Úkony, které provázejí porod - co je nejhorší?

ma_cherie
15. črc 2016

Maminky, jsem veliký strašpytel a hrozně bojácná a nedůvěřivá. V nemocnici ani na žádném zákroku jsem nikdy v životě nebyla - max. odběr krve, vrtání kazu, ale to je vše.. Nebojím se ani tak samotného porodu, ale na úkony, které jej provází.
Chtěla jsem se Vás zeptat, na zkušenosti a rady.
Je v těhotenství nějaké vyšetření, které je bolestivé/nepříjemné? (je mi 20 let)
Bolí cévkování, klystýr? Kdy se dává a kdy ne? Je možné jej odmítnout? Případně - vyplatí se si tyto věci nechat udělat?
Bolí prasknutí plodové vody a odchod placenty? (popravdě nemam ani představu jak placenta vypadá
Bolí prsa při kojení - krvácí? Jsem přecitlivělá na pupík, bradavky a kolena - na tyto části těla nesnesu jakýkoliv dotek..
Vyplatí se nástřih? Jak moc je bolestivý? Lze jej odmítnout?
Jak bolí šití? Umrtví se místo lokálně? Kdy se šije? A jak moc bolí vyndání stehů? Nebo jsou stehy, které zarostou a v těle se "rozpustí"?
Vyplatí se epidural? neumím si představit injekci k páteři - bála bych se i o míchu - i mistr tesař se někdy utne :(
Jak probíhá poporodní vyšetření na gyn? Neumím si představit, že po porodou by na mě lékařka šla s kovovými gyn zrcadly..
A jak dlouhá je doba, než se "tam dole" z porodu naprosto zotavím? Jak moc se zuby při těhotenství kazí? Je možné tomu nějak předejít?

Co bylo pro Vás při porodu, před porodem a po porodu to nejhorší?

Moc Vám děkuji za Vaše cenné zkušenosti, rady a názory 🙂

verunkach
15. črc 2016

Ahoj,
tak za mě: v těhu jsem nezažila žádná bolestivá a nepříjemná vyšetření ( test na cukrovku se dá taky vydržet), při porodu: klyzma super, hodně mi pomohlo se otevřít, nebolelo mě,cěvkování nevím, nezažila jsem, ale dělá se, jen když je nutné, epidurální analgezie - za mě milionová věc, aplikaci mohu přirovnat, že to bolí asi jako odběr krve, dá se to v pohodě vydržet, a hlavně to stojí za to, mě to hrozně pomohlo ( rodila jsem tedy hoodně dlouho), prasknutí plodovky - vůbec mě nebolelo, necítila jsem to, nástřih - cítila jsem štípnutí, šití - nebolí to, ale bylo to dosti nepříjemné, jak se v člověku "hrabou", byla jsem tedy hodně šitá vevnitř, pomohlo mi hodně sprchovat, sedět na nafukovacím kruhu, sedla jsem si normálně po 14 dnech( ale jak píši, byla jsem hodně šitá), kojení - to pro mě bohužel bylo martirium, nevěděla jsem jak přiložit, bolelo mě, hlavně se mi nespustilo mléko ☹ skončili jsme po měsící na UM, příště se domluvím s laktační poradkyní, poporodní vyšetření, mě vaginálně vyšetřovali aý po šestinedělí, kdyby chtěli dříve, tak bych si tam nechala sáhnout,

alkuska
15. črc 2016

Ahoj, většinu věcí ti holky zodpověděly, já za sebe můžu říct že nejhorší z porodu pro mě bylo zavádění tablet na vyvolávání při tuhém a dlouhém čípku.

Klistýr je jen nepříjemný, ale aspoň pak víš že nevytlačíš s děckem bobek, to bych se styděla 🙂

Epidurál je úžasná věc, píchnutí do zad trochu bolí, ale nijak hrozně a vyplatí se to, úleva je ohromná. Píchá se v místech kde už mícha končí a dál vedou jen nervová vlákna, takže o míchu neboj 🙂

Co tam dole, to je individuální, kyždý má to poranění jinak velké, nebo taky žádné 🙂. Na šití mě umrtvovali, necítila jsem kromě těch píchanců nic a to už po porodu úplně neřešíš 🙂 Nástřih samotný jsem taky necítila, stejně jako nebolí porod placenty. Poporodní vyšetření mě nebolelo, bylo jen nepříjemné. Jestli se ptáš na vyšetření po šestinedělí tak to bylo jako klasické vyšetření, už jsem byla dávno zahojená.

Zuby se kazí víc kvůli hormonům, je to fakt, žádné pověry, ale taky je to individuální. Musí se pečlivě čistit. Častý problém v těhotenství je krvácení z dásní a jejich zduření, hlavně ale nesmíš přestat čistit i když to krvácí, bez čištění se to jenom zhorší. @mysicka_lb

dixi86
15. črc 2016

Za mě takhle:
Je v těhotenství nějaké vyšetření, které je bolestivé/nepříjemné?
Nepříjemné jsou prohmaty uvnitř pár týdnů a dní před porodem, ale je to stejné jako vyšetření.
Bolí cévkování, klystýr? Kdy se dává a kdy ne? Je možné jej odmítnout? Případně - vyplatí se si tyto věci nechat udělat?
Cévkování jsem se bála, nakonec sestry počkaly a povedlo se i bez toho...klystýr se nestihl, ale čistila jsem se doma.
Bolí prasknutí plodové vody a odchod placenty? (popravdě nemam ani představu jak placenta vypadá
Prasknutí plodovky jsem nepostřehla, jen na wc jsem si říkala, že teď jsem přeci nečůrala..odchod placenty byl pro mě nepříjemný, ale při tom už jsem se dívala na prďolku, takže mi to bylo úplně jedno 🙂
Bolí prsa při kojení - krvácí? Jsem přecitlivělá na pupík, bradavky a kolena - na tyto části těla nesnesu jakýkoliv dotek..
Mě bolely a krvácely, ale po x dnech kojení v kuse díky sestrám...doma pak vše ok
Vyplatí se nástřih? Jak moc je bolestivý? Lze jej odmítnout?
Nástřih dělali, protože malý měl omotanou ručičku pupečníkem a ještě ji měl u hlavičky a musel rychle ven. Nebolel, jen to ruplo a pak velká úúúúleva a absolutní pocit štěstí 😉
Jak bolí šití? Umrtví se místo lokálně? Kdy se šije? A jak moc bolí vyndání stehů? Nebo jsou stehy, které zarostou a v těle se "rozpustí"?
Šití mě bolelo jako prase, asi tak jako kontrakce. To bylo nejhorší z celého porodu, ale dalo se to. Nic jiného nezbývá..šije se hnedka pak a stehy se nevyndavají
Vyplatí se epidural? neumím si představit injekci k páteři - bála bych se i o míchu - i mistr tesař se někdy utne :(
neměla jsem
Jak probíhá poporodní vyšetření na gyn? Neumím si představit, že po porodou by na mě lékařka šla s kovovými gyn zrcadly..
V porodnici se jen letmo kouknou, až pak po 6ti nedělí prohlídka a to je jako klasika na gyndě
A jak dlouhá je doba, než se "tam dole" z porodu naprosto zotavím? Jak moc se zuby při těhotenství kazí? Je možné tomu nějak předejít?
Dole to týden bolelo fest, ale sedět jsem seděla i tak, do 3 neděl komplet zahojené, po 7 týdnech ok, jen jizva při sexu táhne.. jinak teď dva měsíce po porodu se tam dole cítim už normálně. Záleží na každé, já třeba 6 měsíců zvracela, takže pestrá strava nulová.

Co bylo pro Vás při porodu, před porodem a po porodu to nejhorší?
Při porodu kontrakce(ale měla jsem překotný porod), šití a pak chování sester na šestinedělí. Ale já z porodu měla také děsy a hrůzy a hned po porodu bych rodila zase. Je to sice bolestivá cesta, ale s tím nejkrásnějším koncem 🙂

yelowangel
15. črc 2016

no nečetla jsem všechno ale zvážilas možnost že skončíš na císaři? Já jsem se tomu taky zuby nehty bránila ale nedalo se nic dělat malej musel ven a po 3 dnech co se mě snažili vyvolat porod a moje tělo prostě stávkovalo to jinak nešlo. Takže za mě. Nepříjemný nebo bolestivý vyšetření - ano Hamilton ale ten se dělá pro vyvolání porodu. Klystýr nemám páru ten jsem neměla. Cévkování je při císaři automatický - dokonce 2x (nejdřív tě napojí na cévku při císaři (jednak aby věděli jestli neřízli do močáku a nejde krev odtamtud a jednak po operaci několik hodin jenom ležíš na zádech) a pak při odchodu domů (to je kvůli infekci, kdyby byla krev v moči dostaneš antibiotika). Nepříjemný ale dá se to vydržet, pak to párkrát po vytažení při čůrání trochu štípe. Prsa při kojení prostě ze začátku bolí na to se připrav. A ne jenom bradavky. Stehy se při císaři nevytahují, vydrolí se sami, akorát odstřihnou pak uzlíky na stranách. Epidurál není ani nijak nepříjemný, spíš je to takovej tlak a pak ti cukne noha jak se tam pomalu dostávají. Horší pak bylo to že jsem měla tu smůlu že při vzpřímený poloze se mě mohla rozskočit hlava, v leže v pohodě. Povolilo to až po vypití 3 litrů vody. Bylo mě vysvětleno že se to po epidurálu někdy stává. Trpěla jsem 3 dny a pak v pohodě ale někdo prej tak trpí i 14 dní.

marcicek84
15. črc 2016

největší bolesti - kontrakce, vše ostatní nebolelo, nebo bylo na snesitelné úrovni i po císaři ten první týden ty bolesti oproti kontrakcím byly nic...jo a přidám se k těm, že pak v porodce těch 6 dní po císaři byl pěkný vopruz a kojení taky horor...

andysek2512
16. črc 2016

@ma_cherie ahojky, pro mě asi nejhorší byla po tom co mi praskla PA vodu( prasknutí neboli, kdyby mi o tom neřekla tak to ani nevím) , takže pro mě tlačení bylo náročný, kontrakce naprosto v pohodě, ale já si celé tehu říkala jak odrodim do 5 hod os první kontrakce a bude to v pohodě( trvalo to nakonec 4,5 hod).... Bála jsem se hodně klystýru a taky naprosto v pohodě🙂 o nástrihu jsem vůbec nevěděla a řekla mi o něj po porodu🙂:D u sítí jsem řekla třikrát au( zabolelo mě to jako když se pichnes do prstu špendlíkem) , odchod placenty - PA mi zatlačila trochu na břicho a ona sama odešla, ucitis jen jak když z tebe vypadne dalších snad 10 kg:D po porodu jsem hned sedela, chození bylo takový náročný, ale po ani ne tydnh jsem nevěděla že jsem rodila a naprosto v pohodě:;) po šestinedělí jsem se taky bála prohlídky ale úplně v pohodě🙂
Kojení - mazala jsem si os začátku bradavky bepanthenem, že začátku mě kojení trochu bolelo(ale dá se to vydržet) ale pak už to bylo dobrý🙂))))
Takže doporučuji být v klidu , každa má porod jiný, takže každý má jiný prach bolesti. Ale říkej si že to vše zvladnes a bude to v pohodě a tak to bude!🙂)))) :-*

whiteswan
16. črc 2016

Klystýr byl příjemný. Protržení plodové vody jsem necítila (uměle v porodnici), cévkování před operací jsem také necítila a divila se, že už je hotovo. 🙂 Opravdu není se čeho bát. 🙂

citun
16. črc 2016

Já vždycky každý mamince, co čeká první dítě a bojí se, říkám: rodila jsem třikrát a pokaždý to bylo plánované těhotenství, tak to zase tak strašný nebude! 😀

petma112
16. črc 2016

Já jsem taky takový bojínek jako ty a proto jsem po ničem nepátrala, nic nezjišťovala, nechodila do porodních kurzů a pravda, docházely mi ke konci porodu síly, ale pomohla mi věta PA: Pane doktore, mám vytáhnout ty kleště? Kde se ve mě vzalo tolik síly netuším, ale na jedno zatlačení byl malej venku.. Nech strach doma, ten tě jen brzdí, šlo to dovnitř, musí to ven - tím jsem se řídila celé těhotenství.. 🙂

veraga
16. črc 2016

@dixi86 "popravdě nemam ani představu jak placenta vypadá" To buď ráda. Mě s ní vítězoslavně šermovali před očima. Já vím, je to přirozené, ale nelíbila se mi. Už ji vidět nikdy nechci.

Vyšetření: Nebolelo žádné, OGTT jsem si užívala. Měla jsem takový hlad, že jsem to vysosla na ex a byla ráda za jakýkoli cukr.

Klystýr: Po úmorné těhotenské zácpě bylo hrozně fajn vy*rat se z podoby. 😅 Nebolel.

Plodovka: Píchali mi ji uměle, nebolelo to vůbec.

Placenta: Když vrata rozrazí tank, cokoliv menšího už jimi projede lehce. Ani jsem to nepostřehla.

Nástřih: Zakvičela jsem teda fest, ale spíš úlekem z jiného typu bolesti. V porovnání s hlavičkou, která se šprajcla a nešla tam ani zpět, bylo stříhání v pohodě.

Šití: Šili mě asi hodinu, ale i kdyby mi tam vyšívali kdovíco, bylo mi to jedno. V hlavě byla euforie z miminka a svět neexistoval. Bolelo to, ale věděla jsem, že už je konec trápení. Stehy jsem měla vstřebatelné.

Epidural: V těhotenství jsem byla hrozná hrdinka, že prý si ho nedám... Jasně, po 20h nesnesitelných kontrakcí jsem anesteziologovi líbala ruce a pak škemrala o další dávku. 😅. Samotný vpich nebolel, místo lokálně umrtveno.

Poporodní vyšetření: Nikdo se na mě ani nedíval, natož aby sahal. Jen se zeptali, zda se cítím ok.

aiva01
30. črc 2016

Ahoj vsechny co jste se jiz vypsaly z bolesti a extazi z klasickeho porodu. Me jen vzdy napadla otazka: po tech zkusenostech volily byste zase radeji porod vaginalni nebo cisar? Diky

odula
30. črc 2016

@aiva01 pokyd by to šlo, dycinky vaginální. Na 800%.

yelowangel
30. črc 2016

císaře už nikdy!!! 3/4 roku mě pak bolela jizva i když jsem dle lékářů ok. Po vaginálním po šestinedělí ani nevíš žes rodila. Nehledě na to že vstávat s rozřezaným břichem a snažit se hejbat abys vůbec k sobě dostala svoje dítě který vidíš až několik hodin po císaři (jo přišoupli mě ho k hlavě aby mě ukázali že máme oba stejný čísla ale to bylo na cca minutu a nemohla jsem se ho ani dotknout - na jedný ruce na prstě měřič na druhý ruce tlakoměr, pak mě ho partner přinesl do pokoje na asi 5 minut a už ho vyhazovali setřičky že si musím odpočinout a večer jsem si ho na chvilku ještě vymrčela takže jsem ležela a malej u mě ale nesmíš se ani otočit) jo to je to pravá chuťovka.

lasicek
30. črc 2016

Ahoj, žádné úkony, pokud se jich bojíš či máš obavy nejsou u porodu potřeba. Doporučuji ti knihy: aby porod nebolel, dále kurz jemné zrození či hypnoporod. Pokud máš obavy z nemocnice, vzít si k porodu soukromou PA či Dulu, je tu možnost i rodit v domácím prostředí. Porod je na celý život, doporučuji se na něj nachystat a naladit, vzít si dulu či pa, já to neudělala a lituji dodnes. Ať se daří

odula
30. črc 2016

@yelowangel ja jsem o vaginálním porodu nevěděla druhej den... A to i přes šití. 🙂

urtica
30. črc 2016

@aiva01 Zvažovala bych CS.

Ale ještě předtím bych asi zkusila psychoterapii - řekla bych, že v mém případě už je to za hranicí a mohlo by se jednat o poporodní trauma.
Zatím nevím, zda budem druhé dítko vůbec pokoušet.

maceek
30. črc 2016

Nejlepší je do toho zkočit "po hlavě". Každé tělo je jiné a prožitky vnímáme zcela odlišně. Zbytečně se nestresujte tím co bude, příroda to má vymyšlené a hormony jsou mocní čarodějové. Až budete těhotná, vše budete vnímat úplně jinak.
Pro mě byl nejhorší zážitek, první (a zároveň i poslední) předporodní vyšetření v nemocnicin-doktoři mi přišli jak když vidí těhuli poprvé v životě a numěla jsem si představit, že mám jít rodit někam,kde neumí dr. najít ani telefonní číslo na spec.cévní pracoviště v rámci své nemocnice 😀 😀 😀 jak potom asi zvládne komplikaci při porodu 😀 😀 .Nakonec jsem na tomto pracovišti odrodila 2 děti a doktoři byli fajn.
Užívejte života a berte ho tak jak přijde.

nikitaguza
31. črc 2016

Ahoj,i ja se pripojim k odpovedi...zadne vysetreni v tehotenstvi me nebolelo.Tri tydny pred terminem porodu jsem PORAD V KUSE dumala nad tim,ze to urcite nezvladnu,mela jsem obrovskej strach z te bolesti! 😟 Vecer,kdyz jsem se chystala do postele,jsem se sla vycurat a praskla me voda.Okamzite me napadlo-uz je to tady,to nedam,snad tu bolest nejak preziju.Zavolala jsem pritelovi a jeli jsme do porodnice.Zadny bolesti jsem zatim nemela.Probehlo vysetreni,nechali si me tam,ale prej porodim nekdy k ranu,at si zatim na pokoji zdrimnu a naberu silu.To neslo,vedle kricela pani,co zrovna rodila.Chtela jsem zdrhnout,ten strach z bolesti!!! Cekala jsem,cekala,chodila po pokoji,obcas me prisli zkontrolovat...nad ranem jsem citila malinky bolesti jako kdyz mam pred menstruaci.Zeptala jsem se,kdy si muzu rict o epidural,az bude bolest nahrane mych schopnosti.Nejdriv se pry na me mrkne porodni asistentka a potom me reknou co a jak.No a najednou me rika,ze uz vidi vlasky,at parkram zatlacim a .... Bylo to! Bolest jako nikde? Ono je to uz za mnou? Toho jsem se tak bala? Porad cekam bolest jak prase a ono nic? Ta uleva,ze si to ani neumi nikdo predstavit!!! 😄 Dite v poradku,ja taky a skoro bez bolesti.Jediny co bylo bolestive bylo siti a asi 10 dni po porodu jsem mohla sedet jen na plavacim kruhu (siti i hemeroidy byly bolestive).Takze moje obavy a strach nakonec byly zbytecny,ty nervy za to nestoji.Preji hodne stesti a co nejmin bolesti,drzim palce 😉☺

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru