Vyvolání kvůli předchozí abrupci. Mohu to odmítnout?

nikolnatka
6. zář 2019

Ahoj, mám dotaz....První těhu skončilo abrupcí placenty v 34tt, malá byla drobná, léčena na neonatologii ale vše ok. Nyní jsem 37+3, malá má odhad 2500g, průtoky v pořádku. Byla jsem dnes na kontrole v porodnici, kde mi hned řekla, že ve středu nástup na vyvolání porodu, kvůli předchozímu těhu a abrupci. Tak mě to dostalo, že jsem ze sebe nevydala hlásku. Po cestě domu pročítám různé weby a ženy s abrupcí měly přirozené porody, donosily do 40tt. Jste tu taky někde? Odmítly jste vyvolávání? Mohu ho odmítnout? Děkuji

nikolnatka
autor
8. zář 2019

Holky, rozhodně neohrožuji život malé a nemám to ani v plánu! Celé těhotenství je ukázkové, všechny screeningy, fecho, ozvy, odběry krve, moči, tlak...vše ukázkové! Malé se ve mě daří velmi dobře, jen má odhad přes 2500, ale já sama jsem hubená 160cm....nyní 48kg. Jsem ze tří sester, ani jedna z nás přes 2800 neměla. Chci prostě jen zažít vše přirozeně, kontrakce, porod... ne, že mi narvou tabletku a já budu, jak je to tady už psáno mít pocit, že mě to rozthá. Samozřejmě pokud bych ohrožovala dítě neváham a jdu na císář, ale opravdu to tak není. V lék.zprávě je důvod vyvolání abrupce v předchozím těhu, nic jiného tu psáno není. Bohužel, ma chyba, že jsem tam ze sebe nevydala ani hlásku, jen jsem to byla schopná posunout o pár dní, abych mohla doma studovat, zeptat se i jinde v porodnici, na gyndě... je mi líto, že si některé myslíte, jak jsem nezodpovědná a nemyslím na malou..., ale věřte, takto to vůbec není. Kdyby se malá ve čtvrtek nevrtěla na ultrazvuku a moje doktorka jí mohla pořádně proměřit, nikam by mě neposlala a nechala si mě v péči až do porodu..a myslím, že by si nedovolila jakkoliv riskovat a v případě, že by měla pocit rizika to řešila císařem. Osobně mi řekla nejen ona, že nevidí důvod proč bych neměla mít přirozený porod pokud malá bude chtír jír ven v termínu a ne třeba po..(tam by se to řešilo císařem) Bohužel, vypočítala nulový nárust váhy za týden, což v porodnici den na to vyvrátili a potvrdili nárust +300g.

alcar
8. zář 2019

@korneliusa a tak co bys navrhovala jako nejlepsi reseni? Rovnou cisare? Nebo snad ignorovat a odmitat doporuceni lekaru, prehlizet zavazne diagnozy v anamneze a cekat do 40tt+, protoze chci za kazdou cenu porodit prirozene. Proste totalni nerozum!

alcar
8. zář 2019

@nikolnatka “Chci prostě jen zažít vše přirozeně, kontrakce, porod” uvedomujes si, co se ti mohlo prihodit pri prvnim porodu? Mohla jsi umrit a i tvoje dite a lekari zachranili tebe i s ditetem. Divim se, ze nevis ani tak dulezitou vec, jako ze jsi tohle tehotenstvi brana jako vysoce rizikova tehule a ze ti to tvoje laxni lekarka ani neoznamila. To ze mas vsechny screeningy a fecha a jina podobna vysetreni plodu v poradku nema s pripadnou abrupci nic spolecneho.
No nic, je to jako hazet hrach na zed... kde chybi pokora a duvera v lekare, kteri mi zachranili zivot, nema smysl nic vypisovat. Preji ti hodne stesti, hlavne at porodis bez komplikaci zdrave dite.

katherinka33
8. zář 2019

@lennus Ano, je mi jasné, že to takhle fungovalo. Bylo to řízené jinak než mým tělem. Já ale ten vyvoláváný porod absolvovala v Podolí.

nikolnatka
autor
8. zář 2019

@alcar prosímtě, kdo rozhoduje o tom, které těhu je nebo není rizikové? Potvrzení těhu provedl vyhlášený docent u něj 2 prohlídky, nic o riziku. Pak jsem musela k jeho kolegyni která mě měla doteď, protože měl přednášky apod...ani ona o rizikovém neřekla slovo. Screeningy, fecho, vždy jsem měla jiného lékaře a ani jeden z nich mi nic o rizikovém neřekli. Kdybych byla brána jako vysoce riziková, myslím, že mám daleko víc poraden a vyšetření a ne jednu za 3-4 týdny a od 36tt 1x týdně s ozvama. A jako vysoce riziková bych měla navštěvovat rizikovou poradnu, kde mě nikdo z doktorů neposlal a myslím, že kdybych byla riziková, tak si to nikdo nelajzne a tu zvyšenou péči mi nařídí.

emamaira
8. zář 2019

Také jsem měla abrupci v 33+5, takže akutní sekce. Je pravda, že obecně je předchozí abrupce rizikový faktor pro abrupci i v dalším těhotenství. Ale můj gynekolog mi říkal, že pokud bude jizna ok, je velká pravděpodobnost, že bych mohla příště rodit přirozeně, nic o tom, že bych příště apriori byla rizikova.

emamaira
8. zář 2019

@nikolnatka klid, kdybys byla rizikova, tak o tom určitě vis😃

korneliusa
8. zář 2019

@nikolnatka Podle její přepálené reakce to vypadá, že o tvé rizikovosti rozhoduje @alcar

alcar
8. zář 2019

@korneliusa pani chytra, precti si neco o abrupci placenty. Google toho vi hodne. Zkus najit. 😉 Nebo jeste lepe vetsinu zen, ktere abrupci prodelaly a prisly o dite a malem o zivot. Vsechny do jedne maji pokoru a o moznych rizicich vi moc dobre.

alcar
8. zář 2019

@emamaira abrupce placenty v tehotenstvi je rizikovym faktorem i v dalsim tehotenstvi. Tenhle fakt nelze poprit. 🤦‍♀️😁

lennus
8. zář 2019

@alcar Přečti si můj příspěvek na předchozí straně, měla jsem abrupci, daleko horší zkušenosti a rizika a na vyvolání mě nikdo nehnal a porodila jsem přirozeně. Nemám z autorky pocit, že jí chybí pokora, ale co lékař, co pracoviště, to jiné postupy a není špatné si ověřovat informace. Věřím, že žádná nechceme riskovat zdraví svého dítěte, jen každá máme někdy jiný přístup. 😉

alcar
8. zář 2019

@lennus ano, cetla jsem. Nekterym zenam lekari treba dalsi tehotenstvi vubec nedoporucuji vzhledem k riziku. Ja prodelala v prvnim tehotenstvi preeklampsii a lekari byli v mem pripade velmi obezretni a resili tento faktor uz od zacatku tehotenstvi.

alcar
8. zář 2019

Pise se tu, ze neni rizikova. Kdyby nebyla, asi ji lekari nedoporucuji indukovany porod tri tydny pred terminem.

lennus
8. zář 2019

@alcar Riziko další abrupce je velmi vzácné, vím to od lékaře, řešila jsem vše v jednom z nejoblíbenějších pracovišť u nás. Já byla vysoce riziková z důvodu předchozích předčasných porodů a sekce minor. Nikdy bych neriskovala život dítěte či svůj, ale po konzultaci, kdy by sice preferovali sekci, porod tam nevyvolávají, jsem šanci na přirozený porod dostala, přeci jen první syn se narodil přirozeně. Věřila jsem, že bkdyby cokoliv, zasáhnou včas, lékařka mi u příjmu řekla památnou větu - riziko je sice nula nula prd, ale já si to ohlídám. Věřila jsem sobě i miminku, promlouvala k němu, ať si cestu vybere, termín byl v pátek, po víkendu už naplánovaný císař a malá se narodila za hodinu a čtvrt po příchodu na sál dva dny před termínem.
Vše bylo velmi ozdravné pro moji psychiku. Chápu autorku.

lennus
8. zář 2019

@alcar Vše je určitě individuální, ale je dobré se zajímat a klidně si poslechnout názory od více lékařů, což já dělala.

lennus
8. zář 2019

@alcar * oprava - nejodbornějších 🙂

emamaira
8. zář 2019

@alcar já to nepopírám, sama jsem to psala.

bamak
8. zář 2019

@nikolnatka pokud bych prodělala abrubci placenty, tak bych a spontánní porod nečekala. Máš nesmírně štěstí, že jsi to ty i dítě přežila. Vyvolávání porod je sice "nefyziologicky" ale pokud budeš pod dohledem a monitorem, při komplikací bude mimčo do 2-3 minut venku.... Takže riziko dušení je minimální. Je to na tobě. Já podstoupila indukci kvůli nízko uložené placente, nález b, l hraniční, riziko komplikací vyšší.... Taky jsem neměla rizikové těhotenství, vše bylo ok. Byla jsem trvale monitorovala, porodila jsem úplně v pohodě za 6 hodin a hlavně, dcera byla v maximálním bezpečí a tím pádem i já v klidu. Jestli to bolelo víc.... Nevím, bolelo to, ale i první porod bolel... Je jedno, jestli víc, nebo min, nemyslela jsem na sebe.

alcar
8. zář 2019

@lennus je to individuální, v tom máš pravdu. Našla jsem i odborné články, kde se píše, že je v druhém těhotenství 10x vyšší riziko, že se bude abrupce opakovat. A to se mi nezdá zrovna málo. Ale také jsem našla články, kde se píše o mizivém procentu. Je pravda, že každý lékař na to může pohlížet jinak. Přesné statistiky stejně nebudou dohledatelne. Ja jen za sebe vím, že kdybych měla tohle za sebou z prvního těhotenství a nějakým zázrakem jsme já i mé dítě přežili a někdo by mi v druhém těhotenství doporučil tři týdny před termínem z toho důvodu vyvolání, tak neváhám ani minutu. Ale každá jsme jiná. Rozhodně bych to neignorovala z důvodu, že si chci prožít přirozený porod...mně to přijde prostě uhozené, ať se to někomu líbí nebo ne.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru