VBA2C. Přirozený porod po 2 sekcích. Kdy, kde, jak, s kým?

miranda77
3. bře 2011

Máte někdo zkušenost s přirozeným porodem po dvou sekcích? Kdy, kde, jak a s kým?

akankeo
12. čer 2016

@ssabca a jake bylo apgar skore u deti?

ssabca
12. čer 2016

u maleho 10, 10, 10 a u male 9,10,10

helcas
1. črc 2016

Zdravím vba2c skupinu..mam necele 4 roky od 3. sekce a koncim prvni trimestr dalsiho tehotenstvi...miminko je ukazkove, v poradku, jak je na tom jizva - to se ukaze... drzte prosim palecky

aronek
1. črc 2016

@helcas ahoj, předem moc gratuluji a držím palečky. Prosím tě, jak to berou dr? Jsem nyní potřetí těhotná s dr mi dost razantně nabídl sterilizaci, že čtvrté po třech císařích ne. Ani ze třetího není nadšený 😒

bila_vrana
3. črc 2016

@helcas Velká gratulace! To je skvělá zpráva! Před několika dny jsem si na tebe vzpomněla, zda se mimčo podařilo či ne. Také se asi pokusíme o čtvrté dítě, tak by mě docela zajímalo, jak to zvládáš, a jak to budeš zvládat? A co vozový park budete obměňovat? Tři autosedačky se do auta pro 5 osob vejdou jen tak tak, ale čtvrtá autosedačka už vyžaduje auto na způsob minibusu, což zatím vidím jako největší minus. Přeji hodně síly!

frufrunka
4. črc 2016

@aronek Blbost... Mám sice "jen" 3 děti, ale vzhledem k obří operaci na děloze jsem ve stavu jako po zhruba pěti císařích. Pravda, při druhém a třetím těhotenství se na to taky netvářili, od 24tt jsem si to preventivně odležela ve špitále (ale ráda jsem souhlasila, v mém stavu se mohlo stát cokoliv, rozhodně mě tam nedrželi násilím). Rozhodně to stálo za to a druhé i třetí dítko jsem navzdory prognózám donosila do termínu! Doktoři se na to taky netvářili, taky mě po druhém dítěti (a tím po třetí sekci, jako druhou počítám tu obří operaci obnášející i zmenšení dělohy) tlačili do sterilizace. Souhlasila jsem až po třetím dítěti, protože jsem tak nějak cítila, že můj úkol je splněn (i vzhledem k věku) a že další dítko už neplánuji... 🙂 Řiď se pouze a jenom svými pocity, na doktory nedej! Jsou přehnaně opatrní, což na jednu stranu chápu a nemám jim to za zlé, přeci jen, na oddělení rizikového těhotenství jsem za ty 4 měsíce taky viděla dost.

aronek
4. črc 2016

@frufrunka děkuji za podporu, on můj věk taky nic moc, ale takové definitivum jako sterilizace mi přišlo nevratné a nikdy nevím co mi budoucnost přinese 😉

frufrunka
4. črc 2016

@aronek Tak tak, na Tvém místě bych do toho nešla. U mě už byla indikace jasná - věk, zdraví i pocit, že mám opravdu splněno (a to se ani po dvou a půl letech nezměnilo), takže nelituju. Ale doktoři mě do toho tlačili už po 2. dítěti (tj. po třetím zásahu do dělohy) a to jsem byla na vážkách, tak jsem do sterilizace tenkrát ještě nešla. A dobře jsem udělala, bývala bych pak hodně litovala... 🙂 Tak se nenech zviklat doktorama (budou strašit rupturou dělohy, pravděpodobností, že placenta vroste do jizvy - jenže mě se právě tohle stalo už po prvním císaři atd...) Neříkám,že rizika nejsou, jsou, ale těch jsi si sama určitě dobře vědomá a touha po dítěti je prostě někdy větší. Sama jsem toho živým důkazem! 🙂

aronek
4. črc 2016

@frufrunka můžu se prosím zeptat v kolika letech sis jí nechala dělat?

frufrunka
4. črc 2016

@aronek Ve 33. Ale jak říkám, u mně to bylo víc faktorů najednou. Při posledním císaři byla už děloha tak tenká, že malému prosvítaly vlásky, takže tam už i jenom ze zdravotních důvodů nebylo co řešit. A i ten věk se přidal, teď vím, že už bych se cítila jako hodně stará matka. Ale každá to má nastavená jinak, některá se cítí na děti stará ve 28 (mám takovou známou - třetí měla ve 28 a říkala na stará kolena), jiná se cítí mladě ve 40, to je individuální.

aronek
4. črc 2016

@frufrunka mně je právě už 38 😒 Stará si přijdu jen teď, protože mi je pořád zle, lítám kolem práce, dětí, domu, zvířat .... Ještě chlap mi dává pěkně sežrat, že třetí nechtěl, jeho matka mně obvinila, že to není jeho. ... Prostě je toho moc a ale třeba časem přijde někdo jiný, kdo by zvládl mně, mé děti a chtěl ještě 😅 nechci jít proti přírodě, i tohle mi trvalo tři roky, než se povedlo, ale zase zavřít si vrátka 😨

bila_vrana
4. črc 2016

@aronek Tedy vážně se musím smát, jak tu řešíte věk. Moje dvě poslední děti se mi narodily kolem čtyřicítky (syn ve 39 letech a dcera v 41 letech) a přestože mám už 3 děti, tak to čtvrté bychom s mužem docela chtěli (manžel je o 12 let starší než já, takže je to padesátník už nějakou chvíli).
Sterilizaci by mě nikdy nenapadlo podstoupit, vždyť je tolik možností, jak se chránit. Třeba obyčejný kondom funguje naprosto skvěle pro ty, které se nechtějí nebo nemohou ze zdravotních důvodů cpát hormony.
Jinak můj doktor asi také není úplně nadšený, že bude možná již poněkolikáté sledovat rizikové těhotenství s hrozícím předčasným porodem (po operaci nemám skoro žádné děložní hrdlo, takže mám tendenci začít se brzy po 20. týdnu otevírat, nicméně děti jsem vyležela do termínu převážně doma, hospitalizace se dnes už moc nenosí), ale víc než úsměšky mě nezatěžuje (avšak i to by si měl odpustit) a doufám, že mi bude jako vždy oporou, pokud otěhotním.
Reakce příbuzných (tchyně, mé matky) vůbec neřešíme, děti takřka nehlídají, takže není důvod, aby nám do jejich počtu jakkoliv mluvily, ačkoliv se o to snažily už při třetím dítěti (obě dámy nesouhlasily).
Na světě existují i ženy s 10 sekcemi, avšak je pravda, že čím více sekcí žena absolvuje, tím je ta operace (SC) náročnější a taková rodička by měla být operována někým opravdu zkušeným. Já bych si takového lékaře raději předem vyhledala a domluvila. O tloušťce děložní stěny opravdu nevypovídá, jestli skrze ni během porodu prosvítaly dítěti vlásky, protože během porodu, ale i těhotenství se růstem dělohy děložní stěna ztenčuje, a proto jediná relevantní informace o tloušťce děložní stěny musí pocházet z netěhotenského období.
Přeji hodně štěstí a ať se splní všechna reprodukční přání!

aronek
5. črc 2016

@bila_vrana je mi jasné, že věk je relativní, normálně se necítím stará 😉 Bohužel chlap se kousl, je o 9 let starší a opravdu se chová a cítí staře 😝 Obdivuji tvého muže, že do toho jde. 😀

akankeo
5. črc 2016

@bila_vrana hehe, antikoncepce nefunguje vsude, bych mohla vypravet, me ted ceka ozkouseni teliska, tak snad se zase nezadari, ted uz bych to nesla hodne tezce, i kdyz deloha na UZ vypadala tentokrat v sestinedeli luxusne 😀

frndafrrr
5. črc 2016

@frufrunka ahoj, nakoukla jsem k Vam do tematu,ikdyz mne teprve ceka 2.sekce a precetla si tvuj prispevek. Chtela jsem se zeptat jaky duvod vlastně byl k hospitalizaci? Asi to bude znít divně, ale já bych si ráda taky poležela- otěhotněla jsem 2.měsíce po sekci, nebojím se ani tak ruptury jako i abrupce kterou jsem měla v předchozím těhotenství a než se dočkala RZP atd, teměř jsem vykrvácela a chlapeček na následky pár dní po porodu zemřel. Radši bych si to teď odležela, ale gyndař se tváří, že je vše o.k. a přijít do nemky, že tam chci být je asi blbost..Díky za odpověď a omlouvám se za zmatrný text, ťukám na mobilu jak to ze mně leze...

frufrunka
5. črc 2016

@frndafrrr Frndičko (úžasnej nick, mimochodem! 😀 ), sledovala jsem Tvůj příběh a moc mě mrzí, co se stalo... U mě jsou ty důvody na delší povídání, ale shrnu to tak, že jsem za sebou měla těhotenství v děložním hrdle, na které se přišlo dost pozdě a tím pádem hrdlo bylo hodně poničené a oslabené. Takže se nevědělo, co vydrží a navíc jsem se začala ve 24tt otevírat (na 1 prst). Druhým důvodem byla ta obří operace na děloze, kdy byla děloha zmenšená o 1/3 a jizva opravdu přes půl dělohy, možná i víc plus k tomu ještě jedna sekce (první syn). Takže s kombinací obojího mě chtěli mít od toho 24tt pod dozorem - kvůli hrozícímu předčasnému porodu (hrdlo) a kvůli možné ruptuře dělohy. A také kvůli tomu, že to mám do nemocnice s neonatolgoickým centrem dost daleko a případný rozjetý porod by pro dítě nebyl nic moc. Takhle kdyby se stalo cokoliv, já bych byla hned na sále a dítě hned snad v dobrých rukou... Bohužel - kdbybys takhle v nemocnici ležela i Ty, nemuselo se stát, co se stalo, viď? Úplně chápu Tvoje obavy a ono hodně záleží, odkud jsi. Když jsem ležela v Podolí, tak tam nikoho nedrželi dlouho, i holčiny s krvácením posílali domů hned ten den, kdy krvácení ustalo. Jinak spadám pod České Budějovice, tam mi primář okamžitě nabídl hospitalizaci a já jsem jí s povděkem přijala. Takže záleží, co řeknou doktoři... Někde Ti řeknou, že pro hospitalizaci není důvod a neuděláš s tím nic, jinde by Ti jí nabídli sami. Je to hodně blbá rada, i by sis kvůli tomu dost vyslechla od sester (a možná i doktorů), ale pokud by ses v nemocnici cítila jistější, tak ve Tvém případě bys to snadno uhrála na to, že Tě pobolívá jizva. To by Tě v nemocnici pak už určitě nechali. Jen si dovedu představit ty jejich poznámky o těhotenství dva měsíce po sekci... Já otěhotněla 6 měsíců po sekci a vyslechla jsem si toho opravdu dost (ale to byl zaostalý okresní špitál, kde toho víc podělali než pomohli, to těhotenství stejně nedopadlo, samovolně jsem pak potratila)...

frndafrrr
6. črc 2016

@frufrunka ahoj, děkuju za obsáhlou odpověď, máš toho za sebou opravdu dost, ale ti 3 zdraví kluci musí stát za to ! 🙂 Já jsem z Moravy, takže připadá v úvahu kdyby náhodou kvůli péči o nedonošeně Zlín a Olomouc, kde jsem jim hodně vděčná za snahu i přístup, ale už si neumím představit, že bych tam znovu vkročila. No v rámci zachovaní psych. zdraví to po 30tt asi zkusím uhrát na tu jizvu s brbláním počítám, hlavně ať ten výsledek stojí za to. Teď ještě zvážit sterilizaci, tam to mám zatím 50:50, podle toho jak se vzbudím. Každopádně děkuju a krásné léto! 🙂

natama
6. črc 2016

@helcas zdravím po letech, moc gratuluji a držím vše, co mám 🙂

bila_vrana
7. črc 2016

@akankeo Já ani tak nemluvila o hormonální antikoncepci (i já znám případy otěhotnění přes hormonální antikoncepci) jako spíš o kondomu, a že ten by nefungoval tomu moc nevěřím (pocitově jde jen o zvyk, a to spíš jen napoprvé). S tělískem zkušenost nemám, tak přeji úspěch!

sykorka26
9. črc 2016

@helcas Jé Heli velká gratulace a máš můj obdiv, já už bych do čtvrtého nešla 🙂

helcas
11. črc 2016

@sykorka26
@natama
@aronek
@bila_vrana
Dekuju za podporu.
Jinak ja byla v lednu na hysteroskopii a ultrazvuku, aby se ukazala pripadna dehiscence, doktor ve spitale mi nakonec dal zpravu do ruky s tim, ze se uvidime v rizikove poradne, dalsi miminko samozrejme po 3 sekcich nikdo nedoporuci, ani z ni nikdo neni nadseny, ale me staci, kdyz na me nikdo nerve a neni protivny 🙂 Zatim mam zkusenost dobrou, snad u toho zustane.
Vozovy park jsme obmenili pred narozenim Barborky, mame ford s max a i kdyz vzadu jsou jen vyklopne sedacky, zatim nam to bude muset stacit, nez se poohlidneme po necem vetsim a cenove dostupnem. Zatim jsme nechali udelat na aute kouli a jeste pridelame na strechu "rakev", abychom mohli absolvovat vetsi cesty, dovolene, atd.
Mam za sebou prvotrim. screening, dopadl dobre, ted me ceka tento tyden oGTT kvuli gest. diabetes v minulem tehotenstvi. Tak drzte palce, at drzi jizva ;) Zatim chodim do prace, mame naplanovane jeste dovolene vcetne Chorvatska, tak snad vse zvladnu hrave. Krasne leto vsem!

bila_vrana
11. črc 2016

@helcas Panečku, ty máš tedy páru! Chodit do práce po třech sekcích a jet na dovolenou autem a s třemi dětmi až do Chorvatska těhotná to bych tedy určitě nezvládla (respektive těhotenství by nevydrželo). Jestli takový zápřah zvládáš, tak máš můj obdiv!!! To ty čtyři děti zvládneš úplně v pohodě. Ať se i nadále daří tobě, miminku v bříšku i celé tvé rodině!

helcas
12. črc 2016

.-@bila_vrana Určitě bych nejela v druhé půlce těh., Chorv. vychází na 19.-20.tt, cestu si půlíme - pár dní se zdržíme ve Slovinsku, ale i tak dá cesta zabrat, nehledě na těhotenství 🙂 Největší nápor na dělohu teprve přijde, v posledním trimestru se budu šetřit..minule jsem tedy taky dělala až do porodu vše normálně, nic jsem nepřeháněla a bylo vše ok..

bila_vrana
12. črc 2016

@helcas To se máš! Mně se obvykle zkracuje děložní hrdlo už od počátku těhotenství a kolem 20. týdne už jsem někdy otevřená, takže já musím těhotenství doslova vyležet a doslova vše je na mém muži. Nicméně alespoň jsem si většinou odpočinula jako nikdy jindy.

helcas
13. črc 2016

@bila_vrana odpocinek neni k zahozeni 🙂 Ja tedy drzim pohromade dobre, i kdyz mi u druheho teh. z neznameho duvodu odtekla v 29+0 voda, zustala jsem i po tydnu od toho zavrena, jako by se nic nedelo a musel stejne prijit cisar... Ja se snazim vyhybat kalasickym rizikum jako zvedani tezkych veci a deti, nekoupu se v bazenu (prave proto se tesim do Chorv. k mori), atd....

bila_vrana
13. črc 2016

@helcas S tím odtokem plodové vody v tak pokročilém stadiu těhotenství jsi měla docela kliku, pokud jsi tedy nakonec donosila. V posledním těhotenství jsem se na odtok plodové vody ptala v rizikové poradně, protože mě to také v jednom těhotenství postihlo (potratila jsem) a dnes se mění přístup k řešení takových případů, a lékař říkal, že kolem 30. týdne se už většinou po odtoku plodové vody začne děloha kontrahovat a většinou dojde k předčasnému porodu. Jiná je situace v časnějších stadiích těhotenství, kdy není děloha ještě tak rozepjatá, takže na odtok vody tolik nereaguje, nejde o tak podstatnou změnu v její velikosti. Taková těhotenství se pozorují z hlediska možného rozvoje infekce a z hlediska vitality plodu a vyčkává se tvorby nové plodové vody (někdy se dle literatury doplňuje děloha fyziologickým roztokem, avšak můj doktor říká, že se to děje jen málokdy, a to spíš tehdy, když je třeba získat čas k přípravě plic na předčasný porod, a že to je jen řešení na několik dní).

helcas
15. črc 2016

@bila_vrana Bud jsem to blbe napsala, nebo jsi to špatně pochopila 🙂 ale psala jsem , že i po týdnu od odtoku vody jsem zustala zavrena a podstoupila cisare ve 30+0...vzali mi plodovku, infekce se nepotvrdila, krevni testy mi delali kazdy den, ale nakonec se zacala odlucovat placenta...ale kontrakce a otvirani zadne..a pricinu uz asi nikdy nezjistim

bila_vrana
15. črc 2016

@helcas Já jsem přeci psala, že jsi měla štěstí, že po odtoku plodové vody nenastaly kontrakce, otevírání a předčasný porod, že už to tak kolem 30. týdne nebývá, protože děloha bývá již příliš rozepjatá, a proto ten scénář vypadá obvykle jinak než to bylo u tebe.

helcas
16. črc 2016

@bila_vrana aha, tak to se porad nechapeme, ja ji prave nedonosila, rodila jsem presne 30+0, hned po tydnu od odtoku vody ..to uz jsem psala v obou prispevcich 🙂 🙂 🙂

bila_vrana
18. črc 2016

@helcas Promiň, já jsem fakt holka nepozorná! A malá neměla následky z předčasného porodu?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru