Šití po nástřihu hráze. Můžete vyžadovat umrtvení

romankav
17. čer 2008

Nevím, jestli už tady podobné téma nebylo, ale chtěla jsem jen upozornit budoucí maminky, že v případě nástřihu nemusí trpět bolestí při šití a můžou si vyžádat od lékaře umrtvení dané oblasti. Nechápu, proč to někteří lékaři neumrtvují automaticky, ale šití "na živo" je nezákonné (pokud nejste vyložený masochista a neodmítnete umrtvení). Hlavně si nenechte vnutit ty řeči typu "je to jen pár stehů, dovnitř se to stejně umrtvit nedá" apod. Pokud vás šijí vevnitř, používá se paracervikální blok, pokud šijí jen 1-2 stehy, nastříkají to znecitlivující vodičkou atd. Je mi až smutno, že některé maminky bolest při šití popisují jako horší než porod... porod je bolestivý, ale má to být nádherný začátek nového života. Tak si to nenechte znepříjemnit a trvejte v porodnici na svých právech. Chtěla bych vidět porodníka, který by si to nechat "tam dole" šít jen tak, zuby moudrosti vám přece taky netrhají bez patříčného znecitlivění.

romankav
autor
30. čer 2009

sarusenko777: to je mi moc líto, jak si dopadla. Většina doktorů se ohání tím, že v případě, že by neudělali nástřih, tak ženy skončí jako ty. Bohužel, ty si byla zrovna asi ten případ, kdy nástřih opravdu byl třeba a oni se na to vykašlali ☹

kustka
30. čer 2009

Ahoj holky, tak já jsem si užila při porodu jen vnitřní stehy (hráz mi úžasná PA zachránila, byla jsem moc mile překvapená 🙂 ) - ale to vnitřní šití, to bylo maso! Bolelo to jak blázen, fakt. Nevím, čím to bylo...?

heliik
8. črc 2009

Ahoj holky.. Také jsem měla nástři a následně i šití.. Bohužel nevím kolik jsem měla stehů, a jestli vnější či vnitřní, na to jsem se nezeptala, v tu chvíli mě to nějak nenapadlo.. Ale musím říct, to šití mazec, takovou bolest jsem snad ještě nezažila.. Zhruba ještě 6dní po porodu jsem nemohla pořádně sedět. Teď jsem asi tak 16den, a žádnou bolest, nic necítím, ale to asi ještě může přijít, že?..

ojo
8. črc 2009

ahojky, ta já nastřihlá byla až k zadku, samotný nástřih jsem necítila a můžu říct, že ani šití...jen když dr. šil, tak jsem to pak začala cítit, tak jsem mu to řekla a v pohodě mi to tam opichal anesteziem, abych to necítila 🙂 taky jsem nemohla 14 dní po porodu sedět, ale protože mě bolela pánev...mám ji úzkou 😖

na stehy jsem používala mastičku Intisan a můžu říct, že je super, hned po šestinedělí jsme měli styk a úplně v pohodě, nic nebolelo 😉

bila.pani
8. črc 2009

Ahojky,u prvního porodu jsem měla epidural,takže jsem šití vůbec necítila.U druhého porodu jsem epidural neměla,stehů jsem měla dost vnitřních i vnějších.Bolelo to strašně a připadalo mi to jako celá věčnost.. ☹

kata.jan
8. črc 2009

Já rodila v Sokolově. Měla jsem pár vnitřních stehů a asi dva vnější. Umrtvené jsem to měla a cítila jsem jen utahování uzliků jinak v poho. A šili mě maximálně deset minut. Ve 12:10 se malý narodil, pak do pěti minut jsem odrodila placentu a za pět minut půl jsem už ležela zašitá a čekala jsem kdy mi dokape kapačka

romankav
autor
29. srp 2009

ojo: tak to je fajn 🙂 Jsem ráda, že jsou i pozitivní zkušenosti!

verisek
5. říj 2009

pokud doktor sije bez umrtveni, tak mam jen jedno slovo "prase" proboba vzdyt to je jak kdyby jste si porezali ruku a na chirurgii vam ji sili za ziva... a pokud tady kazda druha maminka pise, ze siti bylo daleko horsi nez porod tak nechapu, ze to nedelaji automaticky

romankav
autor
5. říj 2009

verisek: máš pravdu, je to prasárna, jenže se to normálně dělá 😠 Prostě rodící matka se nepovažuje za lidskou bytost a její pocity (bolest, strach atd.) se neberou vážně, protože to je stejně všechno "těma hormonama". Chtěla jsem, aby budoucí maminky věděly, že se můžou bránit a mají na to právo.

smoulinka.ciko
5. říj 2009

😲 Přesně romankov, maš naprostou pravdu. Každa maminka ma na to pravo

janamir
7. říj 2009

Že jsem to nevěděla dřív, jaká mám práva! Mě šil doktor a bylo to horší než porod. Byla jsem celá potrhaná uvnitř a ani nevím jestli mě stihli nastřihnout nebo jsem se potrhala i zvenku! Bylo to strašné doktor na mě řval, ať se uklidním (měla jsem takovou tu třesavku z vyčerpání něco jako zimnice) -uklidnit to prostě nešlo, pak mi asi třikrát urval jehlu při šití, která mi zůstala uvnitř a pak ji lovil nějakýma nůžkama. Měla jsem asi 5 vnitřních stehů a 5 vnějších, šili mě zaživa, myslela jsem že to nevydržím. Zlatej porod-oproti šití. Doufám že při druhém to bude lepší.

shaula
7. říj 2009

Janamir - jéžiši, to sis fakt užila 😝 😝 😝 Mě taky šití dost bolelo, ale tohle muselo být peklo!

sajma
7. říj 2009

sarušenko - já dopadla úplně stejně jako ty! porod nebyl tak strašný jak to šití na živo a když už jsem tam řvala bolestí, tak mě konečně umrtvili. šití totálně pokazili, dvakrát mě přešívali! měla jsem taky pytlík a navíc drenek, protože se mi vevnitř udělala brutální modřina, tak tím ta krev mohla odcházet ven. no a na šestinedělí se na mě doktoři a sestry chodili dívat, jaká je to hrůza, jak jsem dopadla! jsou to dva měsíce, na sex jsem se zmohla, ale prostě to nešlo. jsem z toho docelá špatná a nevím, jak si pomoct ☹ ☹

vercak.
10. říj 2009

Ahoj, tak já se musim přiznat, že bych radši třikrát znovu rodila než se nechala jednou šít dole. Porod samotný byl v pohodě, bylo mi jasný, že to bude bolet, ale užívala jsem si to a na malýho se strašně těšila. Když mě ale pak doktorka šila, tak jsem tam skoro ječela bolestí. Dokud jsem měla malýho u sebe, tak to šlo, to jsem to šití tolik nevnímala, pak si ho ale odnesli a já to začala dost cítit. Šili mě zevnitř i zvenku, příteli jsem tam bolestí kousala do ruky a doktorku prosila, ať už toho nechá. Řekla mi, že to nemůže bolet, že mi to umrtvila. No jako kdyby šili jí nebo co? 😠 😠 Nejsem žádná citlivka a hodně vydžím, ale tohle byl fakt dost bolestivý žážitek. Ale neodradilo mě to a chci ještě v budoucnu druhý dítě a už teď se na něj těším. 😵

verisek
10. říj 2009

vcera si muj manzel skoro urizl prst, takze jeste vecer mu to na chirurgii sili, rikal, ze si nedokaze predstavit, ze by mu to sili za ziva a nechape, ze to doktori neumrtvuji mamincam po porodu, ze to je ta nejvetsi prasarna, pripadam si jak ve stredoveku kdyz ctu tady ty prispevky ☹

mala_viki
18. říj 2009

holky mě to sice opíchal, ale při 35 stehách to stejně bylo prd platný... šil mě hodinu a čtvrt... doslova tam vyšíval, ale pěkně se to hojí i když to teda bolelo jak čert ☹

jajinka80
18. říj 2009

Taky jsem měla několik desítek stehů zvenčí i zevnitř. Umrtvovali mi to. Vnitřní stehy nebolely, vnější stehy v blízkosti hráze byly jen nepříjemné, ale v oblasti konečníků to byl horor, žádný umrtvovák nezabral.

janulla84
19. říj 2009

Me cise opichli anestetikem ale nez zaclo ucinkovat bylo po siti (asi jen 5 stehu) ale vsechny jsem ''krasne'' 😖 citila.

andreasek82
21. říj 2009

taky jsem mela spoustu stehu uvnitr i venku, nastesti mi jeste pusobil epi a jeste jsem si rekla stejne o pridavek nejakeho anestetika.. sili me hodinu.. no des bes.. nastesti uz byl muj tomas s malou u me..

kalimerko
22. říj 2009

Mě nestihli nastřihnout, malá mě celou dotrhala, šili mě 45 min, kolik stehů nevím, protože mě doktor řekl, že je to jeden a velkej, asi aby mě nestrašil, cítila jsem jenom jednou malý štípnutí, umrtvený jsem to měla z venku i ze vnitř... a byla jsem moc krásně zešitá, mohla jsem si hned sednout🙂 klobouk dolů panu doktorovi🙂 nevím jestli bych po těch porodních bolestech přežila bolesti ještě při šití

rowennka
22. říj 2009

omlouvám se, že nečtu celé vlákno a musím se teda ptátt, ale nemělo by se umrtvovat i to nastřižení?

blka
22. říj 2009

Nastřižení se neumrtvuje, dělá se při kontrakci.

shaula
22. říj 2009

Umrtvení nástřihu není nutné, je to bezbolestné - přesně jak píše Blka, dělá se při kontrakci.

rowennka
22. říj 2009

holky a samovolné natržení bolí?

shaula
22. říj 2009

Rowennka - myslím, že to bude podobné jako nástřih, asi k tomu natržení taky dojde v momentu největšího tlaku, takže zřejmě taky při kontrakci... Mě říkali, že mám "malou trhlinku" a ani o ní nevím. Ovšem, jak by to bylo, kdybych se potrhala pořádně, to netuším... Nicméně se domnívám, že to natržení asi nebolí, ovšem hojení pak asi ano, přece jenom řezné rány se obecně hojí lépe než tržné... I když zase prý jsou u nás epiziotomie prováděny zbytečně i u rodiček, které to nepotřebují a navíc nástřih jde hlouběji než by šlo třebe lehčí natržení... Tady je zajímavé video, našla jsem ho v tématu o Michelu Odentovi a je to teda fakt poučné, člověk trochu ztratí iluze o nutnosti nástřihů: http://www.porodniplan.cz/index.php?act=flm&id=45

shaula
22. říj 2009

Ale aby můj příspěvek nevyzněl jinak: stále se domnívám, že raději nástřih, než se roztrhat - mě se nastřižení zahojilo dobře a rychle, pan doktor mě zašil jak profi švadlenka 😀 Sice se mi v místě jednoho stehu udělala na dotek bolestivá bulka, zřejmě prý nějaký hlubší zánět, ale na přešití to nebylo a cca za 2 týdny to zmizelo. Jizvu mám měkkou, nebolestivou, vůbec o ní nevím. Možná bych mluvila jinak, kdyby mi šití zmršili 😖

lenkabu
22. říj 2009

rowennka:já měla nástřih a velký natržení až ke konečníku a nebolelo to když to vznikalo,nevěděla jsem o tom 😉 až pak to prasácký šití a 2 dny po porodu to bylo peklo teda........zase nějakých 10 dní po porodu jsem o tom sotva věděla.

rowennka
22. říj 2009

děkuju. moc vám děkuu 🙂. Zřejmě budete mít podíl na tom, že budu maminka 🙂. Pokud to nebolí - to trhání a stříhání, tak porod určo zvládnu 🙂. Kolegyňka z práce říkala, že při stříhání málem vyletěla z kůže, ale prej ji střihli mimo kontrakci, tak asi proto 🙂

rowennka
22. říj 2009

shaula: tak jsem mrkla na to video a nevim co si tom mám myslet. začínám se zase bát jak čert kříže....

hanka.knizkova
22. říj 2009

Já rodila u Apolináře a po porodu mě šil pan doktor,několikrát jsme ho upozornila na to že mě šití strašně bolí,cukala jsem sebou a dokonce jsme ho jednou i vědomě kopla,aby toho už nechal,pan doktor mi sice tvrdil že mi to umrtvil ale to si představuji úplně jinak,ještě mi vynadal že nejsem vůbec uvolněná tak proto mi to bolí,šil mi zevnitř i z venku a taky to byl pro mě nejhorší zážitek z celého porodu,když mi donesli dceru abych se odreagovala tak jsme se na ní nemohla vůbec soustředit jelikož mi u toho doktor šil a já byla totálně vyřízená ☹

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru