale nemám nic proti třeba ambulantnímu porodu.který umožní mamince jít domu spolu s kombinací s porodem v nemocnii kde jsou ochotni naslouchat porodnímu plánu.člověk neví co se stane a pak si celej život vyčítat že jsem zabila své dítě kvuli svému výmyslu nestojí za to.

konja
13. říj 2009

kralicinka: mám podobný názor jako ty. Nelíbí se mě přístup ve většině našich porodnic, kde to jede jak na běžícím pásu, kde vše dělají automaticky stejně u všech a rodička je u nich jen další pacoš na řadě. Velkému množství maminek to nevadí.jediným přáním (ikdyž tím nejdůležitějším) je porodit zdravé dítě. Pak jsou ale maminky ( a já se k ním tak trochu řadím), kterým není jedno kde a jak jejich porod proběhne, chtějí mít na porod svého dítěte jen ty nejkrásnější vzpomínky a chtějí udělat vše pro to aby byl porod co nejrychlejší a nejpříjemnější jak pro ně tak pro miminko. Na plánovaný porod doma bych si asi nikdy netroufla (už i kvůli tomu, že bydlím v paneláku a nepřála bych si aby celý barák věděl, že "ta ženská dole právě rodí"), přesně jak píše kralicinka, bych měla strach. Ale šla bych zlatou střední cestou - porodit v porodnici, která je mi příjemná, kde se mi bude personál věnovat tak jak si já představuju a kde budou ochotni přistoupit na moje přání ( jednoduše - kde budou ochotni respektovat můj porodní plán). Chápu i maminky,které si přejí ambulantní porod a je mi líto, že mnoho porodnic se na to tváří velice negativně a jsou s tím velké komplikace. Já jsem se po obou porodech cítila tak skvěle, že bych mohla odejít klidně hned ze sálu, ale mě osobně nevadilo chvilku si v porodnici pobýt, ujistit se, že je moje miminko i já v pořádku, ale tři dny které jsem tam byla s dcerou a čtyři se synem už mě přišli také strááááášně dlouhé, klidně bych šla domů za jeden, dva dny. Nic nám nebylo, děti neměli žloutenku, já se cítila super po všech stránkách, tak to pro mě byla jen stráááášně velká nuda a otravovala jsem každého z rodiny aby za mnou přišel na návštěvu abych si měla s kým povídat a nějak se zabavila 😀

kralicinka
13. říj 2009

já bych brala ten ambulantní porod hlavně proto že doma budu mít rok a pul staré mrně a nechce se mi být od něj když jsme jinak pořád spolu.takže pokud bude vše v pohodě tak chci domu jak jen to pujde.ale třeba prcek žloutenku měl a tak se čekalo jestli to bude v pohodě.byli jsme tam 5 dní a taky už jsem chtěla domu.navíc jsem měla císaře tak zase člověk nemuže bláznit kvuli nějakému dnu.byla jsem moc ráda když nás pustili ale hlavně jsem si odnášela zdravé dítě které tu nemuselo být kdybych si rodila doma.i když chápu že člověku se nechce do té klasické tovární nemocnice kde nikdo moc nebere ohled jak se miminko adaptuje.jedou si svým tempem.žena je pacientka která musí poslouchat...ale když někdo chce tak se dá najít kompromis kde je to lepší a vyjdou tam ženiným přáním vstříc.já budu boužel asi rodit zase v klasice.protože máme mrně a nebude čas jezdit někam jinam.ale riskovat nehodlám.bude se mnou manžel a ten mi pomuže v nejhorším.dost možná to zase bude císař.

nevestinka2010
24. říj 2009

Tak jak koukam, od zalozeni tematu v roce 2009 se proste v tomto smeru nic neudalo ☹
Rozhodne sem pro aby moznost volby mezi porodem doma, v porodnici nebo porodnim dome byla oficialni a akceptovana, tak jako ve vyspelych demokraciich. Odsuzovat globalne porody doma je nesmysl.
V CR to bohuzel zatim stoji na mrtvem bode.
Ja osobne zatim samozrejme nevim, ale rozhodne studuji obe varianty a chci o obou moznostech mit maximum informaci. Uvidim jak to vsechno budu vnimat az budu v jinem stavu a co mi bude ma zenska intuice napovidat.
jinak dosti souhlasim s bio
na nejakem jinem serveru sem cetla pribehy s porodnimy plany a porody a dojalo me, kdyz tam jedna mamina licila sve rozhorceni z toho jak mela zly porod a v porodnici nerespektovali jeji porodni plan... jeji vypraveni zacinalo: " ...nastaly porodni bolesti, vyjeli sme do porodnice, cestou sme se stavili u McDonalda abych si dala svuj oblibeny BicMac... 😀

kaleilah
24. říj 2009

Tak jsem si to tu pročetla a v hodně věcech nesouhlasím se zuzik24. Docela mě rozesmálo že při porodu je jedno kolik je lidí na sále, já jsem rodila na CAPu (centrum aktivního porodu) v Kadani, měla jsem přirozený porod s dulou a manželem, syn se narodil do příjemného prostředí, rodila jsem na vaku, po porodu mi ho položili na bříško a nechali jsme dotepat pupečník... měla jsem porodní plán a bylo mi opravdu ve všem vyhověno, dokonce ozvy monitorovala chudinka PA v kleče a kroutila se pode mnou, protože mi bylo dobře na 4 a pak na míči tak abych si nemusela lehat 😵 bohužel při tlačení do pokoje řišla dětská sestra, pak i dětská doktorka, pak tam nakoukla další sestra...a já jsem byla zoufalá. Při porodu jsem nehisterčila, dýchala a dělala vše podle instrukcí, ale při tlačení sem měla tak hrozně nepříjemnej pocit jak všechny stýly ve dveřích. Místo abych sbírala sílu k zatlačení když odezněla kontra, první co mi blesklo hlavou bylo že asi není vše v pořádku když je tam nakonec tolik lidí a začala panikařit. A pak jsem měla hrozně divnej pocit že je zdržuju. Že prostě čekají, znuděně opřený ve dveřích a čekají až to konečně "vyprdnu". Takže na tomhle si myslím záleží.

Atěch věcí je spoustu a spoustu, s kterýma názorově nesouhlasim. vlastní PA u porodu? Měla jsem dulu, samozřejmě nemá pravomoce jako PA, teď budu asi rodit v jiné porodce, kde smí být ale 1 osoba u porodu a je jim jedno jestli to bude dula, manžel..ale oba nepustí. Navíc stejně mít svojí PA u porodu je to samé jako mít dulu, protože jestli nemá smlouvu s porodnicí tak tam může být jen jako němá přihlížející a s prominutím držet hubu a krok 😒

qiara1
25. říj 2009

Ahoj, nedá mi to, ale myslím si, že rodit doma je to největší riziko, které žena může podstupovat. To za 1. A za 2. Necpu se uzeninami, nemám nadváhu, nejím léky na každé dloubnutí a když si to tak vezmu, už ani nevím, kdy jsem měla naposledy něco na bolest? Celý život rekreačně sportuji, jsem zdravá. Těhotenství jsem měla bezproblémové a přesto jsem měla těžký porod a kdybych rodila doma, tak bych pravděpodobně nebyla ani já ani moje dítě. Porod byl vážný z toho důvodu, že malý byl celý zamotaný do pupeční šňůry.
Myslím, že do poslední chvíle člověk neví, co se z porodu vyvrbí.
A ke kojení, které tu někdo velmi "moudrý" zhodnotil takto:
případně maminky, které samy jedí a žijí tak nezdravě, že pak "nešťastnou" náhodou nemohou kojit a zničí dítěti imunitu umělou výživou.....
To mi příjde jako nehoráznost vůbec vyslovit! Uráží mě to! Protože já neměla ani psychické důvody, ani nežiju nezdravě (a nejsem tupec, abych nevěděla, co je to zdravá výživa), ale kojit jsem nemohla. Moje dítě není a nebylo zatím vůbec nemocné a je mu skoro rok. Takže ta UM strava asi tak zákeřná nebude 😝 .
Je mi líto maminky, která bude třeba nekojící, citově rozpoložená po produ a náhodou si přečte, tady některé výroky.
No nic. Všem přeji porod dobrý se šťastným koncem a zdravým uzlíčkem v náručí.

zuzik24
25. říj 2009

giara, souhlasím s tebou, co se týče toho kojení. Nevím, jak někdo může tyhle věci vůbec vyslovit nahlas. Znám holky, co udělaly vše pro to, aby mohly kojit, ale prostě někomu se mlíčko udělá, někomu ne. Velmi lituji maminky, kterým se mlíčko neudělá. Já plně kojila do čtvrtého měsíce, teď je malá na UM, něco málo ještě odstříknu a nevypadá, že by nijak strádala. Nemocná nebyla, ťuk ťuk.
Obecně zastávám názor, že rodit doma je riziko. Já měla naprosto bezproblémové těhotenství - a to mám nadváhu - a porodila jsem v pohodě. Ti lékaři a sestry na pokoji mě nerozházeli, protože jsem věděla, že každý tam má svoje místo. A při tlačení jsem se teda na nic jiného než na tlačení soustředit nemohla, takže jsem ani nezpozorovala, co a kdy kdo dělal - jestli mě pozorovali nebo ne... No, prostě nejsem "moderní" přírodní matka a nikdy nebudu podporovat plánovaný porod doma, protože to je podle mého názoru nezodpovědnost. Nikdy nikdo neví, co se může stát.

ladunka
25. říj 2009

Ahoj, měla jsem tu čest u jednoho domácího porodu být, byl to fantastický zážitek. Několik mých dalších známých doma porodilo, žádná z těchto domarodek ani žádné z jejich dětí nemělo a dosud nemá žádné problémy.

Myslím si, že porod doma může být riziková záležitost cca podobné intenzity jako je porod v porodnici. Rizika jsou jen různého druhu. Ta spojená s domácím porodem se taky probírají často (i když jsem nečetla diskusi celou), tak jen připojím z mého pohledu ta nemocniční: riziko že mě prostředí porodnice (neznámý, stále se měnící personál, nepříjemné sestry, nucený přesun do porodnice, kterou jsem nikdy neviděla, protože ta má vybraná je plná) rozhodí natolik, že nebudu schopna porodit (když se rodily gorily, republika skoro nedýchala), riziko že narazím na nekompetentního nebo třeba jen nezkušeného doktora, riziko nedostatku personálu v okamžiku, kdy je potřeba (rozdíl mezi porodem doma a mým porodem v porodnici - doma PA seděla celou dobu metr od rodičky, měla na starosti jenom ji a pečlivě ji sledovala, já v porodnici ležela sama s mým polospícím mužem a jednou za hodinu za mnou na dvě minuty přišla porodní asistentka, která mě viděla poprvé v životě), infekce (svou přesmutnou zkušenost zmiňoval někdo výše), riziko provedení zbytečných zásahů do porodu, které jej následně zkomplikují, rizika spojená s rutinním oddělováním dítěte od maminky těsně po porodu atd.
Těším se na dobu, až se o rizicích porodu v porodnici (a o tom, zda a jak je minimalizovat) bude diskutovat podobně jako o rizicích porodu doma (tedy ne, doufám že to bude debata kultivovanější a zasvěcenější než ty o domporodech) Totiž myslím že to je nás současný problém - ne domácí porody, těch je a asi vždycky bude statisticky nevýznamné množství, ale to, proč mnohé maminky rodí doma - protože rizika která čekají ve standardní porodnici, bývají dost vysoká. Chápu, že je mnohem, mnohem snazší ukázat na domarodičky jako na nezodpovědné živly, které jsou příčinou bídy lidstva 😉 než zvažovat zda by nebylo od věci dát alespoň v některých ohledech doporučením WHO či připustit, že porod není záležitost primárně lékaře, ale matky a jejího dítěte. Je to těžké. Za sebe jsem vděčná domarodkám, že občas jdou s kůží na trh a debatu stále rozviřují, časem se podle mě ledy pohnou ještě více.

jituskak
25. říj 2009

tak já se přidám... nikdy mě to ani nenapadlo rodit doma a po mém "zážitku" už ani nenapadne. malej se narodil o měsíc dřív s omfalokélou . měl v pupečníku střevní kličku a nikdo hned přesně nevěděl rozsah. kdybych porodila doma, mohla by se mu do bříška dostat infekce a podobně. taky ho museli uvést do umělého spánku, aby si něco neudělal ještě pře operací.... i když s naší porodnicí mám otřesnou zkušenost co se týče přístupu, neměnila bych.

simlenka
26. říj 2009

Bio - sice relativne patrim do te,podle tebe nezdrave, skupiny,ale musim rict,ze postupne zacinam rozumet tomu, co "lidi jako ty" rikaji, o co usiluji - mas muj obdiv a ve vsem co jsi rekla s tebou souhlasim. ja rodila v porodnici a nic prijemnyho to nebylo,ale bohuzel nejsem az takovy bojovnik a tak i napodruhe planuju porod tam,tentokrat si ale dam na nektere veci pozor a veci,ktere budou podle me realne a spravne si vydupu.

nevestinka2010
26. říj 2009

jituskak> doma se predcasne nikdy nerodi! I kdybys sebevic chtela rodit doma a dite slo predcasne tak te tva PA posle supem do porodnice!
Doma se rodi jen v absolutne nekomplikovane nijak nepochybne situaci.
Myslim si ,ze uplne zasadni je, aby nastal konstruktivni dialog a aby moznost rodit doma nebyla demonizovana a globalne odsuzovana.
Nekde driv tu nekdo vzpominal, ze u porodu doma y ani rodicka nedostala kyslik, kdyby potrebovala - omyl, PA ma i O2 bombu ve vybave, pokud je potreba zasit natrzeni, zasije...
Ja se priznam, ze si uzivam videa a fotky z "home birth",co se daji videt na youtube. Sama bych byla stastna pokud bych mohla v budoucnu rodit doma...

qiara1
26. říj 2009

Jen bych ještě ráda podotkla, že od doby, co se rodí v porodnicích, klesla úmrtnost matek i novorozeňat a to si myslím, že mluví za vše.
Každého věc. A nedivím se, že se doktoři a zdravotníci zlobí na matky, co rodí doma. Oni jsou totiž potom ti, co se starají o děti a ženy, které kdyby rodili v lékařském zařízení, tak by byli zdraví ....
A když tu tak vychvalujete ty "hrdinky" domorodičky, nejsme náhodou spíš hrdinky my, co rodíme v porodnicích, když jsou tak strašné? 😝

ladunka
26. říj 2009

qiara1 - podle mne jsme hrdinky, a myslím to bez jakéhokoli pejorativního zabarvení.
Lékaři, kteří se nechtějí postarat o někoho, kdo to potřebuje - no co na to říct. Fakt máš k takovým důvěru? V tom případě jsi v mých očích hrdinka na druhou, a opět to myslím vážně.

nevestinka2010
26. říj 2009

qiara1> mas pravdu, urcite jsou porodnice velmi prinosne, rozhodne nejsme pro zruseni porodnic ci tak neco.
I pokud se v budoucnu bude porod doma vice akceptovat, vzdy se to bude tykat jen mizive casti rodicek. Neni to nic, co by se melo zavadet globalne.
Komplikovane porody jsou a ty urcite patri do porodnic. A taky patri do porodnic ty, co se rady spolehnou na doktory.
Ja se nedivam na rodicky v porodnicich jako na slabe nebo hrdinky, ani domorodky nejsou hrdinky, proste si jen myslim, ze do demokraticke spolecnosti patri moznost volby a to volby oficialni a informovane.
Mozna mam jine zkusenosti, ziju v Irsku, tady neni porod doma zadne tabu, presto tu doma nerodi vice nez 2%, ale proste to oficielne je, pece PA je hrazena z velke casti v ramci verejne zdravotni pece a i komercni pojistovny PA proplaceji.
Nektere zazitky z porodnice strasne jsou a ty, co to dokazou hodit za hlavu svym zpusobem hrdinky jsou, nebo spise splachovaci...
Pokud nekdo k porodu doma nema ani trochu duvery, tak je jasne ze to pro nej neni a je tedy zbytecne o tom dale premyslet. Nekdo to, ale citi jinak.
Stejne jak jsou deti ktere chodi do skoly a deti, ktere se uci doma nebo lide co umiraji v nemocnici a lide co radeji umrou doma...

qiara1
26. říj 2009

Ladunka, vůbec jsem neřekla, že se doktoři o někoho nechtějí postarat. To jsi asi nepochopila. Naopak.
Nevěstinka, já chápu o co v této diskuzi jde. Jen vím, že nejde určit předem jaký, kerý porod bude a proto s porody doma nesouhlasím a myslím, že by se nemělo doma rodit a ani o tom uvažovat. Tak toť můj názor.
Podle mě při porodu jde o život a zdarví ženy i dítěte a nic pak už nejde vrátit. Bohužel. Učení je věc, která se dá napravit. Když někdo umírá, tak je to smutné a je super, když se sám může rozhodnout kde chce zemřít. Ale nenarozené dítě není schopné říct "mami nehazarduj s mým zdravím a životem".
Reagovala jsem hlavně na to, že někdo je schopný říct, že žena rodící v porodnici zažije spoustu komplikací, protože má špatnou životosprávu a je bolestníček dopující se léky a vlastně si za těžký porod může sama. Umytí vodou= vydrhnutí chmií? Kojení už no coment. A matky krmící děti UM, jim vlastně ničí zdraví?
Někdo vykřikující o napadání jinak smýšlejících lidí, shrne pro sebe jinak smýšlející lidi do stáda tupých ovcí 😀
A o tom sem píšu, že mi vadí.

qiara1
26. říj 2009

A ještě řeknu, že všem ženám držím moc palce a moc přeju zdravé dítě.
Když se porod nepovede v porodnici a udělá se vše možné i nemožné pro záchranu zdraví a života dítěte, tak bych si nevyčítala. Ale pokud bych byla doma a moje dítě zemřelo, jen proto, že jsem neměla rychle potřebnou lékařskou pomoc, tak bych si to vyčítala a nevím, jak bych s tím dokázala žít.
Ale o tom to je. Že je to rozhodnutí každého.

simlenka
26. říj 2009

Qiara1 - ja si myslim,ze je to rozhodnuti tech matek a ze pokud by si nebyly jiste,ze doma rodit nebudou. pokud veris sobe a svemu telu,ridis se instinktem a nezabyvas se negativnima myslenkama,pak musi byt porod doma naprosto nadherny a fascinujici zazitek a to predevsim pro dite. nemyslim,ze to malicke zaziva slast,kdyz ho lekari odtrhnou hned po porodu od matky - naopak verim tomu,ze pro miminko to musi byt natolik stresujici zazitek,ze ho to muze velmi poznamenat. koneckoncu neutisitelne placici miminka dnes jsou brany jako normalni... ja na porod doma nemam,ale aby mi po porodu dite nikdo nevzal si tentokrat vydupu,chci+ho+mit+ty+dve+hodiny+po+porodu+u+sebe+a+seznamovat+se+s+nim+a+ne+zoufale+cekat,kdy+mi+ho+vrati+a+bat+se+o+nej,jak+se+asi+beze+me+citi.

nevestinka2010
26. říj 2009

ja vim jak to myslis quiara1, v pohode, ja nikoho soudit nechci, je to slozite...
samozrejme zalezi na hodne okolnostech, ale ve vetsine pripadu je porod ciste fyziologicka zalezitost, prirozena, zadna automaticka vec pro operacni sal a zalpat panbuh, ze uz to tak i v porodnicich nekde docela chapou.
Jde asi i o pozitivni mysleni, ja proste na to nemyslim, nepripoustim si, ze by se mohlo neco stat a tezko rict, zda bych se lepe srovnavala se smrti novorozence v porodnici nebo doma...
Ja si myslim, ze zkusene porodni baby mnohdy dokazaly odhadnout mnohem mnohem vice nez dnesni vymozenosti techniky. Jde taky o osobni pristup a ne o to jak te vyhodnoti nejaky pocitac, nebo tabulky...
A pokud jde o "Ale nenarozené dítě není schopné říct "mami nehazarduj s mým zdravím a životem". " jak se ma spolecnost postavit k vyzadanym potratum? a jinym vecem kterymi tehotne hazarduji s zivotem nenarozenat?

nevestinka2010
26. říj 2009

simlenka> si to vystihla > pokud by to bylo bezne a rodicka by si to nemusela vydupavat, tak si myslim, ze je mnohem mene "proti porodnickych" nalad...
drzim palce 😉

janinininka
26. říj 2009

Nedá mi to abych taky nereagovala..

Při mém prvním porodu jsem si s touto myšlenkou taky hodně zahrávala ale zůstalo u myšlenky, jsem srab a asi bych to neudělala,ale lákalo mě to, je to určitě dobrý aby miminko přišlo na svět doma, někde, kde to má na maminku příjemný vliv, nestresuje jí prostředí a je jí tam dobře,na druhé straně je stejně mnoho rizik i při jinak bezproblémovém těhotenství a toho bych se bála, nicméně holky které do toho jdete, držím vám pěstičky a těšíme se že se s námi podělíte o své zážitky!! HOdně štěstí!! 😵 😵

qiara1
26. říj 2009

Holky já musím skonstatovat, že jsem opět nemluvila o srovnání se se smrtí novorozence, ale s pocitem, jestli jsem udělala všechno pro to, aby se nestala tragédie. Už mám i pocit, že tu všechny mluvíme jiným jazykem 😉.
No a co se týče pozitivního myšlení? Tak já šla rodit s pocitem, jak jsem šťastná a jak se strašně těším na miminko a bolesti, že se nebojím. Je jasný, že to bolí. Žádnej problém. Když máte dítě zamotaný do šňůry tak, že je jasný, že jen tak nevyleze to bych vám přála zažít a pak by jste možná mluvili jinak. Nicméně jsme to zmákli a malého mi po prvním ošetření přinesl manžel v náručí. Byl s ním celou dobu.
V dnešní době, kdy si člověk může vybrat porodnici, tak si vybere tu, která mu příjde přístupem nejbližší 😉

misak78
26. říj 2009

Fandím všem moderním ženám, které myslí na to, aby se jim rodilo dobře- doma v klidu a bezpečí vlastního doupěte. Ovšem nefandím sobeckým lidem,kteří upřednostňují vlastní pohodlí před bezpečím pro dítě- a v podstatě i pro sebe, jakožto člověka na kterém je novorozeně závislé. Věřím tomu, že zkušené porodní báby doma porod zvládnou stejně, nebo dokonce lépe než v porodnici. Pokud se neděje nic mimořádného. Pak jsou v koncích. Neustále se ty v domácích porodech "vzdělané" ohrazují tím, že v Holandsku je odveden každý třetí porod doma. Jo, jenomže my nejsme v Holandsku, které je placaté, většina domů nemá více než dvě patra a navíc tu jaksi někdo opomenul napsat, že v Holandsku systém péče o doma rodící je takový, že v ulici( za rohem- aby to maminku nestresovalo) je "v pohotosti" připravená sanitka se speciálním vybavením a týmem, který je schopen ve velmi krátkém čase( když mluvím o velmi krátkém čase mám na mysli cca5minut- jak jistě ti, co absolvovali základní školu ví, že po 5ti minutách začnou odumírat mozkové buňky)doběhnout a začít resuscitační péči o dítě... U nás to takto není- podle vyhlášky(ani ne ze zákona!!!!) by měla být sanitka na místě do 15ti minut-myšleno na adrese- kde je pobrání pomůcek, vyběhnutí schodů atd. Pak naložení a cesta do nejbližšího VHODNÉHO zdravotnického zařízení- v některých částech ČR i 50km!
Smutné na celé věci mi připadá i to, že porodní asistentky,které chodí k domácím porodům sice jsou schopny se postarat o maminku,ale o novorozeně NE. Nemají s sebou ani to základní vybavení pro zahájení oživování dítěte, jakou je ruční dýchací přístroj apod. A když už se průšvih stane, tak nejenže nejsou schopny podat správné informace,mlží ale i napadají všechny okolo, že oni za to mohou, ale ony ne- ony udělaly všechno tak jak měly.
Toto jsou moje osobní zkušenosti... 😖

Jenom pro tu dámu, co zde psala že nekojící mámy si za to mohou samy: jsem normální "zlatostředová" máma, baštím maso, sem tam si zasportuju ale žádné atletické výkony atd. a mám mléka na rozdávání. Moje "přírodní" kamarádka (mimochodem skoro doma rodící- na poslední chvíli si to díky mému hučení rozmyslela a rodila přirozeně v porodnici, ovšem Lukášek měl pupeční šňůru omotanou okolo krku a musel být hned resuscitován...) která jí jenom bio, pere a uklízí v eko výrobcích, pila bylinné čaje na podporu kojení a mazala si prsa olejíčkama kojila měsíc- prostě na to geneticky nebyla nastavená...

qiara1
26. říj 2009

miska78, moc děkuji za to, co jsi napsala. Jsem ráda, že si někdo myslí to samé, co já a dokázala jsi to krásně popsat. Díky

maart
26. říj 2009

Misaku, o te cekajici sanitce za rohem v ulici...v Holandsku jsi slysela kde? 😕

misak78
26. říj 2009

Je to přímo od doc. MUDr. Antonína Pařízka CSc, který působí v pražské porodnici VFN U Apolináře a zabýval se podmínkami pro porod u nás a v zahraničí- je velmi vstřícný,můžeš se ho dotázat sama. A ostatně i některé PA, které doma rodí toto přiznávají 😉

maart
26. říj 2009

Aha...zajimavy. V NL jsem zila nekolik let, 2x jsem tam rodila, ale nic takoveho jsem tam opravdu nezazila, nepostrehla....takze je to pro mne opravdu novinka...Myslim si, ze je to neni uplne presna informace, URCITE tam pri KAZDEM domporodu neni pripravena sanitka...Mam to z vlastni zkusenosti 😉 .

misak78
26. říj 2009

jenom pro pořádek: http://www.vfn.cz/article.asp?nArticleID=9131&n... o panu docentovi

a článek, odkud čerpám ohledně Holandska: http://www.porodnice.cz/node/3783 . Prostě podmínky tam a tady se nedají srovnávat. A nejsou nezajímavé náboženské důvody pro domácí porod v Holandsku.

qiara: chtěla sem zůstat nestranná, ale některé až fanatizující názory bez reálného pohledu na problém( viz příspěvek bio) mi přijdou hodně nešťastné. Včetně toho, že si rodička musí něco vydupávat...

misak78
26. říj 2009

maart: nikde nepíšu, že při každém. Promiň,ale stačí si pořádně a bez zbytečných emocí přečíst to,co píšu 😵

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru