Úzka pánev. Múžu rodiť normálne?

gedren
20. zář 2006

Ahoj,

vcera me doktorka premerila a vydesila, ze pry mam uzkou panev a dite vetsi nez tri kila nebudu schopna porodit normalne. Trochu jsem googlila a obcas nachazim nazory, ze to je prezitek, ze to by zadna asiatka nemohla porodit normalne apod. Mate nektera zkusenost, ze vas s tim taky strasili a pak jste porodily normalne, nebo naopak, ze to fakt neslo?

Vzdycky jsem myslela, ze s uzkou panvi maji problem jen drobnotinky (jako na vysku), ja jsem hodne vysoka, ale taky dost hubena :( - presny rozmery, co mi namerili, muzu napsat 🙂, pokud se v tom nekdo vyzna vic.

Diky predem za jakoukoli zkusenost ci odborny nazor.

protea
20. zář 2006

Ahojky, něco jsem našla🙂
Měření pánve - pelvimetr

Měření pánve slouží ke zjištění prostornosti pánve, zda má dostatečné rozměry pro spontánní porod. Moudré je změřit pánev v posledním trimestru, protože během těhotenství dochází ke změnám. Kloubní spojení jsou vlivem hormonálního prosycení volnější a pružnější a dochází k rozvolnění, tudíž pánevní rozměry mohou být jiné v prvním trimestru a těsně před porodem.

A proč tolik čísel se nachází v kolonce pánev, v těhotenské průkazce? Jsou to zevní rozměry pánve, které se měří měřítkem zvaný pelvimetr. Je elegantní a zjistí, jak na tom vaše pánvička je. K zevním rozměrům patří:

a) vzdálenost předních trnů kyčelních = distantia bispinalis = 26cm
b) vzdálenost hřebenů kyčelních = distanci bicristalis = 28cm
c) vzdálenost vrcholů kostí stehenních = distantia bitrochanterika = 30cm
d) vzdálenost trnu posledního bederního obratle k hornímu okraji spony stydké = conjugata externa = 20cm.
A maminka, která už rodila a neprodělala žádný úraz v oblasti pánve, tak stačí, když se jí do kolonky pánev napíše,,rodila" a víc se měřit nemusí.

Dagmar Suchá, porodní asistentka

protea
20. zář 2006

http://www.miminet.cz/clanek_tisk.php?id_rubrik...
a ještě tady, docela zajímavé mne měřili na začátku hned a tady píší že se to nemá měřit na začátku, že se pánev změní?!
Třeba mne budou měřit ještě několikrát.

protea
20. zář 2006

Ještě napiš Gerden tvé hodnoty, můžeme je třeba porovnat.
Mne ale neříkali, že bych měla úzkou pánev, ani jsem si to nikdy nemyslela že ji mám úzkou.
Mé hodnoty z těh.průkazky jsou 22/26/30/18

protea
20. zář 2006

Já jsem věděla, že jsem to někde viděla úplně skvěle zobrazené.
Tak tady máš ještě jeden příspěveček.
Jestli nejsem moc iniciativní, co? 😀
http://www.porodnice.cz/kniha/kniha_kapitoly/ka...

raculka
20. zář 2006

Ahoj Gedren.
Mně měřili pánev jen na začátku těhotenství do průkazky,pak už ne.
DR mi nic k tomu neříkal a bohužel si ty hodnoty nepamatuju.
Pak až v porodnici mi DR před porodem řekl,že mám dost úzkou pánev(jinak ale nejsem žádnej hubeňour-holka krev a mlíko 😀 ),ale že jsme s manžou oba drobní,takže to určitě nebude žádnej obr.Nakonec jsme byli překvapení všichni,
mimi mělo 3,59 a proběhlo to hladce (jak už jsem ti psala na jiné diskuzi o Bulovce),i když nástřih byl.
A ještě mám jednu kamarádku,která má hoodně úzkou pánev a taky porodila.
Tak se nenech strašit dopředu.Uvidíš pak v porodnici,co ti řeknou.
Držím palce 😉

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
protea
20. zář 2006

Neboj, budeme držet palečky.
Ještě se zeptám, jak to myslíš že nepočítáš se žádným drobkem když jste měli s manželem oba 3.80?
Podle toho kolik vážili rodiče po narození se dá určit, kolik bude mít jejich dítě?

jezinka
20. zář 2006

Ahoj Gedren, ja jsem mela v prvnim trimestru hodnoty 21-24-32-19 a doktorka nic o uzke panvi nerikala. Takze ta cisla snad nejsou moc nizka.

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
protea
20. zář 2006

Tak to se mám asi na co těšit Gedren.
Já měla totiž při narození 4,350 a 53cm a manžel měl snad 52cm a asi 3,5kg ale u té jeho váhy si nejsem jista musím to ještě zjistit.
Kuřačka jsem byla, jsem přestala.
Ale kvůli malému miminku asi začínat nemá cenu.
Brala bych ale menší miminko tak 3kg a 48cm by stačilo.

barunka
20. zář 2006

Baby, ja som mala podpriemernú panvu a doktori mi vraveli, že ja normálne neporodím ani trojkilové mimčo a predsa sa tak nestalo... porodila som normálne, dieťatko vyklzlo von a dokonca takmer bez bolestí. Simi mala 3620 a 51 centi, takže to štupel nebol...
a mne tú panvu merali, keď som bola v 39tt a dokonca som mala menšie hodnoty ako jezinka... 21 - 23 - 28 -18

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
mnauu
20. zář 2006

gedren ja mam taky velmi uzkou panev, pripravovali me na to, ze klasicky to asi nepujde. No a nakone jsem holcicky doslova "vystrelila" (tenhle termin pouzil doktor 🙂 ) behem ctyr hodin naprosto spontanne (je ale pravda, ze predcasne, takze byly malicke) Neboj se, oni se doktori vzdycky pripravuji na tu horsi variantu. Zenske telo se dokaze hodne prizpusobit situaci, jde jen o to, ze pri uzke panvi je proste vetsi riziko toho, ze se to nemusi klasickou cestou bez problemu podarit, ale rozhodne to neni dana vec. Myslim, ze se nemas ceho bat, mas rozhodne vetsi pravdepodobnost toho, ze porodis normalne nez cisarem 😉

womann
20. zář 2006

Mne rikali,ze mam uzkou panev,ale ze si to priroda udela a mimi bude mit tak tri kila.Nakonec melo 4300 g a rodila jsem v tomto ohledu v pohode...

barunka
20. zář 2006

gedren, neplaš sa, uvidíš, že tvoje telo sa tomu všetkému prispôsobí, tak ako vraví mnauu... a radšej byť pripravená na to horšie a mať potom radosť, že to išlo tak ľahko ako naopak. 🙂 držím palce 🙂

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
megy
6. říj 2006

já nejsem těhotná, ale můžu Vám napsat, že moje mamka i přes velmi úzkou pánev porodila mě 3930g a 50cm bez problémů. Takže nebát se

bibula
6. říj 2006

ja som tiez rodila bez problemov aj z uzkou panvou,mala mala 3540g...aj ked dr.mala najprv obavy a pripravovala ma na mozny cisarsky zakrok,ale napokon vsetko slo hladko. 🙂

ninocka
6. říj 2006

no dufam,ze to vsetky vydrzime a mozno telo sa na to prisposobi

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
lenka670
7. říj 2006

Ahoj baby presne tento problem som mala ked som bola tehotná hned ked videl moju knižku sa ma pýtal čo to ma byť že mam velmi malu panvu minimum je 18 A JA SOM ZOSTALA TEHOTNA A BOLO TO 16cm a pred pôrodom 16,5 takže doktor mi hovoril že mala je tiež na mna dosť velka tak určite to bude cisarskym....a nemyslim boky panvu ale prednu ta je tam dosť doležitá

husenka
9. říj 2006

babinky,mna merali na začiatku a namerali 24,26,29,17 teda všetko o 1 až 2 cm menšie a vraj enem cisárskym 😕 pri mojom chcemí väčšej rodinky mi nebolo všetko jedno...potom sa vymenili doktori a lekárka vravela, že sa to isto trochu natiahne...a že je predčasné hovoriť si hocičo...kamoškina švagriná má 4 cisárske za sebou a pohoda 😀 a tak som si povedala, že je dôležité porodiť najprv toto a potom uvidíme 😀 😀 😀
No a neviem, ten cisarák je celkom dobrá vec...nebolí...nemá sa tam, čo pokašlať ako pri bežnom pôrode...zaklonenie hlavičky, a ja neviem čo...
tak neviem...nechávam to na Prozreteľnosť...

melory
9. říj 2006

tak ja tiez patrim nedzi uzko panvove a veru sa mi syn kvoli tomu zasekol v panve a pridusil sa z coho ma LMD- lahka mozgova disfunkcia. neviem naco to meraju, ked aj tak, ked ma zena uzku panvu neurobia cisarak.

semi
27. pro 2006

Někoho asi nepotěšim,ale s moji úzkou pánví byl velký problém porodit dítě 2300g...Takže ted tyden porodem mám hrůzu,jelikož mě řekli,že čekám poměrně veliky mimčo.Uvidíme,zda to ted půjde již ven lépe,boli me příšerně stydká kost,což je prý známka rozšíření kostí a usnadnuje to porod.tak snad...

gedren
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
certica
28. pro 2006

ja mam tiez uzsiu panvu, hlavne to posledne cislo nejak 17cm, vraj nad 3,5 kg by bol asi problem...nakoniec bol chalanisko aj tak KP, tak sme isli cisarom. No uvidime pri dalsom...

helen78
28. pro 2006

Rozhodující je opravdu to poslední číslo, tuším, že by mělo být 18-20

certica
28. pro 2006

hmm helen, tak to som ani nevedela, tie ostatne miery mam vraj tak na hrane, len to posledne cisielko 😀

hanka274
1. led 2007

babule uf, ja som mala hranicne cislo panvy a nechali ma nemenovani dr. na Kramaroch 18 hodin rodit. Som vysoka 163 cm, asi, a pre tehu som mala 44 kg, pred porodom do 55, a teraz 42, takze si viete predstavit. Nie som ziadna kostra ale som chudunka a tych 18 hodin mi dalo uf!!! A teraz priberanie preberam v teme...ako na to... 😀
Joj, dufam, ze som dakoho nevystrasila. Jednoznacne som mala ist cisarom, ale tak teraz po vsetkom, som dobre zasita, takze fajn. No a teraz som narastla a chodim s hore nosom za to, ze som to zvladla. chichi.
Len co nabuduce? Roztiahla som sa, alebo nebudem riskovat to, ze "zomrem" a manzel odstreli dr hlavu...a pojdem cisarskym. Hm, to je dilema, ale na to mam este cas. Mala ma 8 mesiacov.....
ahojte!

emjee
6. zář 2007

gemerka • 30tt • 6. sep 2007 o 16:43
ahojte tehuľky, veľa som čítala o meraní panvy no môj lekár mi nič také nerobí. Keď som sa ho na to pýtala, odpovedal mi že to až ku koncu. Som v 31 týždni, som veľmi útla a mám obavy. Neviete mi niektorá poradiť ako sa to meria a aké by mali byť parametre. Vopred dík.

pollyanna • 6. sep 2007 o 16:54
ahoj, pocas tehotenstva sa mozu rozmery panvy este zmenit, takze vacsinou ponvu aj tak este premeriavaju v porodnici....robi sa to takym meradlom, ktore vyzera ako klieste....vobec to nie je bolestive....meria sa to zvonku..jeden koniec sa prilozi na jednu stranu tela a druhy na druhu a na ciselniku sa odcita rozmer...meria sa viacero rozmerov...3 na sirku a jeden "bokom" 😉 o priestornosti panvy sa gynekolog dozvie uz pri normalnom palpacnom vysetreni...ak by si chcela este podrobnejsie info, napis 😉

gemerka • 30tt • 6. sep 2007 o 17:14
aha, takže sama si nepomôžem. Dík za info

pollyanna • 6. sep 2007 o 17:24
nie, je na to take specialne meradlo...

mirka21 • 33tt • 6. sep 2007 o 17:33
gemerka nič si stoho nerob ani mne ešte nič nemerala to už som v 33tt povedal mi že je ešte čas

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru