Porodnice Benešov. Máte zkušenost?

eva77
6. únor 2008

Ahoj holky, v dubnu budu rodit v Benešově, je tady nějaká mamina, která má stejný nebo podobný termín? Ještě jsem zjistila, že se musíme zaregistrovat ve 35. týdnu. Holky, budu ráda, když mi napíšete, jaké máte zkušenosti s porodnicí atd. Já ze své zkušenosti můžu říct, že jsem poznala pana Dr. Kroužka a toho druhého nevím jméno, ale měl na ruce kérku, který byl moc milý a zachránil nám našeho malého, protože jsem ze začátku těhotenství krvácela

zdenik123
7. únor 2008

Ahoj,
já sice v BN nakonec nerodila, ale byla jsem tam na předporodním kurzu. Je to tam moc hezké...všechno nové...a personál prý taky bezva. Dr. Kroužek je prý fajn.
já měla KP polohu a nechtěla jsem rodit klasicky-bála jsem se...a v BN se do 3 kil takhle mimča rodí, nakonec jsem rodila císařem v Pelhřimově, ale druhé-pokud bude poloha dobrá určo v Benešově. Já byla tuším 36.týden na tom kurzu...a ještě by mě vzali-kde bydlíš? pokud tam spadáš, tak Tě určo vezmou.

eva77
autor
7. únor 2008

Ahoj Zdeni, jsem z Nespek, takže mě určo vezmou 🙂 a dneska na ult. mi řekli, že je malý hlavičkou dolů, takže snad bude vše ok. Můžu se tě zeptat zda ti ten kurz opravdu něco dal, nechceme se mi na ně, protože si myslím, že až bude den D, tak stejně všechno zapomenu 🙂, Napiš mi něco o tom kurzu.

nissanek
8. únor 2008

evi, já jsem rodila v Bene v září a bylo to super určitě doporučuji. Skvělý přístup celého personálu (na mě se při porodu vystřídali doktoři Pekařová, Zeman - to bude asi s tím tetováním 😎 a Nováček). Překvapuje mě, že se musíš registrovat, já jsem nemusela, prostě řekli ať přijedu. Ten předpororodní kurz je dobrý (jestli máš namysli ten co je každé pondělí od 13 hod a stojí 300), aspoň se seznámíš s prostředím a trochu s personálem. Součástí je i prohlídka porodních sálů, přípravny i porodního pokoje a pak taky pokojů na šestinedělí.

jitkastudentka
10. únor 2008

Dobrý den, jsem studentka VŠ zdravotnické obor porodní asistentka. Jsem ve třetím ročníku a píši bakalářskou práci na téma postoje žen k porodu v domácnosti. Chtěla bych vás ( maminky )požádat, jestli byste byly ochotné vyplnit mi dotazník ( anonymní ). Pokud chcete, tak mi prosím napište na mailovou adresu stichovaJitka@seznam.cz a já Vám dotazník pošlu. Předem děkuji. Jitka
( na konec dotazníku mi prosím napište název porodnice )

eva77
autor
10. únor 2008

ahoj Nissanku, děkuji krasne jsi mě podpořila, ano máš pravdu pan doktor Zeman.Vůbec jsem si nemohla vzpomenout na jeho příjmení. Tak ten nám malého zachránil. Nissanku, asi tam taky půjdu na ten kurz. Nechtěla jsem nikam docházet třeba 6x, ale jednorázově to za to stojí. Napiš mi Nissanku, jak to všechno probíhalo a zda tě třeba víc bolelo šití nebo samotný porod, jak dlouho jsi Kristýnku rodila - mimochodem je nádherná a přeju vám ať vám vaše sluníčko krásně roste 🙂. Zda jsi třeba měla EPI.... Budu moc ráda za každou informaci.

nissanek
11. únor 2008

evi, tak můj porod v Benešově nebyl asi úplně typický, na jednu stranu jsem měla docela štěstí že trval strašně krátce (6.15 odtekla plodovka v v 11.50 byla Kristýnka na světě a nějaký větší kontrakce jsem měla tak 3 hodiny 🙂 ) ale ztratila jsem dost krve, protože nešla ven placenta, museli mě uspat do celkové narkózy a vyndat ji ručně. Takže jsem byla pak dost unavená, museli mi dát transfuzi a Kristýnku jsem měla u sebe až třetí den (samo, že mi ji vozili na kojení a nechávali mi jí přes den co nejdýl, ale v noci si ji brali, abych si odpočinula.)

Co je dobré, a Benešov to nabízí (i když si myslím že trochu neoficiálně 😎 , takže na tom kurzu ti to asi neřeknou), že si můžeš zavolat k porodu "svého" doktora. Já jsem byla domluvena s MUDr Pekařovou, seznámila jsem ji s porodním plánem, vyjasnily jsme si nejasnosti a ona mi dala mobil, že jí mám zavolat, až to přijde. Buď bude v práci, tak ok a přijde na sál nebo ne a dostaví se do nemocnice (když teda nebude na dovolený někde na severní moravě 😵 ) a bude to stát nějaký peníz - asi 3000kč. Já jsem měla kliku, zrovínka měla službu, tak když jsem přijela na příjem, tak jsem sestře řekla, že jsem s ní domluvená a ona jí zavolala na vyšetření.

Jelikož tam byla ta komplikace s placentou, tak to nemohla dokunčit MUDr Pekařová, protože měla naplánovanou nějakou operaci, takže to převzal MUDr Nováček. A když už jsem byla v té narkóze, tak mě i zašili, takže těžko říct, jaký to bylo. Fakt je, že jsem hráz neměla vůbec poraněnou a nějaké malé ranky byly na druhé straně.. tak asi to bylo ok.

Pokud si plánuješ epidurál, tak to v Bene nebude asi jen tak. Teda aspoň na tom kurzu nám říkali, že ho na požádání nedávají, jen když je lékařská indikace (dlouhý porod, mamina je už unavená z kontrakcí a hrozí, že nebude mít sílu sama porodit...) Já jsem o epi neuvažovala, tak jsem se po tom moc nepídila.

Jinak za celou tu dobu co jsem tam byla (8 dní) jsem narazila pouze na jednu nepříjemnou osobu (jedna sestra na šestinedělí), jinak všichni bez výjimky jsou super. Sestřičky na novorozeneckém jsou naprosto úžasné, pomůžou s kojením s mímem, no lábuš.

Tak jsem ti snad pomohla, i když připouším, že nejsem tak úplně reprezentativní vzorek 😀 . Přeju hezký porod.

seri
11. únor 2008

Ahoj holky, já sice nespadám pod Benešov, jsem z okresu Tábor, ale chystám se tam rodit. Nebylo nutný se tam registrovat, jen jsem tam začala od 37. tt chodit každou středu na monitor a vlastně i do poradny. Zatím jsem tam vždycky narazila na příjemný dr. i sestřičky.

Nissanku - dík za tvůj popis, to jsi měla tedy super rychlý porod, to bych si taky přála. Já byla taky na tom předporodním kurzu, ale my si neprohlíželi pokoje na šestinedělí, tenkrát bylo dost plno a maminky si prý nepřály být rušené, což se jim nedivim. Tak se tě chci jen zeptat, ty jsi byla na normál pokoji nebo nadstandartu? A jak je to se sprchou a WC - to je někde na chodbě společné nebo je to na pokoji (u těch normál pokojů)? Nějak si to z toho kurzu nepamatuju 😅

eva77
autor
11. únor 2008

Ahoj Nissanku, hlavně že máš všechno za sebou s jste s Týnkou v pořádku. Opravdu standardní porod to nebyl, ale jak je vidět, že i tohle bereš velmi pozitivně a to je dobře 🙂. Ten uzlíček štěstí za to vše stojí 🙂 ... S tím EPI se zeptám, to mě nestraš, protože já se na něj těším a doufám, že mi ho dají.

Seri, a ty nepřemýšlíš o EPI?

nissanek
11. únor 2008

seri, pokoje na šestinedělí jsou velmi hezký, nejvíc maminek je 3 na pokoji a ke každému pokuji je vlastní sociální zařízení. Je to v takové předsínce nebo předpokoji, tak se nemusíš producírovat na chodbě 🙂 . Mají dva nadstandardy, tj jednolůžkáče. Já jsem byla na nadstandardu hned od druhého dne, protože jsem si ho vyžádala (a byl zrovnma volný). Něco se tam za něj platí, ale už si nepamutuju kolik, tak 250, ale možná kecám 🙄 . Ty dva nadstandardy jsou hned vedle sebe a mají společné socko, zase v takové prdesíňce, takže se dělíš jen s další jednou maminou. Na všech pokojích je přebalovací pult, váha a vanička na koupání míma.

Ten můj porod sice byl trochu rychlejší, ale Kristýnka se na rodila 36+5 a vážila 2250g a měřila 45 cm. Takže dost cipísek, proto asi ta rychlost...ona mi přestala fungovat placenta a proto se spustil porod. Ale malá byla uplně v pořádku, dýchala sama, tak co si víc přát... 😉

evi, nechci ti mluvit do způsobu porodu, ale ještě to s tím epi zvaž. Ten zážitek je jedinečný a epidurál ti sice může pomoct od bolestí, ale nevíš jak na něj tvůj organismus zareaguje...no je to určitě tvoje rozhodnutí....

Jinak tam mají mj. uplně užasné dvě dětské doktorky a MUDr Vokurková pořádá pravidelně pro maminy takový povídání o kojení, je to hodně inspirativní a upozorní na úskalí, které vás můžou potkat. Takže, když na mě přišla laktační krize, tak jsem si na ní vzpomněla, nepanikařila a vše jsme zvládli.

seri
12. únor 2008

evi - o epi neuvažuju, i když kdoví, jak se budu cítit při porodu, .... 😅
nissanku - dík za info, já jsem koukala i na stránky Bn porodnice, tam píšou, že mají nadstandardy - jak jednolůžáky (400 za den) a dvoulůžáky (200 za den) a ten by mi stačil. Já tedy nemám připravený žádný porodní plán, sice mi ho moje kamarádka doporučuje, ale mít ho asi nebudu. A myslíš, že bude stačit, když řeknu, že chci nadstandard až při příjmu?

nissanek
12. únor 2008

seri, určitě bude stačit, když jim to řekneš na příjmu. Je možný, že i dvoulůžkáče berou jako nadstandard, už si to z toho kurzu nepamatuju a já jsem chtěla jednolůžkáč 😉

eva77
autor
13. únor 2008

ahoj holky, Nissanku, ještě že jsi tady na chatu, protože se Seri, z tebe čerpáme a lovíme poslední nejasnosti 😀 .
Seri, ty máš taky první porod a chtěla jsem se tě zeptat zda piješ maliník? Má se prý pít od 34tt - čistí i uvolňuje 🙂. Holky docela mě mrzí, že tady jsme jenom my tři, protože si myslím, že Bene je velmi známé svojí porodnicí a i kvalitou. S tím Epi se hlavně uklidňuju, abych všechno zvládla. Každý straší jaký jsou to hrozný bolesti, že se ti chce umřít a tak. A já opravdu nevím, jestli to všechno zvládnu, i když si říkám, že když to zvládli jiný musím to zvládnout taky 🙂. Stačilo mi jak jsem se bála odběru plodové vody, ale nebála jsem se tak bolesti, jako o to, že by jsme mohli o naše miminko přijít.

nissanek
13. únor 2008

evi, s tím maliníkem se má prý začít 2-3 týdny před porodem a prý dobře působí na krevní srážlivost při porodu. Já Jsem ho ani nestačila začít pít páč jsem rodila v 37 týdnu. Na to pročištění se doporučuje lněný semínko - nejlepší je odvar a není ani tak hnusnej 😀
A ty bolesti zas tak strašný nejsou, já jsem měla pocit, že se mi organismus přepnul do nějakýho jinýho modu a soustředí se je na ten porod...fakt jedinečný zážitek, tak se toho tak neboj 😎

eva77
autor
13. únor 2008

Nissanku, díky 🙂 , jsi velká podpora 🙂 . A co tvoje Kristýnka? Jak se má? A jaký děláte pokroky?

seri
13. únor 2008

Evi - maliník piju asi od 36 tt, teď už si dělám tak 2-3 hrnky denně. Lněný semínko jím taky - někdy si ho uvařim, že z něj vznikne takový sliz 😝 , to pak radši sleju dohromady s tím maliníkem, aby se to dalo vypít, trošku to i osladim medem. No a když jsem lenivá, tak jen rozkoušu 2 pol. lžíce a hodně zapiju vodou. Nebo si ho dávám do jogurtu, to mi celkem chutná. Tak doufám, že mi tohle všechno alespoň trošinku při porodu pomůže.
Tak to zkus taky, přece se říká co tě nezabije, to tě posílí. Jo a Evi neboj se porodu, určitě to zvládneš (případně i bez epi), po porodu spousta mamin tvrdí, že na ty bolesti úplně zapomenou, určitě ti miminko tu bolest několikanásobně vynahradí. To se mi to radí, co? A to mě to teprve čeká 😅 .
A víš, co mi taky hodně pomohlo? Chodila jsem na předporodní kurz, kde jsem se dozvěděla spousty zajímavých informací a hlavně ten strach z porodu fakt celkem zmizel. Určitě mi to pomohlo v tom, že člověk tak nějak tuší, do čeho jde a není úplně neznalej. No uvidíme za pár dní, co budu řikat. Čekám každým dnem, že se něco začne dít.....já se pak určitě ozvu, jak jsme dopadli 🙂

nissanek
14. únor 2008

evi, to víš, mně se to mluví 😎 , už to mám za sebou, ale jak píše seri, uričitě to taky zvládněš, zvládlo to přece tolik mamin před tebou 😉 . Jinak Kristýnka je zlatíčko, skoro nepláče, v noci spinká (tedy výjimky jasně jsou 🙄 ) takže si mateřství náramně užívám. Minulý pátek jsme měli velký den, poprvé se otočila na bříško 🙂 , je to prostě šikulka.

eva77
autor
14. únor 2008

Ahoj holky, jsem ráda, že tu jste 😉 ...

Seri, tobě opravdu moc držím palečky (jsi opravdu statečná holka 🙂 ) a na jednu stranu, si vlastně od toho našeho velkýho bříška odpočineme a konečně budeme mít ten náš vysněný uzlíček v rukách... Vlastně se musíme těšit na porod 🙂 .. Určitě mi dej vědět, budu držet palečky protože vlastně nevíme co čekáš 🙂 ...

Nissanku, tak Týnka je opravdu velká šikulka 🙂, Můžu se tě zeptat jestli ještě kojíš? A jestli ti pomohli v Bene s kojením?

nissanek
14. únor 2008

Ahoj evi, tak kojím plně do teď a musím připustit, že nebýt péče v Bene tak to tak vůbec být nemuselo. Mám ploché bradavky a mamlá zpočátku se vůbec nechtěla přisát. Hodně mi pomohly sestřičky na novorozeneckém, měly velkou trpělivost a nakonec jsem odcházela z porodnice, s tím že plně kojím, byť přes klobouček. Toho jsme se za 2,5 měsíce uplně zbavily, takže teď už pohoda. V Bene je opravdu velká a příjemná podpora kojení.

eva77
autor
16. únor 2008

Ahoj Nissanku, tak to vypadá, že Seri se nám dlouho neozvala, tak jestli už nemá malé na světě 🙂 .. Uvidíme a počkáme. A co malá, jak se má?

eva77
autor
18. únor 2008

Nissanku, teď jsem četla, že jsi si masírovala hráz a nebyla jsi nastřižená. Můžu se tě zeptat od kdy a čím si si jí masírovala, jestli nějakým krémem nebo olejem?

nissanek
19. únor 2008

evi, maírovala jsem od 34tt, tak je to doporučované a používala jsem olej od welledy. taky jsem cvičila jeden jogínský cvik a myslím, že mi pomohl možná víc než to masírování. sedneš si na zem na složenou larisu (aby tě pak nebolel kotník), obě nohy máš natažené před sebe. jednu nohu pokrčíš, nadzvedneš zadek a patu si nasměruješ na hráz. pak si na tu nohu sedneš. zpočátku to tak bolí, že si nesedneš a musíš se nadlehčovat rukama. pak vyměníš nohy. musíš to opravdu cvičit každý den. až si budeš moct trochu sednout tak se ti svaly v oblasti pánevního dna a hráze budou zatínat a křečovat. a teď nastává ta nejdůležitější práce, vědomě se snažit ty svaly a hráz uvolnit. takže radši se trochu nadlehčuj rukama a snaž se povolit hráz, než si rovnou sednout a mít svaly zaťaté. jakmile je trochu uvolníš bude to zase o trochu víc bolet...ale je potřeba vydržet. ze začátku stačí pár vteřin. já jsem po dvou měsích denního cvičení vydržela na každé noze sedět minutu celou vahou a měla jse svaly uvolněné.
tak pokud máš na toto odvahu tak držím palce, sice to bolí o dost víc než masírování, ale výsledek určitě stojí za to. a můžeš začít klidně hned. já jsem to začala cvičit tak v 27tt a intenzivně (denně) tak od 31tt

eva77
autor
19. únor 2008

Nissanku, děkuju moc za radu 🙂 , určitě to zkusím. Jdu na to rovnou 😀 . Aby mě nikdo neviděl 🙂 , protože už jsem pěkně neohrabaná. Ten olej si si koupila v lékárně nebo ho mají i v nějaké drogerii? Každopádně se po něm také podívám 😉 , to kdyby mi náhodou ta jóga nešla. A co malá jak se má? Už sama drží hlavičku? A přikrmuješ jí i něčím jiným než jenom tvým mlíčkem? Dívala jsem se, že už od 4měsíců mají pro děti spoustu dobrot 🙂 , jak různé kašičky, tak zeleninku a tak...

nissanek
20. únor 2008

Evi, tak jak jde cvičení? Je to dost maso, ale myslím, že to fakt pomůže. Kristýnka se teď moc dobře nemá, od víkendu bojujeme s rýmou (už podruhé ☹ ) takže se jí špatně dýchá, pořád odsáváme (naštěstí máme odsávačku na vysavač a ta je dost efektivní) a taky má kašel...no nic moc pro tak malý mímo ☹ Hlavičku už drží krásně a od minulýho pátku se otáčí na bříško. Nepřikrmuju ničím, má jen moje mlíčko, zatím jí stačí, ale od toho 6. měsíce zkusíme už někajý ten příkrm. Ty příkrmy od 4. měsíce jsou jen pro dětičky na UM - pokud jsou takový hladovci, že jim UM nestačí, plně kojeným dětem se nedoporučují.
Jo a tu weledu jsem koupila normálně v lákárně. Řekneš, že chceš olejíček na masírování hráze a oni už budou vědět.

eva77
autor
21. únor 2008

Nissanku, tak to mě mrzí, že malá je nemocná 😔 , ale snad jí to rychle přejde 😉 . Ty jsi skvělá mamča a určitě jí z toho rychle dostaneš. Nooo, moje cvičení je opravdu v začátcích a opravdu to bolí 😒 , ale snažím se a nevzdávám se. Masírování zkouším spíše ve vaně a to taky docela pak bolí 😠 , ale to se všechno dá vydržet. Nissanku, odsávačku na vysavač? To slyším poprvé. Znám akorát takovou tu s balónkem, kterou zasuneš do nosánku a ten pdotlak balónku vysaje nudličky. Můžu se tě zeptat jak sterilizuješ dudlíky? Každopádně se holčičky držte obě dvě a i já vám držím palečky, aby vás rýma brzo opustila.

nissanek
21. únor 2008

evi, odsávačka na vysavač je uplně super, dáš vysavač na minimální výkon a takový nástavec přiložíš k nosíku a všechno vysaješ. Vůbec se to nedá srovnat s balonkem nebo tou na pusu. Já jsem si jí pořídila dopředu a dobře jsem udělal. Ty budeš mí jarní mimnko, tak snad jí nebudeš potřebovat, ale pro klid v duši určitě dobrý. Jenom to trochu dálá hluk tak nás sousedi ve tři v noci asi rádi nemaj 😅 .
Dudlíky normálně vyvařuju v hrnci, ale vlastně moc ne, protože Kristýnka odmítá jakoukoliv lahev a mlíčko vyžaduje jenom ode mě, takže jakýkoliv dokrmení je horor. A normální dudlík na dudlání nemáme.

eva77
autor
22. únor 2008

Ahoj Nissanku,tak včera jsem si koupila olej od Weledy a krásně voní 🙂, ale musím říct, že je docela drahej. To se nám ty krémíky na bříško a na hráz pěkně prodražej, ale pořád doufám, že to k něčemu bude 🙂 . Dnes mám za úkol od taťky nakreslit garáž a vypadá to, že v létě začneme stavět a dělat nějaké úpravy na baráčku. Takže se s malým asi moc nudit nebudeme 🙂 . Přemýšlela jsem, že by jsme jeli v listopadu do Egypta, protože od začátku je mé těhotenství rizikové a nikam jsme nemohli vyjet (před otěhotněním jsme létali tak 2x do roka) a docela nám to už chybí. Ty by jsi si troufla jet s malou někam k moři, nebo si to všechno moc idealizuju. Myslím si, že let by malý v 7měsících měl zvládnout a miminka jsme v Egyptě taky viděli, spíše to byli Italové, kdo takhle jezdí s malými dětmi než Češi, ale miminek tam bylo dost 🙂 . A jak je Týnce? A co ty? Vyspíš se aspoň trošičku?

nissanek
23. únor 2008

evi, tak já moc na moře nejsem...byla jsem tam jen párkrát v životě a už nemusím...no ale let do Egypta snad 7 měsíční mimčo mělo zvládnout, ale trochu bych se bála místních nemocí s průjmem v čele. Prý se nevyhýbá ani hostům lepších hotelů...My pojedeme s Kristýnkou o prázdninách jenom po Čechách, asi na Šumavu a potom k nám na chatu...tu máme kousek od Čerčan (osada Borka), možná to budeš znát, když jseš z Nespek. Do Nespek jezdíme do hospody, maj tam výborný guláš 😉
Jinak rýma snad Kristýnce ustupuje, ale pořád odsáváme, snad to brzo zmizí úplně. Spinká už docela hezky, většinou kojim 2x za noc a hned potom usne.

eva77
autor
24. únor 2008

nissanku, s průjmem jsme měli problémy snad 1x a to jsme hned nasadili jejich léky a bylo po všem. Bylo to z výletu na lodi, protože jsme to tam měli s jídlem a to nebylo v rámci hotelu. Jinak v hotelích jsme byli 4x a žádný problémy jsme tam neměli, opravdu. Jsme poučeni a už nikde jinde než v hotelu fakt raději nejíme 🙂 . Znám osadu Borka. Po Čechách jsou taky krásné dovolené. I my jsme byli v srpnu minulý rok na Orlíku a bylo to úžasné, ale byli jsme tam s fajn lidma a to je 100% úspěch dovolené, i když jsme tam jeli pouze na víkend s pejskem. Ta si přehradu užila úplně nejvíc, protože máme labradorku a to je vážně vodní pes. V květnu jsme byli v Egyptě v oblasti Marsha Alam a můžu vřele doporučit, nádhera 🙂. Válečka u moříčka, potápění no fantazii a i hotel a jídlo úžasné. Předtím jsme jezdili na Sinay - Sharm el Shake - tam jsme byli 3x a pokaždé nás to okouzlilo. Hurgadu nedoporučuji, protože v této oblasti nejsou žádné korály.

afinka01
27. únor 2008

Ahojky maminy 🙂 Taky bych ráda přidala kladné hodnocení na benešovskou porodnici, já tam rodila v srpnu 2006 - u pana doktora Nováčka a vše probíhalo naprosto dokonale. Na sále byl doktor, asistentka, přítel a já a vše v naprostém klidu a pohodičce. Nebyla jsem si jistá s epidurálem tak mi pan doktor zavolal anesteziologa a ten mi povyprávěl, abych se lépe rozhodla. No a servis v porodnici byl taky příjemný, sestřičky také, tedy až na to jídlo to nic moc, ale to zase není tak podstatné. Kdybych si měla vybrat znovu tak volím opět BN.

eva77
autor
27. únor 2008

Afinko, mě teď s epiduralem řekli, že mi ho ale neslíbí... 😢 , vím že záleží na spostě věcí i kdy tam přijedu, ale kdy jsi přijela do porodnice, že ti ho nabídli?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru