VBA2C. Přirozený porod po 2 sekcích. Kdy, kde, jak, s kým?

miranda77
3. bře 2011

Máte někdo zkušenost s přirozeným porodem po dvou sekcích? Kdy, kde, jak a s kým?

shine2015
9. srp 2015

Jedna věc je že jsem potřetí těhotná a po dvou sekcích, druhá ze jsem chtěla povzbudit maminky které měly pouze císařské řezy, že se na to dá dívat i jinak a za další, není to uzavřena skupina, nevidím důvod proč nevyjadrit svůj názor nebo pohled na situaci.

miranda77
autor
9. srp 2015

@shine2015 OK. Samozřejmě můžeš vyjadřovat své názory, ale v této diskuzí je jasně dané téma, tak se ho prosím drž ... Povzbuzovat maminky"svým pohledem" můžeš v jiných diskuzích, díky!

miranda77
autor
9. srp 2015

@brouzdalka jsem pro. Myslím, že diskuze jen tak uzavřít nejde a také tím že je otevřená je možné získání INFO více maminkám ... Ale je pravda, že se INFO trošku ztrácí pod příspěvky mimo téma ...

shine2015
10. srp 2015

@miranda77 podívej, je to veřejné, mužu si napsat co chci i komu chci.....je tady 68 stránek a nejsem rozhodne jedina, která se tady vyjádřila....nezlob se, ale nebudes mi diktovat komu mam odpovidat..... reagovala jsem na konkrétní příspěvky. Pokud chceš vyselektovat skupinu, tak záloz soukromou. Že jsem napsala zde, na tom nevidím nic špatného. A pokud si myslis, že je to úplně mimo, pozadej ať moje příspěvky odstraní.
Pěkný den.

miranda77
autor
10. srp 2015

@shine2015 díky za rady,ale budu se opakovat: samozřejmě můžeš vyjadřovat své názory, ale v této diskuzí je jasně dané téma, tak se ho prosím drž ... Povzbuzovat maminky"svým pohledem" můžeš v jiných diskuzích, díky!

bila_vrana
10. srp 2015

@brouzdalka Já bych do toho s tebou klidně šla, ale nemám s administrací žádné zkušenosti, zatím jsem si nic o tom, co to obnáší nezjišťovala, ale snad to nebude tak těžké.

bila_vrana
10. srp 2015

@shine2015 Za celou historii 68 stránek jsi teprve druhá, jež se nedrží zadání stránek. Ta předchozí přispěvatelka po negativních reakcích ostatních stránky sama od sebe opustila, aniž jí to bylo třeba naznačovat.

miranda77
autor
11. srp 2015

Pokud bychom zakládaly skupinku, tak jsem určitě pro omezené téma VBA2C. Porod po jedné sekci není pro porodníky non lege artis. Podporu po vaginální porod po jedné sekci není problém sehnat, je dost INFO i studií na toto téma. Ale kolem porodů po sekcích je mezi lidmi plno mylných, nepřesných a strachem opředených údajů. Podporu sezenete ještě hůře než k dom.porodu.

shine2015
11. srp 2015

@miranda77 nezlob se ale to si nemyslím. A navíc nejsi tady od toho aby jsi mě schvalovala má napsat muzu a kam ne 😀

PS zaloz si skupinu a tam si pridavej lidí podle sebe...a mas vyřešeno ;)

miranda77
autor
11. srp 2015

@shine2015 Tak opět: samozřejmě můžeš vyjadřovat své názory, ale v této diskuzí je jasně dané téma, tak se ho prosím drž ... Povzbuzovat maminky"svým pohledem" můžeš v jiných diskuzích, díky!
Pro vysvetlení: každý máme právo na svůj názor, tedy i ty, můžeš si psát, co chceš a komu chceš, já tě neodsuzuju, neschvaluji ani nekritizuju, jen tě slušně žádám, aby si se držela tématu (je napsáno docela výrazně nad diskuzí). Pokud chceš podporovat maminky v třetím těhu po sekcích je na to téma, pokud jsi zastánkyní sekce také je na to téma .... Ale fakt nevím, co si nemyslíš!!! A ani mě to nezajímá. Měj se krásně!

bila_vrana
11. srp 2015

@miranda77 Já bych to neomezovala jen na VBA2C, protože žen, které vůbec tuší, že to lze, byť v ČR zřídka, je dost málo, ještě méně těch, co to absolvovaly. Já v minulém těhotenství ležela několik dní v Podolí a tam bylo zvykem objednávat ženy po jednom SC na další SC. Když jsem s těmi ženami mluvila, některé byly překvapené, že jeden císař neznamená automaticky další porod císařem, ale já jim jejich způsob porodu nijak nezpochybňovala, myslela jsem si svoje, protože, když žena chce něco vědět, tak se jednak zeptá zdravotníků (několika) a jednak to hledá v odborné literatuře, v dokumentárních filmech a odborných článcích na netu. Když nic nehledá, tak je asi spokojená, alespoň já si to tak vysvětluji. S odhadem možností podpory domácích porodů versus VBA2C bych byla o něco skeptičtější k těm domácím porodům. Četla jsem o jednom slovenském porodníkovi působícím v Čechách, pro něhož nejenže není zásadní problém VBA2C, ale přiznal, že už rodil i paní s VBA3C! K žádnému domácímu porodu by však nešel, vyhodili by ho totiž z komory a lékařských společností, a přišel by tak o licenci.

miranda77
autor
11. srp 2015

@bila_vrana Takhle jsem se na to nedívala ... Osvěta je potřeba ... Já jsem před lety vše hledala na internetu ... A moc toho nebylo ... Nemám teď čas se v tom zorientovat ... Příští týden bude lépe 😀 .

miranda77
autor
24. srp 2015

http://www.poroddoma.eu/clanky/ba077ea941756e4d...
Tak zde je příběh baby3 ...

@bila_vrana nezapomněla jsem jen tak nějak prázdniny a děti doma ... 😝

miranda77
autor
24. srp 2015

Právní poradna ohledě vba2c
http://www.aperio.cz/poradna/30398

miranda77
autor
23. zář 2015

Tak nevím, kdo sleduje, 4v tom. Paní bude v příštím díle zřejmě rodit po dvouch sekcích. Jak? Mně zatím utajeno 😀.

petrastudio
24. zář 2015

Paní ze 4v tom je dost primitiv,ne kvůli tomu jak chce rodit,ale jak se chová.

bila_vrana
24. zář 2015

@miranda77 Myslím, že to bude opět SC. Viděla jsem ukázku z příštího dílu. Jinak její gynekolog jí opravdu dával naději na vaginální porod. Jinak prof. Aleš Roztočil se opravdu předvedl. Studie o porodu po dvou i více SC existují v dostatečném množství a dopadly zatím vždy příznivě, avšak jedná se o zahraniční studie. Řekla bych, že zase jeden z lékařů, co nesleduje dlouhodobě vývoj svého oboru (asi neovládá jazyky, to je docela časté u starších lékařů, byť to neplatí o všech např. můj doktor mluví určitě třemi cizími jazyky a je to šedesátník) nebo mu stačí jen malý český rybníček. Ovšem nejzajímavější byla snaha o prevenci rakoviny vaječníků formou sterilizace pacientky, to je jistě vědecké novum, jemuž se museli kolegové hodně divit, pokud to sledovali nebo se o tom doslechli!!! Rovněž "velice na místě" je posuzovat, kolik dětí je už pro paní dost. Ministerstvo zdravotnictví se o porody SC začalo docela zajímat. Svědčí o tom nejen nedávný článek v MF (z minulého týdne) s názvem " Porody císařem jen za peníze", ale i článek o SC na babywebu rovněž vycházející z ministerských údajů. Tam si dokonce povšimli, že je u nás 96% porodů po druhém SC rovnou naplánováno opět jako SC ještě dlouho před termínem, ačkoliv právě zahraniční studie prokázaly, že riziko rodit vaginálně po druhém SC je jen nepatrně vyšší než po prvním SC.

bila_vrana
24. zář 2015

@petrastudio My tu obvykle nehodnotíme, jak se kdo chová. Jde čistě o VBAC nebo o VBA2C. Podle mého se paní vzhledem k manipulaci a lžím ze strany zdravotnického personálu (zejména prof. Roztočila) chovala až překvapivě decentně. Já bych byla z očí do očí k panu profesorovi mnohem ostřejší. Mluvit s paní v rámci plánování způsobu porodu rovněž o sterilizaci je nejen krajně nevhodné, ale dnes již přímo protizákonné (od doby soudních sporů romských žen stěžujících si na to, že jim v rámci SC byla provedena rovněž sterilizace)! Sterilizace nesmí být prováděna v rámci SC. Musí jít o dva oddělené úkony. Jinak hrozí, že pacientka nemá možnost svobodné volby.

petrastudio
27. zář 2015

Opravdu??to jsem netušila,že se to neprovádí při sekci,moji tetě teď toto nabídli a ona souhlasila (44let,3SC)...dokonce i mě doktor cca ve 26.týdnu říkal,že ženám po 2.sekci je standardně nabízena sterilizace,což mě velmi překvapilo-je mi 30..každopádně jsem to brala jako běžnou,pro někoho možná zajímavou nabídku (ne pro mě) ..nicméně pro ty,které o tom uvažuji je to minimálně ušetřeni jedné narkozy a další hospitalizace..

akankeo
27. zář 2015

@petrastudio taky bych to nebrala tak tragicky, uvazuju nad tim. Ctvrte dite uz ze zdravotnich duvodu fakt ne, hormony brat nemuzu a uprimne uz ani nechci a nic jineho moc ucinne neni, viz me treti tehu, i kdyz na miminko se tesime moc... Jen musi byt ten souhlas. Za sebe jeste nevim, jak to vezmu psychicky, jestli si nebudu pripadat zmrzacena, takze sem se jeste nerozhodla. Jinak ani to prestrizeni vajecniku neni stoprocentni, si prave rikam, ze pri mem stesti z toho budu mit akorat mimodelozni tehu....

bila_vrana
27. zář 2015

@petrastudio Tak to, co ti nabízel lékař, nebylo legální ani za minulého režimu! Nabízelo se to standardně pouze matkám, které měly 4 děti. Na vlastní žádost mohly sterilizaci rovněž podstoupit ženy starší 35-ti let a alespoň se dvěma dětmi. Je ovšem pravda, že totalita si ani z vlastní zákonnosti moc nedělala. Nicméně spousta nelegálních sterilizací proběhla pro ty ženy nevědomě. Někdy ani nepodepsaly žádný souhlas, jindy to bylo součástí souhlasu s SC, což třeba přehlédly. To je právě ten důvod, proč to právně i medicínsky mají být dva oddělené úkony, i když máš pravdu v tom, že by se ušetřila jedna narkóza. Nicméně doufám, že se tato diskuse nezvrhne v diskusi o sterilizacích. Jinak já jsem o mnoho starší a nikdy jsem se s ničím podobným nesetkala. Jen jednou jsem zaslechla o případu, kdy si jedna žena (čtyřnásobná matka) posteskla, že když otěhotněla ((neplánovaně) popáté, tak ji sestra v těhotenské poradně hned podávala formulář žádosti o interrupci, což se jí docela dotklo.

ronjino
17. lis 2015

Holky dovolím si znovu otevřít diskuzi, mám po 2 sekcích, jsem ve 30. týdnu a dnes mi můj gynekolog řekl, že on by se přirozenému porodu nebránil, pokud se porod rozběhne sám a vše bude v pořádku. Že sice většina porodníků po dvou sekcích automaticky plánuje třetí, ale že na to není žádné oficiální doporučení, žádný předpis a že statistiky hovoří jasně, riziko není příliš vyšší, než po jedno sekci.

Měla jsem z toho velkou radost, po přirozeném porodu velice toužím, z různých důvodů, mimo jiné i proto, že mám čtyři hodně malé děti (dvakrát dvojčata, 4 roky a 1 rok) a musím se o ně starat, což je po sekci velmi náročné. U přirozeného porodu doufám v daleko jednodušší rekonvalescenci (vím, že to tak být nemusí, ale šance je určitě lepší).

Proto bych moc ráda slyšela, jestli máte některá za sebou VBA2C v Brně, ve které porodnici a jaké máte zkušenosti. Budu moc ráda za jakýkoli příspěvek. Děkuju!

bila_vrana
17. lis 2015

@ronjino V Brně jsem nerodila, ale slyšela jsem od jedné gynekoložky z Brna, že tam nejsou nijak zásadně proti VBA2C, a že s tím mají také praktické zkušenosti, takže pokud máš někoho, kdo tě odrodí vaginálně a ještě to pro něj nebude exotika, tak máš vyhráno. Je rovněž pravda, že názory současného ministerstva i zdravotních pojišťoven jsou více proti sekční než tomu bylo v minulosti a ministerstvo začalo upozorňovat, že VBA2C se v zahraničí provádí celkem úspěšně. Jinak hojení po vaginálním porodu bývá jednodušší a rychlejší než po sekci, ale budeš-li mít epiziotomii, tak počítej, že se bude také nějakou dobu hojit, ovšem jde jen o sezení, bolesti nejsou obvykle takové (většinou jde jen o povrchové poranění). Myslím si, že se to se sekcí nedá vůbec srovnat, je-li vše bez komplikací.

ronjino
17. lis 2015

@bila_vrana díky, jde mi konkrétně o to, ve které porodnici jsou ochotní to alespoň zkoušet. Třeba se ozve někdo s konkrétní zkušeností.

miranda77
autor
17. lis 2015

@ronjino @lamarika doporučovala na str.42 Brno .... Třeba sem ještě chodí.

erinye
17. lis 2015

@ronjino Ahoj, moc by mě zajímalo, ke kterému gynekologovi chodíš. Chci toho svého změnit, ale byla bych ráda, kdyby ten nový, byl podobného názoru - tzn. zbytečně netlačit do sekce. Vypadá to, že ten tvůj je v tomto směru výjimka...Bohužel nikde se moc recenzí na to, jaký mají gynekologové názor v tomto případě (VBA2C), nedozvím, a proto budu ráda za jakýkoli kontakt.
Díky

katyxq
17. lis 2015

@ronjino zkusila bych se zaptat ve Vyškově (a případně si domluvila externí PA, Laďka Ryšavá tam běžně asistuje u KP nebo VBAC, jak to más VBA2C ale nevím).

ronjino
19. lis 2015

@erinye bohužel tě nepotěším, můj gynekolog je MUDr Radan Doubek z Reprofitu na Hlinkách, ale nové pacientky nebere. Nebo aspoň loni nebral, když jsem se mu pokoušela vnutit sestru. Je to škoda, protože je ve všech směrech úžasný - z odborného hlediska špička, sleduje nejnovější trendy, takže mu opravdu věřím, navíc je velmi decentní a slušný. No prostě dokonalý doktor.

ronjino
19. lis 2015

@katyxq děkuju, ale Vyškov je pro mě a) daleko (mám do daleko i do Brna a do Vyškova ještě dál, za b) se mi tam nechce proto, že nedělají moc sekcí. To sice zní jako protimluv mé snahy porodit přirozeně, ale pořád beru v potaz i to, že ten přirozený porod nemusí vyjít (nerozběhne se včas, nebo se malá neotočí, zatím je pořád hlavou hore) a pak bych chtěla rodit někde, kde dělají císaře často, tj. větší pracoviště. Přeci jen by to byl třetí císař a to už není úplně banální věc.

erinye
19. lis 2015

@ronjino Děkuji za odpověď, zkusím zaslat dotaz, jestli třeba letos přijímá. Ale vidím to bledě...vždycky, když jsem narazila na někoho, kdo by byl opravdu skvělý, tak nepřijímal pacientky, protože měl prostě plnou kapacitu. ☹ Ono se to rozkřikne asi rychle, když je někdo dobrý. 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru