Spinální anestezie nebo úplná při císařském řezu?

ventilkova
31. říj 2013

Včera jsem se v poradně dozvěděla, že mě čeká císařský řez. Čekám třetí miminko, oba syny jsem před šesti a sedmnácti lety rodila normálně. Pan doktor mi řekl, že si mám sama zvolit formu anestezie. Jsem absolutně bezradná. Mamky, co máte zkušenost, poraďte, prosím, ráda vyslechnu každý názor.

gable
31. říj 2013

Mela jsem akutniho cisare v celkove narkoze. Pokud by me jeste nekdy cekala sekce,chtela bych spinal,abych byla duchem pritomna. Z intubace jsem mela trosku pohmozdeny jicen,jinak jsem narkozu zvladla v pohode. Holky po spinalu bolela zada. Jo a krasne jsem se po ni vyspala ;

petrajurinova
31. říj 2013

@ventilkova u plánovaného císaře bych jednoznačně volila spinální anestezii (i jsem si ji zvolila), je šetrnější k rodičce i dítěti, víš co se děje kolem tebe i s dítětem po celou dobu "porodu" a můžeš reagovat kdyby se ti něco nelíbilo, a můžeš mít miminko u sebe v podstatě hned po porodu - aspoň na chvíli.

zuzazuzanta
31. říj 2013

@ventilkova spinál je fajn,když ti ji správně anesteziolog napíchne.Což mně se nestalo a byla to noční můra.Příště bych si radši zaplatila epidurál

ventilkova
autor
31. říj 2013

@petrajurinova dekuji za odpoved🙂 dali ti mimi hned? Na jak dlouho? A potom az kdy?

lenicka07
31. říj 2013

spinál jsem měla dvakrát a v pohodě, ale nemůžu posoudit jestli by celková anestezie byla lepší, protože jsem jí neměla. Mě to bylo anesteziologem doporučeno, že je to pro mě i miminko lepší. U druhého byl problém s napíchnutím (skolioza), při prvním to bylo v pohodě. Při prvním se mi zas dělalo trochu zle a blbě se mi dýchalo, při druhém to bylo mnohem lepší, záleží jak je anesteziolog šikovný. Mimi v obou případech mi ukázali už na sále a nechali ho chvíli přisát, zatímco mě šili. Pak jsem byla převezená na normální pokoj (v naší porodnici nedávají na JIP) a mimi mi donesli asi za dvě hodiny možná i dřív (úplně přesně si to nepamatuju) ale vím že to nebyla extra dlouhá doba. A pak mi ho nosili pravidelně (určitě by mi ho nosili častěji, kdybych si o to řekla, ale upřímně řečeno, když se člověk nemůže hnout, tak je rád, že se o něj sestřičky postarají). Jinak mě asi třetí den od operace v obou případech dost rozbolela hlava a nemohla jsem hýbat ani krkem (zablokovaná páteř). Prý je to častá komplikace. Za několik dní to bylo dobré, pomalu to odeznívalo.

damada
31. říj 2013

já měla pokaždý spinál a rozhodně bych neměnila 🙂 jednak víš, co se s tebou děje skoro celou dobu (většinou při šití se už tak pospává... 😉), kdyby se vyskytl nějaký problém, tak to víš hned, ale hlavně!! to očekávání, když to miminko vyndaj a ty poprvý uslyšíš jeho pláč, to se prostě nedá popsat ten pocit, to si musíš zažít. Chápu, že ty, co rodí v celkový, jsou o tohle ochuzený a pak si třeba i hůř hledají cestu k mimi. Tady jsi u toho a hned ti ho ukážou a po zabalení i položej na rameno, můžeš mu hned dát pusinku. Určitě bych se narkoze vyhýbala, co by to šlo 🙂. Nenech se obrat o ten dojemný okamžik prvního nadechnutí 🙂 (jsem se teď sama dojala 😀 )

ventilkova
autor
31. říj 2013

@damada mě jsi dojala taky🙂) aaach ty hormony;) myslim, ze asi vim, jak se rozhodnu ... Uspat uplne se dat nechci...

ventilkova
autor
31. říj 2013

@lenicka07 dekuji moc za nazor ;)

hofka1
1. lis 2013

jsem pro spinál, sice se nad tím blbě přemýšlí, ale je to šetrnější a člověk hned slyším a vidí mrně ... zrovna před týdnem jsem absolvovala a na to jejich "a teď rodíme" a vytáhli ho a začal křičet, nezapomenu.

libara
1. lis 2013

Rodila jsem dvakrát císařem...poprvé celkovka a podruhé epidural. Po celkovce jsem veškerou bolest zaspala a nemohu říct, že bych se ma mimi těšila méně a musela si k němu hledat cestu. Druhý zážitek byl opravdu nádherný. Vidět miminko hned po narození...je prostě krása. Musíš si ale vytrpět následné bolesti, když všechno pomalu přichází k sobě. Po druhém porodu, ač byl určitě šetrnější nejen pro mě, ale i pro malého, mám stále problémy s bederní páteří - ploténky. Když je horší rok, i dvakrát ročně skončím v nemocnici na infuzích. Bohužel tyto své problémy přičítám epidurálu!!! Teď čekáme třetí. Doktor už mi oznámil, že bude opět císař a já řeším dilema, jak budu rodit????? Zatím pátrám po netu a se svou neuroložkou probírám jednu variantu po druhé. Nevím nevím.

ventilkova
autor
1. lis 2013

@hofka1 dekuju ;) to je des.... Takovyhle odpovedi, bulim tu jako pitomec ;)

libara
1. lis 2013

Ach ty HORMONY...

ventilkova
autor
1. lis 2013

@libara no to mi povidej... Tohle tehotenstvi je pro me v tomhle ohledu nejhorsi ;)

libara
1. lis 2013

já zatím dobrý. Taky mám doma 2 kluky. 15 a půl a necelých 12 let. Zatím nic neví. Čekám na všechny vyšetření a jestli bude vše OK, povíme jim to. Jinak se moc těším. Co tvoji kluci ?? Těší se na sourozence?? Jak reagovali?? Naši si už 6 let přejí " bráchu", nicméně si myslím, že nám přibude holčička...tak nějak to cítím. No třeba se pletu. Jen mám často obavy z věku. Porodím v 39 letech....STARÁ MATKA. Termín máne 05/2014.

sonka.77
1. lis 2013

@ventilkova určitě spinál, je šetrnější a jsi při vědomí a můžeš mít hned miminko u sebe. Já to taky tak chtěla, ale prostě mi to nezabralo, břicho jsem pořád cítila, tak mě nakonec uspali celkově.

ventilkova
autor
1. lis 2013

@libara kluci už to samozřejmě ví...jen my jsme udělali takovou jednu věc 🙂 všichni si myslí, že budeme mít třetího chpalečka 🙂))) tak se moc těším na reakce....na sourozence se těší a pořád vymýšlí jméno 🙂 nevím, jak ten mladší, ten možná bude trošičku žárlit...ale ten starší bude určitě ze sestřičky poto.......a stará matka? prosim tě...když může mít někdo první dítě v pětatřiceti, tak proč ne ty třetí v 39 letech.... já to stihnu v 38 🙂

ventilkova
autor
1. lis 2013

@sonka.77 no to mě jako vůbec nestraš...jak nezabralo???? to je jako možný, jo? vždyť snad přeci anesteziolog ví, co dělá, nebo se pletu??? to je teda hrozný....

sonka.77
1. lis 2013

@ventilkova někdy se to stane, každý člověk je jiný, někomu taky musí opíchnout zuby třema znecitlivujícíma injekcema a jinému stačí jedna. Ale myslím, že většinou to zabere.

vec01
1. lis 2013

@ventilkova Za mě jednoznačně spinál, ale také přidám zkušenost. První dcera pro nepostupující porod a velikost pánve akutním císařem v celkové anestezii. Nebyla jsem psychicky na císař připravená, ale jak píší maminky, zaspíš to a postupně ti dávají od bolesti. Druhé mimčo plánovaným císařem ve spinálu a připadá mi to přesto lepší, že vidíš miminko, že je v pořádku, slyšíš ho plakat a jakmile to přicházelo k sobě, prostě jsem si řekla od bolesti, jakmile mě odvezli na JIP, mohla jsem volat manželovi, to jsem u celkové byla schopná až druhý den. Je pravda, že při té přípravě na operaci jsem se třepala jak ratlík, nervy dělali svoje a já jsem pořádný nervák.

vec01
1. lis 2013

@ventilkova Jinak ještě k tomu, že to někomu nezabere. Myslím si, že se určitě nemůže stát, že by řezali do živého, prostě jak jsem necítila nohy tak bylo jasné, že to začíná působit a na to se ptali. Ještě mě napadla jedna věc, která byla tedy u spinálu negativní, těžko se mi dýchalo a měla jsem pocit na zvracení, jakmile jsem to ale řekla anestezioložce, okamžitě mi přidala něco do kapačky a bylo po problému. Jinak také se jim nepodařilo píchnout mi to napoprvé, ptali se mě, jestli cítím v okolí mravenčení jako elektriku a to jsem pořád cítila a něměla jsem to cítit.

hofka1
1. lis 2013

@vec01 jo, špatně na mdloby se mi udělalo taky, chvíli po umrtvení, pustili na mě kyslík a za chvíli dobrý .. a pak ještě jednou, ale spíš zase na zvracení, něco mi dali vykapat a rychle odeznělo. Taky jsem dlouho dokázala hýbat palcema u nohou, ale to prý nevadí, taky jsem nic necítila a pak i palce zatuhly🙂

glimmer
1. lis 2013

já měla pokaždý celkovou a v pohodě.

kstablova
1. lis 2013

já měla původně císař plánovaný, ale malá se rozhodla sama na svět přijít o dva týdny dřív a šlo to tak rychle, že z toho byl akutní císař. Zvolila jsem ale spinál a jsem za to ráda, ta možnost vidět miminko hned co jej vytáhnou ven a moci si ho opusinkovat než ho odnesou na mytí a do inkubátoru..... to je zážitek a krása, která alespoň minimálně může vynahradit to, když člověk nemůže rodit přirozeně a být s miminkem hned po přirozeném porodu.
co se týká rekonvalescence, tak tím, že byla malá už daleko v porodních cestách, tak ji nemohli vytáhnout a natrhla se mi děloha i jinde, než byla rozříznutá, větší ztráta krve, ale i bez transfuze jenom s větším zavodněním to šlo "ustát", anesteziolog se neustále ptal jak mi je a i ta rekonvalescence potom byla celkem v pohodě. Přes noc jsem si poležela a druhý den po překonání toho prvního vstanutí z postele už jsem běhala jak čamrda 🙂 🙂 🙂

kstablova
1. lis 2013

jo a píchali mi spinál na dvakrát, při prvním pokusu mě zároveň chytloa kontrakce a jak jsem sebou škubla, tak se to nepovedlo.....ale na podruhé už dobré 🙂

monihart
1. lis 2013

Já byla pro spinál. Ono vlastně v porodnici se tak nějak už předpokládalo, že ho budu chtít a o jiné možnosti jsme se vlastně ani nebavili, i když vím, že by byla. Bála jsem se toho, ale nakonec to bylo celkem v pohodě. Vpich je nepříjemný, ale dá se vydržet. Horší snad bylo cévkování 🙂 Bolest necítíš žádnou, jen tahání, škubání, "stříhání". Ale opravdu to nebolí ani chvilku. Jen je to nepříjemné a ke konce se mi už hůř dýchalo a anesteziolog se mě ptal, jestli chci trošku uspat, ale odmítla jsem, že už to vydržím. To už byl malý venku a šili. šití trvá nejdýl, ale zase mi na sál dovezli malého a mohla jsem ho hladit a obdivovat 🙂 Hned jak mě odváželi ze sálu, tak mi v takové "chodbě" přiložili malého k prsu. A přestože se narodil o 3 týdny dřív, hned se přisál. Možná i díky tomu se mi krásně rozjela laktace. Někteří straší bolestí hlavy, já měla štěstí a nic takového se nekonalo. Sestřičky mi zakazovaly zvedat hlavu, vůbec jsem s ní nesměla hýbat a lily do mě hodně tekutin. Asi proto. Takže nezvedat hlavu a pít! Z miminka sice uvidíš jen vršek hlavy, ale stojí to za to. Znova bych rodila zas jenom spinálem. Miminko hned uvidíš, můžeš kojit a to stojí i za ty nepříjemné chvilky. Pokud máš otázky, tak se ptej, mám to čerstvě v hlavě 🙂

ventilkova
autor
2. lis 2013

@monihart dekuji moc za odpoved... Uz treti noc jsem poradne nespala.... A to mam jeste dva mesice tedy asi sest tydnu cas... Pan doktor rikal, ze se to udela cca o deset dnu drive.... Rodila jsem dvakrat ňormalne, a tak je pro me cisar docela strasak

milada2
2. lis 2013

Ja bych radeji volila spinal. I jsem si ho vybrala, jak jsem Ti psala jinde, ale byly problemy a celkova narkoza. Taky jsem chtela zazit ty prvni okamziky po porodu, videt a slyset malyho. Uspat Te muzou vzdycky. U me to byla zalezitost par vterin. Problemy z anestezie (spinalni ani celkovy, vlastne jsem mela obe), jsem nemela zadny

monihart
3. lis 2013

@ventilkova Tak po mém zážitku z císaře by pro mě byl strašák normální porod 🙂 Když jsi zvládla toto, císaře dáš úplně z přehledem. Neboj, pokud je to plánované, většinou nebývají komplikace. Horší je to u akutních císařů, tam to může bolet. Tohle mi i říkala kamarádka gynekoložka, takže to není jen z mé hlavy. Jo a díky hodným sestřičkám, které mi píchaly injekce proti bolesti na požádání, mě nic nebolelo ani potom.

pisisvori
3. lis 2013

rozhodně spinální. Také jsem měla plánovaného císaře a spinální a všechno v pohodě. Byly se mnou dvě holky v celkové a ty si mnohem víc stěžovali na bolest břicha....

ventilkova
autor
3. lis 2013

@monihart moc ti děkuji za zkušenost a že jsi se se mnou o ni podělila 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru