Jak pražské porodnice (ne)zvládají nápor maminek

roxxxana
24. črc 2008

Tak se ke mně donesla další dobrodružná historka o tom, jak saniťáci vozí rodící matky po Praze a obtelefonovávají porodnice, aby je měli kam "upíchnout". Máte někdo čerstvé zkušenosti?
Já vím, že to raději nemám poslouchat, ale není to moc příjemnej pocit, že i když máte registraci téměř od začátku těhotenství, do poslední chvíle nevíte, kde skončíte. Celý střední Čechy prý jezdí rodit do Prahy (myšleno s nadsázkou, nechci se nikoho dotknout) a pražský matky zas vyvážej do okresních porodnic. Připadá mi to celý na hlavu...
Přihlásila jsem se k Apolináři, protože to mám prostě nejblíž a teď mi prý reálně hrozí, že budu rodit třeba na Kladně nebo v Hořovicích, pokud nevystihnu tu pravou chvilku, abych už byla akutní příjem. A i když mě vezmou, můžu pak ležet na neporodnickém oddělení tzn. bez miminka. Vás by to nestresovalo?

kacak
24. črc 2008

Ahoj. Stresuje nás to asi všechny. Ale co s tím? ☹ Já jsem registrovaná v Podolí. Stejný problém (stop-stav) tam je teď dost často. A spíš je problém s místem na šestinedělí než na porodních sálech. Takže se pak leží na odd. rizikovém nebo gynekologii a ta je tam zrovna fakt hrozná a ještě bez mimča.... Musíme jen doufat, že budeme mít štěstí. Třeba jako kdybych rodila dneska, byla jsem tam na předporodnim kurzu a podívat se na sálech a byl obsazenej jen jeden z 8 a z šestinedělí zrovna propouštěli pár mamin. No nekup to 😀 Je to prostě věc náhody. A prý nemá ani smysl si extra vybírat záložní (pražskou) porodnici, protože ten problém s obsazeností mají všude. Takže pak stejně musíš brát kde mají volno.

kacka.va
25. črc 2008

rozhodně nemá cenu se tím stresovat předem, stejně tím ničemu nepomůžeš. Dobré porodnice když mají stop stav, tak obtelefonují jiné porodnice, takže sanitka vás veze už do určité porodnice, kde už s vámi počítají.

oriorin
25. črc 2008

Ahoj holky,
pridavam se k vam, jsem registrovana v Motole, kterej mam za rohem a jsem zvedava kde nakonec skoncim. 😀
Ale asi se s tim nic delat neda, takze si pak napisem jak to dopadlo.

lenkabu
25. črc 2008

Tady v Hradci je to stejný...jezdí sem rodit maminy z širokýho okolí a hradecký pak posílají jinam.Neříkám že každej nemůže porodit kde chce ale trochu nefér mi to přijde...aspoň by si to mohly předem domlouvat. 😒 Já jsem naštěstí místo měla,jediný čeho jsem se naporodu bála bylo že v HK bude stopstav.

janah.
25. črc 2008

Ahojky,
myslím, že se stresujete zbytečně 😝 Já byla u Apo a i v tom největším náporu, kdy jel jen jeden sál a mne nevyhodili.... I když jsem pak ležela na gyndě, druhej den se propouštělo a automaticky přesouvaj na šestinedělí za mimískama. A upřímně, když je pár hodin neuvidíte, tak si je užijete pak a aspon si odpočinete. Budete toho mít za sebou dost a před sebou vlastně taky 😀 😀
Minulej tejden rodila sestra v mimopražský a tam byl nával uplne stejnej jak v Praze....

draga
25. črc 2008

roxxx já rodila na Kladně a byla jsem max spokojená tak se neboj někde porodit musíš 😀 😵

petule.h
26. črc 2008

jo je to celkem nápor, navíc v létě se všude maluje, rekonstruuje...já rodím v Krči, mám tady naplánovaný už příjem na 5.8., protože se stále nic neděje jako u prvního těhu..a nic asi nebude 🙂.navíc se tam rekanstruují nadstandarty...před 2 lety jsem zažila, když jsem tam rodila, že tam dovezli holky od apolináře a podolí, pač tam ten den měli plno a to tam byli registrované od počátku..takže to se může stejně tak stát kdekoliv jinde...jistotu nemáme ani při registraci 😀 stop stavy jsou holt všude do konce ledna..ale myslím, že pokud někdo pojede akutně a volno bude, že vás vezmou

roxxxana
autor
28. črc 2008

draga: Já to samozřejmě nepsala, protože bych si myslela, že okresní porodnice jsou horší nebo co, jen mi připadá uhozený to přesouvání rodiček sem a tam. Ani se nebojím, že bych musela rodit na ulici (i když i to se občas zadaří), ale nemáme auto, tak jsem chtěla rodit nejblíž jak to jen půjde a ta nejsitota do poslední chvíle prostě není nic moc...zvlášť když se člověk bude svíjet v bolestech. No, nechám to koňovi, ten má větší hlavu. Doufám, že mi bude tak blbě, že mi to bude všecko jedno... 😎

petule.h
28. črc 2008

roxxana. určitě si když tak zavolej sanitu...to bude jistota největší...blbě ti být bohužel nemusí, pač ti může jen odtéct voda a rodit můžeš až druhý den, to je maximum, tak ti držím palečky...třeba se potkáme v krči 😀

janah.
28. črc 2008

Roxxxano,my jeli metrem 😀 😀 😀 Mne ty bolesti nijak hrozný nepřišly, až potom, co mi praskli vodu 😝

petule.h
29. črc 2008

no právě, každá to máme jinak... 😀 já už budu podruhé nastupovat sama bez obtíží a jdu na císaře plánovaně(tedy zkusí znovu vyvolávačku)...někdo začne mít slabé kontrakce a vodu mu prdnou na sále, nebo praskne později, někomu zase praskne voda a nemá kontrakce no a někomu se stane obojí a to bych určitě sanitou jela, pač ta voda když prdne, tak teče docela hodně, to ti vložka ani nic jiného neudrží a aby mi něco teklo po cestě metrem, to bych asi nezmákla...rozhodně uvidíš sama v tu danou situaci jak na tom budeš..

mobina
29. črc 2008

Já z toho měla taky docela hrůzu, ale v Motole mě uklidnili, že prý, když pražské porodky vyhlásí stop stav, Motol bere do posledního místečka, ale to teprve krátce zavedli registrace a za ten půl rok se situace určitě změnila 🙄 . Jen mě moc nepotěšilo, že by nám v případě stop stavu nedali sanitku, jen by obvolali, kde berou a museli bysme jet vlastním autem 😕 Což si tedy nedokážu představit, že bysme museli třeba na Kladno a vůbec netušíme, kde tam porodnice je 😒 Tak držím palce ať vám vyjde porod v té "vaší" porodce.

roxxxana
autor
29. črc 2008

mobina: Bez sanitky? Tak to doufám, že nebudu muset jít na autobus 😀

petule.h
29. črc 2008

roxxana: neboj, sanita tě určitě doveze někam do pražské porodnice, nevěřím, že by najednou všechny v ten moment byli obsazené 🙂

xsipm04
29. črc 2008

Holky, jestli je fakt takový nával, i když mi to připadá až neuvěřitelný, doporučuju domluvit si nějakou soukromou porodní asistentku, abyste s ní mohli zkonzultovat odjezd do porodky a jeli tam fakt až v tu pravou chvíli, kdy už vás nebudou moct vypakovat jinam. S tou si také můžete domluvit návštěvy v šestinedělí a v případě, že by bylo nějaký přecpáno i na oddělení šestinedělí, vyžádejte si odchod domů co nejdříve, můžete odejít i 2 hodiny po porodu, porodní asistentka vám pak doma všechno v klídku ukáže, je na telefonu, když je potřeba rada, od pojišťovny máte nárok na jednu návštěvu dětské Mudr u vás doma, takže ta vám mimčo může přijít zkontrolovat druhý den. je to prostě větší pohoda, než se stresovat, že to v porodce dopadne nějak bídně.

petule.h
30. črc 2008

no tohle bych asi neriskovala...odejít s miminkem tak brzy domů... ale je to každého názor a pohled na věc...
roxxana: neboj se, vše dopadne dobře, oni tě vezmou, pokud budou mít místo...rozhodně si , ale brnkni pro sanitu... 😀

kacka.va
30. črc 2008

xsipm: no já bych domů dřív než řekne doktor nechtěla, protože nejde jen o to, že by mi porodní asistentka doma všechno ukázala. my např. měly žloutenku (ta se většinou projeví až 3. dne po porodu), tak by se mi teda pak nechtělo do porodnice vracet.

petule.h
30. črc 2008

no právě...navíc si myslím, že doktoři vědí co dělají..tomík tedy žloutenku neměl, já byla po císaři v porodnici týden, ale zase 2 den začal strašně zvracet, přelokal se vody a tak ho dali pod to fialové světlo a kontrolovaly ho, jestli je v pořádku, navíc myslím tam měl v porodnici po nějakém dni i první očkování...byla jsem ráda, že vím, že je v pořádku..
no a já jsem 0rh- takže mi píchali ještě injekce pa

janah.
30. črc 2008

Teda 2 hod po porodu bych domů taky nešla. To na to musí mít člověk povahu 😀 😀 A hlavně snad domluveného pediatra,že si bere mimi do péče

kacerice
5. zář 2008

Ahoj, podělím se o svou zkušenost s registracemi. Ve 24 tt jsem se přišla registrovat do Motola, mám to tam nejblíž, jenže se mi téměř vysmáli, že na můj termín už je dávno plno. Zkusila jsem tedy Podolí se stejným výsledkem, nakonec se mi podařilo registrovat na Bulovce. Při kontrole týden před TP mi na Bulovce řekli, že následující týden mají úklid a zavřené sály a že by bylo nejlepší, kdybych vydržela trochu přenášet. Nevydržela, bolesti začaly den před termínem, Bulovka byla zavřená. Bolesti začaly o půlnoci, kolem deváté dopoledne jsme volala do Motola, to už jsem měla bolesti po pěti min. V Motole nám řekli, ať tam v žádném případě nejezdíme, že nás pošlou pryč.Ať voláme záchranku.Tam nám řekli, ať zkusíme kladno nebo Slaný, nebo že mě budou vozit po Praze a zkoušet, kde mě přijmou. To už mi odtekla i voda a já stále nevěděla, kam pojedeme. Riskli jsme to a vyrazili do Kladna. Tady končí ta horší část mého porodu, v Kladně byli všichni úžasní a malá byla na světě dvě hodiny po příjezdu. Nechápu ale, k čemu jsou registrace, když vás klidně nechají registrovat bez upozornění, že ve vašemtermínu bude 10 dní zavřeno.
Přeji všem pohodový porod a zdravá miminka.

lionesska
5. zář 2008

Já se registrovala v 9+2tt, takovej vítr z toho mám :( A stejně nemám jistotu že se něco nesemele a skončím úplně jinde :( Taky bych řekla že je normální se zaregistrovat a mít jistotu, že bude volno. Když si booknu stůl v pizzerii, přece mi na místě neřeknou že náš stůl je obsazenej a mam jít vedle do číny.

holky napište jak jste nakonec dopadly a kde jste teda porodily.

kacak
5. zář 2008

Lionesska: byla jsem reg. v Podolí a nakonec se zadařilo a 11.8. sem tam porodila. Přijela jsem otevřená na 8cm, tak snad by mě už ani při obsazení jinam neposlali. Každopádně i ten den měli frmol. Dorazila jsem tam v 9večer a mezi 7 a 8hod. se tam narodilo 7 miminek 😀

edimon
6. zář 2008

Ahojky holky, tak já jsem byla reg. na Bulovce. Když jsem byla den před porodem na porodním na monitoru (přenášela jsem, tak jsem chodila každý druhý den na porodní na monitor..alespoň jsem si obkoukla terén a sestřičky 😉 😀 ), tak mi sestřička řekla ať raději ten den nerodím, že mají stop stav....když jsem přijela ráno v 7, tak mě nevykopli..vlastně ano..vrátili mě domů s pilulkou, že se ještě neotvírám (kontra po 5min 😅 ), ale ne z důvodu stop stavu..rozhodně na mě mrkli, jak jsem na tom. Večer už si mě tam nechali, ikdyž bylo 6nedělí plné. Celé 4 dny po porodu jsem byla na gyndě (byli jsme tam asi 3 mamky) a měli jsme u sebe normal miminka a bylo to super, pač jsme byly na pokoji jen 2 a neplakalo nám tam hafo miminek 😉 ...ono to nějak dopadne
😉
...lionessko..teď to neřeš, užívej těhu 😉 ..s tou piizerkou máš pravdu..ale holt ty porody si neurčujou mamky ani doktoři...to si mimča rozhodnou sama a těžko jim nařídíme, že se majíh narodit v termínu, aby jsme se vešly do porodky 😉

01ajka
7. zář 2008

tak ja mela taky celkem brzy registr.na bulovce, kdyz jsem prijela ve dve rano k porodu, sestra na me dosdt neprijeme ..co chceeeteee??!! a hend ze maji plno, ze stejne pujdu domu nebo jinam, fakt prijemny...
vysetrili me musela jsem si zaplatit ale pohotovostni poplatek 90,-kč coz trosku nechapu, jela jsem rodit ne na pohotovost a do "sve" porodnice....byla jsem otevrena na jeden prst a odeslana domu at si zavolam sanitku...
V 10H. DOPO ji manzel zavolal,odvezli me do vinohradske, ve dvanact jsem sla na pripravu ve 13h.na sal a ve 14:15 se nam narodila krasna holcicka..vsichni neskutecne mily, prijemny, ochotny..(rodila me mudr.a dve asistentky) taky jsem mela puvodne lezet na jinem pokoji,ale byla jsem rada, ze jsem nerodila nekde pod stromem v parku, ze se me ujaly...proste to bylo uzasny...jeste mi chtela mudr. obvolavat nemocnice kde by me pripadne vzali...na bulovce totalne nezajem, tkaze velke zklamani....vinohradska naopak super. normalni pokoj po trech s wc,sprchou, lednici, byl to normalni pokoj bez priplatku, takze mega spokojenost..
takze registrace taky nechapu....jsem rada ze jsem na bulovce ten den nerodila...asi by to byl desny zazitek...

edimon
7. zář 2008

01ajka: ..tak tvoje zkušenost mě naprosto usvědčuje v tom, že je jedno kde rodíš, pač na vola narazíš všude!!! 😠 ..to muselo být nepříjemný...ale s dobrým koncem😉...já tedy na persoš na Bulovce nemůžu říct ani píp, snad na jednu PA, která mi při sprchování(kdy už jsem si povídala s kachličkama, aby se mi ulevilo( řekla, že to ještě bude horší, že to jsou jen poslové..to jsem myslela, že ji zabiju 😀 ..ale naštěstí to už horší nebylo a a skokem na břicho mi pak ta dotyčná i docela pomohla 😉

kaca007
8. zář 2008

ahoj holky, je pravda, že mě v Motole nezaregistrujou dřív než po ukončeném 12tt... nerada bych přišla pozdě

petua
8. pro 2008

http://zpravy.idnes.cz/schwarz-porodnice-hlasi-...

Ahoj holky, tak obnovuju téma, protože je opět (pořád??) aktuální ☹ .
Já mám sice rodit "až" v dubnu, ale když to vidim, už se toho odpředu děsim, jak budem jezdit po Praze a nakonec skončíme někde na konci světa - v Hořovicích, na Kladně atd. 😠 😠 😠 Já na tamní porodnice samozřejmě nenasazuju, nikdy jsem tam nebyla (třeba je to tam nakonec mnohem lepší než kdekoliv v Praze, že, kdo ví), ale jednou bydlim v Praze, zaregistrovala jsem se na Bulovce, kam to mam kousíček, tak snad mam právo porodit v místě bydliště... 😖
Jasně, že se rodí čim dál víc dětí atd. atd., ale nemyslíte si, že to je taky trochu tim, že spousta mimopražských maminek chce prostě za každou cenu rodit v Podolí, u Apolináře atd...? Je to skvělý, že si pacient může vybrat zdravotnický zařízení, já to právo nechci nikomu brát, ale bohužel na to pak doplácejí ostatní ☹ . Protože ten, kdo by to měl pak do toho Podolí nejblíž, toho vezou třeba na Vinohrady, kdo měl rodit na Vinohradech, tomu tam "zabrala místo" ta maminka z Podolí, takže rodí třeba na Bulovce, a kdo to má 200 metrů na Bulovku, tak ten nakonec "skončí" třeba ve Slaným 😅 😅
A k čemu jsou pak všechny ty registrace???

petua
8. pro 2008

Jéé, hlavně ať to nebere nijak "osobně" nějaká maminka, která má svoje důvody pro to nerodit třeba ve svým městě - jasně že můžou takový bejt.. 😅

janah.
8. pro 2008

Petua: nemyslím si, že přáním mimopražských maminek je za každou cenu rodit v Podolí nebo u Apolináře 😒 Nezapomeň, že tyto porodnice jsou specializovaný a musejí brát mimopražské maminky, ať se jim to líbí nebo ne. Se mnou u Apo ležela maminka od Prostějova se svým šestým mimi, které nemohla jinde porodit (ani v Brně ne, holt musela v Praze) a věř mi, že mnohem raději by byla doma u svých. Nikdo ji nepřijel navštívit a to tam rozhodně nebyla jen pár dnů. Nakonec když se mimi trošku vylízalo z nejhoršího, jí domluvili převoz do Prostějova a věř mi, že byla neskonale vděčná. 😉
A druhý příklad. Moje mimopražská spolužačka byla nucena k delší hospitalizaci v Podolí. A taky říkala, že nechápe, co tam Praha vidí. Nakonec se jí taky podařilo vrátit domů a tam s úspěchem porodit....

campi
8. pro 2008

No, Petuo. Ja sice asi spadam pod Motol, ale vzhledem k rizikovemu tehotenstvi od zacatku - a podle vysledku nejnovejsich testu - az do konce, mi doporucili Podoli. Tak nevim, mozna bych mohla porodit u nas na poliklinice, pod tu spadam urcite 😉 .

Ale to jenom na odlehčení... Myslim, ze narvany jsou vsechny porodnice a nejen v Pze, takze tohle hlavni duvod (ze by se maminky registrovaly mimo misto bydliste) nebude.

Mimochodem: Horovice jsou skvela porodnice, kdyby mi porad neco nenachazeli, tak rodim tam.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru