Ambulantní porod a možnost rodit v přirozené poloze

leni78
9. zář 2013

Čekám třetí miminko a po mých zkušenostech s porody chceme s mužem odejít s miminkem domů. Nejdůležitější pro me ovšem je, aby me lékař nechal porodit v prirozene poloze, kterou si sama zvolím. Máte někdo přehled, kde toto maminkam umožňují ? Určitě uz nechci povinně rodit na porodnim lůžku a zároveň se bojím rodit doma, chci mít lékaře v případě komplikací nablízku.

larac
12. zář 2013

Ale myslím, že pomalinku se to zlepšuje. Zaprvé díky zprávám ze zahraničí, zadruhé díky konkurenci (některé porodnice se snaží aby nalákaly rodičky) zatřetí díky tlaku samotných matek. A také je přirozený porod mnohem levnější než ten medicínský, takže i zdravotní pojišťovny by to mohly podpořit. Ale je to boj na dlouhou trať. Zvláště s tím, že většina gynekologů jsou namyšlení chlapi, co si potřebují neustále něco dokazovat.

leni78
autor
12. zář 2013

@nae Já podruhé rodila taky v noci. To byla sranda. měli jsme v porodnim plánu, ze chceme po porodu přítmí. A tam světlo ze zarivek namířených přímo na nás. Přišla taková mladá slečna, která předtím u porodu nebyla, zhasla a říká ja zhasnu jo, a PA prej ale ja tady nevidím na úklid uplne naštvaná, ze si tam nemůže pulirovat a ja Jee to je mnohem lepší děkujeme, pak mi říká držte si tu plinu a pojďte za mnou do sprchy, jenže jak jsem vstala tak vytekla krev okolo a ona uplne začala rvát ze to blbě držím, ve sprse furt uz jstee ? A musíte se vycurat, jenže me to bolelo jak blázen tak jsem vždycky ucurla a skroutila se v bolestivý grimase a ona uz stee a vyčítala jste se ? A ja no me to ale nejde strasne to bolí a ona úplně podrážděně no to si musíte curat do proudu sprchy, no me to proste nenapadlo. Pak honem no ta me vypoklonkovala z toho sálu, přítel stál na chodbě s pojizdnou ppstylkou malej spinkal. Přítel měl holý nohy, protoze ponožky si dal do bot na sesterne ale po porodu je nenašel, tak jsme je jeste hledali a byly hozeny uplne u vchodu, jak chodí návštěvy. Dveře uz měla hezky zavřený, uklizeno, odrodino...😀 my se tomu pak smáli jak nás vypoklonkovala, buď chtěla spát, nebo nevim 🙂

petkula
12. zář 2013

@leni78 úplně tě chápu. U obou porodů jsem chtěla rodit na porodní stoličce - kterou tam mimochodem měli ale používají ji jen jako úlevovou polohu v 1. době porodní ☹ U druhého porodu jsem si ji chtěla prosadit anebo aspoň něco podobného a víš co mi PA přinesla? Takový ten "pytel na sezení" - takže když jsem ho vyzkoušela, rodila jsem raději na tom nenáviděném lůžku. Aspoň mi ho napolohovali do "skorosedu".
První porod jsem měla uspěchaný doktory, bohužel jsem si nechala vnutit oxytocin a pak jsem neměla kontrakce a malého jsem nemohla vytlačit, takže ho vytáhli VEXem ☹ Druhý porod jsem si chtěla zařídit po svém, takže jsme jeli na poslední chvíli a už nic nestihli - ani klystýr, holení, žádné oblbováky, trvala jsem na tom, ať nepropíchavají plodovou vodu, takže 2. porod byl víceméně takový, jak jsem si ho představovala - až na tu polohu.

larac
12. zář 2013

@leni78
Mohla ses ji nabídnout, že ji s úklidem pomůžeš! Možná sis měla z domu přinést vlastní uklízecí potřeby. 😀
Do dubna máš ještě spoustu času rozmýšlet se, kde budeš rodit. 🙂

larac
12. zář 2013

@petkula A kde jsi rodila?

petkula
12. zář 2013

@larac v Opavě.

nae
12. zář 2013

@leni78 Tak to som sa na tvojom popise naozaj pobavila 😀 My sme mali fakt klídek, boli sme na sále po porode aj dlhšie, ako "predpísané" 2 hodiny, a všetko prebehlo pohodovo. To skor ja som plašila, páč manžel parkoval v areále nemocnice, a vrátnik nám v noci vravel, že do 6.00 treba prepakovať, tak som sa snažila manžela nejako slušne vypoklonkovať včas 😉

leni78
autor
12. zář 2013

@petkula Jo ja jsem si taky prosadila to mimco u me, ale jinak jsem si připadala hrozně. Prostě divne.

leni78
autor
12. zář 2013

@larac Díky 🙂

miky
14. zář 2013

@katja77 Tomášek se nám narodil letos v květnu

leni78
autor
21. zář 2013

Tak jsem byla na první poradne, dostala jsem tehotenskou prukazku, pokyny, ze musím jit k obvodacce, aby mi dala výpis z karty, dále zubní, eeg, taky ze musím na krev, pak nějaké triple testy, pak nějaké další, samozřejmě při každé poradne moc, vážit se....tak jsem jí rekla ze od minulého těhotenství jsem u obvodacky nebyla, takze výpis karty by byl stejný a nechci sedet v cekarne plné lidi, abych neco chytla, kvuli nesmyslu. Nedělám si iluze, ze by me doktorka dělala nějaké spesl vyšetření, dále ekg mi dělali v každém těhotenství, vždy v pořádku. Krevní test, ze pry tam je hiv a nevim co, a ze to vsechno proste musím. Tak ji říkám sestricko, a víte ze nemusím ? Tak na me koukala jak vejr, říkám jí víte, ja vždycky v těhotenství prodělala veškeré vyšetření a odběry, protoze jsem byla duveriva a chtěla mít vše v pořádku. I po prvním zklamání z přístupu personálu u prvního porodu, jsem sla duverive k porodu druhému. Tam me bohužel opět velmi zklamali, opět nelidské zacházení. Ja uz chci prostě potřetí v klidu dítě odnosit a podle svého si porodit. Bojím se, ze mi někdo opet bude z pozice lékaře bránit v prirozenem porodu. A ze uz jsem normálně začala uvažovat o porodu doma. To na sestricku zapůsobilo jako červený hadr na býka. Během několika minut jsme se zmitaly v diskuzi, kde ja říkala, jestli mi tedy zaručí, ze tentokrát me v porodnici nechají porodit přirozeně a ona, no to vam ROZHODNĚ ja nezarucim, ale vy hazardujete se zdravim dítěte, vaše rozhodnutí uz není o zdravém rozumu, a nebo perla, někdy si rodičky do porodnice přináší předsudky a pak je podle nich vše špatně. Tak jsem rekla, ze v této diskuzi se neschodneme a ze situace v českých porodnicich je známá jako merespektujici práva ženy atd. Pak jsem odešla a cely den mi bylo na nic. Ze pry ja chci hazardovat se zdravim dítěte, ze ja nemam zdravý rozum, ze ja mam předsudky na porodnice. Z doktorů je mi na nic. Na kontrolu za měsíc nejdu, pujdu za dva měsíce, žádný triple test me nezajímá, k doktorce vysedávat do čekárny nejdu, kvuli papíru bez obsahu, žádný sladký humus pít nebudu...a az budu příště v poradne u sestřičky, budu se ptát ja ji..jestli uz ma nějaké bližší informace o tom, ze me nechají normálně porodit. 🙂

amalkamikyskova
29. zář 2013

@leni78 Máme to naprosto stejne.Já budu dělat vše pro to,abych si odrodila sama doma.Snad to vyjde a budu mít na to klid.To co dokážou doktoři s rodičkama udělat je svinstvo a takové zacházení já opravdu nezvládám ☹ .To by tam asi žádný z nich nepřežil.

larac
7. říj 2013

Ve většině západních zemí žádné z těch debilních preventivních testů nedělají. Tedy nedělají bez důvodného podezření. Naštěstí mám dobrou gynekoložku. U minulého těhotenství jsem u obvodní nebyla, u zubařky jen normálně, kam bych stejně šla. Triple test jsem odmítla s tím, že kdyby mé dítě bylo postižené, stejně na potrat nepůju. Tak proč bych si to měla zjišťovat. Jsou pak doktoři, kteří na rodičky tlačí pod tíhou argumentů, jako že postižené dítě je pro společnost ekonomicky příliž náročné. A naši známí zjistili z triple testu, že jejich dítě může být down a tak kolem něj pak pořád chodili a koukali, kde se ten down projevuje. (A mají naprosto zdravé dítě) Tyhle testy mívají velmi často falešně pozitivní výsledky. Takže by je měli dělat jen rodičkám, které si je přímo vyžádají. Nechávat si odebírat krev nalačno je pro mnohé podle mě riskantnější než u normálně probíhajícího těhotenství výskyt cukrovky. Navíc se riziko výskytu dá poznat z ultrazvuku, podle velikosti dítěte. Takže dělat to jen tak bezdůvodně preventivně je pěkná kravina. A Leni, tvoje sestřička je fakt kráva. To je jejich nejučinnější způsob manipulace, tvrdit, že matka ohrožuje zdaví nebo život dítěte. Čistá manipulace, nic víc. Pozůstatek socializmu.

wosk
7. říj 2013

@leni78 Nedočítala jsem celou diskuzi, tak nevím, jestli už nakonec nejsi rozhodnuta, ale i tak napíšu svou zkušenost... rodila jsem ambulantně na Mělníku. Dopředu jsem nikomu nic neříkala, ale jakmile řekli, že já i dítě jsme v pořádku, tak jsme řekli, že jdeme domů. No problém strašný, ale ve finále jsme odešli ten večer (malý se narodil 13:22, odchod před 19), jen jsem si vyslechla milion a jeden blbý kec, zavolali na nás policajty, ale nic jim to nebylo platné. Co se týče volby polohy, nejdřív nic nebyl problém, pak začal, nakonec to byl takový kompromis, kdy se mě snažili někam vmanévrovat a já se sekla, že ne a s rodící ženskou už pak nehnou (pokud se s tebou nerozhodnou prát :o)). Přeji, ať ten třetí porod dopadne dle tvých představ!

leni78
autor
7. říj 2013

@wosk Děkuju Ti 🙂 a jsi statečná 🙂 ty policajti to muselo byt neco. Fotil tatínek fotil ? Mohli jste si to pak přidat do alba 😀

wosk
7. říj 2013

@leni78 Statečný byl hodně manžel 🙂 Nejen že mi byl celou dobu velikou oporou a vastně mým tiskovým mluvčím, ale o policajtech vím defacto od něj, neb se mnou mluvit nechtěli, stačil jim manžel a moje občanka. Vyfocené je nemáme, to nás nenapadlo, nicméně jsem je do takové té dětské knížečky napsala, neb to byla jediná návštěva, kterou náš synek v porodnici měl 😀

agentkadaisy
7. říj 2013

Ambulantně se dá rodit ve Vyškově. A polohu si tam maminka taky může vybrat 😉

leni78
autor
7. říj 2013

@wosk To je legranda 🙂 me ten muj taky dělal mluvčího, kdyz chtel doktor odejit od porodu, ze pry tam nemusí byt, protoze ho naštval nás porodní plán. 🙂

wosk
7. říj 2013

@leni78 A když chtěl, tak i odešel a vy jste měli klid nebo jen planě vyhrožoval???

leni78
autor
7. říj 2013

@wosk 🙂 no jako ja jsem prave zacla tlačit, takze jsem se bála, aby doktor nebyl poblíž. On chtel uplne odejít do jiné budovy, měl pokoj na gynekologii. Nebo do jiného patra myslím. My jen chtěli, aby byl nablízku. Jenže bohužel, dál me na lůžko, neco do me strčil kovovyho, asi háček, skrabnul malýho do hlavy, ja řvala, protoze mi dovnitř strčil ruku nebo ruce no a pak honem na kozu a tam do me taky rval ruce pak me nastrihnul, a ze mam položit zadek v protipoloze coz strasne bolelo no na dva zatahy byl malej venku nevim kam spěchal pak me sil byla jsem potrhana řádně a neřekl ani slovo. Proste kdyz doktora, tak doktora !

wosk
7. říj 2013

@leni78 To teda nic moc zážitek ☹ Ale ony nám to ty miminka vynahradí!!! Tenhle porod se určitě vyvede. A už sis vybrala kde nebo zatím ne?

leni78
autor
7. říj 2013

No ja muzu jen ten Nymburk. Mam to 15 min a chci byt co nejdéle doma. Nikam daleko se trmacet nemohu, protoze mi to v autě bylo strasne nepříjemné.

amalkamikyskova
7. říj 2013

Když to tady čtu,je mi z doktorů opravdu zle ☹.

leni78
autor
8. říj 2013

@amalkamikyskova Ty cekas prvni miminko vid ? Tak se hlavne neboj. Je to opravdu hlavne o lidech. Ale doporučuju ti sepsat si porodní přání, nejezdit fo porodnice zbytečně brzo a mít s sebou někoho kdo za tebe bude komunikovat 🙂

amalkamikyskova
9. říj 2013

@leni78 Leni moc ti děkuji za velikou podporu.No uvidíme,jak vše bude probíhat.Můj manžel nám jistě vše prosadí.Je moc šikovnej 🙂 .Jinak včera v poradně jsme zjistili,že je malá otočená hlavičkou dolů a že váží 2kg.Taky jsme dostali prenatal box a jsou v něm samé pěkné dárečky.No a dneska od rána zvracím a je mi strašně ☹ .

leni78
autor
9. říj 2013

@amalkamikyskova Jakto ze zvracis 😒

amalkamikyskova
5. lis 2013

Nevím,byl to reflux,kdy se mi vracela doslovně žluč do krku.Opravdu moc příjemná záležitost ble.

jaromarket
21. pro 2013

Ahoj holky! Přečtla jsem vaší diskusy.. popravdě taky uvažujeme o ambulatním, přirozeném porodu - pokud to samozřejmě půjde a vše bude v pořádku (a taky dle personálu, protože během porodu se nechci s nikým "dohadovat" na co mám práva a na co ne). Čekáme s manželem naše první děťátko.. Každopádně sem vkládám docela zajímavý odkaz, co se týká tohoto tématu : http://www.rozhlas.cz/zpravy/politika/_zprava/z...

leni78
autor
21. pro 2013

@jaromarket To by me zajímalo, jaký metodický plán by to měl vyřešit. Ženy v čr měly i v minulosti právo opustit porodnici ihned po porodu. Veškeré podmínky porodnice, například že na dítěti musi být provedeno vyšetření a rodiče musí mít zajisteneho pediatra nemaji a neměly oporu v zákoně, byla to jen doporučení. To znamená matky se realne v žádném vakuu nenachazely. Prostě využily služeb porodnice, tzn lékaře a techniky u porodu a pak odešly domů.

Co se týče tebe a obavy z handrkování u porodu, doporučuji ti sepsat porodní plán pro případ bezkomplikovaneho porodu a partnera pover prostředníkem. Já jsem tedy minule po porodu zůstala v porodnici, ale v porodnim plánu jsem měla nesouhlas s manipulací personálu s mým dítětem, brani, odnaseni, mytí, vážení atd a museli to splnit. Zajímavé tedy je, ze v propousteci zprávě jsme měli napsáno, ze dítě bylo po porodu předáno do plné péče rodičů, coz me rozesmalo, jak se sichruji, prostě jsem byla v porodnici jako na penziónu, jen tak. Jen mi to jaksi nikdo neřekl, proste di to napsali do zprávy a bylo. Chceš si dítě po porodu sama vykoupat a obléknout ? Ok, tak to chceš moc a uz neni v naší péči i když s ním zustavas v porodnici, aby ten dohled mel. 🙂🙂 Pro ne uz dítě nebylo v jejich péči, když ho nemohli nikam odnášet jak se jim zlíbí a jak jsou zvyklí. No příště uz opravdu radši vymenim nemocniční pokoj za ten doma. 🙂🙂 Samozřejmě při bezproblémovému porodu.

little_frog
1. únor 2014

Ahoj ženy... ráda bych tuto diskuzi opět oživila a zeptala se, jak jste vlastně dopadly... já se budu před porodem stěhovat do Tachova, takže mám na výběr ze dvou porodnic - Karlovy Vary nebo Domažlice, obojí hodinu cesty 🙂 Ráda bych se scházela s porodní asistentkou, vzala si ji k porodu (v KV je jedna PA a v Domažlicích taktéž jedna, červenec, no, asi bude fronta...) a pak odešla domů. Nechci ležet na novorozeneckém oddělení, protože vždycky je šance 50:50, že narazim na dr. nebo sestřičku, která bude chytrá jak rádio a připojí-li k tomu nějakou velkohubou poznámku, vyletím z kůže a roztrhám jí na cucky... takže v zájmu duševního zdraví chci odejít jak to půjde... no ale znáte to, západní Čechy, kord Karlovarský kraj... tak by mě zajímalo, jestli jste některá už ambulantně rodila v posledních měsících a jak to šlo... Vadí mi také jedna věc a to je očkování v porodnici, které si nepřeju, nicméně dnes se může stát, že to bude sestře či dr. jaksi víte kde a dítě mi prostě naočkuje....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru