VBA2C. Přirozený porod po 2 sekcích. Kdy, kde, jak, s kým?

miranda77
3. bře 2011

Máte někdo zkušenost s přirozeným porodem po dvou sekcích? Kdy, kde, jak a s kým?

miranda77
autor
15. kvě 2013

@tangerine jsem úplně naměkko (hormony 😉 ) ... úžasné!!! Moc moo blahopřeji!!! A přeji spousty zdraví a radosti do dalšího společného rodinného života ...
Jestli ti vyjde čas, moc by mne zajímalo, jak to bylo s tou rupturou - pozdnala jsi ji ty? nebo doktoři? Jak? Došlo k ní až u porodu při kontrakcích?

helcas
15. kvě 2013

@tangerine gratulace největší! a tiše závidím ten pocit, žes to OPRAVDU zkusila a nemůžeš si niiiic vyčítat...super super super a užívej miminka

januska555
15. kvě 2013

@tangerine blahozelam k babatku a hrozne aj mna zaujimaju detaily, ale teraz kludne oddychuj a uzivaj si male🙂
Inak dnes som bola za novym dr, pri ktorom by som chcela vsetko dolezite riesit, teda samozrejme neskor aj porod. Bol uzasny odisla som s kludom a s dobrym pocitom, ani som to necakala. Hned ked som mu povedala ze som po 2sc a cakame tretie spytal sa ze ci si chcem prist aj po 4 a 5 na to som mu povedala ze po 4 urcite🙂 a tak som aj dostala odvahu ( po poslednej navsteve u mpjej starej dr som bola uplne vyklepana) a povedala mu ze by som teraz chcela rodit prirodzene ak sa bude dat, na to mi povedal ze problem v tom nevidi len musime pockat ako sa bude tehotenstvo vyvyjat, je samozrejme este velmi skoro. Ale ked mi robil usg hned hovoril ze mam dobre ulozenu placentu ze je daleko od jazvy co je teda prve pozitivum a jazva vyzera dobre no som len 10+6 takze samozrejme to bolo len tak. Ale zas ani to nie je samozrejmost mojej kamaratke sa zacala rozchadzat jazva v prvom trimestri, potom to ale trochu ustupilo. Takze nejak som zacala verit tomu ze mozno prave mne by sa to mohlo podarit🙂

natama
15. kvě 2013

@januska555 a coze se zacalo dit te tve kamaradce? a jak to dopadlo?

januska555
15. kvě 2013

@natama no len pri beznom usg vysetreni na to prisli, tak si polezala v nemocnici, nasadili jej nejake lieky, ale potom to uz bolo v pohode, len na velke naliehanie podstupila sterilizaviu, lebo teda uz toto bolo problemove pre jazvu...nuz som zvedava ako sa to bude u mna dalej vyvyjat...

miranda77
autor
16. kvě 2013

@januska555 ty jo ... že by se na rozestup jizvy daly použít léky? To by mne zajímalo ... Jinka blahopřeji k dobrým zprávám!!! Doktoři ani nevědí, ajkou mají v ruce moc, když mají pozitivní přístup k věci ...

januska555
16. kvě 2013

@miranda77 no popravde ja som z toho bola tiez prekvapena, ale vraj to tak bolo teda aspon z jej rozpravania...ano je uplne o inom ak niekto hned pri prvom stretnuti na teba nevybliachne ako ta moja predosla ze cele tehotenstvo prelezim...

bambulka814
16. kvě 2013

@januska555 ako sa vola Dr, za kt si bola? ktora nemocnica? kamoska rodi v auguste po 2 sekciach, tak mozem jej hodit kontakt 🙂 . vdaka

januska555
16. kvě 2013

@bambulka814 bola som u Dosedlu v saci, bol super🙂

miranda77
autor
17. kvě 2013

tak já dnes kontrola ... mimísek je hlavou dolů, jizva celistvá (neměřili jsme ...), termín porodu potvrzen ma 10.7. a odhad 2060g - což je prý u horní hranice normy - no takže to vypadá, že jedeme ve stejných kolejích ... zase obřík 😒

natama
17. kvě 2013

@miranda77 snad zacne porod driv nez v terminu a nestihne tak dorust 🙂

miranda77
autor
17. kvě 2013

@natama no v to také doufám ... i když ty odhady ... 😉

tangerine
21. kvě 2013

@natama
@miranda77
@januska555 Ahoj. Tak abych odpověděla na vaše dotazy. Mimčo je chlapeček. 🙂 A k ruptuře dělohy došlo až při porodu. V pátek kolem poledne (po návratu z procházky) jsem začala mít první bolesti (byl to spíš nepříjemný pocit v podbřišku, než bolest nebo kontrakce jako taková). Byly sice ještě spíše nepravidelné za to už se objevovaly až do večera. Rychle jsem dokončila svůj porodní plán a dopřipravila poslední věci do porodnice. V noci (resp. V sobotu ráno) v cca 1:30 už se nedalo spát - intervaly mezi bolestmi / nepříjemnými pocity se zkrátili asi na 20 minut a trochu zesílily. Něco po 3:40 jsem šla vzbudit manžela. Intervaly se zkrátily asi na 5 minut, ale samotné bolesti trvaly vždy asi jen 1-2 minuty. Pořád jsem si nebyla jistá, zda už se jedná o porod, nebo jen nějaké divné poslíčky. Za cca hodinu jsme vyrazili do porodnice a za další necelo tam byli. Vyšetřila mne tam paní doktorka a řekla, že nález je stejný jako před dvěma týdny - otevřená na 1 prst. Ale vzhledem k bolestem v podbřišku (už byly zase intenzivnější a intervaly se zkrátily na 3 min), mne přijme a uvidí se, zda se to rozběhne. Na monitoru mělo mimčo trochu vyšší srdeční akci, než by mělo mít. Dali nás na porodní pokoj a tam se bolesti stále zintenzivňovaly, ale divné bylo, ženikdy netrvaly déle než něco málo přes minutu. Vystřídali se doktoři a PA. Postupně jsem se začala otevírat - nejdříve na 5 později 7 prstů a po vyšetření jsem nepřestala krvácet. Z bolesti v podbřišku se staly celoděložní kontrakce, přidala se šílená bolest zad. Ale stále kontrakce byly jen tak divně krátké. Doktor se mne ptal, zda mne nebolí jizva a upozorňoval, že až bolesti v podbřišku přejdou v kontrakce a změní se charakter bolesti, může nastat i bolest / pálení v jizvě a je nutné to sledovat. Opravdu mne po nějaké době začala lehce pálit jizva, což jsem mu řekla. Kontrakce a bolesti byly stále silnější a čas se vlekl. Při letmém pohledu na hodiny jsem si říkala: "Sakra v tuhle dobu už jsem chtěla mít odrozeno." 🙂 ... pokračování příště (končím kojení).

tangerine
21. kvě 2013

@natama
@miranda77
@januska555 Bolest v zádech začínala být nesnesitelná a kontrakce také. Objevil se tam cizí doktor a ptal se na bolest v jizvě - s tou kontrakcí, kdy přišel ten doktor, přišlo i docela významné pálení v jizvě a záda už mne také nebolela, ale pálila. Ukázala jsem mu, kde mne to bolí (měla jsem zavřené oči, dýchala jak lokomotiva a dokud neodezněla kontrakce, tak jsem nebyla schopná s ním mluvit). Řekl, že rizika jsou velká (nevím, zda myslel "jen" bolest v jizvě nebo i další věci - neprodlužující se kontrakce a možná srdeční akci mimča - PA ji čas od času přišla změřit, ale zda byla nebo nebyla v normě nevím) a riziko toho, že to dopadne špatně v desítkách procent a že je třeba zvážit císaře. Užila jsem si další silnou kontrakci a výrazné pálení jizvy a zad a přistoupila jsem na to. Dali mi něco na utlumení děložní činnosti, ale než to zafungovalo, tak jsem stihla ještě dvě silné kontrakce. Počítám (podle toho pálení), že někdy v tu dobu mi asi praskla děloha. Určitě ne dřív, než se objevil ten druhý pro mne v tu chvíli záhadný doktor. Protože se myslelo, že je čas, tak mi dovolili císaře v epidurálu a při vědomí. Když mě otevřeli, zjistili, že se jedná o rupturu. Rychle vyndali mimčo. Voda byla zakalená. A pak se pustili do záchrany mé dělohy. Ztratila jsem nějakou krev, ale zvládlo se to. Tak to je asi celé. Když tak se ptejte. ;)

miranda77
autor
21. kvě 2013

@tangerine tak děkujeme za sdílení!!! Mě by ještě zajímalo, nevím, jestli jsem to dobře pochopila, to pálení bylo tedy jen při kontrakcích ... jizvu znovu kontrolovali při přijetí k porodu? Musela si ležet nebo jsi měla "volnost" pohybu? A co odhad před porodem a porodní váha chlapečka? A jaké jste vybrali jméno? No mně se to nějak rychle blíží 😀 ...

tangerine
21. kvě 2013

@miranda77 Jizva mne pálila při kontrakcích a UZ kontrolu dělali naposledy v pondělí před porodem (4mm, 14 dní před tím to bylo 3mm). První monitor jsem byla na vyšetřovacím lůžku, ale později mi dali bezdrátové sondy a úplně později už jsem neměla ani ty pásy a PA jen občas přišla a přiložila mi sondu na snímání ozev mimča na břicho a pak zase odešla. Do porodního plánu jsem si psala, že nechci trvalý monitoring a také, že chci volnost pohybu. A oni se tím plánem řídili naprosto dokonale. Nakonec jsem ale stejně většinu času trávila v polosedu na zádech na lůžku, protože mít podepřená záda byla jediná úlevová poloha pro bolest v nich. Nakonec ani balón a ani sprcha nebylo díky bolesti zad to pravé ořechové, o nějakém chození nemluvě. :( Už si nepamatuji zda odhad hmotnosti byl 3500 nebo 3700g, ale syn měl skoro 3700g.

miranda77
autor
21. kvě 2013

@tangerine 😒 tak to muselo být fakt těžké poznat rupturu ... co jsem kde četla o ruptuře, tak všichni psali, že to člověk prostě pozná ... a je skvělé, že jste to tak zvládli!!!

tangerine
21. kvě 2013

@miranda77 Mně zase naopak primářka porodnice v Mělníku říkala, že to někdy nemusí bolet vůbec. Ale když tomu věnuješ pozornost, tak ten pocit je opravdu jiný, než ta bolest v podbřišku a než bolest z kontrakcí. Důležité asi je, aby to byl "přírodní" porod bez epidurálů a jiných tišících prostředků, abys měla šanci to poznat. Ale já myslím, že ty se ruptury bát nemusíš. Možná se z nějakého důvodu nepodaří vaginální porod. (Pravděpodobnost je prý 50 na 50?!) Ale že bychom se my obě vlezly do 1,5% ruptur se mi opravdu nezdá pravděpodobné. Připrav se na vše, ale věř statistice a buď v klidu. 🙂

miranda77
autor
22. kvě 2013

no, uvidíme ... hodně lidí mě podporuje a tvrdí, že by to mohlo jít ... ale jak se to blíží a břicho je ohromný tak se začínám porodu bát ... ale je pravda, že toho operativního se bojím více 😉 ... a s přírodním porodem počítám, hazardovat nebudu, ať se rizika sníží na minimum ... no škoda, že je Příbram tak daleko (pro mne ☹ )

tangerine
22. kvě 2013

@miranda77 Budu na tebe myslet a držet ti palce. U mne byl možná největší problém v tom, že jsem měla všechny děti blízko od sebe (24 a 20 měsíců) a vůbec jsem se nešetřila (až do porodu jsem obě děti zvedala), takže si děloha moc neodpočinula. Jiný důvod mne nenapadá. Drž se a mysli pozitivně a bude to dobré. ;)

miranda77
autor
23. kvě 2013

@tangerine děkuju!!! Každý den se snažím na svou dělohu myslet - pořád jí říkám, jak je silná, moudrá, pevná a pružná ... 😀 pozitivním myšlením se rozhodně nic nezkazí ...

lovebaby
23. kvě 2013

@tangerine Gratuluji k miminku, už jen to, že jsi mohla rodit normálně je fajn, hl. že jste oba v pořádku a užívej si miminko 🙂

lovebaby
23. kvě 2013

@miranda77 Už máš nějakou porodnici a porodní asitentku nebo dulu? Toho já se právě taky bojim, že my budem mít mimčo velké, ale s tim se asi nic dělat nedá....Jinak já si můžu o třetím miminku jen zdát, manžel zatim nechce a jestli bude chtít časem to nevím.... ☹

lovebaby
23. kvě 2013

@miranda77 A co děti, jak se těší na mimčo, bude to chlapeček nebo holčička? 🙂

miranda77
autor
24. kvě 2013

@lovebaby :D ... jsem předběžně domluvená s PA ve Vrchlabí - to bude asi na poslední chvíli, ale asi to stačí, předem stejně nemá cenu něco řešit, člověk by se předem stresoval ... čekáme překvapení, hodně lidí tipuje kluka (včetně mě 😉 ) tak uvidíme ...

tangerine
24. kvě 2013

Zajímavý článek. Máte někdo pocit (nebo možná jen pochybnosti), že císařský řez nějak významně ovlivnil vaše dítě? (Možná by to bylo téma na samostatnou diskusi.) Před plánovaným porodem dcery (na kterou jsem se jako na své první dítě neskutečně těšila) jsem se cítila jako před popravou - tak moc špatně jsem nesla, že budu rodit císařem. Dcera má jisté specifické potíže a třeba s tím dotykem ji to naprosto vystihuje. Pusu dává jen dětem a miminkům (nám jen výjimečně) a to ještě ne na pusu. Místo hlazení spíše plácá a když se s někým chce pomazlit (s bráškou, miminkem, panenkou), tak ho zalehne. :(

natama
25. kvě 2013

@tangerine ja si myslim, ze je to oba urcite taky ovlivnilo, nevim tedy jestli nejak vyznamne. Oba jsou tedy hodne mazlivi, ale tak nejak podobne, jak je to tam popisovane. Snazila jsem se jim to alespon nejak vynahradit nosenim v satku, spolecnym spanim, dlouhodobym kojenim...
s mladsim resime caste nemoci, probihajici dost specificky a i imunolozka rikala, ze je ve velke nevyhode, tim, ze neprozil prorozeny porod.
no a s tou pripravdou miminka v brisku... mam zpetne nejak pocit, ze jsem je na to pripravila nedostatecne nebo vubec, nevim, mozna si to nepamatuju, mam takovou nejakou mlhu a vubec si nepamatuju, ze bych jim to nejak sdelovala 😒

tangerine
25. kvě 2013

@natama No já mám u dcery vysloveně špatný pocit z porodu i z období před. Pořád jsem jí v bříšku přesvědčovala, ať se otočí, svítila na ní baterkou, hladila / tlačila jsem ji ve směru otočení se hlavičkou dolů. Před porodem jsem se cítila hrozně. Určitě jsem se s ní ani v myšlenkách nebavila o tom, že přijde porod císařem a jaké to bude. Sama jsem to nedokázala přijmout a srovnat se s tím. Uvolnila jsem se až ráno po nástupu do porodnice, kdy jsem si řekla, že teď už s tím nic nenadělám. U druhého porodu už jsem byla rezignovaná. Nebyla jsem šťastná, ale byla jsem smířená s osudem a byla jsem klidná. Myslím, že to syn jistě vnímal o moc lépe než dcera a také na něm žádné zvláštnosti nepozoruji. Tak nevím, do jaké míry ji to ovlivnilo.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru