Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Volať 112 alebo 155 , keď sa začne pôrod rozbiehať?

slavkakopaskova
20. bře 2017

Ahojte holky😉🙂 chcem sa informovať.Mám už iba pár dni do porodu.Momentálne sme bez auta 😢Chcem sa spýtať,ked sa začne porod rozbiehať je lepšie volať 112 alebo 155? Kto máte stýmto skusenost?

Moc dakujem 😉

dc2015
30. bře 2017

@yelowangel Ono je to trošku jinak. On je rozdíl mezi sanitou a záchrankou. Laicky řečeno. Starého člověka veze domů sanita. Pro rodičku přijede záchranka.

Myslím, že v téhle diskuzi příliš jiskří emoce 🙂 Ale v podstatě si myslím, že se shodneme/shodnete téměř všechny, jen si každá představí trochu jiné situace. Ono zneužívání opravdu problém je, mám známého lékaře na gyndě a co tam zažívají, to je děs. Prostě záchranka by neměla být využívána automaticky vždy jen prostě proto, že je to zdarma. V odůvodněných případech samozřejmě ano. Ale skutečný problém je v tom, že pokud si někdo zavolá záchranku jen proto, že je to zdarma, může ta záchranka jinde chybět. Třeba zrovna u akutního porodu. Takže je to jako se vším. Používat hlavu. Kdyby ji používali všichni, to by se krásně žilo 🙂

yelowangel
30. bře 2017

@dc2015 jenom vás doplním, normálně sanita zdarma je ale pokud ji někdo zneužije zaplatí výjezd sám. Což samozřejmě neznamená že jak píšete nebude chybět jinde..

puresin
30. bře 2017

@yelowangel Nevim, jak jste to tedy mela Vy, ale ja mam za sebou tri porody a ani u jednoho jsem nebyla "nemohouci rodici zena", vzdy jsem si v klidu dobalila, dala sprchu a v porodnici i tak strasila zbytecne brzy (vyrazeli jsme vzdy pri kontrakcich co 4-5 minut). Stojim si za tim, ze sanitka je pro pripad nouze ci krize, jinak se nejaka cesta vzdycky najde. A ze jiny sanitku naduziva nebo zneuziva je sice mozne, ale uz jsem psala vys - nesrovnavam se s lidmi, kteri to delaji spatne, ale dobre.

knuffel
30. bře 2017

Ano, je rozdíl mezi RZ (tu jsem měla na mysli já, když jsem psala o sanitce) a normální sanitkou, která opravdu odváží a rozváží nemocné. Já se bavila o RZ, která ve většině případů opravdu potřeba není. Já si na svědomí nevezmu, že někde bude chybět jenom kvůli mému pohodlí.

yelowangel
30. bře 2017

@puresin tak to že vy jste si v klidu dobalila a dojela do porodnice ještě brzy neznamená že každá jiná to tak taky bude mít. A podle mě je vážně lepší když si nejsem jistá jako prvorodička si tu sanitu zavolat. Kde je psaný že zrovna nepůjde o porod překotný což jako prvorodička určitě nepoznáte? Nebo že nebude jiný problém? On je trochu rozdíl pokud máte porodnici 10 minut autem a nebo víc než půl hodiny.

@knuffel nikdo nemluví o vašem pohodlí ale o vašem životě a životě vašeho dítěte. Ale jestli chcete radši hazardovat v taxíku než v sanitce je to vaše rozhodnutí. A on až takový rozdíl mezi těma sanitkama není, když jsou všechny záchranky plný sáhne se k převozový protože všechno je lepší než nic.

astyna
30. bře 2017

@dzungala mi mluví z duše, abych se jako rodící pomalu bála požádat o pomoc, ale kdejaký zpitý ožrala, který spadne na chodníku, pro toho se sanitka najde.

Holky, příklad za všechny: moje kamarádka měla rizikové těhotenství, nástup na vyvolání porodu dopředu znám, manžel doma na čekačce, jinak samozřejmě chodil do práce. O pár dní dříve ji ovšem začaly něco jako stehy, tak zavolala tchýni, že je to tady - ta že je v obchodě, zaplatí a jede. Dojely, vyjely a odloupla se jí placenta. Byly na dálnici. Co teď? Suma sumárum, kamarádka ztratila 1,5 l krve, malou jí skoro nezachránili. Kdyby zavolali sanitku hned, protože ona byla na rizikovce, netancovala by kolem ní rozjařená tchýně co má jako dělat, protože ani po telefonu na 155 neuměla kamarádce pomoci.

Jak nám říkali u Apolináře - 155 jednoznačně, taxíka ani nezkoušejte.

Spoléhat se na okolí? To myslíte vážně? že jako mají být na stráži a čekat, kdy to na mě příjde? no páni 🙂 že vám nevadí je otravovat, ale sanitku se zavolat bojíte. Tak já nevím, proč platím zdravotko.

knuffel
31. bře 2017

@astyna
Ach jo, celou dobu se bavíme o normálním porodu, zase někdo, kdo neumí číst :-/.

yelowangel
31. bře 2017

@knuffel no pokud já vím celou dobu se mluví o porodu který teprv bude takže nikdo neví jaký bude. Může být normální, může být překotný, může se odloučit placenta nebo zamotat pupečník...to nikdo neví a právě proto že to nikdo neví za mě volat sanitu. I třeba jenom ten Meditrans furt to řídí zdravotníci. Jasně že u vás co jste rodili několikrát a bez problému a ještě vás do porodnice odvezl manžel a měli jste dost času je to pohodová věc. Ale kdybyste zažili to co popisuje @astyna už byste si tak jistý nebyli. A fakt si nemyslím že nějakým zázrakem všichni dopředu věděli že se zrovna u ní odloučí placenta. Že byla na rizikovým klidně může znamenat že měla nařízený klidový režim protože se začla moc brzy otvírat a to s placentou vůbec nesouvisí. Nikdy nevíte co se při porodu stane a pokud jo tak jste lepší než zdravotníci protože ani oni to nevědí a jenom předpokládají různý možnosti.

knuffel
31. bře 2017

Tak úplně naposledy a k tématu: porod (neočekávám komplikace) = domluvím si předem jiný odvoz než RZ. Když je průšvih (nejasnosti, bojím se atd.), volám RZ, jasné?
Nikoho neodsuzuju, je to na každé.

zelenoockaa
31. bře 2017

Pro všechny co tu tvrdí jak je to zneužití a kdesi cosi. Na rozvozovou sanitu musíte mít papír a čekací doba na tuto sanitu je třeba dvě hodiny (pohybuju se v té oblasti), ten vám musí napsat lékař. Bydlíme ve vesnici, nejbližší porodnice asi 15 km. Auto máme jedno (tím jezdí muž do práce, není možné aby jezdil autobusem). Začít rodit dopoledne, muž by byl v práci a řekl by mi že u mě dřív jak za dvě tři hodiny nebude tak si tu sanitu volám taky! Nemůžu se totiž spolehnout že někdo ze sousedů, co mají auto jsou zrovna ten den doma a nikdy nevíte jak rychle může porod postupovat i u prvorodičky. Jsou prostě někdy situace, kdy je lepší si tu sanitu zavolat.

smardik
31. bře 2017

auto jsme neměli když jsem rodila, manžel ani řidičák. Ale nenapadlo mě volat sanitku, měla jsem domluvený odvoz u kamarádky, sousedky a kdyby bylo nejhůř, tak taxík

astyna
31. bře 2017

@knuffel

kdyby každý věděl dopředu, co bude, to by byla nádhera...Tohle se taky rozjelo jako normální porod se stahy, co naděláš. I tohle je realita.

astyna
31. bře 2017

@zelenoockaa

mě také zaráží to, že se ostatní spoléhají na to, že sousedka ten den: 1) nebude pít? 2) bude doma na stráži 3) bude vědět, co má dělat, když se mi udělá ouvej 4) bude mít auto v pořádku, s benzínem.... Tohle bych si prostě s ranečkem uvnitř nelazjla a klidně budu tak oprsklá, že si tu sanitku zavolám. V tenhle moment prostě budu sobec a budu myslet jen na naše zdraví, než na to, že to někomu někde chybí. A je mi jedno, že to je zdarma (? to platím ze zdravotního pojištění), i kdyby se platila, tak pojedu raději s nimi, než s nevrlým taxikářem.

psya
31. bře 2017

V Praze vas povezou do nejblizsi porodnice. Nam u apo rekli, ze priject po vlastni ose pri lontrakcich a pet minut nebo kdyz praskla voda cira. Pokud zelena zluta nebo krev - rzs. Mluvim o fyziologickem teh

astyna
31. bře 2017

@knuffel

Tak co bys doporučila nám 🙂 manžel má řidičák, ale auto nemáme, bydlíme v Bohnicích, kde končí noční spoje celkem brzo, takže bus taky padá. Metro máme asi 4 km daleko, to nedojdu. Sousedky vesměs důchodkyně, které ani neznám, bydlíme tady od začátku roku. Jedna kamarádka bydlí v Radotíně, další v Olomouci, další v šumperku. Komplikace nemám, do předchozí porodnice jsem došla pěšky (bydleli jsme hned vedle). Pro mě běžný začátek porodu skončil zmatkem na porodním sále kvůli přidušení malého.

Když jsem psala do 3 taxislužeb, tak mě všude odmítli s tím, že na převoz rodicích jsou bud převozové sanitky, nebo mám volat 155. Mám číslo na meditrans.

Taky bych byla radši, kdyby bylo doma auto, bohužel ne každý na to má a kupovat si auto jen na převoz do/z porodnice mi příjde zbytečné.

Takže to jen tak na závěr - že ne každá má ochotnou kamarádku na stráži, která bude +-14 dní kolem termínu pořád k dispozici. Ono taky můžu 2 týdny přenášet, nebo taky porodit o měsíc dřív. Takže mě tyhle chytré řeči dosti vytáčí. Neplatím si zdravotní/nemocenské pojištění na to, abych se třepala, kdo mě převeze do porodnice a rodila raději doma, aby tyhle problémy odpadly.

zelenoockaa
31. bře 2017

@astyna přesně tak, navíc k nám než by dorazil taxík tak už budu dávno v porodnici... Já počítám s tím že muž nebude mimo své obvyklé pracoviště a bude u mě do 30ti minut, popřípadě že bude tchán moci řídit ( má invalidní důchod na záda a jsou dny kdy prostě do auta nesedne). Ale kdyby ani jedno z toho nevyšlo, nebudu obíhat půlku dědiny... Ještě nechápu ty, co tady napíšou že půjdou na šalinu, vážně úsměvná představa.

astyna
31. bře 2017

@zelenoockaa

upřímně, našim autobusákům vadí i to, když dítě jí ve voze rohlík, takže vážně pochybuji, že by vískali při představě rodicí ženy ve vozu - i tramvaji. Tohle jsou prostě utopické představy, já to spíš vidím tak, že doma si to odhekám a na finále dojedu sanitkou. Ale člověk míní....

zelenoockaa
31. bře 2017

@astyna autobusáky máme paradoxně docela v klidu ALE autobusy jezdí od nás do města s porodnicí tak cca co dvě hodiny. Autobus jede 30 minut a nejbližší zastávka je cca 2km od porodnice:D. Asi bych ho musela ukecat aby to vzal kolem nemocnice a vyhodil mě tam:D