Sourozenec u porodu. Je to v ČR možný?

efik_b
15. kvě 2011

Ahoj, mate nektera zkusenost se starsim sourozencem u porodu? Je to v CR vubec mozne? Mam namysli porod v porodnici, doma by to byla samozrejmost. Vse pouze pokud porod probiha bez komplikaci a neni zrovna pulnoc, ze by ditko spalo.
Rodila jsem v zahranici, kde je ambulantni porod zcela normalni, u porodu byl pouze manzel a porodni asistentka, bylo to skvele. Po par hodinach jsme jeli domu. Byla jsem plna energie a druhy den uz varila 🙂 ... Chtela bych to mit stejne i s druhym porodem s tim, ze by u nej byla i nase dcera. Dekuji Eva

romana29
15. kvě 2011

No nevím, za mnou ani syna nepustili a to jsem byla na porodním sále - teda spíš na takové té přípravce, protože si mě tam nechali hned po běžné kontrole, jen jsem ležela a měla kapačku a stejně za mnou mohla jen tchýně nebo neteř - dokonce ani obě (přítel měl zrovna službu a museli mi dovézt věci).

berenika39
15. kvě 2011

@romana29 jasně, u nás děti podle mě na některá oddělení nemocnice vůec nemohou....byla jsem ve fajn porodnici, a kdo neměl nadstandard - návštěvy na chodbě a ve vymezený čas - je to tak pochopitelné z provozních (nebo spíš neprovozních) důvodů...máme to tu v tomto ohledu trochu mimo....zasekli jsme se.

cervenec
15. kvě 2011

já bych jako plus mít starší dítě u porodu brala to,že bych se asi soustředila víc na to, jak je jemu než mně 😀 ale ted vážně - v domácím prostředí budiž,je to prostředí,kde je dítko zvyklý a prostě si odejde jinam pokud chce,ale v nemocnici určitě ne 😉 jinak jak tady některá maminka psala,že ne všechny porodu jsou o bolesti,křiku a krvi,tak gratuluju těm,kdo takový porod měly,ale v mém případě to teda neplatilo 😎a ani nikoho takovýho neznám 😅

zukoc
15. kvě 2011

já rodila v Motole před pár dny, bylo to super, moc milý personál, mohla jsem si dělat, co mi bylo milé - sprcha, vana, atd., lékařka jen kontrolovala stav, PA kdykoli k ruce, atmosféra přátelská a pohodová, ale svou dcerku si tam tedy představit nedokážu a ani bych nechtěla. I když jsem nekřičela a neprolévala krev, bylo to strašné - bolesti, únava, naprosté vypětí a vyčerpání - nevidím důvod, proč by takhle mělo dítko maminku vidět a ještě pobrat, že jí to vlastně způsobilo to miminko. Přijde mi, že porod je pro ženu utrpením, ještě že je korunovaný takovým zázrakem 😀 ,že bych to brala jako společenskou záležitost, to tedy říct nemůžu. Domnívám se, že řada nemocnic to neumožní zejména z toho důvodu, že by se tam dítě motalo a mohlo přidělat personálu starosti.

romana29
15. kvě 2011

@berenika39 tak potom jak jsem porodila, tak na pokoj už mohl, v tom problém nebyl 😉 .
Ale spíš jsem to psala pro to, že si myslím, že tady v porodnicích těžko někde vůbec povolí mít dítě přímo u porodu 🙂

lucisa
15. kvě 2011

@zukoc jak píšeš o utrpení, když jsem porodila svou třetí dcerku, nějak jsem se dala do řeči s jednou PA a říkám jí, vždycky jsem byla nadšená z každého těhu, vím, že porod bolí, ale vždycky až skoro na konci si vybavím, jaká je to dřina, jak na tohle vždycky zapomenu?
A ona mi řekla, že to příroda dobře zařídila, protože ženě hned po porodu proudí v krvi "hormony zapomnění", kdy zrození a radost z miminka všechno přehluší a žena na to zapomene, nebo některá aspoň částečně, prostě se to usadí a časem nepřijde tak strašné. A je to proto, aby lidstvo nevymřelo, kdyby si to rodičky pamatovaly, nešly by do dalšího dítěte.
To se mi mo líbilo, hned bych šla do čtvrtého 😅

berenika39
15. kvě 2011

@romana29 no vždyť jo, souhlas, psala jsem to samé, za stávajících podmínek a stavu zdravotnictví u nás to běžně nejde.

teerka
15. kvě 2011

Nechápu, jak toto může někoho jen napadnout. Taky by se mi líbil přirozený porod, nejlépe v domácím prostředí, ale i tak bych se snažila najít si dostatek soukromí pro sebe i to malé. Nevěřím, že by malý sourozenec pochopil, že je vše s maminkou v pořádku. Já si to umím představit tak půl hoďky po porodu, co by mě dali ,,dokupy" Ale né před tím.

kristi
16. kvě 2011

nechodila jsem driv jedna holcina, mela holcicku Ladu a pak Helenku, tu rodila doma a myslim, ze ta Lada byla tak nejak u toho, ale kdyz ja zapomnela jmeno

brendda
16. kvě 2011

@kristi jaktože nechrápeš?????????

brendda
16. kvě 2011

@efik_b jako děvčata...........vy už fakt nevíte roupama co by??????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Asi jsem příliš usedlá!!!!!!!!!!

bertica.h
16. kvě 2011

@terrestriss víc než žádoucí rodinny prostředí u porodu jsou přístroje,lékař který muže zachránit moje díte.teda podle mne a mých porodu.a mých priorit.

kristi
16. kvě 2011

@brendda taky si myslim, je to zbytecnej stres jak pro tebe tak pro malou.

aemmi
16. kvě 2011

Tak se přiznám, že tohle by mě teda nenapadlo, též si myslím, že pro dítě by bylo stresující vidět matku trpět...a třeba větší dítě, kdyby předem vědělo, do čeho jde, tak by o to ani nestálo, já osobně bych se taky nechtěla dívat na cizí porod...ale třeba jsou kultury, kde je normální, že je u porodu celá rodina, možná mám jen trochu předsudky 😅

aquila
16. kvě 2011

Tak jsem nejdřív přečetla celou diskuzi, většinou píšete, že ne, někdo by byl i pro... Ale já hlavně nechápu PROČ? Proč by měla být moje dcera u porodu? Manžel je tam aby mě podpořil, pomohl, sdílel to se mnou. Ale co mi přinese přítomnost malého prcka a co to přinese jemu?

lucisa
16. kvě 2011

@kristi já si na ni vzpomínám, byla to @gedren, měla docela dobré názory, ale jestli si vzpomínám, první byla Helenka a až pak Lada.

kristi
16. kvě 2011

@lucisa jj, ja si nemohla vzpomenout na ten nick a mas pravdu, Helenka byla prvni 😉

helulela
16. kvě 2011

Já bych svoje dítě k porodu vzít nechtěla, i když můj první probíhal dobře a mám na něj krásné vzpomínky. Určitě ne v klasické nemocnici, ale chápu, že o tom uvažuje někdo, kdo se chystá rodit v jiném prostředí nebo doma. Určitě by tam dítě potřebovalo někoho, kdo se bude věnovat jen jemu a "vést" ho, musí být předem připravené na to, co se bude dít, vhodný věk si vůbec netroufám odhadnout. Já bych byla proti, protože osobně tu potřebu nemám a bála bych se, že tím nadělám víc škody než užitku a nepůjde to vrátit. Tím, že starší sourozenec zůstane mimo s taťkou nebo babičkou, mu určitě neublížím. I dřív, když se rodilo běžně doma, si myslím, že muži a děti zůstávali za zavřenými dveřmi, asistovaly maximálně dospělé ženy z rodiny.
Jen naokraj - když jsem ještě studovala, byla jsem asi u třech porodů, všechny probíhaly dobře a u toho mého mi to potom dost pomohlo. I když je ta zkušenost nepřenositelná, měla jsem pocit, že vím, do čeho jdu a že to není žádná hrůza.

terkao
16. kvě 2011

Já bych tedy k porodu starší dítko nikdy nevzala, já měla porod strašný, po 24 hodinách neskutečných bolestí a řevu jsem skončila na sále na císaři a kdyby to šlo, tak jsem se vlastního porodu nechtěla zúčastnit ani já sama natož abych tam tedy brala dítě 😖 . Za mě rozhodně ne.

andyalukasek2008
16. kvě 2011

Souhlasím s Berenikou, pokud je vše ok a jedná se staršího!!! sourozence, který ví, chápe, jedná, umí si říci svůj názor a hlavně CHCE on i maminka, ale myslím, že holky, které toto řeší, mají v profilech, že maj velmi malé děti - batolata!!!

Holky! Proberte se prosíííím! Šílené se mi to zdá!!!

Pozn.: Ať už jsem odprůrcem domácích porodů (oprávněně), nevykládejte mi tu nikdo prosím, že porod doma ženu nebolí, že není krev, stolice, natržení, všecko, že někřičí, a že je to vlastně super príma! I když to príma zpočátku být může, všechny moc dobře víme, jak se vše během několika sekund může změnit!

sayast
16. kvě 2011

ja mela porod krasny (az na placentu, ktera se neodloucila a rvali ji ze me zaziva), 4,5 hodiny celkem, bez kriku, nastrihu, v klidu, meli jsme pokoj sami pro sebe, nikdo me nechodil kontrolovat pokud jsem o to sama nepozadala. krev samozrejme byla, uz z toho jak jsem se otvirala. byla jsem rada ze si to prozivam s manzelem sama, neumim si vubec predstavit ze by u toho melo byt moje dite a koukat na to. uz z duvodu ze bych se absolutne nemohla uvolnit, porad bych brala ohledy co na to mala, jestli ji to netraumatizuje. u tlaceni uz vubec, uz jen to kdyz si predstavim ze by na me koukala jak mam roztazene nohy na koze.
nehlede k tomu ze si taky myslim ze by byl problem s prijetim sourozence.
za me urcite NE

gedren
16. kvě 2011

@kristi @lucisa Zdar 🙂, Helenka porod Ladenky prospala ve vedlejsi mistnosti 🙂, vzbudila se az na porod placenty, z toho byla takova ta legendarni fotka, kde jsme vsechny mely nocni cepce na hlave a ktera asi vzbudila mylny dojem, ze Helca asistovala u celyho porodu 🙂.

No ale k veci, ne kazdej porod musi bejt jatka, a to, ze dite u nej je, neznamena, ze cumi rovnou mame mezi nohy. Kdybych sla do porodnice a mela vetsi dite, co by u toho chtelo bejt, proc ne. Muze se mnou kecat v prestavkach mezi kontrakcema a na tlaceni klidne odejit, zejo 🙂. Maly dite bych uplne pri porodu mit nemusela (protoze by zrejme moc nechapalo, proc se tvarim blbe a nesoustredim se na nej 🙂), k domacimu porodu jsem si taky pozvala kamaradku, aby Helcu v pripade, ze by byla vzhuru, zabavila (ale ona to prospala, takze o starost min). Ale kdyby nebylo zbyti - jina kamaradka to prave pred par lety resila, dvoulety dite a tesne pred porodem, manzel pracujici v zahranici, rodice nekolik hodin cesty autem, tak celkem realne hrozilo, ze proste batole do porodnice bude muset. A v porodnici (klasicka hustoporodnice, zadny Vrchlabi ani Neratovice 🙂) se myslim tvarili, ze v pohode, ze v takovejch pripadech kdyztak dite pohlidaj sestricky a tak 🙂. Ridila bych se zakladnima pravidlama vybrany porodnice o tom, kolik lidi muze k porodu, a na detaily ohledne veku toho doprovodu bych se zeptala primo tam.

xtrckovav
6. zář 2012

@efik_b Ahoj, dobrý den chtěla bych se zeptat, jak jste dopadli se starším dítkem u porodu, řešíme s manželem stejný problém. Pokud máte nejaké informace, prosím o zaslání na e-mail: xtrckovav@seznam.cz. Moc děkuji V.

haniplanetka
6. říj 2012

já být jako malá u porodu, asi by to bylo takové trauma, že bych se možná sama děsila mít dítě. Podle mě je to nesmysl. Je fajn ukázat miminko brzy po porodu, ale stejně jako jsem nebyla u plození bráchy, tak mi přijde nepatřičné, být u jeho porodu...

bumik1
15. črc 2015

nepročítala jsem vůbec tuto starou diskuzi, ale k porodu jen toto: přítomnost dítěte je dosti individuální, záleží na celkovém prožívání těhotenství samotným dítětem, také na jeho vědomostech o porodu. Pokud ví, co se při porodu děje, je pro něho matčino těhotenství osobním prožitkem, je psychicky správně naladěno, proč ne. Co se porodu samotného týče, kdo řekl že musí bolet? že musí být traumatizující? že to musí být strašná podívaná? Pokud s tímto přisputujete k porodu, škoda. Pro mě je porod nádherný, kouzelný, intimní a emočně nabitý a moje čtyřletá dcerka by ho chtěla prožít se mnou. Naše porodnice to neumožňuje, ponecháme zatím vše Bohu, jak se co bude vyvíjet....

blahova_andrea
15. črc 2015

@bumik1 souhlasím s tím, že porod je krásná intimní záležitost, ale bohužel pro většinu žen je to otázka dlouhých hodin bolestí. ano...kdo má bez problémů a dítě vyspělé, správně naladěné, může to být krásné vyvrcholení těhotenství. všeobecně si ale myslím, že to spíš není dobrý nápad, že těch "šťastných" je málo. často z toho mají trauma, špatné pocity, žaludeční problémy a nervy v kýblu i muži, kteří jdou se ženou k porodu. co potom malé dítě? 😅 já osobně jsem měla co dělat sama se sebou. představa, že mi tam asistuje někde i prcek je šílená. ne kvůli tomu, že by viděl moji bolest nebo krev, ale celkově...člověk neví jak dlouho to bude trvat, jak to bude postupovat, jestli to neskončí císařem nebo zvonem. malé dítě nedokáže vydržet tolik emocí, cizí prostředí, nároky na jeho chování a chápání. syn bříško celé těhotenství milovat, na miminko se těšil, základy toho co a jak znal a stejně si nemyslím, že by to byl pro mě nebo pro něj vhodný zážitek. oběma nám bylo lépe, když já v klidu rodila a on si v hrál doma s babičkou a na sestřičku se pak přišel podívat.

lasicek
15. črc 2015

Většina porodnic to neumožňuje, je potreba se zeptat v konkrétní porodnici.

aneta15
15. črc 2015

Tak mě asi ten hormon zapomnění asi chybí 😀 celé druhé těhotenství jsme bulela, že musím rodit. Manžel přišel z práce a já spustila, a on jen ...já vím musíš rodit...🙂 Pro mě nejhorší zážitek v životě. Už je to 4 roky a občas se mi o tom i zdá. Manžela jen tak něco nerozhodí ale po prvním porodu byl zelený ještě týden. Nechápu jak někdo může jen přemýšlet, že sebou vezme dítě. Hlavně nechápu, co z toho bude to dítě mít. Uniká mi důvod, proč by tam být mělo. Jako, že bude mít sourozence víc rád nebo proč?

shine2015
15. črc 2015

Za mě ne....co je to zase za výmysl brát děti k porodu to nechapu....nemám slov 😉 za chvíli tam budete chtít i rodiče, babičky a dědečky? 🙂)))))

karlajasmine
15. črc 2015

Ja teda nechapu, co konkretne by z toho to dite melo.

Riziko je takove, ze porod nebude tak hladky, jako si maminka predstavuje, ze budou komplikace, krev, bolesti, pripadne i cisarsky rez.. a ze z toho bude mit dite trauma. Pripadne, ze bude nesnaset svyho sourozence za to, ze mamince zpusobil brutalni bolesti.

A prinos? Nevim, jaky prinos to pro to maly dite muze mit. Nenapada me zadny prinos. Argumenty, ktere tu nekdo vypisoval, typu ''je to krasny intimni zazitek'' nebo ''dite si pak bude vic vazit svoji maminky a svyho sourozence..'' to mi pripadaji jako nepodlozene blaboly.

V zivote bych svoje starsi dite k porodu nevzala.. myslim, ze je to zazitek naprosto krajne nevhodny pro dite.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru