Rozhodla jste se některá rodit doma? Znáte někoho?

womann
19. zář 2006

Ahoj,je tu nektera,ktera se rozhodla rodit doma,nebo jste vsichni pro porodnice?Nebo znate nekoho,kdo rodil doma?Dik za odpovedi 🙂

astrane
24. črc 2009

no mě by se líbilo rodit doma,ale musela bych bydlet hned vedle špitálu....pak bych do toho možná i šla....
Rizika tam samozřjmě jsou,to už je na každým,kde má priority a co je ochoten podsoupit či riskovat...pokud se k tomu přistoupí zodpovědně,je to jistá alternativní možnost pro ženy,které k tomu mají své důvody---ono jich zase až tak moc není,co by do toho opravdu šli,ale myslím,že tu možnost by mít měli,ale musí splňovat mnoho podmínek a i tak souhlasím s tím,že vybavený sál vedle sebe nemají-to ony ale vědí,taky vědí,že to bude podle nich a v pohodě a nikdo jim nebude do toho kecat a něco jim cpát a nedejbože je u porodu urážet nebo zesměšňovat,což se bohužel stále děje 😖 Je to i otázka důvěry ve zdravotnictví na straně jedné a víry v sebe samu na straně druhé....je toho hodně,proč se tak některé ženy rozhodnou a mě nepřísluší je soudit,já je docela chápu.Ale taky budu rodit příště zase v porodnici,i když po svým 😀

sisi.v
24. črc 2009

astrane - k té plodovce, čím déle dítě prochází porodními cestami, tím více se naloká. při nádechu se ale co bylo v ústech dostane do plic a dále do průdušek. preventivně se novorozenci neodsávají - už vidím ty reakce (jako nutí mi odsát dítě a já nechci...atp.) odsává se po porodu pouze pokud je má problémy s dýchání.

plodová voda se postupně z průdušek vstřebává, ale pokud se to nestane, dítě se začne dusit - není žádný časový termín do kdy, záleží na tom, kolik vody se tam dostalo a jestli se samovolně ztratí. pokud by pediatr udělal rtg má šanci poznat kolik jí je a kde je, ale při běžné prohlídce nikoli. může pouze slyšet že někde je, ale ne zda se sama vstřebá a kolik jí je.

astrane
24. črc 2009

aha,děkuju...zase jsem chytřejší...my s tím naštěstí zatím nikdy problémy neměli-ťuk ťuk.my měli prozměnu žloutenku a spavý a nepapající miminko...ani vzbudit nešlo...
je pravda,že vzheledem k tomu,že doma rodit nebudu,tak nevím,jak mají maminky toto ošetřeno-vím,že musí s miminkem denně k lékaři,ale tady to asi nestačí....

kacka.va
24. črc 2009

no teď jsem se "pobavila" ☹, když jsem na netu četla, jak porodní asistentka psala, že těch dětí, které umřou při porodu doma je málo, jen asi 5 případů ročně. Do prčic, to je snad sakra hodně vzhledem k tomu, jaké mizivé procento (kdo ví, jestli to není jen promile) ženských rodí doma.

astrane
24. črc 2009

5 ročně-u nás?To by bylo procentuelně celkem dost ☹ Otázka zní kolik při porodu s Pa a kolik u nějakých extrémistek,co rodí někde o samotě v lese nebo jejichž miminka se pak najdou někde na ulici....

dont_speak
24. črc 2009

Ani s třetím dítětem bych do toho nešla. Každý porod je úplně jiný a hlavně nepředvídatelný. Stát se může cokoliv, kdykoliv. v kterékoli fázi rození miminka.

dont_speak
24. črc 2009

a samozřejmě i potom.

kacka.va
24. črc 2009

astrane: jo jo, u nás ☹. Ty děti, co se pak najdou na ulici, ale většinou při porodu nezemřou, ale zemřou následně, kdy je matky někde nechají v popelnici apod.

dont_speak
24. črc 2009

kacka.va to bych ani nenazývala matky...

kacka.va
24. črc 2009

Teď jsem našla, že podle odhadů České gynekologicko-porodnické společnosti začne porod doma cca 300 rodiček a většina se ale během porodu přesune do nemocnice. Takže i kdybych vzala, že všech 300 uskuteční celý porod doma, tak 5 úmrtí novorozenců během porodu doma je k tomuhle číslu docela drsný.

Tady jeden případ:
Ve 22.23 přijímá porodnice tísňové volání z domácnosti, kde došlo k výhřezu pupečníku. Dítě se přitom už 12 minut dusí. Porodní bába ve snaze zabránit porodu a smrtelně nebezpečnému stlačení pupeční šňůry drží ruku v pochvě rodící ženy a nevyndává ji. Ve 22.33 je již žena na cestě do nemocnice. Ve 22.53 je předána na porodní sál, dítě zatím žije. Při veškeré snaze trvá transport od zjištění nebezpečné komplikace do příjezdu do porodnice 42 minut. Celou dobu se plodu dostává minimálně kyslíku, jeho srdeční akce je velmi pomalá. Akutně je proveden císařský řez. Ve 23.03 je dítě na světě, prakticky nejeví známky života, má silně poškozený mozek, v důsledku čehož i nervový systém. Příběh bohužel končí smutně. Dítě na novorozeneckém oddělení jednotky intenzívní péče umírá po roce "života" s takřka nulovou aktivitou mozku a trvalým připojením na přístrojích.

kacka.va
24. črc 2009

Jinde jsem našla tohle:
Mimo porodní sály podle odhadu lékařů přijde plánovaně na svět asi 50 dětí za rok. Dagmar Suchá předpokládá, že počet porodů doma je vyšší. "Nedokážu říct o kolik, ale odhaduji to podle rostoucích požadavků na porodní asistentky," vysvětluje.
No při tomhle čísle už by to bylo 10% úmrtí.
No nic, raději už nebudu hledat. Evidentně nikdo neví, kolik je porodů doma, i když nevím, co je to za problém zjistit, vždyť matriky mají údaje o místě narození, jeslti to bylo v porodnici nebo doma.

zuzik24
24. črc 2009

Ahoj, asi to tu už zaznělo, nevím, ale podle mého jsou matky rodící doma hazardérky a hazardují nejen se svým zdravím, ale hlavně se zdravím miminka a to DOBRÁ MÁMA neudělá!!!! Rodit doma mají jen kočky a jiná zvířata a ne LIDI! Nikdo nikdy neví, co se může stát - to se může stát samozřejmě i v porodnici - ale matka by dítěti měla dát tu nejlepší péči. Ať si o tom každý myslí, co chce! Já jsem zásadně proti PLÁNOVANÝM porodům doma.

zuzik24
24. črc 2009

http://www.novinky.cz/krimi/174646-chlapec-kter...
Tak tohle je přesně to, o čem jsem mluvila....

betelgeuzz
24. črc 2009

Kacka, u nás žádné statistiky o porodech doma nejsou vedeny. Gynekologická společnost vaří z vody a manipuluje s čísly, aby zastrašovala. Těch plánovaných a zajištěných porodů doma je asi 300 ročně. Těch 5 - 6 mrtvých dětí u porodů doma vypustil před pár lety někdo z MZ. Ale tyto úmrtí zahrnují utajované porody, porody feťaček a různě asociálních žen, předčasné porody i překotné porody. Statistiku plánovaných porodů doma máš tady: http://www.unipa.cz/index.php?option=com_conten...
Zuzik, když se tady oháníš tím článkem ze včerejška, můžeš mi říct, co je příčinou kritického stavu? Udělala PA chybu při porodu? Zatím totiž nejsou známy žádné bližší informace, ale už je jasný, že ženská je hazardérka atd.

kacka.va
24. črc 2009

betel: těch 5 úmrtí jsou slova porodní asistentky, která se zasazuje o porody doma. A spojení "překotný porod" nemám zrovna ráda, nikdo neví, jeslti jeho porod bude překotný nebo ne. A i když vezmu ty čísla, co jsi na ně dala odkaz, tak mi to přijde stejně vysoké číslo. A jak jsme psala... z posledních případů, kdy se našel mrtvý novorozenec většinou vyplývá, že dítě se narodilo živé a zdravé.

betelgeuzz
24. črc 2009

Kacko, jenže to je pořád to číslo, které řeklo MZ. A nevím, co s tím má společného, jestli někdo ví, či ne, zda jeho porod bude překotný.

zuzik24
24. črc 2009

betel, to je jen můj osobní názor (a domnívám se, že většiny zdravě uvažujících lidí). A ten článek jsem sem vložila pro příklad. Není tam uvedená příčina, proč se tak stalo, mohlo se to stát i v porodnici, ale je lepší rodit v nemocnici, kde mohl ten chlapeček být napojen na přístroje HNED a nemuselo dojít k prodlevě několika minut. A jinak těch 5-6 mrtvých novorozenců je sice jen číslo, které vypustilo MZ, ale stojí to za úvahu, ne??? Možná je jich ještě víc, možná míň. Co my víme??? Všichni se ohánějí sterilním prostředím a tak, ale myslím si, že většina porodnic dělá vše pro to, aby se tam rodička cítila dobře a pomalu mizí bílé strohé pokoje. A taky si myslím, že mimískům je jedno, kde se narodí, žádná traumata z toho opravdu mít nemůžou... Můj názor...

betelgeuzz
24. črc 2009

Zuzik, tak jsem asi nezdravě uvažující člověk 🙂 , mně to ale nevadí, nepotřebuji za sebou cítit sílu davu. I v porodnici může dojít k prodlení, znám rodičku, která potřebovala kyslík, jenže si nikdo nevšiml, že bomba na sále je téměř prázdná a 10 minut sháněli novou. Nevím, jak mám uvažovat nad číslem, které je položené na nesprávných datech. Většina porodnic dělá vše pro to, aby se tam rodička cítila dobře? Tak to jsi mě pobavila. Vymalovaný pokoj je mi úplně ukradený. Já chci porodnici, kde kolem mě nebude dav personálu, kde si můžu dovézt svou PA, které budu věit, nebudou mi vnucovat praktiky, které jsou zastaralé, zbytečně a někdy i závadné, umožní mi nepřetržitý kontakt s dítětem, aniž by mě přesvědčovali, že si musím odpočinout, nebudou mi dítě očkovat, pokud k tomu nedám souhlas atd.Mimískům je jedno, kde se narodí, ale JAK se narodí. Bohužel občas nevidím porodnici jako ideální místo. Můj názor.

kacka.va
24. črc 2009

Souhlasím se Zuzik, že to číslo může být klidně vyšší, ne jen nižší.
Jinak nevím nevím, ale kdyby ta rodička byla doma, tak by těžko vůbec nějakou kyslíkovou bombu dostala, takže mi z toho porodnice pořád vychází líp.
Jinak já jsem měla malou, kromě žloutenky, pořád u sebe. U porodu jsem měla dva lidi+manžela, to za dav nepovažuju. Sestřičky na šestinedělí mě neotravovaly a ani já je. A nevím, odkud jsi, ale PA si v Praze můžeš dovést skoro do každé porodnice.

betelgeuzz
24. črc 2009

Jak může být to číslo vyšší, když už teď v něm jsou zahrnuty všechny porody doma, nejen ty plánované? nechápu. Ale v tom výše uvedeném případě dostalo dítě kyslík po 7 minutách, takže doma to bylo rychleji, než v porodnici.
Nejsem z Prahy a docela by mě zajímalo, kde v Praze si můžeš dovézt svou PA, aby vedla tvůj porod a nebyla tam jen jako doprovod. Některé PA mají přístup do porodnic dokonce zakázaný.

tetes1
24. črc 2009

Tak nějak nechápu jak může laik posoudit, které praktiky jsou zastaralé,zbytečné a někdy i závadné? Jak může laik vyhodnoti danou situaci? A dítě snad očkujou za zákona,né? Nebo se snad vážně najde někdo,kdo by své dítě neočkoval proti tuberkulóze apod.?

zuzik24
24. črc 2009

betel, já rodila v Hořovicích a tam jsou pokoje výborně a krásně vybavené a co jsem koukala na porodnice v Praze, tak taky. Zkrátka si myslím, že porodnice vypadají už mnohem lépe a přístup je o člověku. Já jsem byla nadšená, na sále jsem měla sice hodně lidí, ale když rodíš, tak je ti jedno, kolik je tam lidí 😉 Člověk je rád, že už to bude mít za sebou. Já jsem tam měla hodně lidí, malá měla omotaný pupečník a nešla ven, takže mi jedna sestra mačkala bříško, dvě držely nohy a měla jsem tam dva dr. Ale opravdu mi to nevadilo, protože každý tam měl své místo a svůj úkol. Já jsem měla malou u sebe pět hodin po porodu, do té doby byla v inkubátoru a hned se přisála, takže opravdu vystreslá z porodu nebyla 🙂 A Tetes má pravdu, očkování proti TBC je ze zákona a upřímně matka, která nenechá očkovat svoje dítě, je přinejmenším hloupá. Snad každá máma udělá pro dítě to nejlepší a očkování proti tubeře a jiným prevítům je ZÁKLAD!!!

betelgeuzz
24. črc 2009

Tetes i laik má právo na informace, pokud chceš, můžeš si toho hodně zjistit. Někdo radši svěří své zdraví doktorovi, ale mně dělá problém věřit někomu, koho vidím poprvé, nevím, kolik porodů má za sebou, kolik jich zpackal a podobně. Proti TBC musí být dítě naočkováno do 6 týdnů, není povinnost očkovat ho ve 3 dnech.
Zuzik, takže jsi rodila na zádech, že? to je jedna z nejhorších poloh pro porod, tak opravdu rodit nechci. A mít dítě u sebe až 5 hodin po porodu taky ne. To jsou třeba ty důvody, proč některé ženy volí porod doma. Barva pokoje v tom teda roli nehraje.

zuzik24
24. črc 2009

betel, zatím jsi nerodila, tak nemůžeš vědět, jaká poloha pro tebe bude nejlepší!!! Zkoušela jsem tlačit na boku i ve stoje, ale nic nešlo, tak jsem pak rodila v SEDĚ!!!! V leže jsem nerodila! To očkování na TBC je lepší dát co nejdřív, podle mě, protože pak bych měla strach s ní jít vůbec mezi lidi, aby něco nechytila. Přece jen je tu dost lidí, co můžou v sobe tenhle hnus mít!!! To tím pádem budeš i proti tomu, aby miminku vzali odběr z patičky při propouštění???

zuzik24
24. črc 2009

betel a propós, jak zjistíš, kolik porodů zpackala PA?

astrane
24. črc 2009

já rodila tentokrát na boku,nabízeli mi v sedě,ale to jsem měla pocit,žeto půjde příliš rychle a potrhám se...myslím,že v Brně je to v tomto směru celkem dobrý...nic ti moc nevnucují,a na každého u porodu se ptají,zda tam může být,všichni se představí a zeptají,zda mi nevadí,že právě oni budou přítomni....očkování mi nevadí,to že si dítě po dvou hodinách odnesou a vrítí až za 3 hodiny třeba ano
Doma bych nerodila z mnoha důvodů,ale vím,že by se mi to právě doma líbilo nejvíc.
ty čísla nejsou tak zlý,většina těch mrtvých miminek bude asi z porodu bez Pa,i když netvrdím,že všechny...věřím,že být to v nemocnici,tak by některé z těch dětí žili,možná všechny,ale většina by byla nejspíš i tam poznamenaná nedostatkem kyslíku...pro někoho je to prostě osud a přemýšlí prostě úplně jinak...nikde nemáme záruku,že nebudeme mít blbýho doktora a dítě nám zbytečně nepoškodí on...já třeba opravdu věřím tomu,že riziko komplikací je tím menší,čím míň se do toho přírodě kecá a zasahuje...nadruhou stranu jsem ráda za moderní přístroje které během pár vteřin zjistí jak je miminku i za cisař,který ho v případně dokáže zachránit a ještě zdravé...přesto doufám,že nevbudu nic z toho potřebovat a vše zvládnu sama...že nepotřebuju prakticky žádnou pomoc a léky taky ne,to už vím,co chci aby se dělo,to si prosadím,i když jsem tam sama a bez doprovodu 🙂 miminko bych jim taky nedala-jsem schpná se zvednout a jít si ho vzít-tady se ale naštěstí mimča neumývají,dají se nahatý ještě na šňůře na břich mámě rozkoukat a pak se teprve stříhá a pak se zabalí do plíny a počká až Dr zkontroluje poranění a pak už ho dají mámě pochovat a nakojit...umyjí ho a zkontrolují detailně až po 2 hodinách,kdy se také žena umyje a jde na pokoj....mimi donesli za 3 hodiny-jsme se o něj vehementně hlásila...možná měli strach,že si pro něj dojdu sama 😀

reruna
24. črc 2009

Ahoj, zdravím betel 🙂 Betel, to co požaduješ - nemít u porodu dav, mít u sebe miminko, jak budeš chtít a kdy budeš chtít, mít u sebe při porodu svou PA - to si myslím, že ve většine porodnic dneska není problém, aspon podle mé zkušenosti. PA, kterou znám z kurzů z prvního těhu u nás k porodům běžně dochází a v porodnici s tím problém nemají, dochází pak i do porodnice nabízet své služby maminkám po porodu, v porodnici přímo nabízejí služby nejen této , ale i spousty dalších PA, tak aby každá maminka měla komu zavolat, až přijede z porodnice domů , při příjmu nebo při registraci vypisuješ lejstro, kde je mimo jiné i tvůj souhlas popř. nesouhlas s přítomností mediků při porodu a po porodu se dítě nechává u matky ty 2 hodiny, co leží na porodním sále a potom většinou nechají matku vyspat a tak po 6 hodinách jí zase mimi přinesou, ale myslím, že pokud by matka chtěla mít mimi u sebe pořád, tak by taky nebyl problém... vše záleží asi na domluvě. Jaké další zastaralé praktiky máš na mysli nevím... Já vím, záleží hodně na lidech, někdo nemocnice vyloženě nesnáší, mě taky to prostředí nedělá dvakrát dobře, člověk nikdy nemá takové soukromí jako doma, ani takový klid, ale já bych porod doma nikdy neriskovala. Můj názor je, že jednoznačně rodit v porodnici. Nenapadlo mě to ani při prvním těhu a po zkušenosti s prvním porodem už vůbec ne.

reruna
24. črc 2009

S tím očkováním, já jsem taky pro to, očkovat. jestli to bude hned v porodnici, nebo si tam zajedu za několik dní, to je podle mě vedlejší, spíš je to pohodlnější, že ho naočkují hned a nemusím se tam zase vláčet s malým miminem. Zuzik24 - s miminem v šestinedělí stejně moc mezi lidi nechodíš a riziko, že zrovna TBC bude mít někdo v okruhu tvých nejbližších, to je asi opravdu malé, takže jestli někdo napíše, že nechce dítě očkovat hned, ale třeba až později, v zákonné lhůtě, tak bych ho neodsuzovalla hned, že je špatná matka, já jsem to tak aspon pochopila, že Betel očkování neodsuzuje, ale nechce s tím zatěžovat právě narozené mimi...

zuzik24
24. črc 2009

reruno, já jsem pro očkovat hned v porodnici, protože do krámu přece jen musím - aspoň já a v hypermarketech je to riziko docela velký...
Jinak, jak píšeš, já jsem mohla mít malou u sebe taky hned po porodu, ale musela do inkubátoru, tak mi ji aspoň na chvilku dali na bříško a bylo to úžasný. Pak mi ji přinesli až za pět hodin, protože se musela trošku zahřát 🙂

reruna
24. črc 2009

zuzik u nás naštěstí hypermarkety nejsou a já malýho nevzala 3 měsíce ani do místního malého alberta, to jsem radši chodila nakupovat do malých potravin, i když dražších a s menším výběrem, a nebojím se nějaké TBC, ale i obyčejného nachlazení, na procházky jsme chodili tam, kde fakt nebylo moc lidí... ale to je už jiné téma... at neodbíháme, já jsem taky pro očkování

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru