Uterus septum (přepážka v děloze). Máte zkušenost?

sedmitecka
12. zář 2010

Ahoj vespolek, ráda bych se zeptala - při hysteroskopii mi byla nalezena vrozená vada dělohy, tzv. uterus septum, přepážka v děloze....jsem z toho vykulená a vůbec nevím, co to může znamenat...příští měsíc jdu na její odstranění, pak 3 měsíce pauza ve veškerém snažení ☹ ☹
Prosím, máte s tímto problémem někdo osobní zkušenost? Podělte se......

dlabinecka
22. říj 2010

Ahoj, Já i moje sestra jsme tento problém měly. Sestře to odstranili¨, ale ta měla problém v donošení, ne v otěhotnění. Nakonec se z toho vyklubal jiný problém a už je maminkou. Já jsem i s přepážkou otěhotněla a miminko bez potíží donosila. Můj dr říkal, že je málopravděpodobné, že by to něčemu vadilo a otěhotnění už vůbec ne :(

eloana
24. říj 2010

Ahoj vim ,ze to mela jedna znama znamych🙂 nejprve ji rekli ,ze bude mit problem s otehotnenim,ale ani moc nemela, ale pak do 3 mesice dost krvacela-jestli to melo vliv toto nevim.Rodila na cisare a pri tom ji to odstranili

motylekmartina
3. čer 2014

Ahoj, vždy záleží jak je septum velké. Já potratila 2x. Vždy v prvním trimestru. Původně mi říkali, že mám zřejmě myom, který tam překáží. Ovšem zjistili mi tzv. subseptum, poté co jsem se objednala do Prahy k doc.Márovi (doporučuju). Subseptum nerozděluje dělohu celou, pouze její část. Byla jsem pak na hysteroskopii, při které mi septum odstranil. Za 3 měsíce můžu otěhotnět znova.

olinaaaaa
23. črc 2014

Ahojjy mám za sebou dva potraty jeden příčina přepážky v děloze její odstranění me udělají prej az po třetím potratu takže si to jednou budu muset ještě vytrpet ale naděje je ze to donosim ale ne velká 🙂 nechapu proč musím čekat a jiní to maji i po jednom

anup
27. kvě 2015

Ahoj, já mám jít příští měsíc na odstranění přepážky, nikdy jsem těhotná nebyla, asi jsem hned potratila, doktor mi řekl, že se to vyloučit nedá. Je mi 31 a stále nic, doufám, že se to po operaci povede, už na to fakt nemám nervy. Moje sestra je o 3 roky mladší a čeká druhé dítě, je to na zabití, když zbytek žen rodí děti bez problémů, ve 30, mají už i větší a já stále nic, je to hrozná nejistota.

mdiviska
28. pro 2019

Ahoj všem. Vidím, že příspěvky jsou už staršího rázu, ale musím napsat svůj příběh a třeba bude někomu v budoucnu prospěšný 😉
Já jsem měla taky septum v děloze, ale zjistila mi to moje gynekoložka až při velkým ultrazvuku kolem 20.tt těhotenství. Pak se narodil malý předčasné ve 25.tt, bohužel během porodu zemřel. Nikdo mi nedokázal říct, čím to bylo, co se stalo, i pitva byla v pořádku. Doporučili mi odstranění toho septa. Šla jsem do toho a nelituji, mám 2 krásné zdravé děti ☺ jedno se narodilo císařským řezem (pro konec pánevní) a druhé normální přirozenou cestou. Při operaci, jak odstranili septum, aplikovali mi dovnitř dělohy nějaký gel (už si nevzpomenu na název) přímo do míst, kde to septum bylo, že se to mnohem líp zahojí. Super. Tohle vše se dělo od února do června. Hned v lednu dalšího roku jsem cítila, že chci další miminko a povedlo se hned na první pokus 😊
Hodně síly a víry vám všem, které řešíte podobný problém!

zdenuleeee
12. zář 2021

@mdiviska Ahoj, pokouším se najít v diskuzích podobné zkušenosti. Za necelý měsíc mě čeká odstranění děložního septa, které mi našla gynelokožka, aby toho nebylo málo, dělohu mám ve tvaru srdce.... Říkala, že to není takový problém ale ráda bych snížila riziko případného nepovedeného těhotenství na minimum, takže jsem se pro odstranění rozhodla. Ale docela mám strach, že můžou nastat větší problémy naopak po jeho odstranění. Prý se můžou v děloze vytvořit následně srůsty. Dává se gel automaticky? Nebo je potřeba si říct? Může se zeptat, kde ti septum odstranili? Moc děkuji!

skatrin
Autor odpověď smazal
Zobraz
skatrin
20. zář 2021

@zdenuleeee zdenuleeee Ahoj, já měla také přepážku a dělohu ve tvaru srdce. Na odstranění, jsem šla kvůli tomu, že mi nešlo dlouho otěhotnět a když jsem konečně otěhotněla bylo to mimodělożně. Doporučili mi odstranění tedy toho septa, šla jsem na to 2x. Bylo to v jednom roce. Žádný gel mi tam tenkrát nedali, žádné srůsty nemám. Byl to rok 2013. Teď už mám dva chlapáky. Takže za mě, to bylo správné rozhodnutí. Držím palce.

zdenuleeee
21. zář 2021

@skatrin děkuju moc! <3 já jsem si pro jistotu dopředu v nemocnici o gel řekla, abych byla klidnější ale věřím, že to dobře dopadne.

akhb
25. zář 2021

Ahoj, jsem po 2.potratu cca obě v 7.tt
Po prvním jsem se v papírech docetla, že mám asi srdcovitou delohu, ale ani doktor se k tomu nak nevyjadřoval. Tak ani já jsem to neresila, prostě jsem to brala tak ze to poprvé nevyšlo. Teď po druhém otehotneni jsem už věřila že bude vše v pořádku, ale bohužel.po druhé revizi mi paní doktorka řekla, že je tam lehké subseptum a že to může zapricinovat potraty. Ale ať to nevzdáváme a prostě zkoušíme, ze to neznamena ze bych nemohla donosit zdrave dite,a s odstraněním ze by zatim pockala.
Na kontrolu po revizi jdu za 14 dní.
A nevím co, jsem strasne smutna, že třeba nikdy nebudem moct mít dítě, při tom jsme byli v jednom sanatoriu na vyšetření a oba jsme zdravý. S otehotneni jsme problém neměli, takže to bude asi opravdu jen tou mojí vadou...jenže už nám není taky 20 abych xx zkoušela, budu mít 32 let a s tou psychickou se bojím že každým potratem to bude horší...

zdenuleeee
22. říj 2021

@akhb Ahoj, přesně tomuto jsem se chtěla v budoucnu vyvarovat. Také mi gynekoložka argumentovala tím, že má pacientky, které donosily zdravé dítě i se srdcovitou dělohou a septem. Pro jistotu upřesním - ještě nikdy jsem nebyla těhotná, ale představa, že procházím opakovanými potraty, je pro mě nepředstavitelná. Proto jsem na odstranění septa z vlastní vůle šla. Mám srdcovitou dělohu a do toho septum téměř přes celou dělohu - které už je tedy čerstvě odstraněné. Když čtu, čím procházíš, tak bych neváhala a na odstranění šla. Je to bezpečný zákrok a pokud si chceš být ještě víc jistá, nech si do dělohy na konci operace aplikovat gel, který zabraňuje vzniku srůstu v děloze. Tento požadavek je potřeba říct včas, aby měla nemocnice čas gel koupit. Jedná se o tento produkt: https://www.centralnilekarna.cz/hyalobarrier-ge...
Držím palce, ať vše dobře dopadne a miminka se dočkáš.

akhb
25. říj 2021

zdenuleee, děkuji za reakci
jsem již po kontrole u své gynekoložky, ta mi dělala utz a zaměříla se na septum
Říkala mi právě, že tam nic nevidí, takže to prý bude opravdu velmi malé, které jde vidět jen při tom, když operatér do dělohy koukal při zákroku. Prý by v tom neviděla problém pro těhotenství

mezitím, přítel podstoupil spg, a ten je tedy špatný,
počet, rychlost je OK, ale morfologie je špatná hodně, zobe teď vitamíny a půjde na kontrolní, ale doktor z toho sanatoria právě říkal, že vidí problém spíš v tomto :/ takže uvidíme no
chceme rozhodně počkat ty 3 měsíce po revizi a pak jít znovu do toho
řeším teď otázku, zda se v tomto "čekacím období" nechat očkovat, ještě jsem právě skrz plánování těhotenství nebyla.

zdenuleeee
25. říj 2021

@akhb já bych se na tvém místě očkovat nenechala, ale to je zase na jinou debatu...: )

akhb
26. říj 2021

dnes mi moje paní gynekoložka řekla, že pokud teda plánujeme ve snažením pokračovat (v prosinci bych měla být po 3 MS od revize), a chtěla bych otěhotnět co nejdříve, tak že by s očkováním počkala.
Já si zas i říkám, že jelikož jsem po revizi brala antibiotika, teď naké masti na infekci, samotná revize je zásah do těla, tak se mě do toho taky moc nechce,..na druhou stranu se bojím i samotného covidu (ještě jsem ho naštěstí neměla ani nikdo v rodině). Takže je to těžké no...

zdenuleeee
26. říj 2021

@akhb neměj strach🙏🏻 doteď jsi se covidu vyhla, tak věřím, že tomu tak bude i nadále