Žijem v ČR, ale rodit chcem na SR. Čo treba vybaviť?

teufelchen
19. srp 2011

Maminky, chcela by som sa vás opýtať..Som Slovenka, vydatá za Čecha...stále mám trvalý pobyt aj občianstvo Slovenské.Chcela by som druhé mimi porodit na Slovensku, aby mi počas pobytu v nemocnici mohla mamina postrazit maleho.Len ma zaujima, ako to je potom s občianstvom miminka narodeného na Slovensku, prípadne s nahlásenim do pojistovne tu v CR..a tiez ako to bude s prihlasenim na trvaly pobyt do CR..mate niektora skusenost?DAkujem 😉

michoslava
19. srp 2011

ahoj, řešila jsem podobnou situaci - jsme oba Češi, žijeme přechodně na Slovensku, tak jsem zjišťovala, jak by to bylo, kdybych rodila na Slovensku....dítě by získalo automaticky slovenské občanství (dalo by se pak v našem případě změnit nějakým papírem na matrice - ale nevím, jak to je, když jako rodiče nemáte stejný občanství), prvních 8 dnů po porodu čerpá dítě zdravotní péči z pojištění matky, pak ho musíš přihlásit k nějaký pojišťovně...my vzhledem k tomu, že jsme převážně na Slovensku, budeme malou hlásit ke slovenské pojišťovně (přítel tu pracuje a platí slov. zdrav. pojištění, takže to nějak snad jde) a pak ji po návratu do ČR přehlásíme k české pojišťovně.
jinak by mi prý porod uhradila i moje česká pojišťovna, i kdybych rodila na Slovensku...v rámci nějaké nutné péče...ale moc se mi tomu nechtělo věřit, tak jsem radši rodila v ČR.
S tím pobytem bohužel neporadím, jsme tu přechodně, takže tohle neřešíme...

googlik
19. srp 2011

Ahoj, ja som slovenka, zijuca v CR... mam slovenske obcianstvo i trvaly pobyt... Rodila som v Kosiciach v Saci, a pred odchodom z CR som si vybavila doklad E106... (ale nikto ho odo mna nechcel). Porodnici stacila moja ceske karticka poistenca, porod i vsetko s tym suvisiace... mi hradila ceska poistovna. Z informacii, ktore mam ja, tak dieta ziskava automaticky obcianstvo po matke. Moj syn ma slovenske obcianstvo, no podla ceskeho zakona ma automaticky i ceske obcianstvo, kedze otec je cesky obcan. Dieta zo zmiesaneho partnerstva ma dvojite obcianstvo. Moj syncekovi som potom vybavila cesku karticku poistenca (potrebovali vidiet len rodny list a moje doklady)...no trvalo to dost dlho, najprv mi vystavili formular, ktory som poslala do slovenskej poistovne na potvrdenie,,, a az potom nasledne mi vydali v CR docasnu karticku,, a na tu "skutocnu" stale cakam 😠 No ale drobcek bol asi mesiac bez poistenia!! A to mi tvrdili vo VZP, ze to inac nejde,,,, 😒 Posielam link o nadobudnuti ceskeho obcianstva,, su tam i kontakty:
http://www.mvcr.cz/clanek/nabyvani-statniho-obc...
😉

oksi12
2. črc 2019

Čaute všetci. Chcem sa opýtať poradiť. Mam české papiere TP aj odvody platím v cecham ako OSVČ. Priateľa mam zo Slovenska a čakáme babo svadba bude až v máji 2020 a pôrod mam na február. Takže vlastně na Slovensko sa budem ofiko stahovat až po svadbe ale rodit chcem na SK neviete ako to je s pojišťovnou že keď veľa rokov odvody platím v ČR a presťahujem sa pak na SK tak vlastne z ktorého štátu budem dostávať na babo a jak je to s pojistkou zdravotnou. Ďakujem za každú radu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru