Ambulantní porod a možnost rodit v přirozené poloze

leni78
9. zář 2013

Čekám třetí miminko a po mých zkušenostech s porody chceme s mužem odejít s miminkem domů. Nejdůležitější pro me ovšem je, aby me lékař nechal porodit v prirozene poloze, kterou si sama zvolím. Máte někdo přehled, kde toto maminkam umožňují ? Určitě uz nechci povinně rodit na porodnim lůžku a zároveň se bojím rodit doma, chci mít lékaře v případě komplikací nablízku.

leni78
autor
9. zář 2013

@marketa2013 Já jsem u minulého porodu nedala dítě z ruky, komplet jsem si ho omyla, neustále jsem ho prikladala, jen kojila bez jakýchkoli dokrmu. Nejvic me strasili, ze je malej zlutej, tak ze mi ho na noc vezmou na sviceni. No to bych nakonec nevim jak řešila, ale tím ze jsem ho dávala na světlo, měl ty čísla v pohodě. Ja myslim ze doma by neměl být problém a pokud ano, volala by se doktorka.

lolelole
9. zář 2013

ahoj, ja jsem rodila ambulantne ve Podolí. Nic jsem dopredu nevyrizovala ani jsem to nepsala na radu mé porodní asistetnky do porodního plánu. Dítko se narodilo zdravé a tak jsme se domluvili jeste na sale, že pujdeme domu. Nakonec jsme zustali 24 hod, kvuli kontrolnímu echu srdíčka (rodinná zatež) ale hned ráno jsme frčeli domu. Nekolik mladych dr. si rýplo jak hazarduji s životem našeho dítka, ale hlavní pediatra byla v pohode, dali nám i papírky na skrínig. Naše detská prišla hned v den prichodu domu k nám a chodila pak jeste 3 dny, protože malá špatne pila.
Jinak teď z odstupem si rikam, zda byl ambu porod to nejlepší resení. Byl to docela narez zvládnout synka i novorozene - ale u nas to bylo podmíneno hlavne potížemi s kojením. Jinak by to bylo v poho. Ale fakt je že na rozkojení bych asi mela v porodnici více času. Prište volím nadstandart. Jinak co se týče polohy, myslím, že pokud si to napíšeš do porodního plánu, tak by to nemel být nikde problém. Ale samozrejme vše i o lidech 😉
Chce to se trochu obrnit a nenechat se rozházet emotivní argumentaci, kterou určite pri podepisovaní reverzu budeš slyšet. Držím palce 😵

marketajuppova
10. zář 2013

@leni78 Tak to se omlouvam. Ja nevim, mam teprve pred porodem, v zivote jsem mela jen par vaznejsich onemocnenich a vzdy mi nekde nejaky doktor pomohl. Takze zatim jim verim. Navic tady u nas se jezdi do tech Horovic a vsichni si chvali, takze jsem relativne v klidu. Ale chapu Te, drzim palce at najdes neco - cokoliv pro Tebe a pro mrnouska schudneho a jste vsichni zdravi a spokojeni.

leni78
autor
10. zář 2013

Ty se máš. 🙂 Že máš kousek do Horovic. Leda že bych vyrazila k porodu dřív ale hodinu a půl se drkocat autem ? To nedám 🙂 Taky přeji hladký průběh.

leni78
autor
10. zář 2013

@lolelole Ten jeden den v porodce je dobrá alternativa 🙂.

jasmina73
10. zář 2013

Neratovice přirozeně a i ambulantně se svou porodní asistentkou - zaměstnanou v Neratovicích (cca 6000 až 8000tisíc)

larac
10. zář 2013

A co Mělník? já tam rodila před rokem, sice nic extra, ale přistoupili na porodní plán a do posledního ho dodrželi, rodila jsem jak jsem chtěla (ve dřepu), žádný nástřih, žádné medikamenty. Sice velké podpory jsem se taky nedočkala, ale měla jsem co jsem chtěla. A poporodní péče byla opravdu dobrá. Nikdo nás nestresoval kvůli přibírání nebo podobným věcem. A když se Ti nebude líbit, na revers můžeš odejít kdykoliv. (pokud budete v pořádku)

leni78
autor
11. zář 2013

@larac Dekuji. Koukám, že to mají o na stránkách zde cituji :Porodní boxy umožňují tzv. alternativní vedení porodu
Využíváme relaxační pomůcky a techniky podporujících analgesii a relaxaci pánevního dna např. gymnastické MÍČE, MASÁŽNÍ VÁLEČEK.Samozřejmostí je VOLBA ÚLEVOVÉ POLOHY v průběhu první i druhé doby porodní, využití RELAXAČNÍ HUDBY nebo hudby dle vlastního výběru, AROMATERAPIE, sprchování TEPLOU VODOU. Umožňujeme volbu porodní polohy s využitím speciálního porodního lůžka nebo porodní stoličky. Klystýr a holení provádíme jen podle potřeby po dohodě s rodičkou.

Vvetsinou totiž mají alternativní pomůcky jen pro prvni dobu porodní.

larac
12. zář 2013

@leni78 Co bylo ale úplně nejlepší, že na mé přání hned po porodu mi nechali dceru dvě hodiny na hrudi (špinavou jak byla) a všechny vyšetření prováděli takto. to byl nejlepší lék na všechny prožité bolesti. pak se ptali, jeslti ji už můžou odvést a vykoupat. (byla opravdu hodně špinavá) tak jsem svolila a pak za celou dobu jsem ji už ani jednou nekoupala. Taky jsem se bála pobytu v nemocnici a uvažovala o ambulantním porodu ale byla jsem ráda, že tam jsem a nikdo nás nebuzeroval a nekontroloval. Toršku byli přísní jen na matky, které nechávaly své děti na sesterně s tím, že se ještě necítí dost silné. A prostředí i porodního sálu je opravu příjemné.

leni78
autor
12. zář 2013

@larac Já jsem měla v porodnim plánu že ho chci jen zabalit a dát na hruď. Žádné mytí, vážení, měření, profukovani, jen mi ho otrela, zabalila a uz jsem ho nepustila, bohužel přání ohledně me nedodrzeli, dá se rict, ze se ke me chovali jak ke kusu. Já vůbec nevím, co budu dělat, mam to všude daleko. Proste asi pojedu do nymburka a budu si delat co chci. Hlavně aby me nikam netahali násilím 😀

larac
12. zář 2013

@leni78 Myslím, že při porodu je stres a strach hodně nebezpečný. A nedůvěra v doktory. Nedůvěra, že nebudou dělat jen to, co opravdu je nutné. Nevím, jak rychle ti ty porody šly, ale podle mě Mělník nebo Neratovice nejsou tak daleko. Z Lysé nad Labem necelou hodinu. Myslím, že si většinou to dítě počká, než matka do porodnice dojede. Nebo si zaplať vlastní PA. Každopádně to udělej tak, ať se toho nemusíš bát.

Já si u porodu dělala co jsem chtěla, všechno jsem si prosadila, ale byla jsem na to sama. A bylo to dost těžké. Kdybych se nemodlila, tak bych to stejně nevydržela. Takže pokud nemáš chlapa, co by Tě podpořil, asi má smysl, vzít si s sebou na podporu někoho jiného, kdo bude prosazovat tvé zájmy, nebo si zaplatit dulu.

leni78
autor
12. zář 2013

@larac Dekuji 🙂 Já mam úžasného chlapa, kterej minule komunikoval s doktorem a Pa. Do porodnice jsme přijeli půl hodiny před narozením malého. Dá se říct, že v posledním tažení jsem seděla na židli a musela odpovídat na dotazy PA, která datlovala do počítače rychlostí žáka pomocné školy. Pak zavolala doktora, ten po přečtení porodniho plánu řekl ze kdyz ho tam nechceme, tak odchází / nic takového v porodnim plánu nebylo / v tu chvíli ho partner začal vyloženě přemlouvat jak malé děcko. Nato řekl doktor partnerovi, ze ma jít vedle, řekl ať si lehni na vyšetřovací lůžko a strčil do me nějaký kov / později po porodu jsem fotila malému řeznou ránu na hlavě / pak řekl partnerovi prevleknete se, jdeme rodit. Šli jsme vedle, a na stole mi porad rikal, ptitisknete zadek na bodlozku, vy se bojíte. Pritom to nebylo o strachu. Ta poloha vleže byla přesně opačná té, v které jsem byla připravena rodit. V podstatě ke konci výslechu PA, kdy se ptala i na to, co si dám zitra k obědu, jsem se sesunula na zem a v klece s rukama oprenyma o vyšetřovací lůžko jsem " čekala na smrt ". Z této polohy me vlastně doktor nutil tisknout zadek na podlozku. Partner byl jen divák, on mu to prostě věřil. To, že řvu na celou porodnici mu asi přišlo jaksi k věci, takže me nebránil, aby me dali dolů. Ja mam ale jasno. Na porodní lůžko už me nikdo nedostane. Co se týče hodiny cesty, neumim si představit jet v těch největších bolestech hodinu stisnena na sedadle. Uz do nymburka jsme jeli patnáct minut a ja v psí poloze trpěla jak nevim co. Jak jsme jeli, měla jsem kontrakce vlastně neustále. Co se týče vlastní PA, slyšela jsem, že nesmí ani ceknout a navíc by tam nemohl byt partner.

leni78
autor
12. zář 2013

@larac A ty ses modlila ? To je hezký 🙂 A prosadila sis tedy jakou porodní polohu ? 🙂

petra.vavra
12. zář 2013

@leni78 rodila jsem v Neratovicích, měla jsem svoji PA (mohla dělat vše a mluvit do všeho) a nebyl jediný problém, jak je to s ambulatním porodem tam, nevím, nemám zkušenost, ani jsem to nezjišťovala, mohla jsem si tam dělat co jsem chtěla a to rovnou 2x. Kdyby jednou věřím, že na poprvé to byla náhoda, ale že by se tatáž náhoda odehrávala po 3 letech znovu, to už by bylo přinejmenším divné. Takže pokud máte dojezd do Nymburka, stejná cesta je i do Nera, ani ve dne pokud není problém na R10.... tak není dojezd nikterak komplikovaný.

petra.vavra
12. zář 2013

@leni78 jo a může být u porodu PA i partner... jsou povoleny dva doprovody 😉

leni78
autor
12. zář 2013

@petra.vavra Neratovice jsou od nás 45 min a bojím se, ze pokud by porod postupoval jeste rychleji, nez minule, tak bych nedojela. Navíc me strašně odrazuje, že když mají plno, nebo telefonicky objednanou rodičky, tak neprijimaji. Ja vim, že v neratovicích mají dobrý přístup. Ja si teď uvědomuju, že i když dotaz zněl jestli znáte dobrou porodnici, stejně je pro me neschudna ta vzdálenost. Ty neratovice jsem dost řešila i u minulyho porodu, ale prý se tam často i stává, ze člověk i po telefonickym nahlášení musí jet jinam, coz by me zabilo. 🙂

larac
12. zář 2013

@leni78 Modlila a to bylo to jediné co mi pomohlo zůstat pevná ve svých požadavcích. protože když po dvacetičtyřech hodinách kontrakcí jsem pořád ještě nerodila, a v bolestech jsem se obrátila na sestru klidně postávající v pokoji opřenou o parapet a usmívající se na mě, že už to asi nevydržím, usmála se a řekla: 'Tak chcete ten oxytocin nebo ne?' Jako by se mě ptala, jestli chci vanilkovou nebo čokoládovou zmrzlinu. A manipulovali, že dítěti tam už vůbec není dobře a tak. (po porodu měla dcera nejvyšší čísla v hodnocení životaschopnosti a byla naprosto v pořádku) Kdybych se nemodlila a nevěřila v boha, tak bych asi podlehla jemnému tlaku okolí. Taky jsem nemohla ležet na zádech. Rodila jsem sice na porodní židli, ale v kleče a ve dřepu. takže prosadila.

leni78
autor
12. zář 2013

@larac Možná jsem taky potichu říkala něco o bohu. Možná, že už to modleni máme v sobě intuitivně 🙂 Mě při prvním porodu dala sestra nějakej oblbovak i kdyz jsem porad dokola říkala ze to nechci. A ona že musím a ze se musím vyspat. Vyvolávali mi porod tři dny a malýho mi vytlacili lokty bez kontrakci, v hrozném stavu,malem nepřežil. Prostě moje zkušenosti jsou fakt drsný. Pamatuju si, že jsem mezi kontrakcemi spala, ta bolest me vždycky probudila. Kdyz pro me doktor přišel, že mam tlačit, konntrakce jsem necítila.

larac
12. zář 2013

@leni78 myslím, že způsob jakým se rodilo za totality a dlouho po ní je jeden z důvodů, proč je v lidech tolik zla. Kdybych něco takového zažila, tak bych si děti už asi maximálně adoptovala.

jasmina73
12. zář 2013

Holky, ale já to vůbec nechápu! Kde jste rodily...???

larac
12. zář 2013

@jasmina73 Já rodila v Mělníku. A sice se chlubí tím, že podporují přirozený porod a akceptují tvůj plán, což se opravdu stalo a nechali mě rodit jak jsem chtěla, ale byla jsem na to sama.

saminomimino
12. zář 2013

@leni78 polohu jako uchceš umožňuje Boskovická porodnice,i bonding i ambulantní porod,tohle vše já měla domluvené bez problémů,bohužel porod skončil akutní sekcí pro obličejovou polohu,takže člověk míní dítě mnění

leni78
autor
12. zář 2013

@larac Stalo se to pred deseti lety. A ano, dodnes se společnost těžko zbavuje zazitych stereotypu z komunistické ideologie. Porody, odpojovani nemocných od přístrojů, vzdělávání dětí, vztah rodič dítě a vůbec vztah dospělý dítě.

leni78
autor
12. zář 2013

@saminomimino Tak to je jasné, v případě komplikací ať doktoři zachraňují životy. Tam jdou veškeré věci stranou.

leni78
autor
12. zář 2013

@larac Ty jsi byla bez partnera ? Nebo myslíš sama jako bezradná a nechali te v tom koupat ? Ja si myslim ze volba polohy je pro sebevedome rodičky, jsou maminky, co opravdu potřebují provezt porodem. To by měli ale vědět.

leni78
autor
12. zář 2013

@jasmina73
@jasmina73 prvni syn mladá boleslav vyvolavane, druhy nymburk samovolně. Tohle neni ojedinělý. Jen o tom ženský nemluví, nebo si to neuvědomují.

larac
12. zář 2013

@leni78 Můj muž měl být u mě ale ležel doma nemocný. Fakt vtipné, chytlo ho to úplně stejně jako mě a měl podobné bolesti (zánět ledvin) Chyběla mi podpora a pochvala. Jenže když jsem si prosadila co jsem chtěla, personál mě nechal tak, ať si teda dělám co chci. Víš co, když ti třeba řeknou, že už to určitě nebude dlouho trvat a tak. Místo toho jsem slyšela spíše, že jestli si ten oxytocin nevezmu tak se tam můžu trápit ještě několik dní.

nae
12. zář 2013

Ahoj holky, rodila som v Brne na Obilňáku a v druhom prípade som rodila v polohe, ktorá vyhovovala mne. Prebehol aj bonding, bola pohoda (holt-nočný porod má svoje čaro). Dá sa dohodnúť aj ambulantný porod, nie sú tým vyslovene nadšení, ale nerobia problémy. Držím vám palce.

leni78
autor
12. zář 2013

@larac Tak tohle je přesně ono ! Tohle me zase zvedlo ze židle. Nepodridis se, budeš se cítit jako ta špatná. To je prostě zlo. Mám vztek. Porodnice totálně potřebují asi tak tisíc kurzů na kommunikaci, přístup a psychologii rodičky. Ano byla jsi tam nečekaně sama a ty sis tam připadala sama jak ta toulava cuba. Je to hrozné. Ono je to vsechno o tom, ze nechtěj. Oni to dělají 60 let takhle tak kdyz to chces po svým, tak oni se distancují.

larac
12. zář 2013

@leni78 Nechtěj a neumí. A nejlepší jsou porodníci, co nikdy nerodili ani rodit nebudou

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru