VBA2C. Přirozený porod po 2 sekcích. Kdy, kde, jak, s kým?

miranda77
3. bře 2011

Máte někdo zkušenost s přirozeným porodem po dvou sekcích? Kdy, kde, jak a s kým?

akankeo
14. črc 2015

Ahoj maminky, zaujala me tahle diskuse, ale fakt si to nejsem schopna procist cele, cetla jsem jenom zacatek. Jsem po 2 sekcich, po druhe jsem mela kontrakce, takze se mi jizva ponekud potrhala a nesmela jsem dostat ani telisko, ted jsem tehu a uz se to dalo nejak dohromady, tloustka jizvy je momentalne 3mm. Je nejaka sance pomyslet na normalni porod? Dosud me vsichni straci se toho prcka ani nedonosim a ze mi praskne deloha, tehu dost bolelo kvuli srustum, ale ted uz se citim dobre, ani nevim, ze jsem tehotna,tak uz me zacinaji brat mory z dalsiho cisare 😀

miranda77
autor
16. črc 2015

@akankeo důležitý je 3.trimestru, jak se bude chovat jizvavz dělohou. Já jsem rodila s 2mm, hranice, při které je možnost, že to nějaký MUDr.riskne, je různá. V ČR doporučují 3,5mm, nejnižší, co jsem se dočetla byla 1,5 mm. Držím palce!

brouzdalka
16. črc 2015

@akankeo
@miranda77 1,5 mm to už je teda poměrně málo, řekla bych 🙂 Já jsem četla, že dobré jsou aspoň ty 2 mm. Ale nikdy nikdo dopředu nemůže s jistotou říct, že pod 2 to nevydrží a naopak.

akankeo
17. črc 2015

Ja jsem byla vcera u dr a prirozeny porod nevyloucila, dokonce uz nejsem rizikova, tak uz mi ani to neschopenku nenabizela. Nejak se to tam dole vsechno lepsi, i ta jizva. Me to treti tehu potrhalo srusty, tak se asi deloze ulevilo 😀 a od te doby co me rust neboli se mi lepsi vsechny hodnoty vcetne te jizvy, tak snad to vydrzi. Dr me taky prekvapila tim, ze ma nekolik pacientek co po druhem cisari prirozene porodilo s tim, ze teda jenom nepoznaly ze rodi a pak v podstate porodily hned na prijmu a naopak pacientku s rupturou pri nerezane deloze kdy placenta prorostla skrz, takze si pry nemam delat hlavu a hlavne se nemam upinat na zadny zpusob, abych potom nepanikarila a neublizila tim sobe nebo mimcu, tak mam radost, ze se to takhle vsechno otaci 🙂

bila_vrana
17. črc 2015

@miranda77také jsem absolvovala VBA2C a lékařka, jež mě o možnosti VBA2C v mém případě informovala, mi sdělila, že tloušťka jizvy ji zajímá jen u netěhotné dělohy, neboť v těhotenství a zvlášť za porodu se děloha ztenčuje (růstem, kontrakcemi), což je normální a nic to neznamená, ať je údaj takřka jakýkoliv. V porodnici po druhém SC tvrdili něco jiného, avšak oni žádnou zkušenost s VBA2C na rozdíl od této lékařky neměli. Jaká byla tloušťka jizvy na mé tehdy netěhotné děloze si již bohužel nevzpomínám. Pro VBA2C však dost nahrávaly jiné okolnosti: skoro desetiletá pauza od posledního porodu a fakt, že jsem nikdy neměla problém s otevíráním cervixu, nepřenášela jsem, neměla jsem velké dítě apod. Porod proběhl bez sebemenších komplikací, skoro bezbolestně a netrval ani 2 hodiny. Syn měl apgar skóre 10-10-10, co víc si přát!

miranda77
autor
17. črc 2015

@bila_vrana skvělé!!! Já jsem nebyla ideální adeptka na vba2c, nicméně jsem našla porodnici, kde to se mnou chtěli zkusit 😎 😉. Přenášela jsem, odhad dítěte byl větší, stav jizvy před porodem jsem nevěděla a byla jsem totální prvorodička, předchozí porody bez kontrakce. Ale MUDr. tvrdil, že ruptura nekrvací, nebál se toho.

miranda77
autor
17. črc 2015

@brouzdalka už to nedohledám, kde to řešili ... Ale určitě to bylo kolem této hodnoty ...

bila_vrana
17. črc 2015

@miranda77 Jo, jo, já vím. Diskusi sleduji od počátku. Syn Přemek, porodnice ve Vrchlabí, nakonec klešťový porod. Můj synek je o trošku starší, ale část svého těhotenství jsem si tyhle stránky četla a říkala si, že je vidět, že podobné nápady a touhy mají i jiné, což mě docela povzbudilo. Díky za to, byť já bych to zkusila i tak, protože jsem dávno věděla, že se to na západě dělá a nejde o nic výjimečného.

miranda77
autor
18. črc 2015

🙂 jo, jo. Já jsem si říkala, že by to mohlo být motivujicí i pro ostatní ... Dík!

sykorka26
29. črc 2015

@akankeo Ahojky, sem tam sem nahlédnu, jestli tato diskuze pomáhá dalším maminkám, tak jako pomohla mě 🙂 Tím to zdravím @miranda77. Mě třeba jizvu vůbec neměřili a problém s normálním porodem taky v porodnici nikdo neměl 🙂 Malá se narodila po dvou hodinách po příjmu naprosto bez jakéhokoliv medikamentu, sic jsem prosila o epidural, ale už jsme ho nestihli 😀 Ale jak ti řekla DR. neupínej se na nic, jen si vykládej s mimískem jaké to bude 😀 Držím pěsti 😀

erinye
6. srp 2015

Ahoj, můj první porod skončil pro nepostupující porod (24 hodin) sekcí - byl vyvolávaný. Malou jsem viděla po 4 hodinách a vůbec jsem si neuvědomovala, že je to moje dítě (trvalo mi asi týden než jsem si uvědomila, že to malé je moje).
Při druhém těhotenství jsem doufala, že skončí přirozeným porodem. Můj gynekolog byl pro rodit vaginálně - nezrazoval mě od něj. Domluvila jsem se s ním, že mě bude rodit on. Plně jsem mu důvěřovala - věřila jsem, že ví, co dělá. Řekl mi, že bude lepší porod vyvolat (že budeme postupovat opatrně a když to nepůjde dnes, zkusíme to zítra). Říkala jsem si - dobře, bude to lepší - alespoň mě bude mít někdo pod kontrolou v případě komplikací.
Njn, v sedm ráno zavedena tableta, potom nic moc, později už kontrakce byly v celku pravidelné po 2 minutách. Ale čípek se stále neotvíral. Porodní asistentka mi říkala, že nic takového ještě neviděla (prostě vše pevně zavřeno a čípek úplně vzadu). Již tehdy jsem říkala PA, jestli se nechce podívat pan doktor na jizvu ultrazvukem - že cítím bolest v podbřišku a mám obavy o jizvu (říkala jsem to i jemu - ale prý je jizva citlivější). Můj gynekolog byl odhodlaný, že prostě vaginálně porodím - nařídil mi dát kapačku s oxytocinem (než jsem stačila cokoli říct, už jsem ji měla napojenou). Asi 15 minut šílených bolestí (kdy mě PA říkala, ať nekřičím, ale vše prodýchávám), poté praskla voda a hned potom jsem ucítila lupnutí a na monitoru najednou prudce klesly ozvy malé). Hned se jelo na sál (ve čtyři odpoledne), tam mě uspali a probudila jsem se až na pokoji. Ptala jsem se po malé (jestli je v pořádku) - přišlo za mnou celé shromáždění doktorů a řekli mi, co se stalo - praskla mi děloha, placenta se předčasně odloučila a malá měla hlavičku ven z dělohy do dutiny břišní. Abgar skóre měla 2, 4, 6 (5 minut ji resuscitovali) a ještě ten den (po cca 2 hodinách) ji odvezli do dětské nemocnice - diagnóza: těžká porodní asfyxie (těžké dušení). Viděla jsem ji až po 14 dnech. Na to, co se stalo, jsem v pořádku já a zatím i moje dcera (vyvíjí se zatím normálně - za týden jí bude rok).
Myslím si, pokud gynekolog/porodník nemá zkušenost s porodem po sekci, vůbec by se do něj neměl pouštět (a neměl by dělat machra, že všechno zvládne). U mně akorát vyvolal abnormální děložní stahy - jinak než prasknutím již jednou operované dělohy to prostě skončit nemohlo. 😢

miranda77
autor
6. srp 2015

@erinye to je smutný příběh, nicméně držím palce, ať se vše v šťastný"konec"obrátí ... Je to smutné, ale ruptura může být i u neoperované dělohy a je krajně nezodpovědné od doktora, že nerespektoval obavy rodičky, zvlášť po nasazení oxytocinu .... Tohle je možná i na žalobu ...grrrrrrrrr

bila_vrana
6. srp 2015

@erinye Tak porodník především udělal celou plejádu chyb. Proč vyvolával porod, bylo už po termínu? Nepostupující porod (nezkracování a neotevírání se hrdla) spolu s výraznou bolestí v podbřišku na jizvě jsou jistě důvodem pro kontrolu jizvy ultrazvukem (ale ani tak nemusí být ruptura odhalena). Nasazení oxytocinu je rovněž samo o sobě rizikové (i když mně to neudělalo nic), ale v tomto případě obzvláště. Prostě přijdou-li první obtíže, volila bych raději SC, byť jsem jinak zastánkyní vaginálního porodu (ale ne za každou cenu). VBAC jsou již dnes v našich porodnicích celkem běžné, takže je překvapivé, že lékař nevěděl, jak postupovat. Jinak první SC pro nepostupující porod je sám o sobě nepříznivý faktor pro VBAC, byť já bych se o to také na tvém místě pokoušela. Z hlediska rizika ruptury je hodně důležité i to, jaký byl časový odstup od posledního porodu SC i váhový a rozměrový odhad velikosti plodu a v neposlední řadě kvalita předchozího císařského řezu (v některých porodnicích to šití prý dost odbývají a pak je rizikem nejen porod, ale i samo těhotenství). Miranda 77 má samozřejmě pravdu v tom, že prasknout může i neoperovaná děloha a dokonce to ani nemusí být při porodu (dříve hodně ženám praskla již v těhotenství, nevím, zda to nesouviselo se špatným vyvinutím dělohy vlivem nedostatečné výživy, dnes se již tyto případy moc neobjevují). Měj se hezky, ať se dceři daří i nadále dobře. Budu držet palce!

radka_lostice
6. srp 2015

Ahoj holky, jsem po dvou císařích a konec třetího těhu se blíží. Ještě příští týden jdu k doktorce a pak mě snad pošle do nemocnice. Nějak jsem nedočkavá. Je tady někdo, kdo měl varixy vulvy,dvě sekce a pak rodil přirozeně?

erinye
7. srp 2015

U prvního porodu jsem měla ještě 3 dny do termínu, u druhého 2 dny po termínu. První byl vyvolávaný kvůli tomu, že mi výrazně otíkaly nohy, prsty na rukou a později i oční víčka. Zjistilo se, že mám zkaženou plodovou vodu, takže nakonec jsem byla ráda, že se malá narodila dřív (samozřejmě za SC jsem ráda nebyla). U druhého porodu mi porodník vyvolání doporučil s ohledem na to, aby malá nebyla zbytečně velká pro vaginální porod (odhad váhy byl 3,4 kg, ale nakonec měla 3,1 kg).
Nejhorší byl následný přístup mojí nejbližší rodiny (můj otec a matka) - svalovali vinu na mě - kdybych se prý rozhodla pro SC rovnou, nemuselo by to takto dopadnout. Ale kdyby to dopadlo dobře, nikdo by ani nepípl... ☹
Prostě jsem jen toužila být po porud co nejdřív v kontaktu s mojí novorozenou dcerou a vrátit se z porodnice k té první bez omezení ji zvedat a jinak se o ni starat.
S manželem ještě stále nemáme uzavřenou otázku mít v budoucnu třetí dítě, ale po této zkušenosti nevím, jestli má vůbec smysl uvažovat o přirozeném porodu. ☹

miranda77
autor
7. srp 2015

@erinye mám podobnou podporu rodiny ... 😢 . Vím, že je to těžké, ale v těhu se dá pracovat s mimi a někdy samo řekne, jakou cestu chce ... Přinese jistotu či sílu matce zvolit tu nejlepší cestu. Nezatracujte žádnou z cest ... Tělo je neskutečně moudré 😉, ono i miminko potřebuje důvěru.

bila_vrana
7. srp 2015

@erinye Tak s tou podporou rodiny to mám také obdobné a je zcela jedno, oč se jedná, ono je to totiž pro ně mnohem jednodušší než pomoci situaci řešit nebo alespoň unést. To, že situaci ztěžují, člověka neuvěřitelně zraňují, si nejspíš ani neuvědomují. Vlastní děti snesou všechno, obzvlášť jsou-li dospělé. Doporučuji spoléhat vždy na sebe a na partnera a rodičům jasně vymezit hranice.
Co se těhotenství týče, tak o možnosti vaginálního porodu po ruptuře docela pochybuji (nenajdeš kaskadéra, který by to s tebou riskoval a obrovský risk je asi už samotné těhotenství po ruptuře). Možnost těhotenství bych probrala s porodníky, klidně několika. Zajímalo by mě, zda je vůbec ještě bezpečné těhotnět, a pokud ano, jak velký je nutný časový odstup (po ideálně zhojeném SC se doporučují nejméně 2roky, co teprve po ruptuře) od tohoto porodu a v neposlední řadě, jaké porodnické pracoviště by bylo nejlepší pro sledování tohoto rizikového těhotenství. Na rozdíl od Mirandy 77 moc nevěřím na povídání si s miminkem o tom, jak se chce narodit (nejsem až tak meditativní typ), ale dala bych na svou ženskou intuici, co může ještě mé tělo zvládnout, a co už ne. Jedna moje kamarádka to formulovala asi takto:"při třetím komplikovaném porodu mě napadlo, že mi ty vaginální porody nejdou, a že bych to už příště nemusela přežít." Doufám, že jsem tě moc nezarmoutila, rozhodnutí je stejně jen na Tobě a manželovi, ale já bych se asi už bála.

kriistin
7. srp 2015

@erinye po ruptuře delohy už nemužeš rodit přirozene.

elielizabeth
7. srp 2015

@erinye Všechno bych raději probrala s lékaři. Já jsem po dvou císařích, které byly plánované a oba v pohodě no a doktoři mi vzhledem k jizvě a velkému riziku ruptury dělohy už v průběhu případného těhotenství další těhotenství silně nedoporučují.

brouzdalka
7. srp 2015

@erinye Četla jsem tvůj příběh a teda přístup doktora je na pár facek. Vyvolávání po SC je fakt hnus, mnohonásobně se zvyšuje riziko ruptury. Já jsem teda rodila přirozeně jen po jedné sekci, ale toho tlaku k vyvolávání, když jsem byla jen den po termínu, jsem si užila až až. Poslala jsem je s tím někam a porodila jsem spontánně 9 dní po termínu. S tou velikostí mě taky pořád prudili, já jsem ale byla přesvědčená podle břicha a podle pocitů, že miminko bude do 3,5 kg, spíš míň (měl 3,3 kg) a navíc to je zase takový strašák, protože na západě se po sekci přirozeně rodí i dvojčata, takže rozdíl ve velikosti dělohy značný a jizva to vydrží.
Úplně chápu, že sis chtěla užít kontakt s miminkem hned, samozřejmě se to nedá srovnat, a stejně jako ty jsem se těšila, jak se po přirozeném porodu budu hned moct starat o starší mimi (jsou 18 měsíců od sebe), k mému překvapení jsem ale po sekci byla schopnější než po přirozeném porodu. Chci jen říct, že to vždycky v tomhle směru nemusí být výhra 😉 Takže být tebou bych případně u třetího mimi kvůli předchozí ruptuře volila sekci a vybrala si porodnici umožňující co největší rozsah bondingu po sekci, jako třeba Krnov atd., protože všechno se dá přežít, jen ta separace po císaři je fakt hnus ☹

shine2015
8. srp 2015

@erinye pokud jsi netrvala na tom,že chceš za každou cenu rodit přirozeně, doktor je vůl....pokud jsi rodit přirozeně chtěla stůj co stůj, sama vidíš, že 4hodiny oproti týdnů a strachu kolem zda je mimi vporadku je rozdíl a žena by se neměla rouhat že sekce je špatná atd. Já chapu,že chce rodit přirozeně, co už ale nechapu je dle mého rouhání a narikani jak je po sekci vše blbe. Díky Bohu za všechny zdravé děti. Za každé miminko zdravé,které si můžeme dovézt domů. Že jsi chtěla zkusit rodit normálně je v pořádku,ale lékař pokud si stěžujes na bolest jizvy měl upalovat na sál. Bolest jizvy je riziko. I za řeči některych,že jizva bolet může.
Mě osobně přijde zbytečně veliký risk rodit normálně po sekcích. Určité bych se do toho nehrnula.
Drz se a ať je miminko v pořádku.

shine2015
8. srp 2015

@brouzdalka jenže západ má taky dost komplikací - postižené děti atd. Já mám za sebou sekce dvě a jsem potřetí tehotna....vůbec nelituji ani jedné sekce. Ano, první dceru jsem viděla azpo několika hodinách ale druhou jsem viděla hned po sále kde mě probudili. .děkuji Bohu za zdravé děti. Vždy myslím na maminky,kterým se narodí miminko dřív a mají ho v inkubátoru atd....nemůžou jet domů ale třeba měsíc docházejí do nemocnice....a znamená to, že mají s dítětem jiný vztah? Že si na mimi musí zvyknout? Kdeze......
Takže pokud někdo chce zkusit přirozený porod, tak s rozumem a když to nejde nelamat to přes koleno....a ze to nejde není o tom, že já sama si myslím, ze to prostě půjde,ale i to,že mi to doporučí lékař. Že pak sahnou po termínu po vyvolavacce ...no někdy když žena sekci trvale odmítá a postaví si hlavu,nemají na výběr. Protože leckdy přenášení je třeba už špatně právě z důvodu spatne p!odove vody.....kamarádka rodila v UK , chtěla přirozeně za každou cenu a porod hrůza. Sice si malém "vydupala" přirozeně,no vydupala,nikdo ji nenutil....ale měla zelenou zapáchající plodovou vodu nakonec ji sekci udělali, a po třech dnech na ní i kývla, ale pak litovala, že si ji nenechala udělat dřív.
Já bych se západem moc neohanela.....ono to tam není kdovi co a komplikací mají spousty, za to maminek co rodí přirozeně spousty ....ale těch následků.....

Takže všeho s rozumem.

akankeo
8. srp 2015

@shine2015 me hlavne prekvapila ta vyvolavacka. Ja sem tuhle moznost diskutovala v apolinari po 38. tydnu s druhou dcerou a nepripadala v uvahu, dokonce ani kdybych podepsala papir, ze to chci non lege artis s tim, ze je tam velke riziko prasknuti delohy, jsou to zcela jine stahy nez ty prirozene, takze me hodne prekvapuje, ze jina porodnice k tomu pristoupila a jeste i bez toho papiru. Prasknout deloha muze vzdy, o tom zadna, ale tenhle postup me prekvapuje. Me dovolili prenaset, zmerili mi panev, malou, mela sice ke 4 kilum a velkou hlavu, ale projit dle mych rozmeru mohla, takze cisar se naplanoval na 41+3 pro pripad, ze se porod nespusti. Jinak ja bych tohle posuzovala opravdu jenom podle te intuice v danou chvili, moje dcera by tu nebyla nebo by byla postizena, kdbych se ridila pouze radou lekaru u prvniho porodu, neridila, rozhodla sem se rodit KP normalne a tohle rozhodnuti ji zachranilo, protze mi kvuli tomu delali v 38+0 UZ a jeste ten den sla ven, vychrtla jak z koncentraku, ale zdrava, coz by v 40+0 kdy by byla planovana sekce nebyla a ozvy mela v poradku, kdyz se prutoky zhorsujou postupne, tak telo nesili a na ozvach to videt neni, takze ja bych spis rekla ze je nutno mit zdravy rozum a tu intuici, logiku nechat stranou a k rozhodnuti lekaru prihlednout ale neridit se pouze tim, ale pristup za kazdou cenu tam take nepatri, ten uz s intuici nema nic spolecneho a umi udelat vic skody nez uzitku

shine2015
8. srp 2015

@akankeo vyvolávacka se delat nesmí....o tom žádna. Problém je, že zatvrzela maminka si myslí taky podle intuice, napr ze přirozeně je to to nejlepší a přes to vlak nejede.....to není tvůj případ, podle mě.....člověk by měl být otevřen na všechny varianty a každé přesvědčení a zatvrzeni ze kterého člověk nechce slevit je špatně..... 😉

brouzdalka
8. srp 2015

@shine2015 Každá jsme jiná a někdo skutečně má po sekci psychické problémy, např. s přijetím dítěte. Já to třeba tak měla, po císaři jsem měla rok a půl deprese a úzkosti, které přešly až po úspěšném VBAC. První dny s miminkem po přirozeném porodu úplně jiné. A není pravda, že maminky předčasně narozených dětí nemají problémy - je jich spousta.
A dělat preventivně druhého císaře nebo vyvolávat v době všech možných vyšetření je fakt zvěrstvo. Já jsem byla odhodlaná nechat si v tom 42. týdnu zkontrolovat plodovou vodu amnioskopem, naštěstí se rozběhl porod a voda a miminko zcela ok.
Jestliže jsi se svými sekcemi spokojená, tak je to super, a to myslím zcela upřímně. Jen zdaleka ne každá to tak má a přijde mi to naprosto normální.

shine2015
8. srp 2015

@brouzdalka u mě to je i tím, že na všem hledám plusy.....myslím, že každý má na výběr - brecet nad tím jak je to špatně a nebo naopak. Že jsi měla problém mě mrzí a chápu, že to může nastat.....na se na to dívám tak, že dekujme za to, že máme zdravé dítě . já jsem holky přijala hned, nějak jsem je nosila v sobě a pro mě porod důležitý není - klasický. Ale každá to má jinak. Možná to je tím, že jsem viděla hodně postižených děti ...a zdravé dítě beru jako dar. Tím netvrdim, že ty nebo kdokoliv jiný ne. Jen že se na to dívám tak, že pár hodin bolesti při porodu nebo po sekci se mnou nehne abych dítě měla rada jinak. Ja si na klasickém porodu ale nezakladala od začátku. Nikdy mi na tom nepřišlo nic úžasného bez čeho já bych nemohla žít. Ano je zázrak, že žena je schopna porodit dítě. O tom žádná. Ale že bych celý tehu těšila jak budu rodit to teda ne. Podle mě záleží už od začátku jak se ke všemu staví zena... Pokud si od začátku neumí představit nebo nepřipouští nebo ji ani nenapadne že porod může proběhnout i jinak (ať už komplikacemi) tak pak se s tím hůře vyrovnává.

miranda77
autor
9. srp 2015

@shine2015 a proč jsi tedy v této diskuzi? 😉

brouzdalka
9. srp 2015

@miranda77 Napadlo mě totéž 🙂

bila_vrana
9. srp 2015

@brouzdalka
@miranda77
Mně to napadlo už dávno. Vracíme se k již jednou diskutovaným tématům. Ona k VBA2C nemá, co dodat. Jen to, že s tím tématem nesouzní. Je přece tolik jiných diskusí o císařských řezech, kde by mohla najít nějaké spřízněné duše, tak, proč stále narušuje tuhle? Mám na to samozřejmě svou teorii, proč to dělá, ale nechci se tu s ní zbytečně přít.. Nebylo by od věci tuhle skupinu uzavřít? Nikoliv ve smyslu, že by sem nebyly přijímány nové členky, ale ve smyslu, že by o přijetí žádal někdo, kdo má o téma zájem (buď má zájem pokusit se o VBAC nebo o VBA2C nebo má problém strávit zážitek ze SC). Takovou stránku by ovšem bylo potřeba administrovat. Jinak asi chápete, že už se tu nebudu opětovně zabývat tématy, jakože naše statistiky porodnicko-neonatologické nejsou úplně fér (je rozdíl zasílat do nich údaje od 20. gestačního týdne nebo až od 25. gestačního týdne), že nelze zjednodušeně směšovat témata dětí předčasně narozených, postižených a způsobu, jakým přišly na svět, stejně jako bez osobní mateřské zkušenost (pobyt na neonatologii) i nějakého podloženého výzkumu (přičemž existují) odvozovat, jaký způsob porodu by nejlépe vyhovoval maminkám nedonošenců a patologických novorozenců. Prostě názor, když já to přežila (a asi ne tak bez problémů, jak tu líčí), tak vy musíte taky, je pro mě nepřijatelný! Jsem ráda, že jste se k tomu vyjádřily. Obávám se, že příspěvky podobně naladěných žen způsobí, že už sem nebude nikdo ochotný napsat, kde a u koho se dá porodit po SC. Alespoň mě to tedy odrazuje. Jinak uzavřené (ale pro zaregistrované přístupné) diskuse na koníku existují např. k jednotlivým porodnicím a zatím docela hezky fungují.

brouzdalka
9. srp 2015

@bila_vrana Já jsem uvažovala nad tím založit přímo skupinu o VBAC, případně samozřejmě VBA2C a o všem s tím souvisejícím. Tak kdyby měl někdo zájem spolumoderovat, tak bych do toho šla.
@miranda77

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru