VBA2C. Přirozený porod po 2 sekcích. Kdy, kde, jak, s kým?

miranda77
3. bře 2011

Máte někdo zkušenost s přirozeným porodem po dvou sekcích? Kdy, kde, jak a s kým?

miranda77
autor
20. dub 2013

@januska555 já mám super doktora - nějak nestresuje, i když mám pocit, že si myslím svoje 🙂 ... každopádně mě neodsuzoval, když jsem se zmíníila o VBA2C. Když jsem ale přišla poprvé do ordinace, tak jsem tam narazila na doktroku - koukala na mě jak zjara, že po dvouch sekcích plánujeme další dítě ... a dostala jsem přednášku o všech rizicích ... kdybych byla"neznalá věci", tak jdu domů vystrašená, jak kuře a nehnu se z postele ... Já se tedy snažím příliš nezvedat těžké věci, přeci jenom je to zátěž, kterou děloha nečeká ... ale jinak mám pocit, že se nijak neomezuju ...

tangerine
22. dub 2013

Tak je rozhodnuto, budu rodit v Příbrami. 🙂 Dnes jsem mluvila s jejich primářem - je mladý, klidný, mluví potichu, nestresuje, připouští rizika, ale nebere šanci se o přirozený porod alespoň pokusit. Kdyby se všichni porodníci chovali takhle, tak by na porodních sálech ubylo zbytečného stresu. Doufám, že budu mít štěstí a nechytnu při porodu žádné stresory. Ideální by bylo mít štěstí přímo na primáře. Ale to se asi nezdaří.

natama
22. dub 2013

@tangerine super, tak moc drzim vsechno, co mam, at to klapne! 😵 mela jsem z nej stejny pocit jako ty a rikala si, kdyby takovych bylo vic... jinak muzu celou pribramskou porodnici jen doporucit, za celou dobu jsem nenarazila na nikoho protivneho a i z okoli slysim jen samou chvalu 🙂

miranda77
autor
23. dub 2013

@tangerine krása!!! Moc držím palce!!!

miranda77
autor
24. dub 2013

tak za mnou kontrola ... vše v pořádku 😀, mimísek hlavou dolů (no to se ale ještě může změnit), doktor se trošku vyděsil, když jsem připomněla svůj zájem o přirozený porod, ale pak se uklidnil, když jsem mu potvrdila, že ho nechci vyvolávat ...

bambulka814
26. dub 2013

ahojte,

nakukla som po dlhsej dobe a pravdupovediac, mam uz z tejto diskusie divny pocit (prosim, neukamenujte ma 🙂 ). porod ako vrcholovy zazitok, porod ako nieco, co musim stoj, co stoj prezit....porod je MOJ, dieta je tam akysi nepodstatny element....mo druhorodeny mal teraz neake neurologicke tazkosti a poviem Vam, dakovala som Bohu, ze bol sekciou, lebo neviem ako by som mu pozerala zbytok zivota do oci vediac, ze JA som si sice svoj porod naramne uzila, ale vzhladom k jeho velkosti (4,2 kg) som ho dala do rizika. a detto moja dcera...neviem ako by som na nu pridusenu omotanu po porode pozerala vediac, ze JA som si svoj prood krasne uzila, ale ona je modra, trpela, aj ked len chvilku, ale mojou vinou. ...nie, nie, s tymto suhlasit nemozem, ist za kazdu cenu, riskovat vsetko, aby som si naplnila svoje ciele resp svoj ciel a to prirodzeny porod.

dakujem Bohu, ze tieto blbosti uz mam za sebou a ze riesim ovela postatnejsie veci.

lovebaby
26. dub 2013

@bambulka814 Já si myslim, že my všechny co tu chodíme na diskuzi bysme neriskovaly život miminka kvůli normálnímu porodu, proto jsme mě měli předchozí CS, že nastaly komplikace, osobně bych třetí porod miminka chtěla zkusit normálně jen pokud by bylo vše v pořádku. Zkusit jinou porodnici, dulu nebo PA..
Ale máš pravdu, nejdůležitějši je že jsou naše děti zdravé 🙂

miranda77
autor
27. dub 2013

@bambulka814 ... přesně, jak píše @lovebaby Nikdo tady nebojuje o vaginální porod stůj, co stůj ... jde tu o to nenechat se zbytečně říznout protože někdo od stolu rozhodne, že porod po dvouch sekcích je příliš velké riziko ... "Bojujeme" tu za možnost, aby se naše děti mohly narodit přirozeně - alespoň dostaly příležitost - jsou-li komplikace není, co řešit ... Je důležité si uvědomit, že i pro zdravé dítě je lepší, pokud se narodí přirozenou cestou, komplikace dětí po sekci popsala @tangerine. Pořád mi z toho vychází, že zpětně hodnotit něco jako špatné nebo dobré je zbytečné ... prostě se to stalo, okolnosti byly takové a stalo se to nejlepší, co se mohlo stát ... ať je to sekce nebo vaginální porod - nám i doktorům jde o stejnou věc - zdravé dítě, zdravá maminka ...

bambulka814
27. dub 2013

@miranda77 urcite...je to presne tak..nema vyznam sa tom vrtat, ale ist dalej, zivot pokracuje dalej a obrat sa o radost z dietata na zaklade "nevydareneho" porodu nema vyznam. ved porod je zaciatok, nie koniec 🙂 a ja som asi mala potrebu to tu napisat.

bambulka814
27. dub 2013

ako nad tym teraz uvazujem, pripada i to podobna sitacia ako pri potrate..clovek ma asi podobnu potrebu to neustale prehodnocovat, hladat vinnikov, asi ako pri kazdej traume, ktoru clovek zazije...ale skutocne vnimam, ze cesta je pozerat dopredu, nie dozadu, lebo takto zena moze prezit cely zivot a v konecnom dosledku sa obrala o vela pekneho.

tangerine
27. dub 2013

@bambulka814 Myslím, že holky to napsaly přesně. Nezbývá než souhlasit. Souhlasím i s tebou, že je třeba jít dál. Jen bych ráda poznamenala, že je důležité si uvědomit dvě, nebo možná tři věci: Každý se s různými situacemi vyrovnává různě. To, co je pro jednoho přirozené, může druhému připadat přesně opačně. Ono se snadno řekne, že "nemá význam se obírat o radost z dítěte na základě nevydařeného porodu", ale je potřeba si uvědomit, že žádná žena se o tuto radost určitě neobírá dobrovolně. Já znám třeba osobně dvě ženy, které měly po porodu císařem velký problém přijmout své vytoužené dítě jako opravdu své. Ta jedna dokonce ani porod císařem nebrala jako nevydařený porod a vzhledem k problémům s otěhotněním bylo její dítě opravdový zázrak. Přesto po porodu necítila k dceři mateřské pouto a dcera pro ni byla jako cizí. Myslíte, že to byla její volba? Ne, prostě jen jeden z mnoha "vedlejších účinků" císaře. Každý potřebuje jinak dlouhý čas a jiné podmínky na to se srovnat s traumatem. A někdy ani trauma jako takové nemusí nastat, ale přesto si nedokážeme užívat své dítě a naopak jemu v sobě dopřát rodiče, kterého by si zasloužilo a kterým bychom mu chtěly být. Je to velmi citlivá záležitost a věřte mi, že nikdo si tu strastiplnější cestu nevolí dobrovolně. Takže opatrně se svými soudy. Opravdu si myslím, že jsme všechny vlastně na stejné lodi (na čemž se asi i shodujeme), ale každá jsme v jiné fázi "vyrovnání se" a každá jsme subjektivně zažila něco trošku jiného. ;)

natama
27. dub 2013

@bambulka814 uz tu vsechno, co jsem chtela napsat padlo, tak jen doplnim k tomu, co psala miranda. k tomu pausalizovani indikaci k CS. treba zrovna u te vahy ditete, kterou pises, pro nekoho muze byt takova vaha problem, pro nekoho vubec. osobne mam 3 zname, co porodily dite nad 4 kg a zadny problem z toho nebyl. jedna dokonce 4,2 kg po predchozi sekci, taky bez problemu a obe v poradku. co se tyka rizik, vyhly se pripadnym rizikum pro dalsi tehotenstvi a porod po sekci. nastesti uz pribyva lekaru a porodnic, kde se pristup k tehotenstvi a porodu meni 🙂

bambulka814
28. dub 2013

@tangerine
@natama
@miranda77

vsetkym Vam prajem to, co hladate..drzte sa!

miranda77
autor
28. dub 2013

@bambulka814 přeji klid a pohodu tvé "duši" !!!

bambulka814
28. dub 2013

@miranda77 ja to iste Vam vsetkym 🙂 ja dakujem Bohu, ze som ten pokoj uz nasla, prislo to pomalicky postupne, az nevedomky po tomto tretom porode a pohla som sa dalej. konecne som dospela do stadia, ked som pochopila, ze moje porody boli vedene Bohom, tak, ako som Mu ich ja a moj manzel do ruk vlozila a nie vysledkom nahod. a teda boli to najlepsie pre mna a moje drahe deti. kazdopadne, uz do tejto diskusie nepatrim 🙂 drzte sa!

jennyska
29. dub 2013

Ahoj všem!

Na MK funguje Wiki Modrého koníka, která je knihovničkou pojmů, znalostí a zkušeností maminek maminkám.
Máte-li tedy znalosti a nebo osobní zkušenosti s VBAC, prosím, vložte je do https://www.modrykonik.cz/vbac/ .

Sdílení osobních zkušeností je ve Wiki daleko přehlednější než ve fóru a proto se snažíme, aby měly pod daným tématem místo právě ve Wiki Modrého.

Děkuji Vám za sdílení svých znalostí a zkušeností, které budou spoustě maminkám k pomoci, radě a podržením i v nelehkých chvílích. Děkuji Vám, že si navzájem pomáháme! 🙂

Mějte krásný den!
Jennyska
Modrykonik.cz - Asmira team

miranda77
autor
29. dub 2013

@bambulka814 ale patříš ... máš za sebou pokus o VBA2C a také jsi prošla ohromnou"duchovní"změnou. Zas tak moc maminek po světě, zvlášť tady po tom našem česko-slovenském, s touto zkušeností nechodí, takže určitě bude hezké, pokud sem k"nám" zavítáš!!! Určitě se tu objeví další maminky, které budou tápat a Tvé zkušenosti se budou hodit, přinesou jim světlo, radost, lásku a možná i klid do života!!!

januska555
6. kvě 2013

Ahojte maminy, vidim ze to tu teraz trochu stagnuje🙂 ziadna nova ani ziadna zatial nerodila?
@miranda77 mozem sa opytat, nedokazem uz precitat komplet vsetky prispevky, tak len nevies ake su najnovsie statistiky ohladom ruptury maternice, teda precitala som si tie linky co si dala na zaciatku temy, ale neviem ci aj niekde neskor bolo cosi aktualnejsie? Dakujem

natama
6. kvě 2013

@tangerine jak to u vas vypada? tesim se na dobre zpravy 🙂

miranda77
autor
7. kvě 2013

@januska555 nevím, dala jsem odkazy (asi ty co jsi viděla) ... teď už to nesleduju. Já jsem se jen chtěla dopídit, co to znamená veliké riziko ... protože jinak o tom dokoktoři nemluví 😉 a myslím, že jen tak nic nového nebude ... zvlásť tady v ČR

tangerine
7. kvě 2013

@januska555 Myslím, že riziko ruptury se pohybuje od 1 do 1,5 %. (Tak nějak to bylo v těch odkazech.) Důležité je, aby porod nebyl vyvolávaný a urychlovaný různými oxitociny, nebo prostaglandiny spolu s protrháváním plodových blan. To pak se riziko zvyšuje třeba až 5x. Ale to všechno už máš asi nastudované. ;)

@natama Včera jsem absolvovala další (možná před porodem už poslední? 🙂) UZ, monitor a poradnu v Příbramy. (Další je plánovaná na pondělí, kdy budu 40+0, ale nejraději bych rodila už o víkendu.) A zase jsem mluvila s jiným doktorem, který říkal, že mne celý porodnický tým bude podporovat v pokusu porodit přirozeně. To chování a klid tamních porodníků je opravdu neuvěřitelný. Do teď z toho mám dobrý pocit. Takže, i kdyby se nakonec nezadařilo, tak věřím, že to i tak bude v Příbramy stát za to. Prý tam rodila přirozeně pani po třech císařích, která byla z pražských porodnic tak vystresovaná, že do poslední chvíle čekala doma a k nim přišla až těsně před porodem, což byl zbytečný risk.

Tak mi držte palce, a pokud už se náhodou neozvu, tak určitě dám vědět po porodu, až se zas dostanu k počítači. 🙂

natama
7. kvě 2013

@tangerine tyy jo, no to je super! a s tou pani to dopadlo jak, podarilo se prirozene a to je info primo od tamnich dr.? no i ja jsem tedy prekvapena, jak vstricni vsichni jsou 😵 moc na vas myslim! 🙂

tangerine
7. kvě 2013

@natama Jak to dopadlo s tou paní po třech císařích ani nevím. Byla jsem natolik v šoku, jak mile se ke mně ten doktor choval a jak se mne sám od sebe snažil uklidnit, příjemně naladit a podpořit (mimo jiné se mne ptal i na jméno dítěte a hned ho pochválil), že jsem se na její porod a to jak dopadl, úplně zapomněla zeptat. 🙂 Ale třeba ještě bude příležitost to tam od někoho vyzjistit, až budu mít po porodu. (Jestli si na to v tu dobu vzpomenu. 🙂)

natama
8. kvě 2013

@tangerine teda ja fakt ziram, ze jsou tam vsichni prijemni a vstricni jsem vedela, ale ze az tak... skvely 😵 nerili ti tam vlastne jizvu nebo nejak kontrolovali na UTZ nebo uz to tam taky nedelaj?

tangerine
8. kvě 2013

@natama Jo jo, kontrolní UZ jizvy a dolního děložního segmentu mi dělali 2x. Měla jsem 3 a podruhé 4 mm, ale říkali, že to stejně není stoprocentně průkazné a vždy to s tou jizvou může být při porodu různé.

natama
13. kvě 2013

@tangerine vikend za nama, tak doufam, ze uz se s miminkem krasne tulite a tesim se na zpravy! 🙂

tangerine
14. kvě 2013

@natama Ahoj holky, porod vyšel podle plánu na sobotu ;) ale ještě jsme v porodnici a píšu jen z mobilu, takže krátce a více až později:
Rodila jsem v Příbrami a dokonce měl službu ten moc milý pan doktor (Holba) viz výše. Stala jsem se tu tak trochu slavná, bohužel ne proto, že by se mi podařilo úspěšně porodit po dvou sekcích, ale proto že jsem měla obávanou rupturu dělohy. Dokonce snad mimčo už strkalo do praskliny ruku. Plodové vaky ale byly neporušené a páni doktoři ho vyndali včas, takže je naprosto bez újmy (Apgar 9-10-10). I když jeden pan doktor říkal, že to bylo za 5 minut 12. 🙂) Mojí dělohu také zachránili a zatím se cítím skvěle, tak snad nám to vydrží. Jo a dokonce byl ten akutní císař na mé přání v epidurálu - ani jsem netušila, že by mi akutního císaře mohli udělat jinak než v celkové narkóze (to se ještě myslelo, že ruptura jen hrozí ale ještě k ní nedošlo), takže jsem byla celou dobu při vědomí. Dítě mi ukázali a dali přisát ještě na operačním stole a pak ho hlídal tatínek, než dali zpět dohromady mne.
Všichni byli naprosto úžasní, milí a vstřícní. Také se tu všichni vzorně řídí porodním plánem a to i sestry na dětském. Z okna porodnice člověk kouká na nové (nebo nově vypadající) budovy a zeleň. Jídlo je vcelku chutné. Mají tu moderní elektricky polohovatelné postele. Soc. zařízení vždy pro jeden pokoj (dvojlůžák, ale já tu jsem od začátku sama). Neplatí se za otce u porodu. Místo porodních boxů porodní pokoje vždy jen pro jednu rodičku. Dopadlo to sice úplně jinak než jsem vůbec myslela, ale přesto porod tady je prostě neskonalý luxus a nemám pro ně nic než chválu.
TAKŽE BUDOUCÍ RODIČKY VZHÚRU A SMĚLE DO PŘÍBRAMSKÉ PORODNICE - NEBUDETE LITOVAT! 🙂))

tangerine
14. kvě 2013

Nakonec to moc krátce nebylo, že? ;)

natama
14. kvě 2013

@tangerine uuuf, ty jo, tak hlavne, ze to dobre dopadlo! gratuluju k miminku, hodne zdravi a radostny zivot 😵 a je to vlastne chlapecek nebo holcicka? 🙂
to jsem rada, ze se ti tam libi 🙂 tak krasne prvni dny s miminkem 😵

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru