Porodnice České Budějovice. Máte zkušenost?

yasmin07
9. lis 2007

Ahoj holky, nikde jsem nenašla tohle téma a docela by mě zajímaly zkušenosti těch, které rodily v ČB 😉

beata.n
8. bře 2011

@kacatko_1907 chjooo to je veliká škoda ale ☹ 😀 no co,budu muset přítele překecat na třetí za pár let 😀 😀 😀 bude určitě nadšený 😀 😅

pablinka
25. bře 2011

ahoj, pročítám tu tuhle diskuzi a nedá mi to nenapsat 🙂.
Nejsem ten typ, který by byl nějak konfliktní, řval na lidi apod., u porodu jsem taky neječela. Nicméně, ráda bych v budoucnu zkusila ČK, protože v ČB jsem moc spokojená nebyla. Nejdřív jsem myslela, že to jsou jen hormony, jenže zpětně, po 18 měsících, to vidím pořád stejně...
Přenášela jsem, tak mě 10. den po termínu hospitalizovali. Porodila jsem tam nakonec samovolně během víkendu. Jako prvorodička jsem nějak neměla moc představu o tomu, co mohu požadovat, tak jsem se smířila s tím, co mi nabídli oni 🙂.
1. manžel si mohl malého pochovat, až když jsme přijeli z porodnice - na sále mu ho do ruky nedali, na chodbě mají zákaz vyndávání dětí z postýlek, když je jdou mámy ukázat návštěvám. Jsem ten typ, který prostě nařízení dodržuje.
2. po porodu je sice dopřán 2hodinový kontakt matky s dítětem, ale dítě je většinu doby ve vyhřívané postýlce a máma s tátou na něj koukají jak do výlohy (zde jsem se možná mohla ozvat a říct, že si chci miminko chovat, ale v tu dobu jsem prostě nevěděla, jestli můžu...)
3. při porodu na mě jedna PA křičela, že pokud se dítěti něco stane, bude to moje vina, ať laskavě myslím na miminko a nedýchám a netlačím tak blbě... taky zajímavá motivace
4. když na mě přišly porodní bolesti, ležela jsem zrovna na pokoji odd. šestinedělí s další maminkou, která už dítko měla u sebe. Byla noc, na tom pokoji se mi dělalo mdlo, nejlépe mi bylo na vzdušné chodbě, leč z ní jsem byla sestrou, která měla zrovna noční, zahnána zpět na pokoj, že přece jim tam nebudu takhle supět, ať si jdu laskavě lehnout, že ještě nerodím.
5. odváželi mě ze sálu a říkali, že malý pojede hned za mnou... To "hned" trvalo asi hodinu či dvě, už nevím přesně...
6. první přisátí je sice umožněno hned po porodu, ale v praxi to u mě vypadalo tak, že sestřička donesla malého, hlavou ho nahnula k mému prsu, řekla: "Tak co, dáš si sváču?... Hm, tak nedáš, tak nic." Žádné, že bych si ho třeba k sobě přivinula... Jenže v tu chvíli mě taky nenapadlo se ozvat.
7. po porodu mi řekla jedna PA: no a až se půjdete příště porodit holčičku, tak už snad budete vědět jak dýchat (jak kdyby jediné přání ženy bylo mít holku...)

Nevím, možná je to z velké části všechno moje chyba. Že jsem se prostě nedokázala ozvat, říct, že mi to nevyhovuje, nechala jsem je, ať si se mnou dělají, co chtějí. Byla jsem zvyklá respektovat veškerá nařízení, nevěděla jsem, jak to v porodnici chodí, rodila jsem prvně... Ve finále jsem měla po porodu pocit, že jsem tu situaci celou nezvládla, že jsem malému tím porodem ubližovala, že jsem neschopná matka (protože se nedařilo na začátku kojení, každý váhový přírůstek byl 0, měla jsem z pohledů sester dojem, že vůbec nechápou, jak je možné, že nic nenakojím, a že jsem asi úplný nemehlo, vím, že toho mají moc, ale nějaké občasné povzbuzení by se hodilo 🙂 ). To, že měl malý špatné ozvy v 1. době porodní, že měl pupečník kolem krku, jsem se taky dozvěděla až z propouštěcí zprávy.

Moje babička nedávno ležela v ČB na kardiologii, říkala, jak se jí každý doktor představil, mně se teda na porodnici nepředstavil ani jeden. Dodnes nevím, jak se jmenovala doktorka, kterou jsem měla u porodu. Doktorku u porodu jsem měla mladičkou, ale moc příjemnou, některé věci musela konzultovat se starším doktorem, ten i pak přiběhl na pomoc při konci porodu, snadné to nebylo, nakonec ze mě malého doslova vytlačil on. Super byla jedna sestřička na ženském oddělení, taková maličká (pochvalovala si, že je tam konečně někdo menší než ona 😀), úžasná byla taky dětská doktorka, která chodila kontrolovat děti, taky mladá, pořád usměvavá, bylo vidět, že se o ty děti fakt zajímá 🙂.

Co se týče jídla, tak to mi chutnalo tedy moc. Měla jsem tam třeba k jednomu obědu moc dobré kuře 🙂. Co se týče vybavení, tak depresivně působí především ty staré zelené dlaždičky ve sprchách a na WC v odd. šestinedělí. Postele jsou nové, pěkné, jen na mou výšku 152 cm sakra vysoké 🙂. Maminkám doporučuju si vzít sebou nějaký hodně velký hrnek na čaj, příp. balenou vodu, protože pro čaj se musí chodit (s výjimkou 1. dne po porodu, kdy dostane mamina konvici s čajem k posteli) do jídelny, čepovat si do takového malého hrníčku. Jsem zvyklá hodně pít, tak jsem se musela v jídelně vždy zdržet, 2x načepovat, na ex to vypít a načepovat ještě jednou a vzít sebou na pokoj. Je dobré, že poskytují vložky i plínky. Prvorodičce bych doporučila si vzít sebou notýsek a tužku. Až na ni sestra po porodu na pokoji vychrlí, co všechno se teď bude odehrávat, kde co najde, co má dělat s mimčem, aby si to poznamenala. Já všechno odkývala a za 5 min. nevěděla nic, a tak jsem tápala, protože mi bylo blbé se znovu ptát.

Vesměs to tam z mého pohledu není špatné, jen mám pár negativních zážitků, které bych chtěla příště eliminovat - ať už razantní změnou ve svém přístupu, chování, nebo změnou porodnice.

pablinka
25. bře 2011

omlouvám se za román 😀

jaru30
25. bře 2011

@pablinka 😵 To je přesně to, proč jsem zvolila Krumlov 🙂 Porod tam byl nejúžasnější zážitek v životě 😵 Tejden splněných přání 😉

A je mi fuk, jestli se teď do mě pustí obhájkyně budějovické porodnice a budou tu psát, že je tady špičkové neonato oddělení. Ano je, ale spousta mamin (resp. miminek) ho stejně nevyužila. Zato personál a to všechno kolem porodu zažije každá. A pokud si mam vybrat klídek a pohodu nebo shon a stres, volím klídek a pohodu v Krumlově 😉 protože i tohle mimčo vnímá....
Ano, někdo se tu vysmíval aroma lampičkám....proč ne? když to mamce zpříjemní porod 😉

Já si na porodním sále připadala jak v obejváku. Přítel se mnou mohl být od samého začátku a nemusel čekat někde venku, v autě, nebo na lavičce, až ho milostivě pustí na sál. Celou noc jsme spolu leželi ve žlutém porodním pokojíčku, na manželské posteli. Měli jsme ke kontrakcím puštěný rádio 😀 mohla jsem pít podle libosti. A měli jsme soukromí. Doktor s PA byli přes chodbu a chodili mě pravidelně kontrolovat. Byli moc fajn a samej vtípek, abych se přestala bát.

Než mi cokoliv píchli, vysvětlili, co je to a zeptali se, jestli s tím souhlasím! Bomba! PA kolem mě skákaly, hladily po vlasech, povzbuzovaly, nabízely možnosti, jak mi ulevit od křížových bolestí. Ve finále navrhly, že mi napustí vanu. Nikdo nikam nechvátal, nespěchal, žádnej stres......
.
Mamky si tu můžou vybrat libovolnou polohu...jestli chtějí porod bez chemie, je jim vyhověno....jestli si nepřejí nástřih, je jim vyhověno....jestli chtějí aby se miminko narodilo do přítmí, taky tak...jestli ho chtějí hned po porodu přiložit ještě s pupeční šňůrou na břicho, není problém 😉 Prostě tady rodička není jen číslo v kartě, ale člověk.

Já šla nakonec na císaře, malýho mi přinesli hned po probuzení. A zkusili přiložit. Sestřička usměvavá, trpělivá, nešlo to, řekla, že nevadí, že my to přece nevzdáme 🙂 Chodily za mnou několikrát denně a zkoušely jsme. Nosily mi všechny možný pomůcky a dělaly fakt psí kusy, aby mě rozkojily. A povedlo se 😵

Za celou tu dobu jsem tam nepotkala jediného mračouna, počínaje uklízečkama a doktory konče. Nezažila jsem, že by mě někdo odbyl. Ani v noci.
Než kdokoliv vešel do pokoje, zaťukal. Sestřičky - sluníčka se chodily několikrát denně ptát, jestli něco nepotřebuju, jak to zvládám, jak se cejtím, jestli mi něco nechybí. Často jsme si báječně popovídaly. Až mi připadalo, že mluvím s vlastní mamkou. Všechno mi ukázaly, naučily, poradily.
S mimčama jsme v náručí normálně korzovaly po chodbě. Není to tam prostě tak přísný.

Jo a návštěvy mohly chodit de facto kdykoliv behem dne, nejen ve vymezené hodiny.

Jediný, co tam stálo za pytel, bylo jídlo. Pro kojící nevhodný.

Omlouvám se, že se tu rozepisu o Krumlovu, když je tohle o Budějcích....ale když už ho tu Pablinka zmínila 😵

Možná se najdou i nespokojené s Krumlovem, ale za mě a moje kamarádky, které jsem ke Krumlovu ukecala a byly taky nadšené 😅 dávám jedničku s hvězdičkou! 😉 A těšííííím se na další porod tam!

pablinka
25. bře 2011

@jaru30 tak to jsi mě akorát na ten další porod, tentokrát v ČK, pěkně navnadila 🙂... ne že bych ho tedy plánovala ve výhledové době 😀

jaru30
27. bře 2011

@pablinka A kdy plánuješ? 😉 Já bych chtěla těhotnět příští rok v květnu. Už se do porodky těšim 😅 Ale to si ještě počkám 😝

pablinka
27. bře 2011

@jaru30 já až tak za 3-4 roky nejdřív 😉

blueapple
24. říj 2011

ahoj všichni, rodila jsem teď v říjnu v ČB císařským řezem ve spinálu. Spinál jsem si sice musela tak trochu "vydupat", automaticky chtěli udělat celkovou narkózu. Což mě udivuje, protože jsem si hodně info nastudovala a ve většině porodnic se spíše kloní ke spinálu.
Do porodnice je potřeba vzít balík vložek (dává se jen 1 - pro začátek), poporodní kalhotky (dávají jen dvoje-síťované) a vlhčené ubrousky, případně bepanthen nebo nějaký jiný krém na zadeček, jinak je vše k dispozici. Jak na miminko, tak pro maminky. Přístup personálu na šestinedělí standardní, některé sestřičky milé, některé ne moc ochotné. Klasika.
Pohodový porod všem, které to čeká !

maminka001
24. říj 2011

@blueapple mě tam teď rodila neteř a vše jí daly🙂)Já tam rodila v dubnu a docela dobrý až na sestry na jipce.

maminka001
24. říj 2011

@pablinka Já měla zaplacený nadstandart a manžel s dětma tam chodily krom vizity od 8hod-20hod kdykoliv🙂ke mě se tam chovaly moc pěkně.I s malým vše vysvětlili,chodili pomáhat přikládat.Fakt super

kacatko_1907
24. říj 2011

Ahojky, přidávám se k těm, kteří rodily v ČB. Byla jsem v porodnici v srpnu a nakonec jsem rodila císařem v celkové anastezii, protože to byl akutní císař (sice rozhodnutí jim trvalo asi 12 hodin, ale povedlo se vše v pořádku 😉 . Byla jsem připravená po přečtení všech možných diskuzí snad na to nejhorší, ale musím říct na obhajobu všech sestřiček i doktorů, že si nemůžu na NIC stěžovat. Celou dobu pobytu byl jejich přístup úplně v pohodě, všichni byli ochotní, vysvětlili, poradili a to jak sestry dětské, tak ženské i na JIP i lékaři. A troufám si říct, že jsem měla tu čest poznat snad všechny směny, jelikož jsem tam byla 8 dní 😎 Takže buď měli zrovna zázračně všichni dobrou náladu a nebo jsem měla štěstí..... Každopádně taky záleží jak se k personálu chovají pacientky. Takže já mohu porodnici v ČB určitě doporučit. K dispozici byl jeden balík vložek a 2 kalhotky, pro mimčo plenky i mastička na zadeček. Tak hodně štěstí a rychlý a bezproblémový porod všem 🙂

soucke00
6. pro 2011

Ahoj, taky jsem rodila v srpnu. Personál byl super až pár výjimek u sester. Ale doktoři byli báječní. Rodila jsem spontánně, od prasknutí plodovky až po šití všechno trvalo celkem 4 hodiny, tak super rychlý. A dostali jsme 1 balík vložek a 1 síťovaný kalhotky. Plínek pro mimčo asi 20 a tu mastičku používáme pořád. Je super a skoro neubývá. Jestli někdy budu rodit znova, určitě chci zase v ČB. 🙂

sariel
26. pro 2011

Tak holky,
čeká mě to v červenci. 🙂 Zatím se nedokážu rozhodnout, zda České Budějovice nebo Český Krumlov. Je to těžké rozhodování. Bydlím v Č.B a tak bych to do porodnice měla jen 10 minut, ale mám velkou podmínku, aby se mnou přítel byl 1. dobu porodní, což tu nejde a tak bude nakonec asi zvolen Č.K.

blueapple
26. pro 2011

@sariel Tvoje podmínka rozhodla vlastně za Tebe ! V ČB to takto bohužel stále ještě nejde ! 😒
p.s. ale nikdy neříkej nikdy ! Třeba budeš mít superrychlý porod a nebo např. bolesti, že se Ti ani tu půlhodinku nebude chtít nikam jet nebo Ti třeba z nějakého důvodu naplánují císaře a to je lepší být poblíž domova... Takže se uvidí v červenci. Držím palečky, ať vše dobře dopadne ! Přesně tak, jak si přeješ !

pablinka
26. pro 2011

@sariel ahoj, mě "to" čeká v červnu 😀.. já první rodila v ČB, ale chtěla bych teď do ČK, pokud půjde všechno hladce a nebudou komplikace, tak určitě pojedu tam. Akorát spíš kvůli celkovému přístupu, manžel nejspíš u porodu nebude a bude hlídat malého, jak už budu rodit podruhé, tak nějak nemám pocit, že bych ho tam u sebe nějak nutně potřebovala 🙂

fifca
24. bře 2012

Ahojky,
rodila jsem v půlce března v Českých Budějovicích. Musim říct, že jsem měla trochu strach, protože jsem četla hodně negativních diskuzí. A musim říct, že všechno bylo super.
V noci mi praskla voda, tak jsme vyrazili, na příjmu byli všichni hodní a příjemní, vše mi vysvětlili a dali na pokoj u porodních sálů. V 7 ráno se mi samovolně rozběhly kontrakce a v 11 jsem byla otevřená na 4 prsty, dali mi klistýr (ten byl úplně super, takový uvolnění), pak sprcha na míči a šupky na porodní box. Zavolala jsem příteli a ten byl se mnou po celou dobu na porodním boxu. Nechali mě celou dobu ve sprše, protože mi to dělalo dobře na břicho a kontrakce nebyly tolik cítit. Porodní asistentka tam byla co chvilku a ptala se a radila, atd. A v 15.30 se nám narodila malá. Nechali mi ji na chvilku u prsu, a pak si jí odvezli, ale jen proto, že byl nějaký problém u porodu, ale za půl hoďky mi jí zase přivezli a přišla i dětská doktorka vysvětlit, co se stalo.
To samé i pak na pokoji, vše mi bylo vysvětleno. Je pravda, že dětské sestry by mohly být příjemnější, ale každej je nějakej.
Takže za mě porodnice České Budějovice super a rodila bych zase znova tam.

evka2011
18. dub 2012

@fifca ahoj, konečně nějaká pozitivní zpráva o Budějicích, díky 🙂 můžu se zeptat, jestli ses musela nějak dopředu registrovat, nebo to zařídili z gyndy? a nějaké kursy, cvičení a tak, chodila jsi někam? díky

fifca
18. dub 2012

@evka2011 Ahojky, nemusíš se registrovat, prostě tam pak přijedeš 🙂 🙂 Je to krajská porodnice, takže berou všechny. Chodila jsem na kurz do Caplíka v Igy a moc se mi tam líbilo, chystám se tam chodit i teď s malou. A asi ve 30. týdnu jsem se byla podívat v porodnici, provádí tam porodní asistentka každý čtvrtek. Neměla jsem sepsaný žádný porodní plán, prostě jsem to řekla té porodní asistentce. Kdyby tě ještě něco napadlo, tak se klíďo ptej, já se taky na všechno vyptávala 🙂 🙂

evka2011
18. dub 2012

@fifca díky moc 🙂 já mám právě dobrého gynekologa, co tam pravidelně rodí (dr. Trnovec), kamarádka u něj taky byla a moc si ho chválila, a on tam prý snad všechno domluvil nebo co. já jsem zatím byla jen na první kontrole, druhá mě čeká příští týden a ty testy a tak, ale jinak nic nevím a jsem z toho trochu zmatená 🙂 mrknu na to Igy, díky

blueapple
9. kvě 2012

ahoj holky, jak je to aktuálně v porodnici v ČB, co sebou vzít, co dávají a nedávají ? Díky za info od těch, co rodily v poslední době. 😉 p.s. zjišťuju pro švagrovou, která bude rodit každým dnem.

sariel
12. kvě 2012

Koukám, že je to pět měsíců, co jsem ještě nevěděla, kde rodit. Teď už jsem 100% rozhodlá pro Krumlov. S přítelem jsme tam byli i na prohlídce a líbilo se nám tam. Dokonce se od té prohlídky na porod mnohem více těším. 😀

fifca
12. kvě 2012

@blueapple dají: balík vložek, 1x jednorázové kalhotky, plenky a oblečení pro miminko...měla jsem s sebou ještě další balík vložek,prsní vložky a 3 jednorázové kalhotky...rodila jsem v březnu,tak se to snad nezměnilo
🙂

mmaruska
13. kvě 2012

ahoj, taky jsem se chtěla zeptat na zkušenosti z této porodnice. Hlavně, jak to vlastně je s tím otcem u porodu. Četla jsem, že tam může být po celou dobu porodu, ale taky, že se volá až na druhou dobu porodní. To může být jen posledních 5 minut. Na ofi stránkách píší, že partner je u porodu, jakmile se porod rozběhne. Co přesně si ale pod tím představit?? První dítě jsem rodila v Plzni ve fakultce a tam byl se mnou manža od příchodu na vrátnici po můj převoz na pokoj na šestinedělí. Tj. od cca 21 hod do 7 hod do rána. Jak jste to měli v ČB? Díky.

pablinka
14. kvě 2012

@mmaruska ahoj, na kurzu v r. 2009 (tehdy jsem rodila) říkali, že v čb porodce pouští tatínky, když je rodička otevřená na 3,5 cm minimálně. Když jsem byla na 4 cm, tak mi doktorka dovolila zavolat manžela, přijel, byl tam se mnou ještě 5 hodin, protože porod nepostupoval zrovna hladce, tak jsme tam byli ještě docela dlouho. Než jsem se otevřela na ty 3,5 cm, tak to mi trvalo 9,5 h, to jsem tam byla sama, nejdřív na šestinedělí, pak ke konci na přípravě a na sále, pak přijel ten manžel.

@sariel ahoj, taky bych chtěla rodit v čk tentokrát 🙂

sariel
14. kvě 2012

@pablinka Tak ať to tam stihneš a líbí se ti tam. 🙂 I když jsem o tři týdny méně než ty, tak třeba se tam nakonec i potkáme. 😉

tymothy
14. kvě 2012

Může tam s tebou být od chvále, kdy jsi na porodním sále. Předtím to nejde (jen na chodbě jako návštěva) - pro tatínky tam nemají prostory.

mmaruska
17. kvě 2012

tak jsem tam byla na "exkurzi" a jsem sice o něco klidnější, když tuším, do čeho půjdu. Na druhou stranu se nemůžu zbavit obyvy, že budu v první době porodní trávit hodiny v té "přípravně" nebo jak to nazvat a por. asistentka mě přijde skontrolovat 1x za hodinu. Budu tam někde sama ve sprše a kdybych uklouzla nebo omdlela, tak se nikoho nedovolám. Při té vytíženosti, jakou tam mají, tak všichni budou někde rodit nějaký komplikovaný porody, který se tam sjíždějí z celého kraje. Bolesti u prvního dítěte jsem měla cca 28 hod, tak když by to teď bylo o polovinu kratší, tak je to pořád dost.

pablinka
17. kvě 2012

@mmaruska já tam třeba v té "přípravně" ani vůbec nebyla, jak jsem přenášela, šla jsem na příjem dřív, ubytovali mě na šestinedělí, tak jsem byla na 3lůžáku a tam nějakých 8 hodin v noci funěla v kontrakcích, a to tam spala mamina s miminkem. Chodit po chodbě mi PA nedovolila, že mám být na pokoji, později aspoň povolila tu sprchu. Tak bych radši brala ten předporodní pokoj (který jsem tím pádem ani neviděla), než být na normálním pokoji na šestinedělí.

twistinka123
29. čer 2012

čauky holky, chci se zeptat, od jakého týdne se chodí na monitory do čb do nemocnice? doktorka mě bude předávat podle toho, říkala 35-36tý...já totiž zatím chodím do poradny v praze, ale budeme se na jih vracet odkud pocházím tak se ptám🙂 děkuji všem za rady🙂

blueapple
30. čer 2012

@twistinka123 ono asi záleží na Tvém doktorovi, kdy Tě "předá". Může to být prakticky kdykoliv . Ta moje až po termínu porodu (40tt), do té doby jsem na monitory chodila k ní.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru