Rozhodla jste se některá rodit doma? Znáte někoho?

womann
19. zář 2006

Ahoj,je tu nektera,ktera se rozhodla rodit doma,nebo jste vsichni pro porodnice?Nebo znate nekoho,kdo rodil doma?Dik za odpovedi 🙂

protea
20. zář 2006

Ahojky,
budu rodit určitě v nemocnici.
Mám totiž strach, že kdybych rodila doma a nastaly komplikace tak bychom to pak nemuseli stihnout do nemocnice.
Nebudu riskovat zdraví našeho miminka.
Samozřejmě ale maminy, které rodí doma neodsuzuji je to jejich svobodná volba🙂

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
rova
2. říj 2006

Rodit doma zní sice příjemnějc v mnoha směrech.. ale co když to mimčo se nedej bože narodí a půjde mu po život? (nebo rodičce??) Já bych to u sebe prostě cítila jako sobectví vůči tomu dítěti.. ale omlouvám se, je to každého věc, nechci někoho urážet, tak se na mě nezlobte, ju? 😉

kacabacka
2. říj 2006

Určitě v případě jakýchkoliv porodních nebo poporodních komplikací je lepší rodit v nemocnici. Spíš bych se přimlouvala, asi jako většina, k tomu, aby byly porodní oddělení přizpůsobovány domácímu prostředí, příjemné prostředí, barvy, tichá hudba, jinak ticho, tlumené světlo,.... a né bílé dlaždice bijící do očí, když se od nich ještě odráží zářivky, které mimochodem nejsou vůůůbec příjemné, šrumec všech možných doktorů a sester... kéž by to tak bylo... ve Vrchlabí něco takového je, ale jet tam z Prahy s porodními bolestmi asi nebude zrovna příjemné a jet tam na "dovolenou" během termínu, to se taky nemusí povést...a navíc tam přijímají jen ty, které měly celé těhotenství bezproblémové a i porod se předpokládá bez problémů, ale kdo může vědět, jestli se to nezvrtne... jako vícerodička bych o tom možná uvažovala, i o porodu doma, ale jako prvorodička určitě ne-e

deminka
2. říj 2006

U doktora kam chodím je článek, s nadpisem že rodit doma je nezoodpovědnost. Dál jsem to nečetla...samozřejmě každá máme volbu a je to na nás, ale osobně já bych doma nerodila. V nemocnici je daleko více péče, a všechny potřebné věci pohromadě..nějaké výhody v tom že rodím doma moc nevidím, jen to že rodím v domácím prostředí, kde to znám..ale radši budu rodit tam kde mám jistotu, že se o mě dobře postarají..

leniik1
2. říj 2006

Já chci rodit doma to je můj sen ale ne první těhotenství a jen kdyby nenastaly žádné komplikace a byla bych naprosto zdravá. 😉 Viděla jsem o tom hodně videí a četla o tom.Může si to podle mě dovolit jen člověk co se vyzná v oboru a ví o tom všechno, i tak se může stát během porodu cokoliv...Je to na každé rodičce.

No a co se týká toho zkrášlení nemocnic a udělat tam ty detaily co máme doma tak by to určitě bylo o něčem jiném, někde v Krkonoších je taková porodnice kdysi jsme to viděla v jednom dokumentu že už tam mají krásně vybavený pokojík příjemná hudba obrázky, vana nebo v další zase vaky, žebřiny, houpačka na alternativní porody, což je určitě lepší v případě dobrého zdravotního stavu, pomáhá gravitace. 🙂 Do toho bych šla hned, škoda že tady v okolí se rodí klasikou.I když s dvojčatama budu myslím ráda že jsem ráda. 🙂

olus
19. říj 2006

Rodit doma bych si vůbec netroufla
První těhotenství jsem měla naprosto modelové - absolutně bez komplikací, vše v pořádku, a přesto byl nakonec porod ( v porodnici) klasifikován jako rizikový
jak už u prvorodiček bývá, byl poněkud delší a hlavně holčička měla po narození pravý uzel na pupeční sňůře, což se nedá nikde poznat a stačilo málo a šlo jí o život - po celou dobu porodu byla napojená na monitor, takže byla v bezpečí
dalším nebezpečím je, a to se stalo paní ve vedlejším boxu, že při porodu placenty, došlo k masivnímu krvácení (údajně protržení placenty), takže dostala okamžitě infuze
nechci ani domyslet, co by se stalo u obou případů při porodu doma bez vybavení a přístrojů

vilca
20. říj 2006

Úplně souhlasím s těmi z vás, které by domácí porod v žádném případě neriskovaly. Myslím na to miminko, které může mít komplikace (naše Evička se nalokala plodové vody, která už byla trochu zkalená, takže ji museli celou zevnitř čistit. Byla jsem ráda, že se o ni postarala doktorka). A o komplikacích, které mohou nastat mamince, ani nemluvím. Nikdy si člověk nemůže být jistý, že zrovna ten jeho porod bude bezproblémový. A riskovat, že do porodnice neodjedu včas, kdyby něco (i když je blízko), to bych neudělala.
Ale pokud si na to někdo troufne, samozřejmě ho neodsuzuju. Já bych měla moc velký strach a za to mě to nestojí. V porodnici Brno-Bohunice jsem byla spokojená, druhé miminko budu určitě rodit zase tam 🙂

kacabacka
20. říj 2006

kdepak je Gedren? chodila sem dřív každej den a teď nic...že by? 😀

kacabacka
20. říj 2006

hm, asi ne, asi by nerodila o měsíc dřív....

vilca
20. říj 2006

Ale nějak jí tam nesedí termín porodu. Má tam 21.listopadu, ale přitom že je v 38.tt. To nějak nesouhlasí, ne?

gedren
Autor odpověď smazal
Zobraz
lucildol
20. říj 2006

Tak to já bych chtěla rodit doma. Je to můj sen, z porodnice mám jakousi hrůzu. Asi jsem nějaká chorobně stydlivá, ale vůbec se mi tam nechce ☹ Vím, že až budu na konci těhotenství, tak nebudu myslet na nic jinýho, než na to, aby to mimi už bylo pryč a bude mi jendo jak. Ale zatím to vidím takhle.
Jenže si myslím, že stejně nikoho neseženu. S manželem budu bydlet v malé vesničce a tak, že bych tu sehnala porodní asistenku, když nejbližší porodnice je 25 km, to je asi nemyslitelné. Takže mám smůlu 😢

lucisa
23. říj 2006

Ahoj, než jsem porodila, taky jsem si nastudovala o porodech doma vše, ale nakonec jsem dostala strach o mimčo i o sebe. A udělala jsem dobře, dcera měla 3,95 kg, porodní bolesti mi začaly před půlnocí a kontrakce od 5 ráno, od 10 jsem intenzivně tlačila a malá se narodila až ve 2 odpoledne. Kdyby mi dr. s PA nevytlačily malou a druhá PA netahala z druhé strany, asi bychom to samy nedaly. Nehledě na fakt, že u prvního porodu jsem tak blbě dýchala, že jsem si znecitlivěla ruce i nohy a začala jsem omdlévat. Až pak jsem si to nechala vysvětlit. Malé po porodu zjistili zlomenou klíční kost, jak byla velká a drala se tou malou 😒 dírou, takže jsem byla fakt ráda, že jsme pod lékařským dozorem.
U druhého porodu jsem o porodu doma ani neuvažovala.
Ale je to samozřejmě každého věc....

elitera
14. zář 2007

http://zpravy.idnes.cz/krimi.asp?c=A070914_0754...
ne že by se mě to už týkalo, ale rozhodně je to pro mě argument

lenkabu
14. zář 2007

Taky si dovolím přidat svůj názor...s porody doma v žádném případě nesouhlasím. Je to zbytečný hazard se zdravím rodičky a dítěte. Žádná porodní asistenka (a ani lékař bez vybavení) nemůže zabránit spoustě komplikací, které se prostě nedají předvídat ani u bezproblémového těhotenství. Co když dojde k ruptuře placenty nebo dělohy? Když půjdou dolů ozvy dítěte?Když dojde k uvíznutí dítěte v porodních cestách? Co jsem popsala jsou komplikace které nastanou během minuty a řešit se musejí ještě rychleji. Žádné auto a odvoz do porodnice vás a dítě nezachrání. Teď se omlouvám všem kdo porody doma podporují,ale nejvíc k smíchu je mi argument, že porod je fyziologický stav který se izoloval v nemocnicích až po válce, do té doby se přece rodilo doma....takže: porod je fyziologický stav, ale v několika vteřinách se může jednat o stav velmi patologický. A tím, že se porody přesunuly do nemocnic, se ohromně snížil počet úmrtí rodiček a novorozenců.
Omlouvám se každému, koho jsem se dotkla,ale nic mne nepřesvědčí že porod doma není nezodpovědnost. V dnešní době nabízí většina porodnic pěkné prostředí, ve kterém rodit není žádné utrpení.
Co se mně osobně týká, kašlu i na baby friendly porodnice a chci do fakultní nemocnice, kde mám jistotu že bude mně i miminu poskytnuta ta nejlepší odborná péče a vím,že na tomají vybavení i personál. Možná nebudu moct rodit vkleče nebo nevím jak, rozstřikovat kolem sebe vonné oleje, budou mně "poutat" na monitor(kdyby ne, budu řvát jak indián 😉 ), dají mi klystýr, oholí atd. atd.,ale já i moje dítě budeme mít jistotu, že když se bude cokoliv dít, nebude následovat převoz do zařízení které je na komplikace vybaveno..

Omlouvám se za román 😉

lenkabu
14. zář 2007

Ještě k článku od elitery: jestli ta paní a PA věděly, že se jedná o konec pánevní, jsou to nezodpovědné slepice. A vědět to musely, pokud paní chodila na kontroly..

majka07
14. zář 2007

Leni, já souhlasím s Tebou, mám stejný názor.

vivian
14. zář 2007

Pro domácí porody tady zatím vůbec nejsou vhodné podmínky... a asi jen tak nebudou, jak to tak vypadá. Takže volím porodnici, byť bych samozřejmě radši rodila v nějakém přívětivějším prostředí 🙂 Aspoň ten porodní dům kdyby tu byl.

mikca
14. zář 2007

souhlas porod doma je hazard, jak ze zdravím rodičkay tak se zdravím mimča....je to každého volba, ale pak když se něco zvrtne, tak je to průser, který musí stejně řešit lékaři, takže proč tomu nepředcházet.....

sisstin
14. zář 2007

leni: naprostej souhlas 😉

kristi
14. zář 2007

rozhodne v nemocnici, nikdy bych si pro svou pohodlnost netroufla riskovat zdravi meho ditete

mikca
14. zář 2007

jo leni ten argument s tim že se dřív rodilo doma-......, chtěla bych vidět tu statistiku ummrtnosti a v pořádku narozených dětí..to byly asi čísla 😠

sisstin
14. zář 2007

mikca: jojo..rodilo se doma..ale kolik miminek umřelo..a kolik ženských na otravu krve že 🙄

schnek
14. zář 2007

Ahojky,
abych řekla pravdu, mě se s malým do porodnice vůbec nechtělo. Nakonec jsem šla, ale musela bych i kdybych nechtěla. A ten přístup sester, se kterým jsem se setkala a jak se mnou jednali (a to jsem si to celý ještě zaplatila jako nadstandart), mě utvrdil v tom, že do porodnice jedině a pouze, pokud by to vypadalo na nějaký problém a jinak doma. Ještě teď, když si na to vzpomenu se mi dělá nanic ☹

vivian
14. zář 2007

mikca: to se nedá srovnávat s dneškem, dřív byla hygiena a vůbec medicína přece na úplně jiné úrovni... V řadě vyspělých států se rodí doma (a řada z nich má v porodnictví i lepší výsledky než ČR) a nikdo nehysterčí. Ale je pravda, že tady k tomu prostě nejsou podmínky a navíc si to spousta lidí představuje jak Hurvínek válku, ono si nelze jednoduše říct "budu rodit doma". Žena, která chce rodit doma a nechce zbytečně riskovat, musí třeba splňovat spoustu dost přísných podmínek, čímž se dá předejít mnohým zbytečným komplikacím, musí to mít určitá pravidla, není to jen tak... Každopádně v jiných zemích to jde, takže si myslím, že je škoda, že u nás rodičky tu možnost nemají.

listicka77
14. zář 2007

Lenkabu: to, že se fyziologický porod změní na patologický během pár vteřin je oblíbený argument lékařů. Ale pravdivý není. Copak má Holandsko nějakou obrovskou úmrtnost? To, že dříve byla větší úmrtnost, nesouvisí tolik s tím, že se rodilo doma, ale hlavně s hygienickými podmínkami a zdravotním stavem populace.
Odmyslíme-li si Holandsko, kde je porodů doma opravdu hodně, tak v jiných evropských zemích je to většinou pár procent. Ale počítá se s nimi a nikdo těm ženám neříká, že jsou nezodpovědné. Tak proč je to u nás jinak? Proč zastánkyně porodnic jsou tak často agresivní vůči ženám, které chtějí rodit doma? To by také třeba zastánkyně přirozených porodů mohly obviňovat ženy, které do sebe nechají napíchat "chemii", že jsou nezodpovědné a nedbají na to, že můžou miminku způsobit problémy (a obvykle se takhle do nikoho nenaváží).
Takže ponechme laskavě každému jeho volbu.
Rodit doma s polohou koncem pánevním je opravdu velké riziko a myslím, že většina porodních asistentek by to oné ženě vymlouvala (jak to bylo v tomhle případě, těžko říct). Ale není to argument proti porodům doma jako takovým!

sisstin
14. zář 2007

listicka: myslím si, že zdravotníci jako takoví vždy budou proti tomu, protože znají ty zdravotní komplikace, které mohou nastat 😉 ...a já jsem taky docela zásadně proti porodům doma..třeba stokrát předtím můžou být vyšetření ok..ale pak se fakt něco stane, kdo nikdo nepředpokládá..a je konec 😉 ...je to každého věc, jak by chtěl rodit..ale já osobně bych NIKDY doma nerodila 🤐

mikca
14. zář 2007

vivian, je mi to jasné, ale já chtěla jen říct a ragovala jsem jak lenkabu napsala, že většinou argument je že dřív se rodilo taky doma...to mi připadá trchu padlé na hlavu když dřív právě ta umrtnost porodů doma byla děsivá zo by na mě nepůsobilo moc přesvědčivě... nebylo to proto že byli špatné/ikdyž taky sehráli určitě svou roli) higienické podmínky, ale hlavně proto že se porod zkomplikoval....takže uplně stejná věc co se může stát dnes..

listicka souhlasím že ponechat každému volbu, moje volba by byla rezolutně NE

listicka77
14. zář 2007

sisstin: však tě nikdo nenutí. Jenže PA jsou taky zdravotníci. Taky znají ta rizika moc dobře. Žádná PA nezačne chodit k porodům doma hned po škole, každá má za sebou letitou praxi v porodnici a komplikací viděla spoustu, včetně těch, co skončily špatně... Jenže ty, co chodí k porodům doma, znají oboje - porod v porodnici i porod doma a mohou srovnávat. Ty nejzkušenější, co už mají porodů doma opravdu hodně za sebou, pak říkají, že při přirozeném porodu bez vnějších zásahů prostě ty "náhlé" situace nenastávají. Pokud se děje nějaký problém, tak přichází velmi pomalu a je čas ho řešit. Jinak při porodu doma se samozřejmě taky sledují ozvy - dopplerem.
Kdežto lékaři nevědí, o čem mluví, protože v ČR ještě žádný lékař nikdy u porodu doma nebyl (nebo se o tom aspoň neví; ale rozhodně nebyl nikdy u porodu doma nikdo z těch, co tak halasně křičí, že porod doma je obrovské riziko). Nevím, proč musí mít naši lékaři tak výrazně odlišný postoj od lékařů v západní Evropě a od WHO...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru