Slovenka, kde budu pobírat rodičovský příspěvek?

natalibella
15. srp 2017

Dobrý den. Mám prosbu, nevíte jak to je, když jsem Slovenka, mám přechodné bydliště v Praze, kde budu pobírat rodičovský příspěvek??? A jestli mi dají pro dítě zdravotní pojištění v české republice?? Děkuji moc za odpovědi a pomoc.

j.a.n.i
15. srp 2017

@natalibella A co dělá a kde je otec dítěte? A ty tu máš zaměstnání nebo ne?

barchen
15. srp 2017

@natalibella
Jestli mate pojisteni Vy,tak ano.A pokud ne ale otec ditete v CR ma poisteni,tak Vy i dite muzete mit pojisteni pres otce ditete.

natalibella
autor
15. srp 2017

@j.a.n.i Já jsem tady zaměstnaná.. otec dítěte žije na Slovensku.. tak že, když mám pojištění bude mít i dítě.. a nevadí že nemám trvalý pobyt?

natalibella
autor
15. srp 2017

@barchen mám pojištění, jsem tady zaměstnaná, jenom nemám trvalý pobyt.. což nevím ani kde mam narok brát rodičovský příspěvek..

j.a.n.i
15. srp 2017

@natalibella Tak pojištění by mělo mít tady, ale rodičák asi budete muset primárně žádat na Slovensku a teprve případný doplatek (nevím, jak tam je vysoký) tady.

barchen
15. srp 2017

@natalibella
Takze v tom pripade mate narok na pojisteni i na rodicak z CR,platila jste odvody.Trvaly pobyt nepotrebujete,staci prechodny 😊

linee
15. srp 2017

@natalibella podivej se do skupin, je tady skupina Slovenky v CR, urcite tam toto tema bude, popripade ti nekdo poradi.

natalibella
autor
15. srp 2017

Děkuji Vám moc. 🙂

vladienka
15. srp 2017

@natalibella ahoj, mam len prechodny pobyt, som zamestnana a normalne poistena. Matersku poberam v CR, rodicak potom tiez, mala je poistena v mojej poistovni tiez. Len tam treba s rodnym listom ist. Potom s ceskym rodnym listom na ambasadu poziadat o slovensky rodny list a s nim o pas a trvaly pobyt. Drzim palce 🙂

natalibella
autor
15. srp 2017

@vladienka ahojky. ďakujem Ti za informácie, som trošku z toho na nervy, pretože som v situácii v akej som (asi budem matka samoživiteľka) tak že si asi buďem musieť dať trvalý pobyt aby som to finančne zvládla a vybehať si príspevky ( hlavne platiť podnájom)

vladienka
15. srp 2017

@natalibella treba na nejake prispevky trvaly pobyt?

natalibella
autor
15. srp 2017

@vladienka na příspěvek na bydlení je potřeba trvalý pobyt.. nebo ne?

barchen
15. srp 2017

@natalibella
Neni potreba trvaly ale na prispevek na bydleni je potreba hodne nizke prijmy,nekdy ani status samozivitelka nepomuze,pokud jste napr. vydelavala prum.mzdu. Ale pokud chcete trvaly a mate uz moznost ho ziskat (min.5 let prechodneho),tak to reste co nejdriv,na trvaly se ceka min. 2-3 mesice nekdy i dele.

natalibella
autor
16. srp 2017

@barchen Mám napsanou tu nejmenší mzdu, jak servírka.. jsem tady 14 let. Tak teď nevím co mám dělat..

barchen
16. srp 2017

@natalibella
Budete dělat to, co všechny ostatní maminky. Váš plat jako servírka je tipuji kolem 13-14 tisíc brutto, pokud máte napsanou tu nejnižší. Nárok na mateřskou máte, ta bude kolem 9500 tis. měsíčně, tu budete pobírat cca 6 měsíců. Pak si vyřídíte rodičovský příspěvek, na který budete mít taky nárok. Návody na to, jak to vyřídit naleznete na internetu, stačí hledat. Podmínky jsou úplně stejné, jako pro maminky Češky, akorát budete muset doložit o něco víc papírů jako cizinka. Nebo se přidejte do skupin tady na MK nebo na FB, kde jsou Slovenky žijící v ČR a tam Vám určitě poradí.

natalibella
autor
16. srp 2017

@barchen Mám na smlouvě ještě méně.. proto řeším ten příspěvek na bydlení a trvalý pobyt.. kouknu teda tady na skupinu Slovenky žijící v ČR.. ale děkuji vám moc

barchen
16. srp 2017

@natalibella
Pokud pracujete doopravdy jako servírka, kasírujete a obsluhujete, tak méně než 13 400 na smlouvě mít nemůžete. Je to minimální zaručená mzda pro toto povolání dána zákonem od letošního roku. https://www.penize.cz/mzda-a-plat/318561-zaruce...

natalibella
autor
16. srp 2017

@barchen tak to bych teda měla říct šéfovi. Protože na smlouvě máme 10 a něco..