Zhoršené astma. Porod vaginální nebo císař?

elielizabeth
3. lis 2013

Hezký večer, hledala jsem, ale pořád nic.
Chtěla jsem se zeptat maminek astmatiček (ale ne s lehkým astmatem), jak probíhal jejich porod či zda měly radši naplánovaný císařský řez.
V květnu 2012 jsem měla císařský řez kvůli KP. Nyní se mi při druhém těhu dost zhoršilo astma, byla jsem i hospitalizovaná, dojížděla na infuze a kyslík a beru spoustu léků v docela vysokých dávkách (pulmicort, bricanyl, afonilum, tilade, ventolin, zodac, tafen, singulair a při záchvatu rectodelt).
Manžel nechce o tom, že bych měla rodit, ani slyšet. Já jsem pořád na vážkách, tak bych chtěla pár názorů z vlastních zkušeností...
Zda se nemusím porodu bát a zvládnu to i s tím astmatem... nebo mám dát radši na jistotu a nechat naplánovat sekci?
Samozřejmě budeme vše konzultovat i s lékaři, ale každý zatím říká něco jiného a všichni jsou si jisti tím, že neví, jak mi bude, když prcek poroste a poroste 😒

lenicka07
3. lis 2013

@elielizabeth Ahoj, já měla druhého císaře naplánovaného z jiného důvodu, ale cca týden před porodem jsem dostala hrozný kašel (bronchitidu), kdy jsem se hodně dusila (zvlášť v noci). V porodnici mi bylo tak zle že mě dovezli i na plicní, kde mi doktorka řekla, že je to prý začínající astma. Samotný císař byl pro mě bez problémů, akorát mi hrozně vadil nemocniční suchý vzduch. Fakt mi bylo hrozně, nedokázala jsem si představit, že bych rodila normálně, na to jsem neměla dost sil. Pak se ukázalo že jizva byla slabá (vlastně mi ji ani neměřili, když to měl být od začátku císař) a stejně by to nevydrželo. Měla jsem operace cca 16 měs. od sebe. I ty máš děti brzy za sebou, být tebou tak bych to radši neriskovala.

1zv1
4. lis 2013

Já jsem kvůli astmatu rodila SC, lékař když viděl kolik beru léků, tak mi to jednoznačně doporučil a rovnou jsme naplánovali termín. Riziko pro matku je prý v případě vaginálního porodu malé, ale pro dítě může být velký problém,když se mu nedostává dost kyslíku, což se prý u astmatiček celkem často stává a stejně se pak musí císař dělat akutně. Jsem za to neskonale šťastná, v porodnici se mi dýchalo úplně děsně a nedovedu si představit, jak bych zvládla udýchat klasický porod. Samotný porod bez problémů, rekonvalescence super.

veruska007
4. lis 2013

Já s astmatem rodila normálně. Akorát při prvním porodu mi dali oxytocin a já po něm přestala dýchat 😖 . Prý se to při astmatu někdy stává. Takže jsem ho pak už víckrát nedostala (no, druhorozeného jsem rodila 30h 😝 ). Nicméně mi tvrdili, že astma není důvod k císaři.

elielizabeth
autor
4. lis 2013

@1zv1 A sekci doporučil plicní doktor nebo gynekolog? Asi budu muset na konzultaci i na to plicní, že? Moje gynekoložka řekla, že u nich v nemocnici si budu moci vybrat, jestli chci rodit nebo chci císař, že když už jsem i jednoho císaře měla, tak oni dávají na výběr. Ale chtěli jsme rodit na fakultce a tam je rozhodnutí na lékařích. Když teď beru ty léky a vyhýbám se svým alergenům..., tak to celkem jde. Akorát jsem hotová ikdyž jen vysaju nebo vytřu podlahu. Bohužel nevím, jaké to je rodit, dýchání u toho...

elielizabeth
autor
4. lis 2013

@veruska007 A to jste zvládla udýchat 30h, tak to jste dobrá. Já nestíhám občas už teď při domácích pracech 😀
Mě každý doktor zatím říká něco jiného. Jeden, že i astmatičky rodí a přinejhorším se dá udělat akutní sekce, jiný zas automaticky na císaře, když už jsem jednoho měla a k tomu to astma a když jsem se ptala na porod, tak na mě čučeli jak puci. Tak si pak vyberte, co je pravda nebo co neohrozí mimčo. Jsem z toho jelen ☹

veruska007
4. lis 2013

@elielizabeth Porod jsem kupodivu udýchala. Kromě toho dušení po oxytocinu jsem s tím problém neměla. V těhu jsem se dusila mnohem víc.

1zv1
6. lis 2013

Měla jsem doporučení z alergologie, kam chodím, ale rozhodli de facto v porodnici..Kdybych chtěla přirozený porod, asi by mi ho umožnili, ale rziko se mi zdálo příliš vysoké, takže jsem po té možnosti ani nepátrala. A nakonec jsem byla fakt ráda.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru