Porod v Rakousku, jak se vyřizují papíry?

terezka_k
18. črc 2017

Ahoj holky,
doufám že tu nic takového není pokud ano omlouvám se, ale nic jsem nenašla. Takže k věci, byla jsem 2 roky zaměstnaná v Rakousku, teď jsem už doma. Zjistila jsem, že v ČR nedostanu příspěvek na screening ani na předporodní kurz. Tím pádem je možné, že i porod tady bych musela platit a nedostala bych ani porodné nebo nějaké věci v nemocnici. Mám lékaře i v Rakousku, nabídl mi tam i porod, nejen skrze lepší péči, ale taky proto, že od nich vše dostanu (pro sebe i mimi) a mám tam vše zaplacené. Jen prostě nevím, jak se pak vyřizují papíry, co občanství, příjmení, povinné lékařské prohlídky nebo očkování??!! Proto Vás chci poprosit o JAKÉKOLIV informace, budu vděčná za vše 🙂 díky moc 🙂

sivima
18. črc 2017

Ahoj, rodila jsem první dceru v rakousku (2014). Už jsme zpátky v ČR, druhá dcera se mi narodila letos už tady. Co konkrétně by Tě zajímalo?

sivima
18. črc 2017

@terezka_k Omlouvám se za to tykání, nějak mi to ujelo.

orchidis
18. črc 2017

@terezka_k Tady bys pro miminko ani pro sebe stejně nic nedostala 🙂. Leda papírový kufřík reklamních letáků a různých vzorků leda tak na vyhazov a ještě výměnou za poskytnutí osobních údajů, které se čile zpracovávají a x let tě budou otravovat s nabídkami, atp. Porodné nehrozí, to tu mají jen nepřizpůsobiví 🙂.

Šla bych do toho Rakouska, jsou více respektující, pokud jde o přirozený porod 🙂.

misa1106
18. črc 2017

Žiju v Rakousku a budu tady i rodit, občanství mám české. Pokud vím, tak tady taky nedostaneš žádný příspěvek na předporodní kurz, screening platí pojišťovna, pokud jsi tedy ještě pojištěná. Ale mně například nabídli jeden jediný termín v porodnici, kde budu rodit (bylo to 4 měsíce předem) a jelikož jsem ten den prostě nemohla, platila jsem screening stejně celý ze svého😕 ale jinak občanství dítě určitě nemusí mít rakouské, když se v Rakousku narodí, to rozhodneš ty 😉

sivima
18. črc 2017

S tím občanstvím záleží na občanství rodičů. Rozhodně neplatí, že dítě narozené v Rakousku získá automaticky jejich občanství. V našem případě - oba dva češi - dcera má české obačanství, kamarádi on rakušan, ona ruska - dítě má rakouské i ruské občanství. Jinak hlavně záleží, kde je zakladatelka momentálně pojištěná. Pokud už je pojištěncem v ČR, tak má nárok na kompletní péči v ČR a to i na příspěvěk na první screening od pojišťovny. Pokud je ale stále pojištěná v Rakousku, ale žije už tady, tak se dá zařídit formulář, aby byla pojištěná dočasně v obou zemích, já to tak měla. Vraceli jsme se, ale ještě jsme všechnu agendu měli v Rakousku. Vyřídili jsme si formulář, myslím E104 a normálně jsme chodili tady k doktorům a i předporodní péči jsem tím pádem u druhého dítěte mohla celou absolvovat tady.

luciebx
18. črc 2017

Takže jestli to chápu teď už si zpět v ČR. Si na pracaku nebo jak? Kdo za tebe teď platí zdravotní pojištění Atd.

terezka_k
autor
18. črc 2017

Děkuji moc za komentáře. Ano přesně tak, jsem pojištěna v Rakousku bydlím u nás. Mám to tak celou dobu co jsem tam pracovala. Formulář mám vyřízeny, normálně chodím k lékařům u nás. ale na pojišťovně co mi to u nás umožnila (mám díky tomu jinou kartičku, takže to každý lékař hned ví) mi řekla ze nemůžu čerpat výhody pojišťovny tady, protože tady je to pojišťovna pouze ,,smluvní" tím pádem mám čerpat v rakousku..

terezka_k
autor
18. črc 2017

@sivima tykání je naprosto v pohodě 😊 ja určitě už teď vím, ze budu rodit v rakousku. Samozřejmě díky péči a taky proto, ze chci odebrat krev z pupecniku po porodu. Musím to probrat s lékařem ale u nás se to nedá udělat v Rakousku ano. Jenže mám strach, celkové z komunikace přeci jen nemluvím až tak dobre. Mám strach z porodního plánu v němčinu to vážně nezvládnu napsat. Netuším jak je to s papíry, jestli dostanu normálně rodný list u nás uznatelny (někde jsem četla ze se musí pak přeloženy posílat do prahy na nějaké schvaleni). A jak je o pak s prckem ohledně pojištění a lékařů?

luciebx
18. črc 2017

@terezka_k takze kdyz si pracovala v Rakousku pojisteni za tebe platil zamestnavatel ano? a ted kdyz nepracujes si ho platis sama?
Ja osobne bych v cr taky nerodila ziji sama v cizine a ta pece je fakt jina.

ginaibk
18. črc 2017

@misa1106 obcanstvi dite ziskava po rodicich, bez ohledu na to, kde se narodilo. Mam dceru, zijeme v Rakousku.

misa1106
19. črc 2017

@ginaibk Tak jsem to myslela, jen jsem se asi špatně vyjádřila. Jakože když někdo rodí v Rakousku, neznamená to, že má dítě rakouské občanství 🙂 Manžel je Rakušan a rozhodujeme, jak to udělat...

komive
19. črc 2017

@terezka_k A co kdyby sis udelala porodni plan jen v piktogramech? Popr. ho pak probrala se svoji Hebamme a poradila se s ni? Nekde jsem prave videla jen obrazkovy porodni plan s hesly (ty bys podle me zvladla prelozit) a prislo mi to strucne a vystizne 🙂

petacaslavova
19. črc 2017

@terezka_k my budeme každou chvílí rodit v Německu a co se týče občanství a rodného listu to máme tak, že musíme zařídit český rodný list na konzulátu, co jsme se dozvěděli, dostaneme německý rodný list, ten musíme nechat ověřit, přeložit a s dalšími doklady donést na konzulát, kde nám zařídí ten český. Jediné na co nás paní upozornila, že to trvá cca 5-6 měsíců 😱. Nejlepší budeš mit si zjistit tyto informace na konzulátu v Rakousku😉 Pak také pozor na to, aby jste měli pro mimčo doklady, pokud s ním budete přejíždět hranice.....

terezka_k
autor
19. črc 2017

@luciebx neee neplatim si sama nic 🙄 měla bych? jsem momentálně na mutterschutz

terezka_k
autor
19. črc 2017

@petacaslavova prave vím ze domu nás jako pustí bez problému ale kdybych chtěla zpět už musíme mit doklady

luciebx
19. črc 2017

@terezka_k aha a kdo ti teda platí pojištění když už nejsi zaměstná a pokud ne zaměstnavatel ani ty sama pak to pojištění musí byt něčím hrazené nebo se pletu? To si na pracaku v Rakousku či jak

terezka_k
autor
19. črc 2017

@luciebx nene nejsem na pracaku jsem prave na krankenkasse. Mám od nich papír, ze mi budou teď platit mutterschutz. Ja bych mohla pracovat, ale sefka na to nemá podmínky takže mi platí teď oni místo ni až do 8 měsíce a pak mateřská z rakouska. Proto jsem se o žádné pojištění nezajimala. A zaměstnána no do práce nechodím ale nejsem ani bez ni proste jsem teď s miminkem doma takto mi to bylo vysvetleno. jedine co chtěli bylo potvrzení od lékaře ze jsem těhotná a termin porodu. Nic víc..

sivima
19. črc 2017

@terezka_k Dostaneš rakouský rodný list, myslím, že už to tady někdo psal ... ale ... ten si necháš přeložit do češtiny, ověřit a s ním se musí do Prahy a tam vyřídí český rodný list ... chvíli to trvá, jde to samozřejmě řešit přes konzulát nebo poštou ... manžel tam měl cestu, takže to vyřizoval osobně, takže celý proces byl rychlejší. Budou chtít další dokumenty - jako např. rodné listy našich rodičů, což nás tenkrát zaskočilo, ale nejlepší bude, když si zjištíš aktuální informace na konzulátu nebo přímo v Praze. Dcera byla automaticky pojištěná v Rakousku, měla stejnou pojišťovnu jako manžel. K doktorce jsme chodili s menší frekvencí než teď s druhou dcerkou tady. Pokud budeš mít rakouskou mateřskou, tak je tam jediná podmínka, musíš doložit, že jsi chodila na pravidelné kontroly (ne očkování - to je nepovinné), to ti potvrdí doktor, ale to už asi víš, musí být potvrzené i kontroly během těhotenství (Mutter - Kind -Pass zadní stránky).

sivima
19. črc 2017

@terezka_k Jinak já taky měla strach z němčiny, taky nemluvím úplně dobře a navíc rakouský dialekt je hodně specifický. Vyřešila jsem to tím, že jsem v porodnici mluvila anglicky.

terezka_k
autor
20. črc 2017

@sivima takže zkusit najít informace na internetu na konzulátu v Praze? A když budu s malou chodit u nás k lékaři vezmou mi malou i s rakouským rodným listem? A stačí tedy potvrzení od českého lékaře nebo mám proste najít někoho v rakousku poblíž ?

sivima
20. črc 2017

@ terezka_k My jsme pasy atd. řešili na konzulátu v Linci, v Praze se jedná o matriku, ta je kvůli tomu rodnému listu ... Co se týká lékařů, tak si myslím, že se budeš muset konkrétně domluvit s českým pediatrem a také českou pojišťovnou, vše je o domluvě, nicméně bych si raději našla pediatra i v Rakousku, taky kvůli těm povinným kontrolám, ať nepřijdeš zbytečně o dávky ... My jsme byli v jiné situaci, žili jsme v Rakousku, měli jsme jen rakouské lékaře. V okamžiku kdy jsme se vraceli, zhruba rok jsme pak žili už v ČR, ale vše měli ještě v Rakousku, tak jsme právě měli vyřízený dvojí pojištění. Na základě evropského formuláře, nám vystavila VZP A4 papír (místo kartičky) s potvrzením, že jsme kompletně pojištění i tady. Žádný s lékařů s tím neměl problém - pediatr, gynekolog ani zubař, jen si péči museli účtovat jinak. Ale s narozeným miminkem je to asi jiné, než ti vystaví papíry, všechno trvá ... takže bych si našla pediatra a pojišťovnu tady i tam a domluvila se přímo s nima ... tady je to tak, že jsme šli k doktorce hned po narození, pak asi ve 3 týdnech a pak 6 týdnech a to určitě papíry řádně mít vyřízené nebudeš, v Rakousku se šlo poprvé až v 6 týdnech.

terezka_k
autor
20. črc 2017

@sivima ty vole!! no tak to nemám slov..nevím teď co dřív a přemýšlím jak pojedu příště k doktorovi do rakouska na kontrolu tak se na vše zeptat protože přeci nejsem jediná co to mám takto dane..snad něco zjistím..a s téma papirama proč je vše tak složité ?! :(

sivima
21. črc 2017

@terezka_k proč je to tak složité? To se mě neptej, my si s papírováním pěkně užili a to byl manžel státní zaměstanec a měl na papírování sekretářku, která nám všechno na rakouské straně zařídila a i tak to stálo za to (většinu jsme ale řešili v roce 2014, 2015 takže třeba je to teď jednodušší) ... Ale vím, že jsou zase jiné pravidla pro lidi, co jen pracují za hranicemi a bydlí doma. Když jsme totiž vyplňovali papíry, tak tam vždy byla ještě kolonka jako něco přeshraniční pracovník, což si myslím, že se bude týkat tebe. Jak píšeš ptát se, ptát se ... Přeji pevné nervy a hlavně klidné těhotenství 🙂 Ono se to papírování vždy nějak vyřeší ...

terezka_k
autor
21. črc 2017

@sivima mockrát děkuji za info. K doktorovi do rakouska mám jet až za 4 týdny tak uvidím co zjistím do te doby ale na internetu je tak silene málo k do hledání. Přitom si myslim ze takových jako jsem ja je spousty..

josefina_i
18. říj 2017

Ahoj holky, nevíte, kolik budu muset za porod v Rakousku zaplatit, když mám VZP? Přítel tam pracuje (zaměstnavatel je ale český), tak se může stát, že porod vyjde tam, když se tam budu pohybovat zrovna v té době... 😇

josefina_i
18. říj 2017

+ máte zkušenosti (nebo vaši známí) s nějakou porodnicí ve Vídni?

terezka_k
autor
18. říj 2017

Ja mám prave pojištění v Rakousku a budu rodit v Hollabrunnu takže s Vídni ti moc nepomůžu

misa1106
14. lis 2017

@josefina_i s tvým prvním dotazem ohledně placení ti neporadím, ale před měsícem jsem rodila ve Vídni v Semmelweisklinik. Tak kdyby tě něco zajímalo, klidně napiš🙂

martinasip
23. črc 2018

Ahoj holky rodila ste nektera v Mistelbach?

maximaty
Autor odpověď smazal
Zobraz

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru