Tatínek u porodu. Chtěly byste ho tam?

luciass
17. zář 2006

ahoj maminky a tehulky,
ja jsem premyslela nad tim, ze bych tam manzela chtela, ale pochopim, kdyz by nechtel, zatim mame otazku otevrenou a pokud ze rozhodne ze ne, vim, ze by tam sla se mnou moje segra.
Co vy si myslite o tatincich u porodu? tehulky chtely byste? maminky jake to bylo s manzelem nebo bez manzela?
diky za prispevky pekny den

janec
17. zář 2006

Ahojky,myslím,že přítomnost partnera je fajn cítíš se lépe,teda já to,tak měla a myslím,že to funguje.Já měla partnera poprvé a nyní bude zas.Můj názor je,že přítomnost koho koli z rodiny,nebo přátel ti pomůže,už kvůli prostředí. 😀 😲 Tak se zatím opatruj a měj se pěkně.

lussius
17. zář 2006

Luci jsme na tom stejne..manzel stale nevi, drive byl radikalne proti, ja radikalne pro, nyni jsme na mrtvem bode, ze uvidime.. budu respektovat kdyz se rozhodne ze nepujde. ale pry je moc dobre, kdyz je s vami u porodu nekdo z rodiny, uz jen kuli personalu v nemocnici. pry se chovaji daleko vstricneji 😲

bybi
17. zář 2006

Ahojte, ja som este neni tehulka, ale ja by som mojho chlapa pri porode chcela. On velmi nechce, dufam, ze ho presvedcim. Stale mu hovorim, ze bude so mnou, ked babo pocneme, tak by mal byt so mnou aj ked pride na svet. 😉

paja
17. zář 2006

Já holky nevím...Pro mě je přítomnost manžela u porodu naprostou samozřejmostí a upřímně řečeno pokud muž nechce, tak mi to příjde strašně sobecké...Na tom dítěti přece mají podíl oba partneři - žena si ten porod musí vyloženě protrpět a pokud ten muž není schopen fungovat ani jako podpora té ženy v tak důležitém okamžiku a raději sobecky sedí doma na telefonu, tak to by se mi asi moc nelíbilo...Možná, že mě spousta z vás za tento názor zkritizuje, ale já si prostě nemůžu pomoct...U početí jsou oba, tak snad by měli být oba i u zrození, ne? Plodit děti ano, ale podpořit svou vlastní ženu u porodu - ne? No nevím, nevím...Pořád si říkám, že jsem asi divná a snažím se na to podívat se očima těch mužů co opravdu nechtějí, ale ať dělám co dělám, pořád mi tihle chlapi příjdou jako neskuteční sobci...

cumacek
17. zář 2006

Ahoj, tak my jsme byli vždycky oba dva pro.Myslím, že mi určitě pomůže, když tam budu mít někoho, kdo mě bude držet za ruku a bude tam se mnou.Přesně jak píše pája, oba dva se na mimču podíleli.

myska
17. zář 2006

Pajo, ale co když ta ženská nechce? Z mýho okolí znám 2, co nechtěly manžele u porodu, protože jedna se styděla a druhá nechce, aby ju manžel viděl v tak "ponižující" situaci.

ale se mnou manžel jde k porodu, napřed nechtěl, ale teď už je pro 😉

mysmys
17. zář 2006

Tak například já jednou k porodu manžela nechci. Chci, aby mě i naše dítě poprvé viděl až už budeme já i mimi v pohodě, voňaví, čistí...K porodu chci dulu.

paula
17. zář 2006

My mame docela individualni plan.
Ja bych chtela manzelovu podporu, ale zase nevim, jak bych se citila, kdyby byl primo u porodu. Souhlasim s mysmys, ze bych chtela aby nas videl az budeme vonavi a cisti. Existuje pry novy typ psych. traumatu u muzu, zpusobeny prave pritomnosti muzu u porodu. Maji pak problemy se s manzelkou vzrusit a pokud se problem neresi (odborne u psychologa), driv nebo pozdeji jdou jinam ☹ . Proto jsem od zacatku manzelovi rikala, ze je to jen na nem, jestli chce, nebo ne. On nechtel, ale taky nechtel byt "uplne mimo", tzn. sedet doma u telefonu.
A tak jsme se dohodli, ze by se mnou byl 1.dobu porodni na "hekarne" a az pujde do tuheho, tak na porodnim sale uz u toho nebude. Bude ale cekat na chodbe a az se mimi narodi, tak bude zase s nami.
Pripada mi to jako rozumny kompromis. Navic kdyz uz v porodnici bude, treba se nakonec rozhodne byt u toho celou dobu... Nechavam tomu volny prubeh, jak se veci vyvinou.
Budu rodit v Nemecku, kde je pritomnost tatinku samozrejmosti (u 90% porodu) a momentalne se diskutuje tema, ze drive tatinek "musel" zustat venku a ted "smi" .

mysmys
17. zář 2006

Paula: Přesně takhle by se mi to taky líbilo 😉

paula
17. zář 2006

Paja: dovedes si predstavit ty, byt u porodu nekoho jineho? Chtela bys to? Ja teda nevim... asi spis ne. Tak se na to snazim podivat ocima tech muzu, co nechteji...
Fakt ale je, ze spousta muzu chce a je moc dobre a spravne, ze se jim to umozni, urcite je to pak pro oba velky zazitek a ja te a tveho muze obdivuji, ze na to mate odvahu.
Jen jsem proste v tomhle pro dobrovolnost.

mysmys
17. zář 2006

Také jsem pro dobrovolnost, a to z obou stran, jak ze strany ženy, tak muže.
Vůbec si nemyslím, že muž, který nechce k porodu je sobec. Má pro to jistě svůj důvod, proč nechce a v žádném případě to neznamená, že by byl sobec nebo že by to nějak ovlivnilo lásku k ženě či dítěti.
Paja, kdyby tvůj muž z nějakého důvodu nechtěl k porodu, řekla bys mu do očí, že je sobec? Nebo by jsi na to změnila názor?

lussius
17. zář 2006

paja, ja myslim ze ne vsichni chlapi co nechteji jit se zenou k porodu jsou sobci. spis bych je nazvala zbabelci. ale jinak mas uplnou pravdu 🙂

lussius
17. zář 2006

paula, souhlasim s tebou, tak nejak to mame tez namysleno. do porodnice jede se mnou,zkraje bude urcite se mnou, a pak jen to, na co se bude sam citit 🙂 nutit ho do niceho nebudu, navic me ani vylozene nezalezi na tom, jestli u toho bude. zkratka sama nevim.. 🙂

carodkaa
17. zář 2006

Já jsem moc rada,ze manzel u porodu byl,rodila sem docela dlouho a tak nas casto na sale nechali samotny treba na hodku a tak si nedokazu predstavit co bych tam delala kdybych byla sama?!Byla to pro me velka psychicka podpora.A nasemu vztahu to jen prospelo.Je dobre kdyz chapi na vlastni oci videj cim si zenska musi projit,ze to neni jen tak,a taky si vas pak mnohem vic vazej 😉

majka07
17. zář 2006

To už máme jasný a ještě jsme těhu nebyli 😀 Miláček u porodu být chce a já jsem moc a moc ráda, myslím si, že to je situace kde by otec dítěte měl být. Rozhodně nechápu ženy co si berou například maminky, chápu, že například jejich manžel nechce, ale přijde mi, to zvláštní, takový hodně zavislácký na rodičích, ale to je jen můj názor. 😉

protea
17. zář 2006

Ahojky, tak můj manžel je rozhodnut na sto procent chce být u toho.
Já ale stále váhám, abych se mu nějak nezošklivěla.
Nejsem zrovna silný člověk, co se týče bolesti.
Zase ale známé mi doporučují, aby tam byl, že si mne naopak bude pak víc vážit.
Tak vážně ještě nevím, ale času je zatím stráááááášně mooooooc.🙂

gedren
17. zář 2006

My jsme se o tom ani nejak nebavili, berem to jako samozrejmost, ze tam bude 🙂. Uz dokonce cte i knihu Partner u porodu, aby byl vzdelanej 🙂 (BTW velmi doporucuju, maminkam i jejich doprovodum, je to asi nejlepsi knizka z te kupy tehotenskych/porodnich/detskych, co jsem precetla).

Kdyby z nejakyho duvodu nemohl, urcite bych tam nechtela byt sama, poprosila bych nejakou kamaradku, nebo klidne i kamarada 🙂, a sama bych povazovala za velkou cest, kdyby me o touto sluzbu nejaka kamaradka pozadala...

Z vetsi casti souhlasim s Pajou, ze je trochu sobecky, kdyz chlap opusti zenu v tezke chvili a akorat to pak zapije 🙂, na druhou stranu zena podle me ma pravo ho tam nechtit, pokud se fakt stydi a boji se, ze by se nedokazala uvolnit apod. Stejne tak mi prijde zcela v poradku varianta, co popisuji paula a lussius, tedy kdyz chlap manzelku doprovodi a je ji oporou behem toho cekani a otevirani (ktere je asi beztak nejdelsi a nejnarocnejsi), ale primo ta "jatka" videt nemusi 🙂 Dulezity je, ze tam je a v pripade potreby zenu podpori, pokud se ji deje nejaky bezpravi a tak.

zuza
17. zář 2006

Muj manzel u porodu byl,uz od zacatku s tim souhlasil a chtel byt s nasim miminkem hned od zacatku,ale hlavne byl pro me ohromnou oporou,kdyz jsem mela bolesti a pak ten pocit,ze je se mnou a myslim si,ze jsme rodina a je to nase dite.Ale zase chapu,ze nekteri lidi nesnesou treba pohled na krev a nebo kamarad nebyl u uporodu,protoze nesnese pohled na nekoho,kdo ma bolesti ( i treba bolesti zubu 😀 )
Je to proste o cloveku,ale az budeme mit dalsi mimco,tak ho budu chtit mit u porodu zase.

selu
17. zář 2006

Paja + Lussius: nevim jestli bych nazvala manzela sobcem nebo zbabelcem jen kvuli tomu, ze nechce byt u porodu. Muj muz (zatim nejsem tehu) mi rekl, ze tam byt nechce, nema rad krev atd. a prisel by tam na obtiz. Moje teta je porodni asistentka a vypravela mi X pripadu, kdy se musel personal starat o tatinky, kteri to nezvladli, ale je to kazdeho vec. Nase dohoda je stejna jako u Pauly, ze se mnou bude do posledni chvile ale na sal uz nepujde, nebudu mu to nikdy vycitat, ze nebyl primo u zrozeni 😉

kristi
17. zář 2006

u nas doma je taky jasno, takze manzel u porodu bude a doufam, ze to budeme zvladat bez problemu 😉

blacklucka
17. zář 2006

Ahoj holky,
za pár hodin to budou 3 týdny co se narodil náš poklad. S manželem jsme si na začátku těhotenství řekli, že tuhle otázku nebudem řešit, že uvidíme, no a ke konci těhotenství to tak nějak samo vyplynulo, že tam bude se mnou. Na porod se se mnou pečlivě připravoval, myslím , že právě manželovi vděčím za to, že jsme dokázali porodit bez nástřihu a bez zranění, masíroval mi poslední měsíc každý den hráz :o) Při porodu mi jeho přítomnost moc pomohla, sice jsem ho moc nevnímala, ale věděla jsem , že tam ta jeho ruka někde je a že se jí můžu kdykoli chytit 🙂 Prostě byl užasnej.tak pa a držím vám všem palce

alcatko.j
17. zář 2006

Taky mame jasno, bude tam a bude se snazit, byt mou oporou.problem mu to nedela, je to pro nej samozrejmost 😉

dasha
18. zář 2006

Ahoj vsichni, urcite chci manzela pri porodu, je to pro me docela samozrejmost. Nastesti jsme se v tomto shodli jeste pred pocetim, manzel chce byt se mnou. Coz je skvele, myslim, ze je velice dulezite byt spolu i v takove chvili. Nedovedu si predstavit, jake to bude, ale urcite mi pomuze, kdyz budu vedet, ze je tam se mnou. Vzdyt nemusi byt tam "dole", je jasne, ze bude videt i tak hodne, ale nejak se tim netrapim. Proste si myslim, ze to nasemu vztahu neublizi, spise pomuze. 🙂 Je mi jasne, ze existuji i muzi, kteri by opravdu chteli byt pri porodu, ale opravdu ze zdravotnich duvodu nemuzou (znam nektere, ktere nesnesou pohled na krev, omdlivaji apod.). V takovem pripade, bych asi jejich neucast omluvila, ale urcite bych je nenechala jen cekat doma v teplicku na telefon... 😢 I kdyz moje mamca, kdyz se se s ni o tom bavila, by opravdu meho tatku na sale nechtela, je to ale jina generace. Ja jsem jina, a jsem stastna, ze mam manzela, ktery se me neboji a nevaha podporit. 😉

lussius
18. zář 2006

dasko, presne to rikaji vsechny kolegyne z prace drive narozene. rozhodne by u toho manzela nechtely. ja sama vazne nevim, tak uvidime jak to vyplyne.. beztak by byl nekde u hlavy nahore, takze vsechno videt nemusi. a jak holky zminuji, muj muz je zrovna ten tip, ktery nema rad krev, injekcni strikacky ap..takze by potreboval spise peci on. ono to nejak dopadne si rikam 😎 a dopadne to tak, jak to dopadnout ma 😎 drzim nam vsem palecky, at je vse v poho.. 🙂

helen78
18. zář 2006

Ahoj, můj manžel byl u porodu a neumím si představit, tam být sama. Jde hlavně o ty hodiny, než se jde tlačit. Je to všechno o velkém čekání a čeká se líp ve dvou, nebo ne? Uvedu pár příkladů - např. jsem šla do sprchy skákat na balónu a když jsem byla ve sprše, tak jsem zjistila, že ručník mám v tašce vedle v místnosti. Tak pro něj manžel šel, možná blbost, ale já bych tam asi mezi kontrakcema nedošla. Nebo jsem seděla na takovým speciálním polštáři a čekala,až se otevřu tak,a bych mohla rodit a měla jsem děsnou žízeň, nemohla jsem pít, nemohla jsem ani vstát, jak jsem byla hotová, tak mi manžel šel pro vatu namočenou ve vodě a já si aspoň otírala pusu. Prostě manžel fungoval jako takový prostředník mezi mnou a PA, byla jsem ráda moc moc, že tam je. Při samotném porodu - mmch tlačila jsem skoro 1,5 hodiny - seděl u hlavy a později mi držel kyslíkovou masku. Ani on ani já jsem žádou krev vůbec neviděli. Když vytáhli Ondru, tak to samozřejmě nebylo umyté voňavé mimi, ale člověk to má stejně všechno tak nějak v mlze a je rád, že to má za sebou. Pak manžel za mě psal sms, pač já byla tak vyřízená, že jsem ani neuzvedal mobil. Když jsem byla těhu,tak jsem taky zvažovala, že nevím, jestli snesu, aby mě viděl v určitých situacích a abych se mu nezošklivila. No bylo to hodně naivní, člověk je pak rád, že je rád, a myslí jen na to, ať už se miminko narodí a všechno ostatní je mu úplně jedno. Manželovi jsem se nezošklivala, naopak si mě teď hrozně váží, často mi říká, jak jsem byla statečná, že jsem to dokázala - porodit, že on by to nezvládnul, atd. atd. a narození našeho syna byl pro něj zatím největší zážitek v životě. Moje kamarádka za chvíli rodí a její manžel u toho nechce být a mě strašně mrzí, že se chce připravit o tak krásný zážitek.

sarsulka
18. zář 2006

Ahoj holky tak ja určitě manžela u porodu chci a on tam naštěstí chce být taky. I když jsem si myslela že to odmítné, protože je vždycky hotový z toho když mi něco je nebo boli. Já jsem pro aby tam ten chlap vždycky byl, určitě to je lepší. Můj strejda byl u porodu a říkal, že by tam měl jit každý chlap ať vidí co musí ženská vydržet, a že si jí bude více vážit. A je to fakt.

tribitka
18. zář 2006

ahojte....podľa môjho názoru patrí manžel na pôrodnú sálu presne tak isto ako rodiaca žena....je to predsa aj jeho dieťa.... ak vedel byť pri tom, keď sa dieťa "ROBILO" rak by mal byť aj pri tom, keď sa RODILO.....
poznám hromadu mužov, ktorí si svoju manželku oveľa viac vážia, keď vidia, čo všetko kvôli dieťaťu vytrpela, sú jej po pôrode väčšou oporou, lebo vedia, že je to náročné.....lebo stále si kopec mužov myslí, že žena príde, lekári jej dieťa vyberú a ona v pohode môže na druhý deň fungovať....
ja jednoznačne som za to, aby boli muži pri pôrode....

paja
18. zář 2006

Helen, moc gratuluji k narození miminka... 🙂 . Přesně takovou představu máme o porodu taky - prostě ten chlap by tam měl být a podporovat svou ženu...
Nicméně, souhlasím taky s holkama, které psaly, že muže nechtějí přímo u "toho", ale bude s něma alespoň na té hekárně - to je podle mě kompromis (i když si myslím, že pokud muž stojí u hlavy, tak té krvě zase moc nevidí...Nevím, ještě jsem nerodila, ale dle vyprávění kamarádek...).
Každopádně těmi sobci jsem myslela hlavně ty muže, kteří právě jak už jsem psala, sedí doma sobecky na telefonu a pak to jdou jen řádně zapít...No nevím...Někdo se mě ptal, jestli bych řekla svému manželovi do očí, že je sobec, kdyby nechtěl být u porodu - moje odpověď je ANO - řekla...Naštěstí tuto otázku ale řešit nemusím, protože mám toho nejskvělejšího muže na světě (pro mě je samozřejmě nejskvělejší 🙂 ).
Jiná situace je, když si žena výslovně nepřeje přítomnost muže u porodu...V tom případě by se mělo přání ženy respektovat, protože ona je ta, která by měla určovat pravidla...Myslím, že se ale tyhle ženy připravují o hodně...

No, každopádně přeji všem bezproblémový porod ať už s tatínkama nebo bez - hlavně ať jsou mimi zdravá, no ne? Každý na to má svůj názor a každý se taky podle toho zařídí - a to je dobře. Všem hodně štěstí 😉

kacabacka
18. zář 2006

ahojky, já těhotná sice nejsem - ještě si chvíli počkáme, ale s manželem jsme tohle téma už několikrát naťukli. Taky váhám, jestli ho mít u porodu, ale vše má svoje pro a proti. Chci ho tam, aby mi byl oporou, mohl s čímkoliv - podat, pomoct, přikrýt apod., aby byl u narození mimča, aby jsme to prožili spolu, ale na druhou stranu taky nechci, aby mě viděl v tak hrozném stavu..., zpocenou, unavenou a ufňukanou. Bojím se, že se mu pak znechutím... Taky nejsem ten typ, co bolest snáší s přehledem... Říkala jsem mu to, že pro tyhle důvody pořád váhám, jestli bych ho u porodu chtěla nebo ne. A on mi na to řekl, že u porodu být chce a že ten, kdo si to nechá ujít svojí ženu tolik nemiluje... 😀 To říká teď, hihi, jsem na něj zvědavá, až to bude aktuální. Ale myslím si, že je to člověk, kterýmu na mě hodně záleží a že by mě v tom samotnou nenechal.

vero
18. zář 2006

Kacabacko, já teda zase vím od kámošů, že si ženský pak víc po porodu vážili. Právě že viděli, že porod není žádná sranda a co ta ženská musí zkusit. Takže to určitě jejich vztah ještě prohloubilo. 😉 já jednoznačně (jestli se při snažení zadaří) manžela u porodu chtít budu. Naštěstí s tím taky nějak počítá. Aspoň doufám, že si to do té doby nerozmyslí a nenechá mě v porodnici na holičkách. 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru