VBA2C. Přirozený porod po 2 sekcích. Kdy, kde, jak, s kým?

miranda77
3. bře 2011

Máte někdo zkušenost s přirozeným porodem po dvou sekcích? Kdy, kde, jak a s kým?

tangerine
11. dub 2013

@mufinka26 Obávám se, že v současné době tak v Praze na tebe budou koukat úplně všude (Motol, Bulovka, Apolinář, Podolí a ačkoliv to nemám ověřeno, tak myslím i Krč). Pokud se mi podaří najít porodnici, kde mě nechají se bez větších tlaků pokusit a přirozený porod po dvou sekcích, pak sem dám určitě vědět. Rodím v květnu, takže ty budeš mít ještě fůru času. Znám ženu, co VBA2C absolvovala v Neratovicích, ale tam to v současné době moc průchodné není - doktor, co ji rodil už je pryč a právě teď odchází i dvě porodní asistentky nakloněné přirozeným porodům a poměry se tam zhoršili. Já se pokusím zjistit, jak to vypadá s Mělníkem a Příbtamí a pokud neuspěju, tak pojedu do nějaké pražské porodnice až s rozjetým porodem, nebo si udělám výlet do Brna, kde VBA2C porodit lze. ;)

mufinka26
11. dub 2013

@tangerine to budeš hodná, když dáš vědět, ty joo, tak že by nakonec dovolená v Brně? 😀

natama
11. dub 2013

@tangerine a proc si nakonec sla na tu sekci? ja to mam v podstate podobne jako ty. taky jsem rodila prvni KP sekci, hmmm uz dokazu napsat "rodila" 🙂 a nejdriv jsem byla nastavana na ne, pak na sebe, ze jsem to dopustila a nakonec zjistila, ze i ta sekce me posunula nekam, kam jsem asi potrebovala. napr. to, ze pokud neco chci, tak si za tim zkratka musim poradne jit...

natama
11. dub 2013

no zkratka jsem tim chtela rict, ze uz dost verim tomu, ze vsechno ma svuj smysl. a bud ho videt chci a neco si z toho vezmu nebo ne a budu stejne chyby opakovat porad dokola...

miranda77
autor
11. dub 2013

@tangerine nemusíš se mnou souhlasit, ani tě nechci přesvědčit ... přesně, jak píšeš, tvůj život, tvoje volba, tvůj "úhel pohledu", tvoje zkušenosti ...... Prostě se to stalo. Nezměníš to. 😎

miranda77
autor
13. dub 2013

@natama no já jsem také pořád hledala, proč se to stalo, co mně to mělo naučit ... A jediná odpověď, která mi"přicházela"byla: Děti nerodí děti. A závěr mám podobný 😀 ... když něco chci, tak se o to postarat, jit si za tím.

tangerine
15. dub 2013

@mufinka26 VBA2C v Mělníce ne! :( Dnes jsem tam mluvila s primářkou - sympatická ženská, ale s VBA2C prostě nesouhlasí. Tak mi přijde, že v současné době buď Brno, nebo nic. Jenže Brno pro mne moc nepřipadá v úvahu. :( Takže pak už zbývá jen strategie přijít do porodnice s rozjetým porodem. Ale jak to asi mám odhadnout, kdy už je čas jet a kdy ještě ne? :(

natama
15. dub 2013

@tangerine a co ta Pribram? a s tim rozjetym porodem, nejlip si domluvit PA, ktera k tobe prijede. Ja to tak mela domluveny u druhyho. Bohuzel mi to teda nakonec bylo houby platny.

tangerine
15. dub 2013

@natama Příbram zatím nevím, ale moc s tím nepočítám. Ta PA asi není špatný nápad. ;)

miranda77
autor
16. dub 2013

@tangerine a co Vrchlabí? ... ale to je asi pro Tebe stejně daleko jako Brno, co? Mně napsali, že se mám ozvat v 35-36tt - takže mne hned neodmítli - teda jen PA.

tangerine
16. dub 2013

@miranda77 Ve Vrchlabí by to snad mohlo být průchodné přes Dr. Kramperovou, ale právě je to daleko. To už bych snad raději volila to Brno, kde mám alespoň kamarádku. Ale stejně si nedokážu představit, že někam odjedu týden před porodem, kde budu čekat v nějakém azylu do porodu, a děti budou mezitím doma. Ani by je neměl kdo hlídat. :(

miranda77
autor
16. dub 2013

@tangerine jo, jo řeším to podobné - sice mám kousek od Vrchlabí (45minut cesty) rodiče, ale nedokážu si představit, že tam s nimi před porodem budu ... Já to prostě asi nechám na"náhodě". Když se mi rozjede porod, tak vyrazíme (předpokládám, že v mém stavu po dvouch sekcích překotný nebude 😉 ) a budu doufat, že tam pak najdeme nějaké ubytování ... Děti budou u babičky ... no ještě mám čas promýšlet

natama
16. dub 2013

@tangerine tak rodinnou dovolenou vsichni, zrovna to vrchlabi je na to krasny misto 🙂

tangerine
16. dub 2013

@natama A kam s dětma po dobu porodu? Manžel by chtěl být u toho. ;) Navíc, když si vyčerpá dovolenou ještě před porodem, tak pak si ji nebude moci vzít po něm, aby mi pomohl s mimčem a dětma.

natama
16. dub 2013

@tangerine no kamaradka to mela domluvene tak, ze primo tam jim hlidala nejaka pani behem porodu. Nevim, jak mas stare deti, ale jina kamaradka, co tam nedavno rodila byla mile prekvapena, ze personal automaticky pocital s tim, ze i jejich syn bude po dobu pobytu normalne spat s nima v pokoji v porodnici.
je to urcite slozity, ale zase je to tak vyjimecny... nekdo, kdo by prijel pohlidat treba jen na cas porodu, kamaradka, nekdo pribuzny nebo zkratka nekdo odtamtud. v penzionech okolo, kde se rodicky bezne ubytovavaji by urcite taky poradili 🙂

miranda77
autor
17. dub 2013
miranda77
autor
17. dub 2013

@tangerine možná by s dětmi pomohla i dula ...

tangerine
17. dub 2013

@miranda77 Cizí člověk mi děti hlídat určitě nemůže - na to je syn moc malý a velký mamánek. Kamarádka, co syna občas hlídá, je sama s dítětem, takže tam by nějaký výlet s námi za porodem asi také nebyl ideální. Ostatní kamarádky a příbuzní o mém záměru rodit VBA2C zatím moc nevědí a nedozvědí se to, dokud to nebude nevyhnutelné (a nejlépe až po porodu, což u mé matky asi nevyjde), protože by to nechápali a zbytečně mne stresovali svými názory, které by mi samozřejmě museli sdělit se vším důrazem a to ještě před porodem. :(

tangerine
17. dub 2013

Jinak jsem ale dnes odeslala mail do Přibramské porodnice a také hned dostala odpověď. Chtějí to probrat osobně, ale nestaví se k tomu vysloveně negativně, takže se zdá, že tam by mi za příznivých podmínek (tlouška jizvy, stav dítěte, atd.) a spontánního nástupu porodu tu šanci dali. Tak držte palce. 🙂

miranda77
autor
18. dub 2013

@tangerine a jak jsi to měla vymyšlené v případě "normálního" průběhu porodu?

tangerine
18. dub 2013

@miranda77 Myslíš jako kdybych rodila v dosahu svého bydliště? (Což snad nakonec vyjde.) No to by měla pár dnů před porodem přijet tchýně, která nám děti pohlídá přes porod a až budu v porodnici, tak po dobu, kdy muž bude v práci. Jenže to děti budou ve svém prostředí, tak to snad ponesou lépe a bude menší riziko úrazu. Upřímně si nedokážu představit, že s námi tchýně cestuje někam na rodinnou dovolenou za porodem a pak nám tam kdo ví v jakých podmínkách hlídá obě děti, když naposledy hlídala jen syna cca před rokem (byl ještě v kočárku) a to všeho všudy asi jen na 3-4 hodiny (2 z toho spal). S dětma se vídá jen sporadicky jednou za čas přijede k nám nebo my k ní na sobotu.

natama
18. dub 2013

@tangerine tak to zni skvele! tam jsi psala primo primari?
taky jsem si rikala, jak jsi to mela vymysleny ikdyz by to bylo treba v Praze, to muze byt taky na hodne dlouho. znama napr. rodila dva dny...
s dulou se obvykle vidas nejakou dobu pred porodem, takze by to pro deti nemusela byt osoba, kterou vidi uplne poprve.

tangerine
18. dub 2013

@natama Ano, primáři a "hned" mi odepsal. Příjemně mne to překvapilo. :D Už jsem se viděla, jak rodím ve stresu v Motole a všichni kolem se na mne dívají jako na vraha.
Dulu ještě zvážím. Na jednu mám kontakt, ale na nějaké seznamování a sžívání s rodinou už stejně není moc čas (už jen tři a kousek týdne). A v Motole je dovolena jen jedna osoba u porodu, takže jsem nic nedomlouvala, dokud není jisté kde a za jakých podmínek budu rodit. Asi si spíš velmi důkladně připtavím porodní plán a dám důkladné školení manželovi - ono už je pak jedno, zda mne má chránit manžel nebo dula (která mne stejně nebude moci rodit a rozhodovat za mne). Velký chlap alespoň vzbudí ve zdravotnících větší respekt. ;)
Jinak dva dny rodit rozhodně neplánuji. Bude to rychlý a bezproblémobý porod. ...Jo a bude svítit sluníčko. 😎

natama
18. dub 2013

@tangerine no to ja s tema dvema dnema myslela spis tak, ze se jako neda asi nic moc planovat ohledne nejakych casu 🙂 a ona teda ho mela pohody i ty dva dny, ikdyz rychly nebyl 🙂
a coze s tim Motolem, tam by do toho sli?

tangerine
18. dub 2013

@natama Jasně. To je nevýhoda přirozeného porodu, může přijít kdykoliv a být různě dlouhý. 🙂 Obě mé předchozí děti šly sice plánovaným císařem, ale dcera přesně v den termínu porodu (měla jen jeden jak podle menzes tak dle UZ) a po přijetí do porodnice už jsem na monitoru měla pravidelné kontrakce (dvě výraznější jsem stihla ještě před napíchnutím epidurálu). Asi by se ten den stejně narodila. Syn měl dva termíny porodu, které se lišily jen o den a šel císařem v den prvního termínu (dle UZ) - po přijetí jsem měla na monitoru nepravidelné kontrakce, ale subjektivně se mi dělalo každých 15 minut špatně od žaludku. Myslím, že by se ten následující den asi také narodil i přirozeně. Poslední mimčo má rozdíl v termínech asi tři dny, ale ani u něj nepočítám, že by se mělo narodit nějak významně od původního termínu, myslím, že týden plus nebo mínus rozhodně nehrozí. Jasně jistotu nemůžu mít nikdy, ale jsem si tím tak nějak vnitřně jistá. Takže alespoň trochu plánovat (díky Bohu) mohu. ;)

januska555
19. dub 2013

Ahojte maminy už som sem raz písala a vidím že sa to tu už rozšírilo o nové maminy, je tu aktuálne aj niekto zo SR? Ja som momentálne ešte len v 7tt takže predo mnou ešte stráááášne veľa ale začala som sa pohrávať práve s myšlienkou vba2c a preto chcem aj Dr od začiatku takého čo by s tým súhlasil ale nájsť takého...neviem neviem. Som uplne znechutená zo svojho ktorý mi hned povedal nech sa pripravím že cele toto tehu kvoli predchádzajúcim sc len preležím a tak...urobil z toho miernu tragédiu, takže som od neho odchádzala znechutená a royhodnutá že ho musím zmeniť, lebo s týmto prístupom...uf...viem že odstupy medzi sc nie su veľké, ale nemyslím že je u mna vbac nemožne a že vobec z tehotenstva treba robiť tragédiu...och hned mi je lepšie čo som to dala zo seba von... 😒

tangerine
20. dub 2013

@januska555 Ze SR nejsem a pokud bys to měla blízko k hranicím, tak v ČR by přišlo v úvahu Brno. Jinak si ale nelam hlavu z toho, že mezi dětma nemáš velké prodlevy. Myslím, že ani já ne: mezi prvními to bylo 24 měsíců a od poslední (druhé) sekce má být nynější porod jen 20 měsíců a stejně se chystám VBA2C zkusit. ;) Přeji hodně zdaru v hledání doktora i porodnice.

januska555
20. dub 2013

@tangerine a ak mozem vediet v akom tt si? A mala si teraz v tehu nejake komplikacie? Mna ta dr uplne zotrela ze nech sa pripravim na lezanie ale to si ja s mojimi dvoma az tak velmi dovolit nemozem 😒

tangerine
20. dub 2013

@januska555 Jo promiň, jak jsem to psala v noci, tak jsem úplně zapomněla napsat, že všechna tři těhu byla naprosto v pohodě a bez komplikací. A se celé to třetí těhu tahám a zvedám s oběma dětma (15 a 12 kg) a do teď to docela zvládám, i když fyzičku jinak moc nemám. Jsem v 36+5 tt. Opravdu se není čeho bát. ;) Jen kvůli jizvě těhotenství neproležíš. Muselo by to mít i jimý důvod. Na druhou stranu musím říct, že po těch dvou dětech mi představa proleženého těhotenství není vubec nepříjemná. :D :D :D

januska555
20. dub 2013

@tangerine to nic ved som sa aj cudovala ze tak v noci este nespis...ci uz? Mne uplne zotrela dr ze toto tehu bude strasne a ze ho kvoli jazve isto prelezim...ja som prve tehu mala uplne v pohode normalne som fungovala do osmeho mes, chodila do skoly kedze som vtedy este bola na vyske az mi raz v noci v 34tt odtiekla voda a tak sme sli do nemocnice, moj dohodnuty dr tam nebol a len vsetko riadil po telefone, nechali si ma na porodnej sale a tlmili porod ktory sa zacinal, nechali ma tak s neustalym magneziom a antibiotikami tyzden, bol to asi najhorsi tyzden bola som psychicky znicena z okolorodiacich zien, kedze som bola v Kosiciach rodilo sa ako na pase ci je den ci noc, takze spanok na nic. Ked sa konecne vratil moj dr zo zahranicia rozhodol ze mozem uz rodit bola som teda v 35 tt a vobec mu nevadilo ze mi pred hodinou stiekla flasa magnezia hned mi dak oxitocin a ideme. Nechal ma vytrapit ale otvarala som sa pomalsie a kedze jemu koncila sluzba rozhodol sa rezat ☹ v tu chvilu mi to uz bolo jedno... Druhe tehu bolo ine od 5tt som mala hematom a tehu oznacili za potratove kedze dieta sa drzalo len na hematome, prelezala som 4tyzdne v nemocnici a dalsich 6 doma. No potom uz bolo vsetko v poriadku a cele tehu sme boli dohodnuty na prirodzenom porode, nemala som problem s jazvou ani nic, ale opat ma ten dr oblbol a ked uz sa zavinali kontrakcie dal mi pichnut nieco na utlmenie, ked som odmietla povedali ze mozem ist potom domov na vlastnu zodpovednost co som samozrejme neurobila a tak mi bola urobena aj druha sc rutinne, lebo dovod na nu nebol ☹ dnes spatne lutujem ze som nebojovala ale v danej situacii som asi nedokazala, nebola som o tom tak presvedcena. Teraz to ale chcem vsetko inak 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru