Za jak dlouho po porodu do práce? Zvládnu to fyzicky?

baraz
11. led 2012

ahoj maminky, protože uvažujeme o miminku měla jsem dnes pohovor se zaměstnavatelem o tom, jak by to mohlo v případě těhotenství a při MD a RD být se mnou a prací. Možná mám zkreslenou představu, ale ráda bych a i kvůli finančním důvodům pracovala co nejdříve. Má představa je cca od 2 měsíce po porodu chodit na přivýdělek - cca 20 hodin týdně - 2x 10hodin do práce, od doby rodičovské na plný .. nechci abyste mi tu psali, že mi bude smutno od miminka, jde mi spíš o to, zda je žena schopná hlavně fyzicky jít pracovat .. nebo jak jste to měli vy - co jste pracovali dlouho ve vysokém těhu a i brzy po porodu? díky všem za vaše názory, možná mi dáte i jiný pohled na věc .. 😉

kacenkaharris
12. led 2012

@anysek85 Prepac, az teraz som si uvedomila, ze si napisala "od tri let" nie do troch rokov. No v tom pripade tym "doblbnutim" myslia asi to, ze dieta, ktore uz malo vzitu strukturu isteho jazyka a znacnu slovnu zasobu je zrazu postavene pred inu strukturu ineho jazyka a asi to trva, kym sa s tym vysporiada jeho mozog.
Ale inak mam "kamaratku", ktora mala prave tri roky a vie plynule anglicky rozpravat, rozumie skoro vsetko i pouziva slovencinu i cestinu od jej dvoch rokov vdaka nasej komunikacii a komunikacii s jej ceskym kamaratom (4 r.). Vobec jej to neuskodilo, praveze prejavuje zaujem ucit sa a pochytava uz i spanielcinu z TV.

kacenkaharris
12. led 2012

@baraz Co si tym myslela, ze si American na strane 1? 🙂 Zijes v USA? Inak som velmi podobny pripad ako ty, tiez to planujem, lebo nevidim nic zle v tom, ked zena mysli zodpovedne na buducnost. Ved ak neskor zmenis nazor alebo ta nieco prinuti a do prace nepojdes, tak ti nikto nemoze nic vycitat. Tak preco by si mala zamestnavatelovi hovorit, ze sa este ukaze atd. - teraz citis, ze by si rada ist v buducnosti do prace ako cerstva mamicka a tym padom mu hovoris pravdu. Myslim si, ze vela sefov si oceni zeny, ktore dokazu planovat dopredu a su OCHOTNE spojit pracu s materstvom. Lebo vela zien ochotnych nie je. Ci uz ten plan vyjde alebo nie, to uz je ina story.

klouiee83
12. led 2012

@baraz V Holandsku šupajdíš do práce taky po 3 měsících...

baraz
autor
12. led 2012

@kacenkaharris to byla legrace - jako že budu jako američani 🙂 tady nejde o moje chtění či nechtění - prostě musím. povinnost .. jednou mám přítele,který prostě tolik nevydělá - na plzensku není dost dobře placených míst a i on z 15 tis. se má poměrně dobře .. ano - možná by si mohl brát víkendy melouch ale tak to je stejné jako já do práce na půlku úvazku, s tím rozdílem že on také pozná své dítě, já si vyvětrám hlavu a nevypadnu z oboru ..

baraz
autor
12. led 2012

@anysek85 to že dělám 12 znamená, že mám 3-4 dny práci a druhý týden obráceně. takže bych s ním byla polovinu týdne přes den, každou noc .. budu mít dovolené ..jak říkám výše, ano možná jsme si neměli brát hypo - ale kde bydlet? takže ted se musím starat .. 2 dny z toho by hlídat tatínek - to je dle mého taky moc fajn 🙂 jasné, pokud b byla práce z domova, ale to mi ted zaměstnavatel nemůže slíbit, protože ani nevíme kdy se nám zadaří .. tak mi jí dá.takže asi tak

baraz
autor
12. led 2012

@meduza moc ti děkuji za ukázky toho, že to jde 🙂 neříkám, že to bude jednoduché, to já nemám v podstatě nic - mohla bych tu vyprávět a to by se mnozí teprve divili 🙂 vše co mám je tvrdě vydřené, promyšlené .. podporuji dost svou rodinu, jak finančně tak hlídám - prakticky od narození se starám o svého malého bratra min. 3 dny v týdnu včetně spaní u nás .. mám "představu" co je to mít dětáko ..

baraz
autor
12. led 2012

@sabatko uf - nevyděsila si mě, jen si mi ukázala tu horší variantu - jako jadna z mála .. děkuji za to .. uznávám, toto by bylo složitější ale i to by se muselo zvládnout .. jsou na tom lidi i hůř .. co se týká té společnosti a aktivity dítěte, nespavosti mám te to taky - bráška má hyperaktivitu a aspergerům syndrom .. mám zkušenosti 🙂

anysek85
13. led 2012

@baraz Baru, tak to jsem přehlédla, že by mohl hlídat tatínek. Potom to je pro mě jasná volba! Měl jsem na VŠ doktorku, jejíž rodinný model jsem nesmírně obdivovala a měli to právě tak, že ona byla doma s dětmi 3dny v týdnu, manžel (docent na jiné uni) 2 dny v týdnu a o víkendu spolu. Sem tam vypomohla babi. Kdybych měla možnost zařídit si to takto, tak neváhám ani vteřinu - už jen proto, aby děcka byly s manželem více. Nicméně u nás to tak nejde, u nás by to zase nešlo bez manželova platu 😝. Spotřebujeme skoro 25 měsíčně jen na provoz a to nemáme hypo 😝. Díky bohu ji snad ani mít nebudeme, ale i tak budeme splácet půjčku od našich, takže lepší to bude jen v tom, že když by manžel přišel o práci a půl roku ji neměl, tak nás nikdo nevyžene a nesedře z kůže. A to bych chtěla co nejdřív ještě jedno dítě... 😕 a co bude pak... 😅 na to raději nemyslím 😀. Ale ne, snad to takhle půjde i se dvěma... půl roku dáme zase pauzičku a pak to zkusím stejně...

No a další děti? Ty snad taky nějak zvládnu, ale rozhodně až po třicítce🙂 😵

paja83
13. led 2012

@baraz Já myslím, že to zvládneš brzy. Mně po porodu (pkud budu rodit v termínu) začíná za 10 dní škola, kdy budu muset na celý víkend pryč a taky s tím nic neudělám. Přiznám se, že se mi nechce číst celá diskuze, ale pokud si pořešíš kojení, já si ho taky budu muset pořešit, tak pokud to nebude těžká práce, zvládneš to. Mám tak spoustu kolegyň. Nebála bych se toho.

meleri
13. led 2012

podle me fyzicky porod neni narocny, pokud je teda bez problemu, ale proste po tech nevyspanych nocich a k tomu jeste krvacis tak je fakt lepsi kdyz si muzes aspon to sestinedeli odpocinout...clovek totiz tak nejak psychicky nema nejak myslenky na nic jineho nez na to dite zvlast kdyz je to tvoje prvni, a pamatuju si ze jsem mela treba problemy se soustredit i na domacnost, je to asi tema hormonama...asi bych to tedy pred sestinedelim nezkousela to je muj nazor...

meleri
13. led 2012

@baraz chtela jsem te jeste povzbudit, pokud opravdu touzis po miminku tak bych se tim netrapila a zkusila to 🙂 ono se to da vsechno zvladnout zvlast kdyz mas ochotneho manzela to je super! ono clovek vzdycky najde nejake duvody proc to dite nemit, ale to je proto ze jeste zadne nema jak ho jednou budes mit, uvidis ze na svete neni fakt nic lepsiho nez rodina a ten pocit ti nic nenahradi ani cestovani ani pratele...🙂

mkr
13. led 2012

to že jde maminka do práce, to je rozhodnutí každého, už jsem potkala pár tatínků na RD 🙂 když ženská vydělá a nebude jí ten čas chybět proč ne, k té fyzické stránce, bych ty 4 týdny počítala, předpokládám, že kojit nebudeš, tak by to ani tak psychicky náročné být nemělo a probdělé noci taky ne, takže po očistkách můžeš vyrazit 🙂 někdy je i pěkné vidět toho tatínka jak se věnuje dětem 🙂

kacenkaharris
16. led 2012

@baraz No ved ja prave v tej Amerike som 🙂 a tu az na vynimky vsetky mamicky nastupuju nazad do prace po 6 tyzdnoch (niektore maju smolu a musia po troch), tych 6 tyzdnov maju vacsinou neplatenych, ziadne materske dovolenky ci rodinne prispevky tu neexistuju (jedine sa da dieta "odpisat" z dani), takze vlastne nemaju nad cim rozmyslat (po financnej stranke). Je uplne bezne, ze mlieko odstriekaju do flasky, v zamestnani maju na to vyhradeny cas zo zakona. Ak sa vam zda, ze v CR/SR sa to financne neoplati najimat si niekoho k detom a dat jej "celu" vyplatu, tak veru ani tu nie (pokial samozrejme aspon jeden rodic nie je doktor, pravnik, profesor atd.) a do prace musia z toho dovodu, ze by ju stratili, tu sa na mamicku na materskej dva roky necaka. Niektore sa podelia o starostlivost s manzelom, cize obaja pracuju na pol uvazku alebo jeden pracuje prac.dni, druhy vikendy. Stretla som sa i s oteckami "na materskej" na plny uvazok. Tym nechcem poukazat, ze tento system je spravny ci lepsi ako cesko-slovensky, len na to, ze kazda krajina ma ine zvyky a co je u nas este stale tazko predstavitelne a akceptovatelne je v inej krajine uplne bezne a zabehnute.
A ja osobne si myslim, ze nazor, ze starostlivost o deti je zenskou zalezitostou a zarabanie penazi muzskou je uz velmi davno prekonany a otcovia by sa mali podielat na starostlivosti o svojho potomka ovela vacsou mierou ako to v SR/CR este stale funguje vo vacsine rodin. Mam kamaratky, ktorych manzelia sa nehanbia povedat: "Ale ved sa cely den doma len hras s miminom!" A pritom nie su schopni prebalit plienku a deti im padaju zo schodov 🙄 .

jennynka5
19. únor 2013

@baraz ahojky,ja ziji v Italii a chodi se tu bud po 4 mesicich nebo po 7 mesisich (to bude muj pripad). Ale treba vUSA je to jen 7 tydnu.. CR je jedna z tech malo zemi,kde je to takhle na dlouho. Tady v Italii by na nikoho 3 roky s praci necekali (ale netvrdim,ze je to spravne). Fyzicky si myslim,ze je to nejvetsi zahul do 3 mesicu veku,pak uz se to da, pokud ditko v noci jakz takz spi 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru