Petice proti nepřiměřeným poplatkům v porodnicích

capricorn
14. pro 2011

Chceme skoncovat s „byznysem“ na porodech. 😉
Většina lidí si myslí,že otec u porodu je nadstandart.Omyl,otec má podle Základní listiny práv a svobod právo mít neomezený přístup ke svému dítěti jako zákonný zástupce kdykoli,tedy i při narození a to bez podmínek,jako je například absolvovat povinný a placený kurz či exkurzi,jinak že ho k ženě a dítěti nepustí.Je to zákonný zástupce..Dá se to velmi dobře přirovnat k tomuto:Budete mít někoho blízkého z rodiny na jipu a nemocnice po Vás bude chtít placený kurz první pomoci a teprve pak Vás k milované trpící osobě pustí..Přesně to je praktika v Ústí..Také rozlišujme poplatek a přeplatek..Poplatek za oděv je v pořádku,ale to je max.50 kč a ne stovky,jak chtějí české porodnice.

http://www.byznysnaporodech.tode.cz/?page_id=7

mamkamarketa
15. pro 2011

@schnek tak to nevim.jednou jsem taky byla na pohotovosti,(byla to fakt pohotovost,nemela jsem u sebe ani korunu) a po osetreni po me chteli 90,- kc rekla jsem,ze u sebe nemam ani korunu. napsali mi papir a mela jsem nekolik (snad tyden) na to abych to zaplatila. takze verim,ze extrem umirajiciho ditete,kdy rodice nemaji 90,-korun je fakt prehnany

capricorn
autor
15. pro 2011

@mamkamarketa máš pravdu, taky nechápu lidi co si půjčují na dovolené či Vánoce 😕 ale zase třeba to ježdění MHD, my jsme 30km od Liberce, jediná práce je nejblíže v Liberci, vlakové a busové spojení katastrofa, jeden bus a vlak ráno, jeden odpoledne. Když děláš 12h denně, tak ani jeden nestíháš. Takže auto je tu naprostá potřeba k přežití a tím pádem šílená suma za benzín. Brigády samozřejmě by měli lidi dělat, ale zase, když bydlíš dál od většího města, tak musíš dojíždět a když dáš 300kč za benzín, tak ti toho moc z té brigády nezůstane. Navíc děláš o svém volnu, takže soukromý život žádný...
V Praze je to jiné, bydlela jsem tam. Jsou tam jiné možnosti, dá se všude dojet MHD, brigády jsou na každém rohu, vše máš na dosah. To se pak jinak žije. 😉
Nestěžuji si, že žiju v takové prdeli, je tu krásná příroda, klídeček... nemusím se bát tolik o děti, ale s pěnězi a prací je to tu bída. 😔

capricorn
autor
15. pro 2011

@natalkaa minulý rok myslím záleželo na kraji jak poplatky udělá... třeba začátkem roku 2010 v Liberecké porodnici neplatili ty co měli trvalé bydliště v Libereckém kraji. Kraj to rodičkám dával jakoby darem. Ale to už se zrušilo, děti taky nic neplatili. Teď nevím jak to je s dětmi, myslela jsem, že neplatí pořád... 😒

schnek
15. pro 2011

@evaviki psala jsem výš - v horších časech to pro nás byla 100,- před výplatou na 2 dny. A věř mi, že na dávku, jednu jedinou, jakoukoli, vč. přídavků jsme nárok neměli.

schnek
15. pro 2011

@mamkamarketa u nás je teda první, na co se ptájí - s čím tu jste a polatek máte?

karmenta
15. pro 2011

mě osobně poplatky nevadí, jsou-li vybírány "lidsky". Stalo se mi ted nedávno že jsme dojeli s dcerou a pohotovost v 8večer kvůli úrazu a místo toho aby nás někdo vyšetřil tak první instrukce ve vrátnici byla at zaplatíme poplatek. Tak jsem běžela poplatek zaplatit, automat nebral papírový bankovky, mince jsem neměla. Tak jsem běžela zas zpátky, prý si musím jít teda rozměnit, mj. na druhý konec areálu než je poplatek.. Tak jsem řekla že zaplatím, ale že nejdřív zanesu dítě na vyšetření.. A přístup lékařů na pohotovosti, o tom radši nemluvím. Kromě toho že tam nikdo nebyl a musela jsem opět zpátky na vrátnici at tam někoho zavolají se mi stalo bohužel i to, že nás jeden doktor poslal slušně neslušně do háje a prostě odešel a druhý který přišel se sestrou při psaní zprávy konzultoval katalog nějaký parfumerky.. . Zaplatím pokud jsou poplatky podloženy chováním a péčí lékařů. Bohužel, ve spoustě případů tomu tak není a člověk si ještě připadá že obtěžuje.

mamkamarketa
15. pro 2011

@schnek tak to by si mohli zkusit po me chtit poplatek pred osetrenim 😀 🙄 by videli coro moro 😀 ne,proste nejdriv osetrit,zvlast pokud je to fakt akutni. zase si nemuze nechat clovek vsechno libit.

jinak ja rikate,ze automat je jen na drobny. nevim jak to chodi jinde,ale treba VFN v Praze prijma poplatky skrz sms zpravy

mamkamarketa
15. pro 2011

hmm, tak prave sme prijeli z pohotovosti. musim rict,ze personal byl ochotny a mily, doktor dokonce prekladal manzovi diagnozu do anglictiny , a pri odchodu se ptali,ze jestli mame zaplaceno.
preju aby takhle to chodilo vsude

weri1
15. pro 2011

jj tohle se děje ....nejdřív chtějí poplatek pak ošetření

weri1
15. pro 2011

@capricorn v tomhle máš pravdu, jsem z malýho města, a je to tam hrůza s prací, proto jsem se odstěhovala do Prahy,....ale tuhle možnost má každej, jít pryč za prací....taky jsem neseděla doma a nebrečela, ale sbalila jsem se a tradá do matičky Prahy....a nemysli si , že bych se nevrátila do rodnýho města. Ale práce nás tu drží

schnek
15. pro 2011

@mamkamarketa tak to se v Praze fakt máte... tady první slyšíš o poplatku 😒

capricorn
autor
15. pro 2011

@weri1 jo a kdo mi v Praze koupí bydlení? 😀 to víš, že kdybychom na to měli, tak se do Prahy nebo k ní odstěhuji, když tam budu mít lepší práci 😉 bohuže bych tam s rodičákem nepřežila 😎
já nebrečím a nesedím doma, až skončím s rodičákem tak se práce nebojím, klidně budu dojíždět za lepší prací 😉
v Praze jsem bydlela, byl to podnájem a s manželem jsme utekli když jsme se dozvěděli že čekáme prcka. Neměli bychom tam na větší bydlení, už vůbec né na domeček, který máme tady a navíc manžel dostal líp placenou práci v Lbc, než měl v Praze, takže nás tam nic nedrželo. Takže se tu máme asi líp, když jsem na rodičáku. Radši budu živořit v mém domečku se zahrádkou, než živořit v nějakém malém bytě v Praze 😉

ahyt
15. pro 2011

Náhodou jsem narazila na tuto diskusi a jsem příjemně překvapena ,jaké máme inteligentní mladé maminky.
Moc mě potěšily jejich názory na poplatky.Všude člověk slyší samá negativa a o to víc potěší tyto názory.Přesně tak, stačí jedno vážnější onemocnění a pak léčba stojí mnohem a mnohem víc než kolik si člověk za celý život zaplatil na pojištění.Musí být princip solidarity. Přeji všem zdravá, krásná miminka a pohodové porody s tatínky.

langova12345
16. pro 2011

Tady nejde až tak o 500 kč,ale je úplně na hlavu,že lidi platí za svoje právo..Jen Češi jsou tak debilní a vůbec jim nevadí,že platí zbytečně za něco,na co mají právo ze zákona o rodině..Navíc by si pak nemuseli třeba půjčovat na vánoční dárky 3000 ale jen 2500 .-))))),jak tu někdo komentovat v příspěvku.Češi jsou stádo,co se vůbec nezajímá o to,na co mají a nemají právo a platí,proč ne,že..Ovce ...ovečky...Nejde o 500 kč....Necháme si kakat na hlavu a O TO TU JDE....

langova12345
16. pro 2011

@mamkamarketa přesně...

sudina
16. pro 2011

Já teda nevim, holky, proč tu řešíte poplatky v cizině. Tady se žije úplně jinak. Myslím, že jsou tady taky úplně jiný poměry. Jídlo, spotřební zboží, všechno je tu nechutně drahý v poměru k platům. A když někdo třeba vydělává fakt dejme tomu 15000,- měsíčně, má živit rodinu, platit hypo nebo cokoliv dalšího, já nevim, a pak za porod zaplatit litr - ani neví proč! Tak se nedivím, že to spoustu lidí rozčiluje.
Jinak mě je to osobně jedno. My s tím poplatkem problém nemáme. Ale jen jsem chtěla napsat, že 1000,- kč znamená v každé rodině úplně jinou hodnotu. Pro někoho pakatel, pro dalšího horentní částka 🙂. Tak to prostě je! 🙂

sudina
16. pro 2011

@langova12345 a s tím "kakáním" na hlavu - SOUHLASÍM i v jiných záležitostech, co se českýho národa týče. 🙂

mamkamarketa
16. pro 2011

@sudina ano,1000,- ma pro kazdeho jinou hodnotu,ale zase to je suma a tehotna mesice dopredu vi,ze ji bude platit. Neni to neocekavana situace,takze myslim,ze se daji dat penize na to stranou

mamkamarketa
16. pro 2011

@schnek tak je ''vyfakni'' nejdriv osetreni potom poplatek. pokud je to na pohotovosti. a nemuzou te odmitnout,protoze si nezaplatila,nebo nespadas do jejich oblasti! To nemuzou!!! Pravo na osetreni ma kazdy i ten kdo nezaplatil poplatek,nez sel na pohotovost.

mamkamarketa
16. pro 2011

@capricorn
@capricorn jasne,ale zase vetsina lidi nedela 12h denne. ale chapu,ze jsou mista,kde se neda bez auta zit. proste kazdy misto ma svoje pro a proti. ja bych zase nemohla zit mimo prahu,manza by si praci mimo prahu faakt nenasel

hojda
16. pro 2011

@mamkamarketa Tak moje zkušennost s pohotovostí 10 dní po porodu, taky nic moc. Zablokovali se mi záda, ale tak, že jsem se fakt nemohla hnout, řvala jsem bolestí a říkala, že chci raději znova rodit (10 dní po porodu jsem to měla dost v živé paměti), myslela jsem, že někdo přijede a něco mí píchnou, ale prdlaj, prý se musím dopravit do nemocnice sama, nebo počkat na ráno až přijede dr. ke mně. Na na třetí telefonát se povedlo manželovi domluvit, aby pro mě přijela rychlá, protože jinak se to nedalo, jenže ta mě musela odvést do nemocnice. Na příjmu na mě vybafl doktor, že už jsem dneska stá a že toho má dost, navíc mluvil napůl řečí, které jsem fakt nerozumněla (až po delší době jsem pochopila, že to byla řečtina), jakou řečí mluvila sestra nevím dodnes! Měla jsem chuť jim říct ať mě odvezou zpátky domů. Doktor mě celou dobu vyšetřoval na chodbě, kapačku jsem taky dostala na chodbě a pak jsem tam 8 hodin čekala na chodbě, aby si ráno ověřil u jiného dr. jestli s tou kapačkou, co mi dal můžu vůbec kojit!!!! Připadala jsem si jako povl, seděla jsem tam na chodbě v pyžamu a bačkorách a tam už ráno chodili normálně pacienti k doktorům na vyšetření....... No fakt děs, ale poplatek chtěli hned, to je zajímalo hodně. Já ráda poplatek ráda zaplatím, ale takhle si ošetření fakt nepředstavuju......

mamkamarketa
16. pro 2011

@hojda nene a kdes byla to zni jako krc?
celkem sileny. ale je smutny,ze takhle to asi bude. cesti doktori za tyhle smesny platy tady pracovat nechteji

hojda
16. pro 2011

@mamkamarketa Královské Vinohrady neurologie, opravdu jsem si připadala, jako král 😠 Jenže třeba v německých nemocnicích pracují taky cizinci a nemyslím, že by se to nějak projevovalo na péči, jde spíš o ten celkový systém......Je pravda, že toho máme hodně zadara, ale taky se dost peněz ztratí někde cestou 😠

mamkamarketa
16. pro 2011

@hojda a to vinohrady maji celkem dobrou povest 😕 no jo,jenze tady ti cizinci neumi ani poradne cesky 🙄 ale jsou ochotni makat..

hojda
16. pro 2011

@mamkamarketa Tak já zase slyšela, že Vinohrady neurologie je tímhle prý vyhlášená.... Já mám dobrou zkušenost s dětskou pohotovostí v Benešově, fakt moc příjemný, přijeli jsem těsně před pátou hodinou odpoledne v pátek a ještě nám sestřička říkala, poplatek za pohotovost neplaťte, ta je až od pěti hodin, ale za tu péči a jak se k nám i malýmu chovali bych zaplatila ráda🙂

hojda
16. pro 2011

@mamkamarketa Jo a to jsem si tam na té chodbě ještě vesele odsávala mlíko, když mi ta záda trošku povolila, abych o něj nepřišla, to bylo jediné, co jsem si s sebou stihla vzít, protože jsem měla ještě navíc problém s retencí, tak jsem měla strach, že se mi zkomplikuje ještě tohle....

natalkaa
16. pro 2011

@hojda Tak to já mám zase opačnou zkušenost s dětskou pohotovostí. Na péči si nemůžu stěžovat, doktoři vždy příjemní, pečliví. Ale naposledy mě trochu naštvala sestra. Přišly jsme v 16:50, hned jsme šly na řadu, vyšetření skončilo lehce po páté a sestra si už řekla o 90 Kč. Mně samozřejmě nejde o tu částku, ale o princip. Nehádala jsem se sní, bez mrknutí jsem to zaplatila, i když si myslím, že je směrodatné, v kolik jsme přišly. No jde vidět, že je to prostě o lidech....

verbalinka
16. pro 2011

Vidím, že probíráte poplatky 🙂 My máme dost blbou zkušenost s dětskou pohotovostí v Krči. Byli jsme tam několikrát a jen jednou byli opravdu milí a příjemní. Jinak vždy vyjde sestra, zeptá se, proč tam jste a pošle vás zaplatit a hned si to kontrolují. Já už jsem několikrát chtěla jet jinam, ale asi je to všude stejné 🙄
A poplatek za porod je právě i za dobu před porodem, ale otec má právo na dítě až po narození, takže se platí za to, že pomáhá PA a doktorům a že bez něho by měli mnohem víc práce a museli by rodičku více hlídat a kontrolovat - takhle vše obstará partner 🙄

petka80
16. pro 2011

Mně třeba přijde hrozný, že když jsem jednou o víkendu dorazila s malou na pohotovost, tak jsem zacálovala 90 kaček, stejně nám nepomohli a poslali nás do nemocnice na ORL, kde jsem zaplatila dalších 90!!!! 😕 To je podle mě otřes 😝

natalkaa
16. pro 2011

@verbalinka Taky si myslím, že je tatínek u porodu velkou pomocí.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru