Sourozenec u porodu. Je to v ČR možný?

efik_b
15. kvě 2011

Ahoj, mate nektera zkusenost se starsim sourozencem u porodu? Je to v CR vubec mozne? Mam namysli porod v porodnici, doma by to byla samozrejmost. Vse pouze pokud porod probiha bez komplikaci a neni zrovna pulnoc, ze by ditko spalo.
Rodila jsem v zahranici, kde je ambulantni porod zcela normalni, u porodu byl pouze manzel a porodni asistentka, bylo to skvele. Po par hodinach jsme jeli domu. Byla jsem plna energie a druhy den uz varila 🙂 ... Chtela bych to mit stejne i s druhym porodem s tim, ze by u nej byla i nase dcera. Dekuji Eva

bertica.h
15. kvě 2011

pre mna absolutne neprjatelné..ja len tolko...

camelinka
15. kvě 2011

@efik_b muzu se zeptat kolik je dceri??? ja bych tohle nechtela videt ani jako dospela, natoz dite 🙄 🙄 🙄

petule246
15. kvě 2011

taky mne to zaskočilo ... podle nadpisu jsem myslela, že se ptáš, zda by u porodu mohla být tvoje starší ségra ... přiznám se, že jsem v tomhle směru taky konvenční a prcek mi k porodu absolutně nepasuje. To radši než na porod kouká na krtka ... 😉

kalo
15. kvě 2011

😲 No ty bláho..tak to by mě nenapadlo...A podle mne by to pro malé dítě byla pěkná pecka, dívat se na bolestí řvoucí maminku...nevím, v čem by to pro dítko bylo přínosem, podle mne by to mohl být spíš šok. Myslím, že když je celá rodina v důležitých okamžicích pospolu, je to pěkné, ale tohle mi připadá moc- že je to intimní věcí partnerů...Nemluvě o tom, že těžko předem vědět, že porod bude stejně úžasný jako ten první.... Samozřejmě nic proti, to je můj názor...V zahraničí je to normální?????

eloana
15. kvě 2011

kazdopadne bych se bala aby z toho dite nemelo trauma do zivota
zda to je mozne netusim. Byt u porodu si nerisknul ani muj manzel a dite si tam teda neumim predstavit....
dcera videla brasku hned 2 hodiny po porodu , Hned co jsem odesla z porodniho salu.. Myslim, ze to je dostacujici

levandule_vanilkova
15. kvě 2011

Ve většině porodnic je volba doprovodu na mamince, někde můžou být i dva lidé na porodním sále, pokud je vše bez komplikací. Uvádějí tam třeba dulu, kamarádku, maminku-babičku...takže by mělo být v podstatě jedno, kdo se toho účastní...ale jak bylo předem řečeno - zvážila bych zda tam své dítě do určitého věku vzít. Nemuselo by pochopit proč jeho maminka tak naříká a trpí 😔

verher
15. kvě 2011

u nás byl z porodu dost v šoku i manžel a říkal nikdy více....nějak si to bezbranný dítě u toho neumím představit.....no a jak už tu někdo psal, co to díděti přinese....fakt silný zážitek......snad ani mě jako dítě by to nenapadlo...ale každého volba a některé porody jsou asi krásné, ale nevím.... 😨

macanet
15. kvě 2011

Žasnu, mě by to nenapadlo, kolikrát není schopen jít na sál ani chlap, natož dítě. Bála bych se co to s ní udělá , maminka v bolestech, dítě deroucí se ven, křik, pláč, krev.Podle mě to jsou věci intimní .

Bála bych se, že by mohl být i problém při přijetí sourozence, už takhle je to "vetřelec" do rodiny a ještě" ubližoval" mamince 😖

ddassik
15. kvě 2011

Téda úplně čumím 😲 vživotě by mě to nenapadlo, s porodem mají co dělat některý chlapi aby tam vydrželi a natož tam mít dítě??? to snad né 😲 můžu se zeptat kolik let je dceři?

ladenka
15. kvě 2011

pro mě je to tedy nepředstavitelné, myslím, že by to pro dítě mohl být dost stesující zážitek. Já bych k porodu nevzala ani svou vlastní ségru, pokud by už neměla svůj vlastní porod za sebou a stejně tak u kamarádek. Můj porod nebyl nijak hrozný, ale i tak bych se bála, že je to vyděsí a nějakým způsobem třeba "odradí".
Za mě tedy NE. 😖

denousek
15. kvě 2011

taky by mě zajímalo kolik je dceři let,.,ale dítě bych tam nevzala a pubertačku taky nééé aby se pak bála otěhotnět 😅 o tom bych teda vůbec nepřemýšlela podle mě by u porodu neměla být ani žádná žena která ještě ani sama nerodila...je lepší když neví do čeho jde 😉

anetka1701
15. kvě 2011

Když jsem byla v první/druhý třídě, tak jsme měli přírodopis, brali jsme tam porod a učitelka nám tehdy dost naturalisticky vyprávěla, co a jak se děje. Její věta, že maminku tam dole trošku nastřihnou, aby se miminko dostalo ven, mně už tehdá tak vystresovala, že jsem měla k porodu dlouhou dobu velkej blok, kterej trval až do dospělého věku a dost jsem se tím stresovala ještě ve vlastním těhotenství... Neumím si představit, co by tehdy semnou udělal zážitek - vidět porod na život. Přesto, že si ho dost matek idealizuje, tak to je hodně stresující zážitek pro přihlížející - včetně otce. Pro oba je ale elixír hormonů poté, co se to všechno ošklivé doděje, dostatečnou kompenzací a krásnými chvílemi, díky kterým si celý porod zidealizují a vidí ho úplně jinak, než jak to je ve skutečnosti. A to je dobře, tak to má být! Ale malé dítě tohle nechápe a hormony u něj nepracují. Proto to celé bude vidět jinak. A může to mít škaredé následky...

1luciferka1
15. kvě 2011

Tý jo, tak to mě překvapuje, že nad tím vůbec může někdo uvažovat...mám sedmiletou dceru, která mi položila otázku, jestli semnou může k porodu, ale jednoznačně jsem řekla ne a vysvětlila jí, že tam děti nesmí. A jelikož jsem teď kvůli předčasnému porodu ležela na porodním a u návštěv byl přístup dětem do 12let zakázán, tak myslím, že by to ani v žádné porodnici nedovolili. Navíc si opravdu myslím, že by dítko z toho mohlo mít negativní následky, vidět maminku, jak "trpí" u porodu...zvlášť, když jí nemůže pomoci...

jesterka09
15. kvě 2011

Já zase sebe můžu říct, že bych tam své dítko nikdy nevzala - musí to být pro takového človíčka, který nemá páru ani o tom jak se děti dělají na tož jak se rodí příšerné 😖 Samozřejmě má na to každý jiný názor..

luciebx
15. kvě 2011

no ja bych sve starsi dite k porodu nevzala ani za nic.. joo prvni porod si mela super zadny komplikace ale nikdy nevis co se tam muze stat u dalsiho porodu a aby dcera videla jak trpis.. a co to vlastne porod je do toho bych teda sve dite nepustila.. jak uz to tu nekdo psal.. radsi at kouka na telku.. nez na rvouci krvacejici maminku... a pak vysvetli dceri.. vsak neboj tohle te taky ceka vsak ono to neni tak hrozne jak to vypada.. asi projit tim jako mala a koukat na mamku jak rodi brachu tak se necham asi vykastrovat a na zadny porod nemam ani pomysleni.. ono i pri lehkym porodu to neni nic hezkyho na co se divat..

terrestriss
15. kvě 2011

já si přítomnost dítěte u porodu dokážu velmi dobře představit. a sama plánuju porod tak, aby u něj malá mohla být (pokud nebude spát nebo tak)

ale bohužel si myslím, že máš ze zahraničí trochu jiné představy o porodu než je česká porodnicová realita 😔 . například porod doma nebo porod v porodním domě, kde je rodička, partner nebo PA či dula, které maminku provázejí při jejím přirozeném porodu, je pro starší dítě úplně v pohodě.
nevím ale jak by dítě reagovalo na prostředí v běžné české porodnici. tam bych ho ssebou asi vůbec nebrala a nebo byla připravena na variantu, že s ním někdo pojede domů, kdyby atmosféra houstla. jako zásadní bych viděla, že budeš rodit na svém pokoji (nadstandard?) a předem bych se zeptala jak se na to porodnice dívá. ale nečekala bych moc vstřícnost ze strany personálu.
jinými slovy: když se ti povede rodit v klidném a harmonické prostředí, ve kterém porod a jeho průběh řídíš ty a né porodnicový personál, je podle mě pro dítě velmi zajímavé a přínosné, že má možnost se ho účastnit, že má svobodnou volbu sledovat porod, nebo si hrát nebo třeba koukat při tom na pohádky 🙂... to že porod probíhá v rodinném kruhu a nikdo není od nikoho oddělen, je žádoucí. obávám se ale, že v současnosti to v české porodnici není možné tak jak ty si to představuješ :(

hodně štěstí! 😵

fiallinka
15. kvě 2011

Souhlasím s předchozím názorem - o tom, koho k porodu pustí, asi bude v konečném důsledku rozhodovat porodnice a řekla bych, že tohle prostředí není úplně ideální, na druhou stranu si docela dokážu představit, že malé dítě ten porod bude vnímat přirozeněji než mnohý otec 🙂... ale nějak se mi to zdá jako sci-fi...

babulinkab
15. kvě 2011

nevím kolik je tvým dětem let, nepřijde mně to zrovna jako zážitek, který by dítě mohlo ocenit - maminka v bolestech, krev atd.

sylviiik
15. kvě 2011

Evi, Terrestriss to napsala moc pěkně. Obávám se, že v ČR nenajdeš to, co hledáš. Tady porod je a ještě dlouho bude lékařským výkonem. Pokud máš možnost, hledej jinou alternativu. Hodně štěstí 😵

nady
15. kvě 2011

Já bych poradila asi jen co vím ,porodnice Vrchlabí,tam jsou schopni tohle splnit. 😉 A k některým příspěvkům ,ne všechny ženy rodí v bolesti ,řvoucí a zalité krví 🙂Samozřejmě zvážit věk dítěte a podmínky za jakých bude dítě přítomno,a pokud by nastaly nějaké komplikace a porod by nebyl jednoduchý mít v záloze opatrování kdo s dítětem vycouvá a postará se.Ale jinde to jde a není to nic až tak nezvyklého tak nevím proč by nešlo i u nás ,za určitých podmínek a příznivých okolností.

klarka1
15. kvě 2011

myslím, že porod není nic pro děti 😉

zuzka72
15. kvě 2011

Tak já myslím, že je to každého věc, nicméně já bych dítě u porodu nechtěla, nikdy člověk neví, jak traumatizující to může pro sourozence být a co se může zvrtnout. U mých porodů teda pokud by byly nějaky děti tak je upřimně lituji, to byly masakry, takže za mě ze zkušenosti ne....

listicka77
15. kvě 2011

efik, jak už bylo psáno, česká porodní realita je jiná než zahraniční. myslím, že nikde jinde než ve vrchlabí tohle neuméžní. moji kamarádi to absolvovali, ale nakonec kamarád byl s dcerkou někde mimo porodní sál a kamarádka rodila sama (přála si to tak), byli pak ale všichni společně na nadstandardním pokoji. máš-li takovou zkušenost z prvního porodu, nebyl by lepší porod doma? 😉

martaska78
15. kvě 2011

Asi je to pro tebe normální, ale myslím že by se taky mohlo stát, že dcerka by druhé mimi mohla poté ,co udělalo takovou bolýstku mamce, zavrhnout a nemít ráda. Já bych to neriskovala. Ale určo hned po porodu, když už je vše v poho tak by to neměl být problém, musíš se zeptat v nemocnici do které chceš jít. Ale na samotný porod bych ji nebrala je to zbytečně stresující.

crca
15. kvě 2011

@anetka1701 to mě ta tvoje věta něco připomíná 😀 A to bylo v 8 třídě,kdy jsme koukali při rodinné výchově na porod a můžu říct ,že mě to na hodně dlouho děsilo 🙄 a to mě bylo 13-14let
Takže za mě něco nepředstavitelného aby u toho bylo malé dítě 😔 To už jste si měli malou vzít k sobě do ložnice rovnou ,když jste plodily druhé dítko,aspoň by to měla od začátku 😅

listicka77
15. kvě 2011

já si tedy myslím, že malé dítě vnímá porod úplně jinak, tak nějak "přirozeněji", než (před)pubertální holka, co bere všechny takové věci jako dost jako tabu. krom toho instruktážní film o porodu se jistě dost lišil od zkušenosti, kterou prožila efik. pokud porod proběhne "pěkně", tak si i myslím, že může mít právě i s přijetím sourozence menší problém než když je máma tři dny proč a pak se vrátí domů s miminkem.
ale určitě to každé dítě prožívá jinak, já si třeba zrovna svoji tříletou dceru u porodu představit neumím, myslím, že by nedokázala nerušit. předpokládám ale, že efik ví, co a proč chce, a taky myslím, že takovouhle debatu asi ani nechtěla vyvolat, jen se ptala, jak to v čr chodí. tak ještě dodám, že kromě vrchlabí (tam jsem si jistá, že to jde) by možná nemusely být úplně beznadějné neratovice. možná bych se zeptala i v mělníku.

listicka77
15. kvě 2011

omlouvám se za překlepy.
efik, nic si z těch reakcí nedělej. chtít mít starší dítě u porodu a prožít to jako rodinnou záležitost je stejně legitimní jako ho tam nechtít. 😉

berenika39
15. kvě 2011

vůbec nevím...nejdřív jsem chtěla hrrrr psát že ne, že je to nesmysl...ale....
upřímně: pokud se maminka sama rozhodne pro porod v klidném prostředí - soukromí , s lidmi, kterým věří, když si věří sama, zdravotně je všechno v pořádku a starší dítě samo chce a předem mu někdo chytře vysvětlí, o co jde - pak to pro něj může být zážitek plný emocí, který může pozitivně ovlivnit jeho další vztahy....k miminku, k rodičům, hlavně k matce, k budoucím partnerům.....jistě by se muselo vychytat to, aby staršímu dítěti někdo "pomáhal",, nenechat ho samotné napospas tomu zážitku.... - a měl možnost ho případně odvést a vše vysvětlit.
Tady v klasické porodnici za stávajících podmínek - stres, nezájem, reflektory, desítka čumilů kolem, uklízečka ve dvěřích...nikdy bych do toho starší dítě nevzala. (vím, že to není všude stejné, jsou i vlídné porodnice), jen jsem měla na mysli to, že starší dítě by nemělo být svědkem systému "příjem, monitor, hekárna, neřvěte, dýchejte, nastříhnu vás, zašiju, za dvě hodiny tu máte mimino u sebe"

a mimochodem - na tohle rozhodnutí má každý právo....🙂

lucisa
15. kvě 2011

Každého věc, souhlasím s menšinovým názorem, že pokud bude maminka chtít a situace a okolnosti to umožní, je to jen a jen její a partnerova věc.
Mé dcery to zajímalo, jak přišla jejich nejmladší dcera na svět, tak jsem jim to vysvětlila i ukázala na obrázku, ptaly se na bolest a další věci, vše jsem jim po pravdě řekla a zatím jim to stačí.

U mě porody bohužel nebyly až tak rychlé, resp. pokud byl třeba třetí oproti předchozím rychlejší, neobešlo se to bez komplikací, takže u mě by to ani nešlo. 😖

berenika39
15. kvě 2011

😉 ještě jedno plus - taková osvěta by byla to nej, co bychom mohly udělat pro budoucí maminky - ubylo by vyplašených prvorodiček, na porod by se třeba začalo koukat jako na něco hezkýho...klidné mamči, klidné porody, klidné děti....všechno spolu souvisí🙂)).
A opravdu vím, že porod nemusí být vždy idylický - mluvím jen o případech, kdy se čeká hladký průběh🙂.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru