Slovenka 4 roky pracujúca v ČR - sťahujúca sa na Slovensko 3 mesiace pred pôrodom

marlen_ka87
22. zář 2017

Ahojte,

zažili ste niektorá z Vás moju situáciu? Potrebujem poradiť ako sa postupuje v takýchto veciach.

Som Slovenska so Slovenským manželom žijúca/pracujúca už 4 roky v Prahe a s manželom sme sa rozhodli sťahovať sa na Slovensko...lenže..3 mesiace pred pôrodom..je to pre mňa dosť desivá situácia, nové prostredie, v danom meste nepoznám doktorov, proste nič... :(
Hlavne som si tu vybavila a zaregistrovala sa do pôrodnice a neviem ako to bude fungovať keď prídem na Slovensko...či na mňa zostane dobré miesto v pôrodnici ako si zoženiem dobrého gynekológa...a plus do toho papiere materská a tak...je to pre mňa veľké bludisko a začína ma to dosť stresovať.
ďakujem za rady tipu zostante v Prahe 🙂 to už nie je možné, manžel má už na Slovensku vybavenú prácu.

ďakujem veľmi pekne za akékoľvek rady a postrehy 🙂

Lenka

zvedavec2
22. zář 2017

Skor skus stranku somvprahe.cz
Alebo modrykonik.sk
Tam ti lepsie poradia, ako/kde/kedy sa registrovat. Su tam tiez skupiny podla mesta bydliska, najdi si to svohe buduce a baby tam ti poradia konkretne porodnicu, doktora.

A podla mna je jedno, ako dlho si zila v CR ak mas este Sk trvaly pobyt. Mas? Ak ano, tak si zavolaj na vseobecnu zdravotnu poistovnu na slovensku a porad sa s nimi ako s poistkou.
A tiez zavolaj na slovensku socialnu poistovnu - roky odpracovane v CR sa ti urcite pocitaju (v ramci EU), ale kto konkretne ti bude vyplacat matersu/rodicak to ti povedia oni.

marlen_ka87
autor
22. zář 2017

ano trvalý pobyt mám stále na Slovensku. Určite tvoju radu využijem! ďakujem

zvedavec2
22. zář 2017

@marlen_ka87 jasne, rado sa stalo. Pripadne este na konzularne oddelenie ambasady SR v Prahe, urcite budu vediet, co musis urobit pre navrat do SR - odhlasit sa tu zo zdravotnej poistovne a nahlasit v SR, to iste socialna poistovna CR i v SR. A este ma napada - zavolaj na mestsky/obecny urad na Slovensku, kam sa budete stahovat. A tam sa opytat. Podla mna ta tiez nasmeruju.

Ale zasadne su tie poistovne. Zdravka kvoli porodnici a socka kvoli davkam. Narok 100% mas, len zistit kde/od koho. Keby si sa stahovala do CR, tak poradim konkretnejsie, ale opacne situaciu nepoznam. Ten Modrykonik.sk urcite poradi viac. Podla mna nie si prva, kto sa v ramci EU stahuje par mesiacov pred porodom domov. Tak drzim palce

marlen_ka87
autor
22. zář 2017

Ďakujem!!! naozaj, každá rada je dobrá len si to pozliepať dokopy. na modrykonik.sk som dala rovnaký dotaz tak zbieram všetky cenné rady 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru