Platba u gynekologa za těhotenství. Máte zkušenost?

agnesv
19. led 2007

ahojky holky,jsem z prahy také srpnová a mám zkušenost a chci se poptat jakou máte i vy stim, že gynekolog chce za celé těhotnství mě účtovat 5000,-kč a mslim si, že žádný nadstandart to neni.pak zdali máte zkušenost o přechodu od doktora k doktorovy během těhotenství.štve mě tato situace, jelikož slyšim ze všech stran, že všechny mé kamarádky porodili zdravé děti bez zaplacení /minimálně fotku při ultrazvuku,registrace atd/ a u dalšího doktora máte zaplatit nehorázné sumy za to samé co vám poskytne jiný doktor na pojiš´tovnu to mi přijde nespravedlivé a vykořisťování,vždyt dnes jsou ty děti vytoužené /my po roce a půl/ a všechny chceme pro sebe a malé to nej.a někdo se na naší bezmocnosti a neznalosti takhle obohacuje.kdyby chtěl zaplatit každý tak nic člověk neřekne , ale když slyším rozdíli tak mě to zaráží.díky za info.držte se maminy

chaluska
19. led 2007

Je to vydírání. Nic jsem neplatila, ani za fotku a platit nehodlám. Je to nehoráznost, tak jí prosím nepodporuj.

musko
19. led 2007

Ahoj!
Myslím, že je to zo strany lekára vydieranie a v podstate zneužívanie situácie - Tvojej - lebo ráta s tým, že mu zaplatíš, aby si dostala čo najlepšiu starostlivosť. Pravda je, že by si nemala platiť nič. Ja som neplatila ani za fotky z UZV. ( Ale viem, že si to niektorí lekári účtujú a majú vyvesené cenníky v čakárni).

vlastovka
19. led 2007

Ahoj Agnes, ja taky u lékaře platila za ledacos, i za těhu průkazku si řekl 500,-, tak jsem se rozhodla, že půjdu jinam. Na příští týden jsem objednaná k nové paní doktorce, kterou mi doporučila má kamarádka, tak jsem zvědavá. Co jsem se ptala holek z července, tak žádná nic kromě fotek z UZ neplatila, tak proč bychom měly my? A co vím, tak pár holek u nás taky měnilo lékaře během těhu, ale některé s tím měly problém. Ale určitě tě někdo vezme. 🙂 Hlavu vzhůru a nenech se vykořisťovat! 😉

qerki
25. led 2007

Já jsem u doktorky-mé gynekoložky nic neplatila, ani za průkazku, ani za nic jiného, jen 30Kč za fotku z ultrazvuku (což zase není tolik). Asi v půlce těhotenství jsem přešla do nemocnice do rizikové poradny, tam se platilo za fotku z UZ 50Kč a za nahrávku na video z UZ 80Kč. Ale žádné další poplatky.
Být tebou, určitě bych změnila doktora. Nechápu, za co bys měla platit 5000. Na odpovídající péči má nárok každá maminka zadarmo. Taky mi to připadá jako nehoráznost. A změny doktora se neboj, zkus se informovat ve svém okolí, jaký lékař je dobrý a nebude chtít po tobě takovou nesmyslnou sumu. Určitě někoho takového najdeš. Hodně štěstí... 🙂

morusa
25. led 2007

Ahoj, myslím, že je to opravdu nehoráznost říct si o takovou částku a určitě bych přešla jinam.Já osobně u svého doktora platím roční poplatek 1300,- Kč, někdo by mohl namítnout ,že je to taky dost ,ale po mých zkušenostech s jinými gynekology, kdy mě jeden zval na kávu přimo ve chvíli, kdy jsem byla na koze, si ráda připlatím.Můj současný gynekolog nabízí nadstandartní péči v těhotenství a to za částku 3 000,- Kč, ale jak říkám, pouze nabízí a je na každé, zda si chce připlatit. No a pak se samozřejmě platí za fotky z UTZ, což mi přijde naprosto v pořádku.

dashak
25. led 2007

Ahoj holky, tak to je mazec. Já jsem sice taky za těhotenství měla zaplatit 2 tisíce, ale rozhodnutí bylo na mě - buď zdarma, ale jen 3 ultrazvuky za celé těhu, nebo zaplatit-UZ při každé návštěvě a chodila jsem často, ze začátku jsem byla 3x za sebou po týdnu, pak za 3 týdny a pak každý měsíc jako normálně. V ceně bylo zahrnuto- UZ pokaždé, 2xvideonahrávka z UZ a nějaká přednáška o porodu.
Platilo se 1000 v půlce těhotenství a pak se mělo platit po porodu. Tu další tisícovku jsem neplatila, protože jsem musela do nemocnice ve 30.týdnu, zrovna probíhala ta přednáška-doktor mi i domluvil, že mě z nemocnice pustí, abych tam mohla jít a pak se zas vrátím (dělal v té nemocnici zástupce primáře), ale už jsem tam nešla, protože jsem věděla, že stejně budu rodit císařem a taky že jo, za týden už mě vezli do jiné nemocnice a řezali.

Ale musím říct, že se mi asi vyplatilo si připlatit, protože bez UZ by se asi některé věci neodhalili.

Ovšem platit 5000 jen tak za stejnou péči, která je jinde zadarmo, tak určitě změním doktora. Ale je o ně nouze ☹ Taky chci toho svojeho vyměnit, protože si myslím, že to stejně tak trochu zadrbal on.

chaluska
25. led 2007

není třeba zakopanej pes v pojišťovně?

mpslunickocz
24. zář 2007

ahoj, za vstup jsem platila 500,-, protoze jsem menila lekare po prestehovani, za kazdou navstevu 50,-, za prukazku 10,-, a za fotku z UZ 50,-,tak to jeste neni tak hrozne, ale uvidime, co bude dal 🙂

vivian
24. zář 2007

Já u své gynekoložky taky platím a za vydírání nebo vykořisťování to rozhodně nepovažuju, protože jsem s tím byla obeznámena předem (jsou to platby za nadstandardní služby) a kdybych nechtěla, tak jsem se k ní nemusela přihlašovat a mohla jsem chodit někam, kde je všechno "zadarmo". Ale já platím ochotně, protože ty služby za to prostě stojí 😉

janab78
24. zář 2007

Moje kamarádka u své gynekoložky platila 4000 za těhotenství, vycházky měla 4 hod. denně, ultrazvuk jí dělala méjnhěkrát než můj dr., a pak začala krvácet, volala jí a prý, ať nejezdí, že to nic není. Tak nevím, já neplatím nic a je o mě super postaráno. 🙂

daluri
25. zář 2007

Ahojky, tak jsem tu zabrousila, že se třeba dozvím, jak to bude od nového roku,jestli projde reforma, ale vy mě tu úplně šokujete, že něco platíte už teď. To přece není ani možné, nechápu. Já tedy neplatím nic a co vím, tak od nového roku bychom neměli platit ani za preventivní těhotenské prohlídky. ALe dost by mě zajímalo, když se má platit v nemocnici, jestli to bude platit i o porodnici, ale asi jo, co? No hlavně, že pořád chtějí větší porodnost a dělají proto "maximum"...

jmisa
25. zář 2007

No já platím za jednorázová zrcadla - 50 Kč, ale můžu si vybrat buď klasika zadara a nebo jednorázovky, tak si tu padesátku zaplatím.

svetluska.l
26. zář 2007

Ahojky,ja platim take jenom za fotky z UTZ 50Kc a 50Kc za jednorazova zrcadla pri normalnich prohlidkach,jinak nic....jeste jsem neslysela,aby se za prukazku platilo?Chapu,ze se plati za nadstandart,ale vypsat prukazku prece neni zadny nadstandart?A kde mas jistotu,ze za to,ze mu das 5tisic,ze bude pece lepsi? 😠

lukin
26. zář 2007

Já platím jen 30 Kč myslím že za trubičku, která se tam zavede a je jednorázová. Jinak za nic. No a fotku z ultrazvuku nemám, to si mám o ni říct nebo mi ji doktor nabídne?

mamina
26. zář 2007

Tak kromě 500 registračního porodu(DOBROVOLNÉHO) při úplně první návštěvě-tehdy jsem ani nebyla těhule,jsem neplatila nikdy nic,jen tu 50 za fotku z ultrazvuku.V těhotenství ho dělá automaticky při každé kontrole,při netěhu při každém problému a při prevenci u tělíska taky.Nikdy jsem za nic jinýho neplatila,a to je to jeden z nejlepších doktorů(ne-li vůbec nejlepší)a operatérů v okrese...Má už i svůj vlastní monitor,vlastní ultrazvuk,vlastní operační sál,všechno v jedné krásně zrenovované prvorepublikové vile...Je skvělej profík a prima člověk.Toho tvýho bych asi kopla někam...

mysulka
28. zář 2007

Tak já se taky přidám se svojí zkušeností, platím 1.000 za nadstandartní péči, ale tak nějak, než jsem začala mít problém s mimískem jsem jí nepocítila. Štvalo mě, že když jsem porovnala zkušenosti mých kamarádek, co už porodili a neplatili nic, tak to bylo o mnoho lepší jak v přístupu, tak v informovanosti. Jak jsem si začala stěžovat (do těhu, jsem s ním problémy neměla) tak se ozvalo i několik mých známých, že taky od něj frnkly, hned jak to šlo 😠 ale to mi řekli, až když jsem na to přišla sama.
Nějak si nedovedu představit tu nadstandartní péči, nevíte někdo, co to zahrnuje?
Měla jsem mít UTZ po 2 měsících a každý měsíc tu poradnu ( jestli jsem to dobře pochopila), ale to bylo tak, že se mi pořád ptali na to samé (i když koukali do karty, kde to bylo už zodpovězeno)a zda mám nějaké otázky, copak já prvorodička mám asi za otázky, připadám si jako střevo a když už jsem jednu měla, tak jsem dostala odlišnou odpověď od sestry a doktora 🙄 což už bylo moc i na mě.Teď když je mimísek trochu marůdek, tak mám ultrazvuk každý měsíc a převedl mě do rizikové poradny, tam neplatím nic, zatím.
Ale zase na jeho obranu musím říct, že když si spočítám tu 50 za UTZ a jiné pomůcky, co platíte vy, tak se na tu 1.000 taky možná dostanete. A já už nic jiného neplatím. A třeba v jiné ordinaci, kam chodí náš známý, se platí 100 za UTZ u kterého chce být doprovod. Tak se taky dostane na tuhle částku, časem.
Ale 5.000 je fakt dost, to bych se opravdu nějak zamýšlela nad tím proč. Já tu 1.000 nějak už neřeším, jen mě a manžela pobavilo, že je to dobrovolný sponzorský dar 😀 Tak každý tomu říkáme jinak, ale znám i případy, kde to ten lékař navrhl, a buď to zaplatíš a nebo nee, ale na péči to vliv nemělo 😉 Což si myslím, že je super, i když já bych ho asi zaplatila tak i tak, ale chtěla bych poznat nějakou změnu.

Tak Vám držím palce, ať je ten "sponzorský dar" na péči alespoň poznat
😉

sisstin
28. zář 2007

mysulka: no..jmenuje se to "sponzorský dar", páč je to nezákonné..tak oni to musí nějak zakamuflovat 🙄

mysulka
28. zář 2007

.... a taky se z toho pak neplatí daně 😀
Ale stejně by mě zajímalo, jak to, že u někoho se platí "sponzorský dar", jinde návštěva u UTZ, jinde pomůcky.... Je to pěkný bordel a to už by to mělo končit, to nechci poznat, co nás čeká s tou novou reformou, když nezvládali ani tohle ☹

vivian
28. zář 2007

Nezobecňujte. Není pravda, že se z toho neplatí daně. Já na to pokaždé dostávám doklad a oni to zaevidují do účetnictví, takže na mojí gyndě žádné daňové úniky nejsou 😎 A poplatky za nadstandardní služby určitě nejsou nezákonné 😉

sisstin
28. zář 2007

vivian: no..ale třebě odběry krve nejsou nadstandart že..a podobně 😒 ty když dostaneš doklad, tak je to v pořádku..ale někdo na jakousi "smlouvu" zaplatí např. 7000 za sponzorský dar..a už na nic žádnej doklad nedostane..strkaj si to do kapsy..proplatí jim to pojištovna a ještě jednou ty 🙄

vivian
28. zář 2007

sisstin: no to záleží na tom, jak si který doktor definuje ty nadstandardní služby... Pokud si jako za nadstandard účtuje třeba za video nebo fotky z ultrazvuku nebo za jednorázová zrcadla apod., tak to opravdu je nadstandard a on má právo si to nechat zaplatit, protože to mu žádná pojišťovna neproplatí. Ale pokud si účtuje i za služby hrazené z pojištění, tak to je chyba, to by neměl.
Tady je příklad - nadstandardní služby na gynekologii: http://www.gynekologie.cz/stranka-nadstandardni... (To je z webu zařízení, kam chodím já; doufám, že nebude vadit, že jsem dala odkaz 😕).

sisstin
28. zář 2007

vivian: koukám na to..např. ten screening jsem měla naprosto zadarmo a je povinný..a tady je to nadstandartní služba 🙄 za 1200 Kč 😕 🙄

sisstin
28. zář 2007

objednání k lékaři 200 😲 😲 😲 😲 😲 😲 😲

vivian
28. zář 2007

sisstin: já jsem měla screening taky zadarmo, ale musela jsem na něj do Gennetu. Gennetu ho pojišťovna zaplatí, kdežto tomuhle zařízení ne. Nevím ale, čím se to řídí... (Ale screening rozhodně povinný není.)

sisstin
28. zář 2007

vivian: jo takhle 😉 to je asi pravda, že těm specializovaným centrum to proplácí 😕 ..ale to objednání za 200..to jako myslí klasicky, že si zavoláš a domluvíš nějakej termín? 😕 😕 😕

vivian
28. zář 2007

sisstin: Ten poplatek za objednání moc nechápu, abych pravdu řekla, ale nevadí mi, tak jsem se na to nevyptávala... V podstatě je to to jediné, co tam platím.

zusma
28. zář 2007

Metodický pokyn ministerstva stanovuje v těhotenských poradnách tuto
péči:

1. Při zápisu: odběry - KO, KS+Rh, TPHA, HbsAg, HIV 1, HIV 2, moč chem., váha, výška, rozměry pánve. U Rh neg žen protilátky.
2. Cytologie na počátku gravidity, pokud nebyla provedena v předchozích
6 měsících nebo pokud bylo doporučeno provést opakovaný stěr.
3. Ve 12. týdnu: kultivace z cervixu.
4. Ve 13.týdnu: UZ vyšetření.
5. V 16.týdnu: AFP nebo Tripple test.
6. Ve 20.týdnu: UZ vyšetření.
7. Ve 24.týdnu: Sullivanův test nebo G/50, protilátky.
8. Ve 30.týdnu: UZ vyšetření, odběr - KO.
9. Ve 34.týdnu: odběr - KO, TPHA, HbsAg, HIV 1, HIV 2, protilátky. CTG.
Vystavení MD.
10. Ve 36.týdnu: CTG. MOP + kultivace na GBS.
11. Ve 38.týdnu: CTG.
12. Ve 40.týdnu: CTG.
13. Ve 41.týdnu: CTG, amnioskopie.
14. Ve 42.týdnu: hospitalizace (41+3).
15. Při každé návštěvě: váha, TK, moč chemicky, výška děložního fundu (SF), porodnické vyšetření (po 36.týdnu již nemusí být vaginální). Od 24.týdne ozvy plodu.

Metodický pokyn nestanovuje povinnou, ale jen doporučenou základní péči kromě bodu 15. Například vyšetření na cukrovku ve 24.týdnu je modifikováno doporučením endokrinologické společnosti. U žen se zjištěným onemocněním, např. srdečním, cévním, cukrovkou, alergiemi aj., jsou prováděna další vyšetření. U žen na pracovní neschopnosti by měly být návštěvy v poradně častější a zaměřené na kontrolu onemocnění, pro které byla PN vystavena.

vivian
28. zář 2007

zusma: ano, to je prenatální péče lege artis. Doporučená, z medicínského hlediska. Ale z právního hlediska je prenatální péče jako taková ryze dobrovolná; žádný zákon nenařizuje, že musíš povinně absolvovat nějaká vyšetření nebo kontroly (obecně, nejen v těhotenství), nikdo tě nemůže nutit k nějakému vyšetření.

mysulka
28. zář 2007

Vivian, já nevím, jakému se věnuješ oboru a nikdo tu nezobecňuje a je pravda, že z účetnictví jsem už chvilku venku, ale myslím, že ani teď se ze sponzorského daru neplatí daň i když ho do účetnictví řádně zaeviduješ, snad jsem teď ze sebe neudělala idiota, ale myslím, že je to tak. Nemyslela jsem tím žádný podfuk, který by lékař dělal, je to legální.

A i souhlasím s tím, že nadstandart. péče je třeba zaplatit, ale jen když je. Např. pokoje v nemocnicích a pod. a že je určitě legální, ale myslím že tohle tu asi myšleno nebylo.

Ale asi bych to přirovnala k lékárným, kde byl humbuk, že se měla sjednotit cena léků a doplatků v každé lékárně na stejnou cenu a stejně je to v každé jinak 🙄

Je to téma na dlouho, ale myslím, že placení 5.000,- Kč s čemiž byla diskuse začatá je fakt dost.

mamina
28. zář 2007

Těch 50,- není za to,že ti udělaj ultrazvuk.Ten je zadara-hradí se z tvýho pojištění.Ale je to za fotku,jestli nějakou chceš na památku.To už je nadstandart. 😅 Ale ani za tu se neplatí všude... 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru