Vyvolat porod nebo ne? Co je lepší?

puski
28. pro 2013

Ahojky, měla jsem termín 25.12. a uz tri dny prenasim, byla jsem v patek u doktorky a ta mi rikala ze pokud se pres vikend nic nestane tak v pondeli na kontrolu a objedna nas do porodnice na indukci. Uvazuju o tom uz druhy den a nevim jestli mam nejak prckovi pomoct a nebo mam cekat na to az me objedna. Hrozne se bojim, jsem prvorodicka a nevim co je lepsi, jsem z toho v nervech.

kristy46
28. pro 2013

Ahoj, ja osobne bych zkusila prckovi pomoct nez jit na vyvolani...

anetka1701
28. pro 2013

je tady diskuse - nápoj k vyvolání porodu. Mrkni na to - pár lidem co znám to zabralo :o) Jinak ono to je složité - na jednu stranu, ven mimčo musí, na tu druhou vyvolávání není žádná sranda :o( Zkus ukecat nějaký nejzazší termín vyvolání - nehrnout se do toho hned - a ten riciňák :o) třeba zabere

zuza01
28. pro 2013

@puski Já byla na vyvolání, přenášela jsem dlouho, zkoušela jsem všechno možné, ale nešlo mi to vyvolat doma. Všichni mě strašili, jak jsem chudák, že je to stokrát horší než normálně a bla bla... Jestli je teda přirozený porod stokrát snažší, tak by se u něj daly lakovat nehty, protože můj vyvolávaný porod byl naprosto supr, šlo to rychle, žádné oblbováky jsem nechtěla a bolest jsem čekala mnohem horší 😉

puski
autor
28. pro 2013

ja prave cekam to nejhorsi co muze byt, ale taky to straseni ze vsech stran je jeste horsi

zuza01
28. pro 2013

@puski Já se bála, až jsem brečela. Ale on nikdo nezaručí, že přirozený porod bude "pěkný". Já kdybych si mohla vybrat, tak zas jedině vyvolávaný, i když nikde není dáno, že by to zas šlo takhle... Ale já měla opravdu krásný vyvolávaný porod 😉

kamilka007
28. pro 2013

Ja mela taky vyvolavany, dcerka mela mit pres 4kg (a nakonec vazne tesne pod ctyri). Porod byl hruza, ale jestli kvuli vyvolani, to tezko rict. Jinak jsem pro prirozeny vyvoj, kdyz nestrasi velke detatko nebo "zkazena" plodova voda, dala bych mimcu cas. 🙂

puski
autor
28. pro 2013

na jednu stranu bych ho tam nechala, ale na druhou stranu to usinani je to nejhorsi, nevim jak si lehnout tak chudak manzel musi trpet moje hodinove prevalovani

spagatice
28. pro 2013

Já měla vyvolávaný oba dva kvůli gestačnímu diabetu a oba byly úplně jiný. První dlouhý, syn vůbec nesestupoval do porodních cest. Nevím, jestli bych bez pomoci doktora a PA porodila. Jenže on měl prcek i šňůru kolem krku. Druhý porod byl rychlovka (4,5 hodiny), přišlo mi, že tělo reaguje na léky až nepřiměřeně. Jenže bůhví, jak by dopadly ty porody, kdyby vyvolávané nebyly. Jsem smířená s tím, že zřejmě i třetí porod bude vyvolávaný. Ale pokud k tomu neni pádný důvod, možná bych ještě počkala.

rebelie
28. pro 2013

@puski Zažila jsem přenášení (mnohem delší) u prvního syna. Předně nechápu, proč Tě někdo 2 dny po termínu vůbec straší indukcí... V termínu se rodí pouhých 4-5% dětí... dítě narozené v termínu je dítě narozené v den TP plus mínus dva týdny (takže máš teorieticky dost a dost času). Navíc velice často jsou termíny špatně spočítané (vychází se jen z termínu poslední MS, nepočítá se s délkou cyklu - máš-li delší cyklus než 28 dní, mělo by se k TP přičíst minimálně tolik dní o kolik máš delší cyklus... i u nejpřesnějšího stanovení TP dle utz ve 12tt je "přesnost" +-3-5 dní). Dle pokynů ČEské gynekologicko porodnické společnosti mají doktoři vše směřovat k tomu, aby bylo dítě 42+0tt venku, ale i tak je na indukci dost času (obyvkle 41+5tt). Takže co bych dělala já - 1) sexu, procházkám, sklence červeného vína apod. bych se nevyhýbala (ale s riciňákem bych třeba ještě počkala), 2) zvážila bych, zda můj TP je dobře spočítaný, 3) trvala bych na tom, ať doktoři rozhodují ne podle toho, že se jim nechce asistovat při mém porodu na Silvestra, ale ať opravdu zkoumají, zda se mému děťátku daří dobře (v praxi to znamená utz placenty a posouzení jejího stáří + měření průtoků pupečníkovými cévami) a pokud by toto vše bylo OK, tak bych já osobně na indukci nešla rozhodně dřív jak 41+5tt, možná ani ne dřív jak 42tt. Plus bych si zašla za nějakou porodní asistentkou a poprosila jí, ať mi řekne, jak tam miminko je, v jaké je poloze a zda se k porodu chystá nebo ne - na tohle doktoři totiž často kašlou, vidí jen ten předpis, že mimčo musí být 42+0tt venku, ale neřeší to, že se třeba vše k porodu evidentně chystá, ale žena by porodila třeba 42+1tt... nebo je naopak miminko ne v úplně ideální poloze, proto porod čeká, ale dá se s tím třeba i nějakými cviky a polohováním něco udělat... Tolik, co jsem různě zjistila a k čemu jsem dospěla na základě své zkušenosti. Každopádně přeju, ať se miminko rozhoupe a nemusíš si procházet stresem z přenášení a s ním spojeným tlakem doktorů.

rebelie
28. pro 2013

@puski a na chudáka manžela, co musí trpět tvoje převalování, se vyprdni... ty máš za sebou 9 měsíců, které dost možná začinaly nevolnostmi a blitím, pak přešly do velrybovatění, otoků nohou a bůh ví čeho... máš za sebou x lékařských prohlídek, při kterých kde kdo kouká a dokonce se dotýká tvých nejintimnějších partií... čeká tě porod, a pak x měsíců kojení a roky péče i dítko... fakt si myslím, že manžel nějaké to převalování snese...

puski
autor
28. pro 2013

ju mu to nevadí ale je mi ho lito, spis je tak starostlivy ze kdyz v noci jdu na zachod tak jde semnou, uz ma strach kdy to prijde :D on byl vzdycky takovy hrdina tak je zmena ho pozorovat kdyz je ostrazitej jestli jsme v pohode 🙂)

rebelie
28. pro 2013

@puski Hele, fakt ho nelituj... Já Ti rozumím, ale je dobré si tohle trochu srovnat... protože Tebe fakt čeká spousta práce (porod, kojení, noční vstávání) a když na něj budeš brát moc velké ohledy, povede to k tomu, že se budeš snažit zvládat ještě x věcí kolem (aby měl muž navaříno, aby doma bylo naklizeno atd.) a zblázníš se z toho... Prostě teď jsi Ty ta královna, bohyně, kterou má opečovávat a je jen a jen fajn, pokud to dělá...

puski
autor
28. pro 2013

to on lita 🙂 uklizi vari ja nesmim nic delat 🙂 pro malyho vsechno obstaral, spis si z neho delame srandu jak dlouho mu to vydrzi 🙂)

selverin
28. pro 2013

každý to má jinak, ale já jsem ráda, že měla to štěstí a u mě vyvolávání mělo šíleně rychlý průběh... ráno mi zavedli tabletu a nic se nedělo, za 2 hodiny mi zavedli další a u toho zjistili, že první zavedli blbě a nerozpustila se, takže jsem jakoby naráz dostala hned ty dvě... za půl hodiny mi začly mírné kontrakce, které byly co minutu...(opravdu po minutě), ale byly tak slabé, že jsem byla vychlamaná a chodila si v porodnici na jídlo, pro pití, kecala jsem s lidma po telefonu a to celých 7,5 hodin... když mi potom kontrakce začaly slábnout jsem si zašla skákat do sprchy, při vstávání mi rupla voda a kontrakce se rozjely tak až se mi bolestí nohy podlomily..no a porod trval 43 min od rupnutí vody. do té doby bych to ani porodem nenazvala, protože to byla opravdu jen "bolest" jak při měsíčkách...takže já osobně jsem za vyvolávání ráda... jinak si myslím, že bych jako prvorodička rodila taky nějakých 12-24 hodin ne-li více... když tak mám porod sepsaný v profilu v článku 😉 každopádně držím palečky, ať to máš rychle za sebou a jste s prckem v pořádku a už si budete jeden druhého jenom užívat 🙂

kacenka1979
28. pro 2013

vyvolavani alspon za me uz nikdy!!! zbytecne stejne to skoncilo akutnim cisarem:'( zkousej teplou vanu masaz bradavek...ale vim ze kdyz nechce nepude🙂....hlavne bud v klidu a nenervuj to je pak uplne naprd! neboj kazdy porod je jiny...ja prvni mela spontalni pred x lety a slo to az na ten konec...a tenhle no coment ale ja se neotevrela po nicem dle me mi to zbytecne protahovala...

wendy_
28. pro 2013

Ja mela vyvolavany druhy porod a oproti prvnimu byl rychlejsi a mnohem bolestivejsi. Jenze to mohl byt i bez vyvolani. A po 12 dnech prenaseni jsem se i tesila, ze bude konec. Jinak super bylo, ze mi zacali vyvolavat v patek, tak bylo zajisteni hlidani maleho a manzel mohl byt u porodu. A to me chteli nejdriv nechat pockat do 42+0. Pokud je vse ok, tak bych s vyvolanim tolik nepospichala.

olusenka
29. pro 2013

@puski sama se můžeš snažit mimču ven pomoct, ale když nebude chtít, nepůjde. Prý může pomoct námaha (chůze do schodů, úklid apod.), sex, horká vana, nějaké babské rady (nápoje na vyvolání porodu). Mě nepomohlo nic a první porod loni jsem měla vyvolávaný 10 dní po termínu. I druhý letos jsem měla vyvolávaný, pro změnu 5 dní před termínem. Oba byly rychlé, druhý velice, až spíš překotný, u obou jsem porodila stejný den jako byl nástup do porodnice a začátek vyvolávání. Přirozeně, ne císařem.
Předem jsem slyšela, že vyvolávaný porod je bolestivější, to nevím, když jsem přirozený nástup neměla, možná ano. První porod byl pro mě masakr, hodně bolestivý, druhý jsem si víc užila, víc jsem to dokázala kontrolovat. Každopádně za pár hodin po porodu to už člověk vnímá jinak, na bolest pomalu zapomíná. Miminko ven nějak musí a jak se říká, valná část porodu je v hlavě, takže je dobré si to před porodem v hlavě srovnat, přesvědčit sama sebe, že to bude dobré, že to zvládnu, může pomoct myslet na mimčo, jak je jemu při příchodu na svět, jak ho ta síla pudí ven, do toho "tunelu", tlačí to ze všech stran, a pak najednou velký prostor, světlo, chladno (na rozdíl od toho, jak bylo v bříšku) atd. že i pro něj to není nic moc, že to má těžké. A porod trvá jen pár hodin, člověk to má jednou, 2x či 3x za život, což není moc, tak stojí za to si to užít. 🙂 Starání se o miminko je pak zase věc jiná.

nininka23
29. pro 2013

@puski mne porod vyvolali pred 3 dny, tak mam cerstve zazitky....jak bylo uvedeno vyse, tak pokud je indukce tak strasidelna, tak u prirozeneho porodu bych si mohla jit pravdepodobne jeste zacvicit a zajit k holici 😉 porod trval 13hodin...ale neprijemnych bylo tak 6. Vodu mi rupli 35minut pred vytlacenim miminka a vse probihalo bajecne. Byla jsem taky vypsychla z kecu ostatnich....o tom, jak je indukce bolestiva a rodis minimalne tri dny...ale vetsinou tohle papouskuji ty, ktere nemaji vlastni zkusenost. Samozrejme se muze stat, ze je porod delsi, ale to muze byt i prirozeny...takze pokud te indukce potka, nic se neboj.

zdenikmar
29. pro 2013

Já měla první porod taky vyvolávaný,přenášela jsem 10 dní a malá pořád ne a ne ven,zkoušela jsem různé babské rady,úklid,procházky,bylinky a nic.Na kontrolním monitoru v nemocnici se jim nelíbyly ozvy,na ult zjistily kličky na pupečníku a iž jsem tam zůstala.V půl druhé odpoledne jsem seděla na sále a říkala si jak můžu porodit,nic mi debylo,za 2 hodky mi naměřily kontrakce a já pořád v pohodě,otvírala jsem se rychle,vodu mi museli píchnout,dokonce 3 neuspěšně.Po 6 hodině večer mi přestaly i ty slabé kontrakce,doktor mi rupnul celý vak jak v něm je mimi a malá byla tak rychle venku,že jsem se jen divila jak rychle mi zmizelo břicho.Mě jen vadily ty všechny léky,bylo mi zle,zvracela jsem a motala se mi hlava,ale to bude asi tím že nesnesu ani paralen.Za mě to bylo rychlí a bolesti skoro žádný.

zdenikmar
29. pro 2013

@spagatice Dobré ráno,můžu se zeptat v kolikátém týdnu Vám porod vyvolali,byla jste jen na dietě?Já jsem na dietě,termín mám 22.1,od doktora vím jen že když neporodím, ve 40 týdnu jdu na vyvolání.Ale prý se to může každým dnem změnit,kůli rychleji stárnoucí placentě.Ahlídá se nějak hladina cukru během porodu,aby neklesla moc nízko nebo zas nebyla moc vysoká-myslím tou námahou z porodu.

niki727
29. pro 2013

Dobrý den, přenášela jsem týden a protože jsem ten poslední týden hodně otíkala a už se jim to nezdálo,zeptali se mě, zda chci vyvolat . Chtěla jsem, protože už to byla vážně hrůza a nic nepomáhalo. Babské rady jsem vyzkoušela snad všechny, Hamiltona mi dělali 3x a taky bez jakékoli odezvy. Bála jsem se, protože jsem hodně četla jak je vyvolávaný porod bolestivý. No nevím jak by to bylo u normálního, ten bych nejspíš asi ani nezaznamenala. Rodila jsem 8 hodin, ale nic co by se nedalo vydržet. Není to příjemný, ale rozhodně to stojí za to . Takže za mě, vyvolávaný porod klidně znovu !!!!!

jija
29. pro 2013

Ja jsem dopadla s vyvolavanimstejne jako @kacenka1979 3 dny mi porod bez uspechu vyvolavali a pak to skoncilo'cisarem, takze ja bych uz na vyvolavani nesla.
Vyvolavali mi porod v terminu kvuli tehotenske'cukrovce a pri prijmi'mi priznali,'ze se jim to s'touto diagnozou moc nedari, kdybych to'vedela driv asi bych to zkusila domluvit jinak zda by treba sly castejsi kontroly a jeste pockat

@zdenikmar cukr mi nekontrolovali, ale kdyz uz byl jasny cisar zacala jsem se cela trast jako pri hypoglykemii, zmerilajsem si cukr, mela jsem sebou svuj glukometr - byl pod 4, tak jsem si jeste pred cisarem nechala dat kapacku s glukozou, ale pry to treseni je u'porodu normalni, nam dr na predporodnim kurzu doporucovala vzit si k porodu hroznovy cukr

kacenka1979
29. pro 2013

proste bych pockala do 42+0 pokud bude mimi prospivat u me byl v poradku takze se cekalo...kazda to ma jinak mimi ven musi takze at to bude jakkoliv bojuj a budes na sebe pak hrda! to mi ver a vsechnu bolest ti vynahradi prcek🙂 hned jak se na sebe podivate! zapomenes 🙂 uvidis sama .....vlastne poznas co je to laska na prvni pohled..malemu jsou necele 3 mesice a ja uz na jip tvrdila ze pujdu zas😉 a to to fakt nebylo lehke...ale ja mela smulu i na doktorku takze nic necti soustred se na mimi🙂 a louskej spis co po porodu a takove ty veci kolem protoze porodem to jen zacina🙂🙂

spagatice
29. pro 2013

@zdenikmar U prvního syna jsem měla termíny 15. a 19., vyvolávat začali 14. U druhého syna jsem měla termín 8. a vyvolávat začali 2.. Během porodu mi hladinu cukru nehlídali. Po prvním porodu mi několik dní dělali testy po jídle. Po druhém vůbec. V obou případech ale chvilku hlídali děti. Druhému těsně po porodu dávali glukozu, prý měl nízkou hladinu cukru.

kadyba
29. pro 2013

Ahoj, já sem měla termín ve středu 21., ale to se vůbec nic nedělo ani tomu nic nenasvědčovalo, takže v porodnici na kontrole se rozhodlo, že pokud neporodím o víkendu, tak v pondělí 26. nástup a bude se vyvolávat - což se taky stalo, ale porod začali vyvolávat až 27. ráno v 8 hod a večer ve 20.45 se narodil syn. Začínalo se úplně "od nuly", šlo to pomalu, ale jistě 😉 , pořádné bolesti začaly až po 16hod, když mi praskla voda. Zpětně hodnotím porod jako velký zážitek a všechna bolest stojí za to zdravé miminko - já osobně sem na ni zapomněla už druhý den. Já proti vyvolávání nic nemám, byla sem hlídaná a těch plno řečí od všech těch matek co začaly rodit spontánně, že to není dobrý atd. mě jako prvorodičku akorát pěkně znervózňovaly.

rory_g
29. pro 2013

Ahoj, mně vyvolávali porod ve 39+4, to už bych určitě nešla. Byla jsem zavřená na 10 západů a ani dva dny vyvolávání a 8 hodin utrpení to nezměnily, takže nakonec musela nastoupit sekce. Pokud už přenášíš, myslím, že porodní cesty budou už lépe připravené, než třeba u mě, tak bych se nebála. Ale asi bych zkusila všechny metody před nástupem do nemocnice (sex, vanu, sklenku červeného, možná i ten nápoj podle Ingeborg...) Hodně štěstí Tobě i miminkovi 🙂

zuza01
29. pro 2013

Zase ale počkej do 42+0 tt... To by nemuselo dobře dopadnout, já měla 41+0 tt zakalenou plodovku, takže bych těm doktorům víc věřila. Vůbec to tu nečti, nic nehledej 😉 Ven se dostane a určitě se nestresuj o to víc 🙂

deenyska
29. pro 2013

Vůbec se nenech vystrašit vyvoláváním... Taky jsem měla vyvolávaný porod a nemyslím si, že bych prožila něco horšího než rodičky, co to na ně přišlo samo. Vlastní srovnání nemám, ale něco k tomu říct můžu. Když mi zaváděli tabletku, doktor mi vysvětloval, že se zavadí jen půlka, protože se neví, jak na to tělo zareaguje, nemusí to udělat nic a nebo se rozjede porod. Když se nic nedělo, dostala jsem za nějakou dobu tabletku druhou, tedy tu druhou půlku a ta už svojí práci odvedla. Jak jsem pana doktora pochopila, ve vyvolávačce a přirozeném porodu je rozdíl jen v tom, že se u vyvolávačky může stát, že tělo nepřiměřeně zareaguje a porod se rozjede strašně rychle, tím pádem ta největší bolest nastoupí v krátkým časovým intervalu a ne třeba až po 12i hodinách. Ale rozhodně není větší, než při přirozeném porodu. Tou půlenou tabletkou se tomu právě předchází. Neboj se toho.... nechápu, proč tím někteří lidi tak rádi straší

kacenka1979
29. pro 2013

@zuza01 vsak souhlas ja mela vse v poradku vyvolavat se zaclo 41+5....odpo a malej se narodil 42+1 v 11:39...tp bral dle ultrazvuku...jen jsem mela malo plodovky...taky mel maly 2860 a ja vazila o 3 kg min:'( proste jsem zhubla jen jeho🙂 proste podle me to zalezi na tele kazda to ma jinak...ja taky cetla o tom co a jak me ceka stejne to bylo jinak....hlavne ze to dobre dopadlo! to je asi podstatne

puski
autor
29. pro 2013

no tak zitra jdu k doktorce, malej nechce ven, ale uprimne se tesim az to budu mit za sebou, vim ze se mozna s prckem nevyspim ale uz to nebude tak bolestive jako ted. Ohledne pomahani- uklizim kazdy den, na prochazky taky chodim a sex nemuzu, hrozne me to boli, proto se bojim i toho porodu

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru