Vyvolání porodu - vysoký krevní tlak, co můžu čekat?

maximsarah
22. kvě 2013

Ahoj holky. Prosím kdo máte stejné zkušenosti? Celé těhu se potýkám s vysokým krevním tlakem. Od začátku beru dopegyt 1-0-1tab a asi od 4měsíce k tomu beru i concor 1-0-1tab. Na začátku těhu jsem měla tlak 170/110 časem se mi upravil a teď už mívám 120/75 což je supr ale v porodnici mi řekli že mě nemůžou nechat přenášet a v pátek musím na vyvolání porodu. Dr. mluvila o nějakých dvou tabletách které mi ráno zavedou a pak se uvidí, prosím o vaše zkušenosti co můžu vůbec čekat. Dávají jen ty tablety nebo pak i nějaké injekce? První porod před 8 lety byl naprosto supr bez komplikací. V sedm večer jsme přijeli do porodnice a v 11 byla dcera na světě. Teď mám ale docela obavy. Samozřejmě jsem tady četla diskuze ale některé opravdu nejdou projet celé a taky někdo píše že tablety nepomohly a stejně maminky museli na císař ☹ Tomu bych se ráda vyhnula. Není nad to si miminko porodit přirozeně když to jde. A ještě prosím, potýkám se teď jak naschvál ještě s šílenou rýmou, nemůže to miminku nějak uškodit nebo mohla bych přijít kvůli nachlazení o mlíčko?

vojtisek2007
22. kvě 2013

@maximsarah také jsem měla vysoký tlak po čas těhu - tak kolem 140/90, přenášet mě nechali (nebo takhle já odmíttla hospitalizaci i vyvolání ihned na termín, a to mě tlačili i do císaře ☹ ),ale denně jsem jezdila do porodnice, pak (po 14ti dnech) už jsem na vyvolání musela,ale já byla otevřená, takže mi jen píchli vodu a šlo se na věc....žádné tablety jsem nedostala. Tablety na vyvolání jsem měla při druhém, protože mi prskla voda a víc nic, otevřená jsem nebyla vůbec, dostala jsem tabletu cca ve 23, potom nic, další ve 2 ráno a pak se to rozjelo, kluk se narodil v půl pátý ráno...

ebsian
22. kvě 2013

Ano, přesně můj případ..Já ale trpěla hypertenzí ještě roky dřív před těhu, ale skrz to mi už oznamovali ke konci v poradně, že do termínu se porod vyvolá..Začli vyvolávat den před termínem zavedením tablety prostin a to vyvolalo jen ms bolesti..Nic nepostupovalo, takže další den to vzali radikálněj, tabletu a píchli vodu při 3cm otevření a už to jelo, za 3h celkem další den jsem porodila. Pěknej fofr. Ale můj tlak byl v těhu po dopegytu 1-1-1 do 6 měsíce těhu 80/40 a až v nemocnici pro předčasný porod se zjistilo, že mám nízký tlak po dopegytu a až do konce pak jen 1/2-1/2-1/2 tablety denně a tlak dále 100/70 a těsně před porodem už 140/90 atd, takže se mě prostě zeptali jak se cítím, říkám, že už špatně s tím tlakem opět bolest u srdce..Strach o malou byl velkej, strašili totiž, že při hypertenzi může mít malá méně výživy a že byla menší, tak pořád měřili průtoky, nakonec měla ale normal váhu 3160g a 49cm, ačkoliv odhad byl pořád pod 3kg nejčastěj 🙂 Držím vám moc palce a klidně se ptejte, pokud vás ještě něco napadne. Něco jiného je třeba má kamarádka, které tlak vyskočil až na závěr těhotenství a porod nakonec skončil císařem. Preeklampsie. Ale začli ho také vyvolávat běžným postupem, jenže nepostupoval..Dopegyt tuším brala jen v tom závěru těhotenství.

No a mě tak hodinu před tlačením ještě dali kapačku na urychlení stahů, protože malé padaly ozvy jen na 80 tepů, málem mi také hrozil císař, ale stihla jsem porodit včas.

ebsian
22. kvě 2013

Tablety zaberou v případě, že jste alespoň trochu otevřená, jinak většinou říkali doktoři, kdo není vůbec, tak nemá smysl vyvolávat, pač to dobře neskončí ve většině případů..Zřejmě jinak dávají ty bobtnající tyčinky na noc pro otevření hrdla, aby mohli vložit tabletu..No můžu být ráda, že jsem byla na 2cm na konci otevřená a tabletu hned mohli vložit.

maximsarah
autor
22. kvě 2013

@ebsian Holky no tak teď nevím vůbec ☹ v pondělí jsme byly v porodnici, dr říkala otevřená jsem na jeden prst ale malé se né a nechce na svět. Že bude menší mi řekli taky. Měla by mít něco okolo 3 kg přesně jak píšete. První dcera měla 3600 🙂 Nevím jak dopegyt ale concor prý může způsobit horší prokrvení placenty a děti mívají menší porodní váhu. Na tom ale nezáleží, hlavně ať je zdravá a v pořádku. Právě se bojím toho že když se malinké ještě nechce na svět tak proč vyvolávat když se cítím zatím dobře. Mám strach aby to netrvalo příliš dlouho a nebyly nějaké komplikace.

verbalinka
22. kvě 2013

@maximsarah pokud se citis dobre, tak na vyvolani nechod. Ja sla z jinych duvodu, uplne zavrena - dostala jsem tabletu na dozrani, a pak uz vyvolavaci tablety. Az se tablety chytly, tak do cca 5h byla mala prirozene na svete. Vse ok.

vojtisek2007
22. kvě 2013

@maximsarah mě taky řekli,že malá bude pod 3kg,ale měla 3600, přenášet mě nechali 10dnů, taky jsem se cítila dobře....ale denně do mě hučeli v porodnici ať jdu na císaře, že za dvě hoďky můžu mít mimi u sebe,ale nechtěla jsem, navíc jsem od nějakýho 36týdne byla otevřená na 8cm a Eli byla sestouplá, takže nač císař. Dopegyt jsem brala až do konce půl ráno a půl večer

maximsarah
autor
22. kvě 2013

@verbalinka Kdyby bylo na mě tak bych nešla ale zase když dr. tvrdí že se v těhle případech nesmí přenášet, tak co já vím ☹ První dcera se taky narodila 8dní po termínu a vše v poho, ale žádné zdravotní problémy jsem tehdy neměla. No v pátek ráno máme nástup tak snad se k tomu ještě pořádné vyjádří. Zkusím je tedy ukecat ať mě nechají ještě doma a když né, tak budu doufat že to vše dopadne dobře a půjde to rychle 🙂

andy80
22. kvě 2013

Měla jsem vysoký tlak při obou těhu a přenášet mě nechali taky při obou, i když mi můj doktor tvrdil, že přenášet nesmím, pak mě poslali do porodky, tam jeden řekl, že dva týdny před termínem na vyvolání, další týden jsem šla k jinému, ten řekl, že v pohodě, prostě chaos 😀. Až když jsem přišla na monitor 10 dní po termínu a narazila jsem na primáře u Aplináře, tak mě hnal domů pro věci a v poledne jsem už ležela v porodce. Nadával, jak mě mohli s takovým tlakem ještě nechat běhat a už jsem tam neležela dávno. Naštěstí bylo vše o.k. U druhého to samé, můj dr, že přenášet nesmím, tak mě poslal do rizikové poradny a tam mě nechali přenášet 12 dní, pak mě hnali do porodky. Brala jsem Vasocardin. Při prvním porodu mi vyvolávali jen kapačkama - oxytocinem, druhý porod tabletky. Po termínu jsem denně jezdila do porodky, kde mi kontrolovali tlak, moč, aby tam nebyla bílkovina apod.

verbalinka
23. kvě 2013

@maximsarah vnimej svuj pocit a dle toho se rid. Par dni navic se nic nestane a kdo vi, ktery den je ten presny termin, od ktereho se zacina prenaset? Ja mela opravdu vnitrni pocit, ze na vyvolani musim, tak jsem ho poslechla (ale dcera stejne vylezla az treti den). At se rozhodnes jakkoli, tak drzim palce 😉 Jo a doktorum se nesmi moc verit, oni radi prehaneji, nebo podcenuji, jak se jim to hodi...

lrg
24. kvě 2013

Já jsem nebyla otevřená vůbec, dali mi jednu tabletu s tím, že to pár dní potrvá. Do dvou hodin mi začaly kontrakce, které mi nikdo nevěřil 😀 A pak to byl šrumec, na sále jsem nebyla ani hodinu a malá vyletěla na čtvrté zatlačení. Nemám možnost srovnání, ale prý je vyvolávaný porod bolestivější, protože rovnou nastoupí ty silné kontrakce, ale zase rychlejší.

alca26
24. kvě 2013

Ahojky, mám stejný problém. Beru dopegyt. Zítra mám termín porodu, v neděli mě čeká kontrolní monitor, a pokud do té doby sama neporodím, tak ve středu nastupuji na vyvolání.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru