Zvětšení uzlíku na štítné žláze po porodu

lenkas1982
14. dub 2016

Ahoj, nemáte někdo zkušenost s výrazným zvětšením uzlíku na štítné žláze po porodu? Uzlíky mi našli náhodou někdy ve čtvrtém měsíci těhotenství, to měl největší asi 8mm, teď jsem byla 5 měsíců po porodu na kontrole a jeden se zvětšil asi na 25mm. Hormony mám jinak prý vzorové. Tak mi rovnou udělali punkci kvůli histologii a mám tak či tak počítat dřív či později s operací. Výsledky budou za 2 týdny, bojím bojím. Prý to může být i porodem, že se uzlík jednorázově při tlačení zvětší. Tak snad to bude tak nějak a nic horšího to nebude. Z operace taky nejsem nadšená, musela bych přestat kojit a samozřejmě nekolikadenní pobyt v nemocnici. :(

kotty
14. dub 2016

Ahoj, a punkci ti předtím nedělali? Mě se stalo, že když poprvé zjišťovali co to je vlastne za uzlik, tak pak se jakoby zvětšil, ale spíš potom říkala, že se jakože zdvojil tím v pichem, jak se to narušilo. A teď už je za se menší a drží se, hlídají mi to už asi 10 let. V případě že by to chtěli vyndat ven se neboj, kamarádka to má venku, jizvička skoro žádná a je to rychlý zákrok.

lenkas1982
autor
14. dub 2016

Nedělali, to ještě asi nebylo tak velké, někde jsem četla, že ji dělají tak od centimetru. Operace samotné se nijak zvlášť nebojím, spíš toho výsledku histologie, když se to takhle moc zvětšilo. Operaci beru hlavně jako nepříjemnost, když mám doma mimino, jinak bych to neřešila. Když bude histologie negativní, tak mě bude čekat kontrola za 3 měsíce, jak se to vyvíjí. Kdyby to nějak moc nerostlo, asi budu ukecávat, ať ještě nějaký měsíc počkáme...

kotty
14. dub 2016

Určitě to bude v pořádku. U mě to způsobila jehla, u vás třeba to tlačení. Uvidím jak dopadnu já po porodu. Do porodu mám naplánovaný ještě jeden utz štítné žlázy, dr. mi říkala že by se nic zásadního dít nemělo, ale na to tlačení se ji asi zeptám.

bachovy_esence_poradna
14. dub 2016

@lenkas1982 držím palce na výsledky histologie...

každopádně není nutné hned jít na operaci, doktoři to rádi dělají pro jistotu, ale neřeší se tím důvod proč štítná žláza ten uzel vytvořila 😉
může tedy vyrůst znova bohužel... to pak berou celou štítnou žlázu a samozřejmě to má na tělo negativní vliv... a člověk je závislý na chemickém léku už napořád

důležitá informace je: jaká je funkce štítné žlázy? funguje jak má nebo ne?
to je hodně podstatné...

já mám uzel (větší) na jedné straně, funkci mám ale díky úpravě životosprávy výbornou...
důležité je vždy si najít co nejvíc informací, protože každý doktor řekne jen část těch informací a operace je zákrok nevratný....
člověk má sám zodpovědnost za své zdraví 😉

jinak u štížné žlázy je spouštěčem kromě výkyvů hormonů (např. i při IVF) taky stres a různá nedoléčená onemocnění...
je opravdu dobré se na to podívat komplexně... štížná žláza není oddělená od zbytku těla, všechno spolu souvisí...

bachovy_esence_poradna
14. dub 2016

@kotty přesně tady z toho důvodu jsem odmítla punkci šž 3x za rok.. přijde mi to jako zbytečné provokování té žlázy...

zásadní je: pokud se někdo bojí rakoviny, tak žít tak, aby riziko co nejvíce snížil...
tedy odkyselit si tělo což zahrnuje práci s jídelníčkem, cvičení, práci s psychikou 😉
rakovina má vždy velmi překyselené buňky...

arien_black
27. dub 2016

mně našli uzel v těhotenství... resp. jsem si nahmatala bouli. Hormony ale byly téměř v pořádku (jeden na horní hranici), takže jsem nedostala žádné léky. Punkci mi nedělali, jen ultrazvuk. Po porodu se mi ale uzel zvětšil jednou tolik. A to jsem netlačila - měla jsem plánovaný SC. Příští týden mě čeká operace a budou mi brát celou ŠZ. Uzlík i když nehmatný, mám i v druhé části. Mamka i babička jsou po operaci, takže jsme se s endokrinologem dohodli, že ji vyndáme.

lenkas1982
autor
27. dub 2016

@arien_black Budu držet pěsti, aby to proběhlo v pohodě. Jsem s tím smířená, že mě to taky časem čeká, ale byla bych ráda, kdyby to ještě min. několik měsíců vydrželo, abych kvůli tomu nemusela předčasně přestávat kojit a malá trochu povyrostla. Zítra se dozvím výsledky punkce, tak uvidím. Nikdy mě ale teda nenapadlo, jaké všechny dopady může mít těhotenství a porod na tělo a zdaleka ne jen na reprodukční orgány.

arien_black
27. dub 2016

@lenkas1982 právě... ten hormonální koktejl v těhotenství občas s člověkem zamává 🙂 Doufám, že operace bude v pohodě a i rekonvalescence nebude náročná. Taky jsem se bála, že budu muset na operaci, když bude syn hodně malý, ale než jsem se dostala na endokrinologii, do nemocnice a než mi dali termín, tak uběhla docela dlouhá doba... malému bude 11 měsíců a už nekojím.