VBA2C. Přirozený porod po 2 sekcích. Kdy, kde, jak, s kým?

miranda77
3. bře 2011

Máte někdo zkušenost s přirozeným porodem po dvou sekcích? Kdy, kde, jak a s kým?

estavella
9. čer 2018

Ahoj dámy, narazila jsem na diskuzi, pročítám stránku po stránce, budu muset zabrousit hodně do historie. Jsem po 2 císařích. První byl akutní, po 36 hodinách kontrakcí, vysoký přímý stav, takže smůla. Zážitek hroznej, lékař nepoznal, co se děje a obě jsme s dcerou málem umřely. Druhý císař po 2,5 letech byl plánovaný, měla jsem srůsty, tenkou jizvu, malá málo plodovky... no, zahojila jsem se pěkně, vše je v pořádku a já přemýšlím o třetím dítěti, ale právě mne odrazuje to, že bych musela na císař, a tak hledám a pátrám, jak to kde chodí...
dříve bych řekla že když je těhotenství bez komplikací, tak se nemůže u porodu nic stát, ale o první dceru jsem u takového porodu po takovém těhotenství málem přišla. přesto v sobě cítím, jak moc po tom přirozeném porodu toužím a jak hluboké rány si nesu po těch císařích, i když díky nim mám dvě úžasné dcery... moc díky za vaše tipy tady a informace, jdu na ně ;)

billinka
10. čer 2018

Je dobře, že člověk alespoň někde najde pochopení a inspiraci ;) Zítra jedu na plánovanou předposlední kontrolu (38 + 0 tt) do ostravské fakultky, tak doufám, že se nic nezměnilo a synáček už brzy vykoukne na svět - tentokrát přirozenou cestou 🙂 Určitě dám vědět, jak to dopadlo ;)

monulinulinecka
11. čer 2018

Rodila jsem první porod sc v roce 2008, žádný náznak porodu i 14 dní po termínu, udělán Hamilton a 3 dny bolestí a nic. Udělán podruhé hodně bolestivě, ale hurá začali mi ráno kontrakce cca od 5 hodin a silili, takže po 8 už v porodnici, zjištěn nález na 2 prsty. 5 hodin se nic nedělo, kontrakce zesilovači čím dál víc stále na 2 prsty, oxyticin na urychlení otevírání, pak píchli vodu (na 3x🤔) křížové bolesti a jen na 8 prstů, kontrakce zlacení a nic, porad a porad dokola, už bylo 14 hodin, bolesti šílený, zase tlačení a nic 😑 najednou bylo u mě asi 5 doktorů, malá ztrácela ozvy , okamžitě na řez a dostat ji ven...uff přežila 3250/49 ❤celková narkoza, rekonvalescence nic moc
Druhý Sc 2015, těhotenství ok, do termínu nic, čípek dlouhý, uzavřená, racinovy koktejl, sex, pochody i 3 hodiny, schody, dřepy, horká vana, víno, svarak, už nevím co všechno a nic. 14 vyprosenych dní po termínu, zavřená ani na prst, plánovaná sekce ve spinalu. Krásný zážitek slyšet dětský pláč,privonet k ní 3800/49, holčička, rekonvalescence suprova, druhý den jsem si sama došla na oddělení ☺
3. porod sekcí leden 2018. . .
Trochu jsem se už vzpamatovala, ale měla jsem tušení, že se něco po..
Těhotenství nejlepší ze všech, chlapeček 🤗
Rošťák, každou chvíli v bříšku jinak, jen ne hlavou dolů , konečně se bolestivě otočil hlavičkou dolů v 37 týdnů, říkám si hurá, po týdnu v 38tt na kontrole na příč, po dalším týdnu 39tt šikmo a ve 40tt s bolestmi na přímu KONCEM PÁNEVNÍM !
Achjo, takže Sc v celkové narkóze, prirostla děloha k břichu, placenta v jizvě, malého prispali, než ho vydali, já hodně krvacela z 1 hodiny byli 2 na sále, 2 krevního zásoby, 2 vyvedené dreny z dělohy, sesita doplerem, jak za války, jizva od kyčle ke kyčli😑
Malý naštěstí v pořádku, já 3 dny nepohyblivá, hrozné bolesti, týden po propusteni zpět se zlatým stafilokokem v jizvě a horecky, ATB žilou na 8 dní. ..ale žijeme oba! 💚👼

kacitka7
15. čer 2018

@estavella Měla jsem to úplně stejně, proto taky mezi druhým a třetím větší věkový rozdíl, než bylo původně v plánu. Ale prosadila jsem si přirozený porod, vše nastudovala, věděla jsem přesně do čeho jdu, věděla jsem co chci a co ne. Štěstí mi přálo, že nenastaly žádné komplikace a teď mám ten nejnádhernější zážitek, který mi zahladil všechny traumata z předchozích císařů. Nemusí se to samozřejmě podařit, ale pokud je žena odhodlaná a najde si porodnici, kde ji to dovolí, naštěstí už to dnes není scifi! Přeji hodně sil!

kacitka7
15. čer 2018

@billinka Držím palce a pravidelně kontroluji zprávy! Patřím mezi tu hrstku šťastných, co to dotáhli do úspěšného konce ve fakultce v Ostravě a za mě opravdu palec nahoru. Když zjistili, že to mám domluvené s přednostou nikdo neřekl ani slovo, porodní plán do puntíku splněný. Vůbec mě nerušili jak jsem chtěla, kontroly omezené na min., jen to že chci rodit na všech čtyřech se PA nelíbilo, protože jsem nechtěla preventivní nástřih, tak že mi nebude moci pomoct, abych se neroztrhla. Tak jsme se domluvily na poloze v sedě. Výhodu to mělo, že jsem se potom nemusela přemisťovat, jen mě hodili do lehu. Ale jinak opravdu perfektní. Myslím na tebe a přeji stejně krásný zážitek!

billinka
15. čer 2018

@kacitka7 Děkuji moc 🙂 Synáček má ještě 10 dnů čas, tak snad se vše stihne do termínu, ať mě potom nestresují. Ráda bych porodila do 20.6., protože to synové jedou na měsíc do sanatoria ve Zlatých Horách a bylo by fajn, kdyby tady během porodu ještě byli. Každopádně šestinedělí bude o to jednodušší, že synáčci nebudou doma řádit, když se budeme zotavovat. Máme teď v Těšíně od pátku do neděle Svátek tří bratří, tak bych se nedivila, kdyby se třetí bratříček rozhodl přijít na svět :D Poslíčky mě už mučí ve dne v noci, tak snad to nebude dlouho trvat. Primář teď v Ostravě není, takže mě celou dobu má na starosti vedoucí porodního MUDr. Matlák a je úžasný, vše s námi konzultuje, radí, hodně motivuje. Porodní plán mám připravený, jak pro přirozený porod, tak pro SC, tak věřím, že vše bude OK ;)

estavella
24. čer 2018

@monulinulinecka No pane jo to jste si tedy užili... ach jo. No hlavně že to dobře dopadlo a jste oba v pořádku!

estavella
24. čer 2018

@kacitka7 Já jsem ze Středních Čech takže Ostravu mám kapku z ruky ;) První jsem rodila v Kolíně a druhou pak u Apolináře. A teď co jsem tu pročetla, tak pokud by k tomu došlo, tak asi zkusíme Liberec. Bydlíme v Českém Brodě, tak to tam máme cca stejně daleko jako k tomu Apolináři. Já bych si ten přirozený porod tak strašně moc přála... po tom prvním císaři jsem musela i k psycholožce, abych se sebrala, potlačené trauma z toho všeho udělalo svoje. A 8 týdnů po druhém císaři mi málem umřel muž, takže zotavování a všechno stálo taky za prdlačku. Pořád si říkam že potřetí už to prostě klapne na pohodu 🙂

estavella
24. čer 2018

@billinka Držím palce!

billinka
28. čer 2018

Tak už to máme za sebou 🙂 Není to sice story z happy endem, ale myslím, že je motivující ;) Ve čtvrtek 21.6. mi ráno začaly kontrakce co 10-15 minut, kolem poledne co 7-10 minut a jelikož do Ostravy to máme hodinku, tak jsme raději vyrazili. Na příjmu zjištěn nález na čípku 2 cm a začínající porod, tak nás poslali přímo na porodní sál. Do večera kontrakce co 5 minut, ale v noci se to začalo zase prodlužovat na 10-12 minut, takže na další den mě dali kolem poledne na porodním na observaci a manžela poslali zatím domů. Večer se to zase spustilo co 5 minut a nález na 4 cm, takže manžel se vrátil a zase jsme šli na sál. Celou noc kontrakce co 3-5 minut a ráno na 6 cm, vedoucí oddělení mi píchl vodu, ať se to trochu rozjede, což způsobilo silnější kontrakce co 1-2 minuty. To trvalo celé sobotní dopoledne... Už jsem byla po dvou dnech a nocích bolestí totálně vyčerpaná, takže jsem poprosila o zmírnění bolestí epiduralem, ale ten bohužel nezabral (mám nějaký prapodivný nervy), kontrakce sílily, ale neotevírala jsem se a hlavička pořád ne a ne sejít níže. Kolem 13:30 jsem už byla na pokraji sil a domluvili jsme se na císařském řezu. Bohužel vyšší dávky epiduralu taky nezabraly a po dřívějším neúspěchu u prvního porodu se spinálem jsme již nechtěli riskovat řezaní „do živého“, tak jsme zvolili celkovou narkozu. 23.6. v 14:01 byl malý venku, bonding s tatínkem i podání „káčka“ kapkami dodrženo dle porodního plánu (poklona sestřičkám z novorozeneckého). Dítě přinášeno ke kojení dokonce na oddělení JIP i během noci. Obecně náš porodní plán byl respektován po celou dobu, o všem jsme byli informování, nic nám nevnucovali, všichni nás hodně motivovali, čekalo se na přirozený průběh, ale… Proč to nakonec nedopadlo? Děloha po dvou jizvách pracovala na výbornou, ale malý měl 2 x omotaný pupečník a tím pádem se nedostal až k porodním cestám. Prostě smůla… Ale holky – kdyby ne ten pupečník, tak to JDE! Takže vzhůru do toho!!! I když to bylo peklo, tak to stálo za to a vím, že jsme udělali všechno pro to, aby to vyšlo, ale příroda si to zařídila hold jinak. Mám ohromnou satisfakci, že jsem došla tak daleko a jsem šťastná, že mám třetího zdravého syna  Maminkám, které uvažují o této možnosti, držím moc palce! My už jsme od úterý doma (propuštění přesně po 3 dnech) a užíváme si nádherné společné chvilky 🙂

estavella
2. črc 2018

@billinka Teda četla jsem se zatajeným dechem, o takhle dlouhém protáhlém a naprosto vyčerpávajícím porodu něco vím...
tak hlavně, že jste v pořádku a doma a zvládli jste to na jedničku - jak nejlépe to šlo vzhledem k okolnostem.
Velká gratulace k mrňouskovi!
S tím bondingem s tatínkem super, to jsme měli taky a je to k nezaplacení. První dceru mi na JIP přinesly jednou, ale já z narkozy špatně probírala... druhou nosili pravidelně a taky je narozdíl od první kojená...
Užívejte se miminko... a já doufám, že když to u nás dopadne na třetí dítě (uvnitř vím, že ho máme ve hvězdách), tak to klapne.

evachladkova666
18. srp 2018

Dobrý den maminky, když jsem našla vaší diskuzi před 3 měsíci, nemohla jsem celou noc usnout. Najednou mi svitla naděje, že bych mohla po 2 sekcích porodit přirozeně, tak jako se to některým z vás povedlo. Začala jsem tedy pátrat kde do toho půjdou, dle vašich příspěvků a odkazů 🙂 Ráda bych se s Vámi podělila o svoji zkušenost z porodnice v Liberci, kde mě v přirozeném porodu po dvou sekcích podpořili a dovedli ke zdárnému konci. Je tomu přesně týden co se mi narodila dcera. Vše bylo naprosto perfektní. Po konzultaci s mudr Bydžovskou a pod vedením porodní asistentky Lenky Novotné šlo všechno jako po másle. Přirozený porod jsem si moc užila a zažitek oproti císaři je to opravdu nezapomenutelný. Je jasné, že ne vždy lze vaginalní porod uskutečnit, samozřejmě riziko prasknutí jizvy po dvou sekcích je prostě větší, ale jsem ráda, že se najde porodnice, kde jsou schopni alespoň uvažovat o možnosti vést porod přirozeně. Proto Vám vše kdo uvažujete o přirozeném porodu radím, nevzdávejte se té myšlenky a konzultujte možnost vést porod přirozeně. Nenechte se odradit a pokud jde vše jak má, vy i miminko jste v pořádku, jděte do toho! Ta odměna, která vás čeká na konci je nepopsatelná. Děkuji porodnici Liberec, že mi to umožnila 🙂
https://www.nemlib.cz/gynekologicko-porodnicke/

Eva

heb
14. zář 2018

@evachladkova666 Můžu se zeptat na nějaké podrobnosti? Mám měsíc do termínu a zatím jsem nenašla žádnou podporující porodnici v okolí, tak zvažuju další možnosti....
Jak se na vás tvářili? Podporovali vás? Nechali vás přenášet? Vyvolávali porod? A měla jste nějakou domluvu pro případ sekce? Je možnost být třeba na nadstandartu s miminkem a manželem? Nebo vždy jip bez miminka?
Děkuji mockrát!!

estavella
16. zář 2018

Holky dlouho jsem nebyla, koukam, kolik novych prispevku! Vecer deti usnou a jdu číst. MS jsem mela dostat v pondeli nebo v utery, zatim stale nic,je mi zle, motam se, unavena, porad chodim curat.. Tak jdu zitra pro test 🙂

evachladkova666
16. zář 2018

@heb určitě se ptej, ráda odpovím. Jen se predem omlouvam za zpozdene reakce. Manžel mipracovně odjel a ja nestíhám.
V pirodnici Libetec mě celou dobu porodu podporovali. Ani jednou nepadlo slovo o tom, ze bych neporodila přirozeně. Porod vedli úplně stejně jako u ženy prvorodičky...s tím, že jsem byla celou dobu na monitoru. To bylo jediné omezení, ale vubec to nevadilo. Mohla jsem vše. Do sprchy, na míč, chodit... o případné sekci jsme mluvili v rizikové poradně. Kdyby bylo nejhůř, šla bych na sál. Nadstandarty mají a myslím, že manžel tam může klidně spát 😊
Jinak domluva byla taková, že idealni bude kdyz zacnu rodit sama a v termínu. Přenášet by mě nenechali. Ale prý by me nechali rodit vaginálne i kdyby porod vyvolavali. Idealní to ovsem není. Nakonec mi praskla voda v 39+0 a hned začaly kontrakce. Den predtim jsem byla na kontrole 😊Tak držím palce ať to vyjde!

emilkamilka
1. říj 2018

řekla bych, že sekce bolí mnohem víc než klasický porod. Tam si svoje odtrpíš a máš klid. U sekce se dáváš dlouho dokopy. Moje známa rodila v zahraničí a ta peče tak je malinko lepší. Hned ji pomahali od bolesti pumpou a byla rychleji fit

tetta
29. říj 2018

Holky, když jste si domlouvaly porod v liberci, kdy a jak jste si domlouvaly? Při registraci nebo jste nějak speciálně kontaktovaly paní doktorky? Díky

dzemaja
12. pro 2018

tetta
@tetta Ahoj, ze skušenosti - má to smysl až při předávaní do péče od gynekologa cca - 33 tt, volat na porodnická ambulance Liberec +420 485 312 713, objednají tě do rizikové poradny ve čtvrtky, tam se potkáš s dokrorkou/doktorkami, ale asi klidně pro info můžeš zavolat dřív.

beagel500
10. únor 2019

Zdravím, coby podporu pro ty co pátrání po informacích, hlásím náš druhý úspěšný porod přirozenou cestou po VBA2C znovu v porodnici Krajské nemocnice v Liberci po zapsání do rizikové poradny/ambulance asi měsíc před plánovaným termínem. Musím potvrdit, že také nepadlo slovo o tom, ze by žena nemohla porodit přirozeně.
Domluva v ambulanci byla taková, že nechali přenášet cca 10 dní s kontrolou na ambulanci každé 2-3 dny a 2x provedeným Hamiltonem. Poté nástup na plánovaný pokus o vyvolání. Stačilo minimum, bez použití oxytocinu a za 2,5 h sama praskla voda a pak již do hodiny vše proběhlo rychle, přirozeně, asi vlastně ideálně. Porod vedla pí Dr (vedoucí lékařka porodnice i rizikové ambulance) jako minule před 1,5 rokem. To cestování poslední 2 měsíce do Liberce bylo odměněno 🙂.

madlamuf
14. dub 2019

Dobrý den,
můj příběh je starý skoro 3 roky. V černu 2016 jsem porodila po 2 neplánováných sekcích normálně třetí dítě.
V té době jsem se k informacím a pomoci dostala vždy dost náhodou. Do které porodnice jít mi pomohli v UNIPA. Odkázali mě přímo na pana primáře Nemocnice Rakovník - prim. Mudr. Poláček. S ním jsem vedla pouze telefonní rozhovor, že byť budou chtít právní krytí, tedy podepsat, že porod bude Non lege artis, nechají mě rodit.
Posléze začala rutina pravidelných kontrol v porodnici od 36. týdne. V tu chvíli začala realita s personálem. Mým štěstím byl první doktor - Mudr. Polaček, nebyl vyloženě pro, ale diskutoval se mnou, ptal se na moji představu, říkal své argumenty. Druhý týden jsem byla u jiného doktora, jméno si nepamatuji, ale v tuto chvíli by měl být v Británii. Byl zatím začínajícím, poslal mě ještě k zástupci prim. - bohužel jednání vůči mě bylo nepřátelské, chladné. Nicméně pro sonu jizvy, která v mém případě byla silnější než po prvním SC. Na moji otázku, zda vidí nějakou překážku k vaginálnímu porodu kromě SC konstatoval, že nevidí žádný mechanický problém, kvůli kterému by se dítě nemohlo narodit vaginálně.
V tuto chvíli jsem pochopila, že sami s manželem to nezvládneme. Obtelefonovala jsem soukromé PA, s jednou se na poslední chvíli domluvila a ta si mě vzala pod křídlo.
Bylo to nejlepší rozhodnutí! Byť neměla tzv. smlouvu s porodnicí v Rakovníku, personál se k ní choval profesionálně, nechal ji se o mě starat a pomáhat mi dopolohovat miminko. Nakonec jsme se rozhodli k tlačení, i když hlavička nebyla na "12" hodinách ale na "11". V tu chvíli již přišel pan doktor Polaček. Byla jsem ráda, že službu měl on. Držel se, nástřich neprovedl. Vytlačit hlavičku dalo práci, vše se nakonec povedlo, byť bych si posledních 5 minut porodu přála jinak. Dětská doktorka souhlasila s vyšetřením na břiše. Konečně třetí dítě mi nikdo nikam neodnesl a bylo stále s námi.

V roce 2016 bylo z personálu cítit, že přátelštější systém je naordinován shora vedením. Ne všechen personál s tím byl ztotožněn.

Pokud bychom čekali 4. dítě, budu nejdříve kontaktovat PA a následně se zajímat opět o porodnici v Rakovníku.

Marie

blanicka_sun
25. led 2024

Ahoj děvčata, koukám, že doba pokročilá, teď by člověk řekl, že už to s VBA2C bude zas někde a ono se toho zas tolik nezměnilo. Můj doktor mi hned na počátku potvrzení těhotenství řekl, že bude císař. V porodnici v Liberci, když jsem i druhého syna v lednu 2022 porodila císařem mě propouštěli se slovy, že jestli se ještě uvidíme, tak jak na plánovaném císaři... A teď mám termín 11.6.2024 a pomalu začínám zjišťovat, co a jak... Ráda bych zůstala v Liberci nebo Jablonci, tak snad to klapne. Jestli to tu ještě někdo sleduje, tak nám držte palce 🥰

veronicka89
25. led 2024

Jee to je stara diskuze...😅

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru