Yal nebo jen klystý? Máte zkušenost?

sabinasretr
18. lis 2011

hokly chci se zeptat jaké máte nazory a zkušenosti na Yal gel??? přemýšlím, zda ho na porod pořídit.... díky za odpovedi

ffiinnkkaa
18. lis 2011

Nevím, ale nějak jsem ho nepotřebovala, naprosto mi vyhovoval klystýr (navíc mi to v tu chvíli bylo úplně jedno 🙂 )

giselka
18. lis 2011

Já jsem měla yal s sebou a stejně mi v porodnici doporučili klystýr, prý to prohřeje i porodní cesty a urychlí porod.

marhulinka
18. lis 2011

@sabinasretr rozhodně klystýr!!!

pelenka
18. lis 2011

Za mě zcela bez problému klystýr, není vůbec nepříjemný a z nejednoho zdroje jsem slyšela, že YAL "nestačil"🙂.

jajulin
18. lis 2011

@sabinasretr u prvního porodu jsem neměla yal ani klystýr, prý nebylo potřeba. U druhého mi doporučili udělat klystýr, i když jsem byla přesvědčena, že jsem vyprázdněná dost. Po příjezdu do porodnice mudr. odhadla, že porodím za cca 4-10 hodin, byla jsem otevřená na 3 cm. Dali mi klystýr, který se mi v sobě podařilo docela dlouho udržet a pak to byl teprve fičák - porodila jsem za půl hodiny po klystýru. Porodní asistentky i mudr. docela koukaly, jaký to nabralo spád a PA mi právě řekla, že to mohl způsobit ten klystýr. Maminky se mu prý často brání, ale on může ten porod fakt urychlit. Nevím, jestli i já jsem byla ten případ, ale až budu rodit příště, tak jedině s klystýrem 🙂.

luciebx
18. lis 2011

ja nemela ani jedno.. rodila sem do vody a zadny problem... u druhyho porodu - jestli teda nekdy bude - nebudu chtit taky nic.. a opet porod do vody

nunacek
18. lis 2011

Klystýr 😉

werunka21
18. lis 2011

Za mě taky klystýr, účel plní i zadarmo 😀

coxa
18. lis 2011

Určitě klystýr, u nás v porodnici říkají, že raději nic než Yal 😅

rozarka65
18. lis 2011

Poprvé jsem neměla nic,resp. nic jsem nechtěla,protože jsem měla ráno zácpu,na kterou mi něco dali...pak jsem měla odpol. nanuka,který mne taky prohnal a vlastně jsem jinak skoro nic nejedla....Podrhé jsem měla yal...aplikovala jsem ho už doma,ale moc se mi to nepodařilo...v porodnici mi dala PA i ten druhý,protože jsem se bála,že nejsem pořádně vyprázdněná....Kdybych se měla znovu rozhodnout,tak bych byla pro klystýr...jednak je zadarmo a pak,neměla jsem pocit úplného vyprázdnění po yalu....

anitram18
18. lis 2011

Měla jsem Yal a naprosto v pohodě, byla to rychlovka 😀 a teď nemyslím porod 😀

pejta
19. lis 2011

Já měla yal a v pořádku...myslím,že toto je individuální,myslím,že ten yal je takový šetrnější než klystýr,protože ho není tolik,ale asi účel to splní stejný..:o)

vernero
19. lis 2011

Koukám, že je tu většina zastánců klasického klystýru, i já jsem zvolila klasiku, a to ne z toho důvodu, že by byl zdarma (ostatně nám nabízeli i Yal zdarma), ale právě na doporučení porodní asistentky, jak jsem se toho bála, protože při pročítání podobných diskuzí zde jsem nabyla dojmu, že je to něco příšerného, ani jsem necítila, že se něco konalo, nepočítám-li ten konečný výsledek 😀
Takže i já jednoznačně doporučím klasiku, není to nic nepříjemného a pokud to ušetří třeba i pár hodin porodních bolestí je to super 😉

melis7
19. lis 2011

@sabinasretr já měla Yal- před plánovaným císařem.Můžu jen doporučit.Je to šetrnější.

zazulka
19. lis 2011

já měla teda normálně klystýr a nic jinýho bych kvůli těm pár minutám neřešila...prohřeje atd., je to fakt rychlovka, o nic nejde.... a šetrnější? V jakým smyslu by měl bejt Yal šetrnější, klystýr není žádná rasárna... 🙂

ciernavila
19. lis 2011

ja som si kupila Yal a aj som ho zabudla pouzit, ale klystir rozhodne je lepsi kvoli tomu co pisala giselka. Aj ked si myslim ze by ho mali davat skorej a nie ze mi ho dali ked uz kontrakcie boli jedna za druhou, to bol des...

jop
19. lis 2011

já měla klystýr, ale dopadlo to katastofálně, sice jsem se vyprázdnila, ale asi ne důkladně, takže to ze mě šlo celý porod. Hrůza. jestli budu ještě někdy rodit, tak si nedám nic.

leiladelly
19. lis 2011

@sabinasretr Poprvé jsem měla Yal, na doporučení porodní asistentky z kurzu. Podruhé mi řekli, že už mi ho nestihnou aplikovat, dali mi klystýr a než jsem vyšla ze sprchy, byla jsem na 8 cm 🙂 Já jsem nějaký zásadní rozdíl v užití Yalu , nebo klystýru necítila. Porody jsem měle velmi rychlé, v pohodě, myslím, že ani Yal, ani klystýr to nějak moc neovlivnil.

melis7
20. lis 2011

@zazulka no je toho jednoduše míň a lépe se to udrží.Yal je asi 100ml,klystýr minimálně půl litru.Rychleji se to podá a rychleji se vyprázdníš.Jinak nestojí nic,jen 30Kč za recept.

jankadudova
20. lis 2011

Klystyr!! Uplne zbytecna "panika" kolem toho panuje. Nic to neni, ucel to splni🙂

luczinek
20. lis 2011

Za mě taky klystýr-měla jsem a ok,vyprázdnila jsem se v pohodě a porod rychlovka.

jasekd
20. lis 2011

Dvakrat klystyr. Poprvy dobry, dostala jsem ho pri kontrakcich cca 5-3 minutovych hned na prijmu a pak uz si sla na svuj sal s vlastnim socialnim zarizenim. Porodila jsem za 7 hodin. Podruhe horsi, protoze jsem byla na preindukci, tudiz neabsolvovala klasicky prijem, byla jsem na pokoji, ne rovnou na sale, tahlo se to cely den a kdyz jsem se vecer konecne dostala na sal, mela jsem kontrakce jednu za druhou, jako pise @ciernavila jednak uz hrozne bolesti, jednak se ani nestihlo dat to v dobe, kdy je pauza mezi kontrakcemi, taky jsem ho neudrzela tak dlouho, ale ucel splnil. Od klystyru jsem porodila asi za 2 hodiny. Ze by to urychlilo porody, se mi nezda, mazec a posun prisel po pichnuti vody.
Jako prvorodicka jsem se toho bala. Proti jinejm vecem pri porodu banalita, podruhy kdyby mi ho nechteli dat, bych ho sama chtela, pokud bude potreti, chci zas, jen o trosku driv, prosim 😀

ciernavila
21. lis 2011

tak ja si dam nabuduce doma aj ten Yal, lebo mne ho dali neskoro a ja som ho tiez neudrzala, takze aj tak splnil ucel len tak napoly, takze to je o nicom. Cize doma Yal a este v porodnici klystir preventivne 🙂

dpetulinka
21. lis 2011

Yal jsem měla doma a nepoužila jsem, klystýr byl naprosto v pohodě a mě se po něm i ulevilo, ty bolesti jakoby byly potom trochu snesitelnější a upřímně já měla celé těhu zácpu, takže jsem se na něj dost těšila 😀 ovšem sranda byla když do mě sestra napouštěla tu vodu a já měla asi tři kontrakce zasebou 😀 to bylo furt, vy máte zas kontrakci? 😀 nééé, asi to jen dělám 😀

pejta
21. lis 2011

@zazulka yalu je myslím jenom 125ml(ale nejsem si přesně jistá) a klystýru je víc...:o)
aspon takhle nám to říkala PA na kurzu..ale myslím,že se po...po obouch variantách a hlavně že to splní svůj účel..:o)

sabinasretr
autor
21. lis 2011

všem moc děkuju za zkušenosti.... klystýru se nebojím už několikrát jsem ho měla a né před porodem.... jen mě zajímalo co je lepší... takže jěště jednou díky moc.... nechám to na klystýr... 🙂

jasekd
21. lis 2011

@ciernavila To vubec neni spatnej napad, protoze ten klystyr v kontrakcich dve hodky pred koncem byl silenej. Mam pocit, ze vloni byly i ty bolesti trosku mensi, kdyz jsem kl. dostala uz na prijmu, nebo spis bylo jasny, ze jsou to jen kontrakce a ne zacpa, letos jsem v tech bolestech furt litala na zachod a nic z toho, a dost me to obtezovalo. Jeste jsem si naivne rikala, ze treba uz skoro rodim, a prd, jste furt na 4 cm, do porodu daleko 😀

ciernavila
21. lis 2011

@jasekd no to viem, ja som rodila asi 17 hodin, klystir mi dali tak tiez asi 3 hodky pred porodom samotnym a to uz mi nebolo vsetko jedno.

llluckaaa
21. lis 2011

Já měla oboje a byla bych spíš pro ten Yal - přeci jen to násadka není tak veliká jako hadička od klystýru a zavádění je míň nepříjemné. Ale záleží, jak jsi v té oblasti zvyklá a citlivá 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru