Porodnice Hořovice u Berouna

andik
8. led 2007

Holky jaké máte zkušenosti s touhle porodnicí?Chci jen upozornit,že před 3 týdny tady zaměnili miminka a kdyby jedné mamince neudělaly náhodné vyšetření pupeční šnůry,odvezla by si domů cizí mimnko. ☹

keminek
9. čer 2010

@ikarkulka přemýšlím naprosto stejně. Malý "musel" být v jejich postýlce a my ho "nesměli" vyndat. Byl zakuklený úplně celý, vč. hlavy do tlusté zavinovačky, koukal mu jen obličej. Akorát si dej bacha na monitor, aby nezačal pištět, až miminko budete z postýlky zvedat. Nejdříve to chce ho vypnout 😀 😉 Přikryté mimi zahřeju, v tom si věřím. A kdybych ho mít na sobě nemohla, tak ho může držet manžel. Resp. pokládat do postýlky a vyndavat ke kojení, kdy chceme my a nikoliv oni. A běžně to jidne lze, takže to takto může být všude 😉 Navíc v tom boxíku je suché teplo..

Chci volný pohyb v 1. i 2. době (asi dřep nebo když na lůžku, tak nějak tak, abych si neseděla na kostrči - minule mě po porodu z toho dost bolela), vak blan nechť praskne sám a není protrháván (většinou prý praskne sám, když hlavička dosedne na dno nebo se dostane k brance, kdy tlak už je velký.. neznám tu terminologii přesně, a to ve 2. době porodní). Pro miminko je to takto lepší, má chráněnou hlavičku a vak blan je velmi kluzký. Mimčo vyleze i bez vaku, kdyby voda praskla sama dřív. Jen ta první možnost je příjemnější. Nechci oxytocin a žádné urychlování. A po porodu chci miminko u sebe/manžela (myslím od porodu po odchod z porodnice, výjma vyšetření pediatrem). Na to všechno mám/máme právo (zákonné).

Teď jsem si koupila knihu aktivní porod. Vím, zní to třeba moc aktivně, ale kniha je normální. Jsou tam supr nákresy, jak mimčo prochází a vysvětlení, ve které poloze se co děje s pánví a s postupem miminka.
Ukázka:
Během 1. doby porodní, kdy se otevírá hrdlo, je většinou nejlepší být ve vzpřímené pozici, polohy střídat, chodit nebo si při kontrakcích kleknout a mezitím odpočívat.
Během 2. doby je vhodné při kontra stát nebo klečet a horní polovinou těla se předklánět - pomáhá to dokončení rotace hlavičky. Na konci 2. fáze druhé doby je při kontra nejefektivnější a nejpohodlnější pozice v dřepu s oporou. Sed v dřepu s oporou má tyto účinky: *maximální tlak uvnitř pánve * max. svalové úsilí * optimální uvolnění hráze (ale prý to chce mezi kontrakcemi vstávat ne v dřepu být hooodně dlouho, aby zas nedošlo k otoku hráze) * optimální přísun kyslíku plodu * výborný úhel sestupu

V pozici vpolosedě tlačí váha rodičky na kostrč a prostor pánve se zmenší. Vpololeže se křížová kost nemůže pohybovat a pánevní vchod se zúží. V pozici v dřepu se křížová kost může volně pohybovat. Ustoupí dozadu, a pánevní vchod se tak může rozšířit.

keminek
9. čer 2010

@ikarkulka no zajímavý viď.. když už někde jsou "alternativní" (=normální) porody, tak proč nemohou být normální i pobyty a poporodní doby 😅 jinak ta má zkušenost se netýká hořovic, jen to bylo stejné.. taky jsme "nesměli" z postýlky na sále vyndavat miminko, které bylo tak řádně zavinuté, že nebylo skoro ani vidět 😅 A když jinde rodiče miminko chovat a kojit můžou, tak já chci taky. Tečka 😀

ikarkulka
9. čer 2010

no překvapilo mě to hodně. na porodních sálech mají vanu s tryskama (do té se tedy nesmí rodit, ale může se použít během kontrakcí na uvolnění), porodní stoličku... rooming-in mají taky určitě... jsou schopni zajistit stravu i vegetariánům apod.
tak tohle jsem nepochopila. ještě se na to přeptám, až tam půjdu na monitor nebo tak, budu se s nimi snažit dohodnout, protože mi to nejde do hlavy, že by to nešlo.
přece když mám dítě na sobě, tak ho musím zahřát. navíc v létě.

keminek
9. čer 2010

@ikarkulka mrkni na poradnu na www.aperio.cz (sloupek vlevo a pak se ti rozbalí po kliknutí sloupek pro změnu vpravo 😀 )
miminko nemusí ležet v nějaké postýlce 2 hodiny, aniž byste ho nesměli vyndat. Pokud je vše v pořádku. a když je mimi s vámi samo na sále, tak je vše v pořádku určitě 😉 🙂

syraell
9. čer 2010

ikarkulka
tak zjevně to dává k dobru pokaždý - já byla na besedě někdy minulej měsíc 😀

syraell
10. čer 2010

Tak, vyrážim do Hořovic ajsem zvědavá, s kým se tam potkám 😉 Držte zítra palce!

keminek
15. čer 2010

syraell 🙂 🙂 🙂

@ikarkulka na tu prohlídku porodky si musíš volat předem nebo stačí jen tak přijet a jestli jo, tak v který den a v kolik (našla jsem 2 informace, tak nevím, co je pravda)?
s tou postýlkou a reversem máš pravdu, kdyby něco, klidně podepíšu negativní revers.
a pak bych se ještě ráda zeptala na návštěvy.. jak je to teď aktuálně.. mohou až na pokoj (byť společný pro víc maminek)? a jaké jsou návštěvní hodiny? a nejvíc tam mají dvoulůžáků?
díky moc 🙂

keminek
15. čer 2010

jo a ještě.. chtěj tam registraci nebo abych si tam aspoň jednou zajela vypsat papíry a na monitor apod., jak to někde bývá (tj. tak v 36. - 37. tt.) nebo stačí normálka přijet až na porod?

ikarkulka
15. čer 2010

@keminek, ta předporodní beseda se koná každé první a třetí pondělí v měsíci. začíná se ve 13.30 na transfuzním oddělení (když projdeš vrátnicí, tak se dáš doprava a hned uvidíš nízkou budovu, vchod na transf. odd. je vpravo za stromy, my to hledali, není to dost dobře vidět). platí se Kč 150,- za osobu.
další termín vychází na příští pondělí, jestli se nepletu.

návštěvami si nejsem jistá. udělalo se mi totiž v půlce té přednášky zle (vydýchaný vzduch, vedro a asi 50 lidí v místnosti), takže tuhle část jsem zrovna neabsolvovala. takže nevím, jak jsou omezené časově (jestli od-do), nebo nejsou, nicméně dr. ševít říkal, že návštěvy rozumně, aby se na společný pokoj nenahrnulo najednou 6 a více lidí a nerušili tu druhou maminku. na nadstandardu jsou snad návštěvy neomezené.

registrovat se nemusíš, ale měla bys tam určitě minimálně jednou přijít na kontrolu a monitor. ještě jejich lékaři ordinují v nemocnici v berouně, tam můžeš chodit taky, pokud bys měla hořovice z ruky.

keminek
15. čer 2010

@ikarkulka děkuju! 🙂 😉 návštěvami myslím pouze manžela jakožto otce dítěte a prvorozeného syna´, kterého by manžel přivážel a odvážel. Abychom prostě byli tak nějak spolu..

syraell
16. čer 2010

Tak jsem zpět s aktuálníma informacema.. Co se píše na Aperiu, většinou neplatí - přítomnost partnera na sále při sekci apod. Jinak je tam teď vážně masakr - absolutně nestíhají - cca 7 porodů za noc...To má bohužel dost vliv na kvalitu ppéče...Když jsem se začala trošičku hojit po operaci, šoupli mi malýho non-stop s tím,že ho musím polohovat v osvitovém lůžku !kvůli řloutence). To s sebou nese stávání, zvedání, neustáleé měření teploty a dvojnásobné kojení, aby ho člověk v té přehřáté věci udržel, Výsledek: hojení šlo do pytle, totální vyčerpání, návrat velkých bolestí. Ukecala jsem primáře, aby mě pustil o den dřív domů, protože malýho mi v klidu pustili. Mě nechtěli, že jsem po velké břišní operaci...To bylo fakt vtipný, protože tak se mnou rozhodně nikdo nezacházel...Naopak, doma mě čekal manžel, kterej pomůže, podá mimčo, podrží apod,takže si spíš odpočinu, než při 24 h. non-stop službě...Nakonec řekl primář že v klidu, aˇjdu. Paní doktorka mi ovšem nechala podepsat negativní reverz, asi se sichrovala...
Když srovnám s prvním porodemv Benešově, musim říct, že bych už Hořovice , alespoň pro plánovanou sekci nedoporučila...
V Benešověs péčí o mimčo pomáhaly sestry, svítily ho sami na odd a nosili na kojení. Máma se tak má šnci regenerovat po sekci, což vážně není až tak malý bebíčko...

keminek
16. čer 2010

@syraell gratuluji k miminku 🙂 🙂 🙂 a přeji, ať jste spolu šťastní a jizva ať se krásně zahojí.
díky za informace.. teda tam je teď fakt nápor jak v praze 😕 😖 Ale zvládla jsi to a už jseš v klidu doma..
kde je ta postýlka (osvitové lůžko) na svícení miminka - na pokoji nebo ses belhala do nějaké místnosti? a jak polohovat (jako otáčet na bok a tak?). A kojit častěji kvůli žloutence a také to myslíš kvůli hydrataci, že v tý postýlce je vedro? a na jipce jsi nebyla, dali tě rovnou na šesťo? jaké jsou tam návštěvní hodiny (jestli mohl u tebe někdo z rodiny být déle a pomáhat ti)..

jindri
16. čer 2010

keminek: malá taky měla žloutenku. Náročné bylo, že ji každé 3h, ve dne v noci, musíš otočit, před tím nakojit, přebalit. Navíc, ty 3 hodiny, co ležela na bříšku my mámy nesměly spát, kvůli dechu miminka.
Co se týče návštěvních hodin - manžel dlouho pracoval a s vědomím sestry tam se mnou byl i večer, kdy tam žádné návštěvy nebyly. Takže domluvit se s nimy dá, teď jde o druhou maminu, aby jí to nevadilo.

syraell
16. čer 2010

keminek
to lůžko je mobilní náplň do postýlky, ve který máš normálnšě na pokoji mimčo. jenom z ní vyndají madraci s chůvičkou a šoupmou tam ten svítící mechanismus s všitým oblečkem.
Problém je, že je v tom postroji mimču děsný horko, takže tam nechce být a častěji pláče, pije, kaká apod. Takže neustále vyndaváš, přebaluješ a snažíš se ukojit...Nejvíc problematická je poloha na bříšku.
polohy musíš měnit cca po 3 hodinách, vyndat a změřit teplotu - jak píše jindri.
Polohy jsou na zádech, bříšku a obou bocích...
Na jipce jsem byla - tráví se tam normálně 24 hodin po zákroku, pokud nemají narváno. Vstávat jsem musela ve 4 ráno na první chůzi na záchod - přestávala jsem chvílema slyšet kvůli mdlobám a sestra pravila, že jsem další medvěd brtník, co nechce vstávat - mít na sílu, asi bych jí udeřila 😠
Návštěvní hodiny: dopo 10:00 - 11:00
odpo: 13:30 - 19:00
Dodržování hodin je podle sester, co slouží - když to vychytáš, pustí ti tam někoho i mimo hodiny, ale když jsou to prudičky, bývají neústupný...
Na jipku pustí jenom manžela cca na 10 minut.

jindri
16. čer 2010

syraell: to je asi dítko od dítka. Mařenka nevypadala, že by jí pobyt na tom lůžku vadil. Byla jak Šípková Růženka, spala a spala, někdy jsem jí i po těch 3h musela budit a po zandání nebyl s usínáním problém.

syraell
16. čer 2010

jindri
tak to tise zavidim - ja se diky noci s osvitovym luzkem a neustalymu pohybu dostalu s jizvou do stadia den po operaci a boli to radne...

olga777
16. čer 2010

@keminek Ahoj keminku
máš dobré dotazy. Koukala jsem, že máš termín 25.7.2010. Byla bych moc ráda, kdybys tu pak napsala své postřehy z porodnice. Klidně podle těch tvých bodů (*hlavně jestli ti dají miminko hned po porodu na břicho- a za jakých okolností ne? *a jestli ho nechají přisát jek dlouho bude chtít a bude potřeba (odchod placenty..). Já jsem teprve v 8.tt, ale jednoho raubíře už doma máme. Mám zhušenost s Podolím a velice ráda bych prožila porod s miminkem v kontaktu a né kdesi jinde, i na jiném poschodí. Díky moc Olga

olga777
16. čer 2010

@olga777 ... tedy tu poslední větu jsem myslela, že mi jí po porodu jen ukázali u hlavy a hned odnesli a viděla jsem jí až druhý den (bohužel jsem rodila císařem). Ani jsem si na ní nemohla šáhnout, natož pak pochovat ☹

syraell
16. čer 2010

olga777
kdybys náhodou rodila zase sekcí, tak v Hořovicích tě na mimčo nechají sáhnout a přinesou přiložit k prsu na Jipce...Jinak ale moc nedoporučuju...

keminek
16. čer 2010

@olga777 jen rychle odpovím.. kdekoliv si miminko z postýlky vyndej. I v Podolí.. 😝 😀 Vypněte monitor, aby nepřivolal ty sůvy a mějte miminko v náručí nebo u prsa dle chuti. Vem si s sebou čepičku, abys mu jí nandala kvůli tomu, že hlavička je velká plocha, kterou uniká teplo. Jste zákonní zástupci, nikdo vám nemůže zakázat sahat na vaše dítě a nikdo ho nesmí bez vašeho svolení kamkoliv vozit. Rozhodujete o všech výkonech a zdravotních zásazích, které mají být provedeny pouze s výjimkou stavu, kdy je miminko ohroženo na zdraví. To je však vždy akutní stav, který se musí okamžitě řešit. Rutinní vyhřívání na lůžku v přítomnosti rodičů na sále mezi takové stavy opravdu nepatří. Miminko je tou dobou stejně zavinuté v zavinovačce a když ho budeš mít na sobě a ještě se přikryjete, tak no comment 😉 Mrkni na www.aperio.cz v levém sloupci je poradna, rozklikni a pak mrkni na opačnou stranu do pravého sloupce na práva při porodu apod..., kdyby nefungoval tento přímý odkaz http://www.aperio.cz/poradna/kategorie.shtml?als[CID]=b8e4260e150ac067bc80a36c6643389e

Zvažuji ještě neratovice. Tam je dobré rodit s PA, kterou si zaplatíš, ale zároveň je zaměstnaná v porodnici, což znamená, že není externí a tvůj porod přímo vede. Např. Věra Nováková je víceprezidentka unie por. asistentek. Není to žádná trubka dle tohoto rozhovoru:
http://www.porody.net/cms/index.php?option=cont...
I po CŘ ti tam dají miminko jakmile si požádáš, kojíš až tě zašijou, mezitím bonding zajistí tatínek 😉 Lepší jak v Podolí po přirozeném porodu 😝 Na Hořovice se také pěje chvála, ale musím tam teprv zajet na čumendu 😀

olga777
16. čer 2010

@syraell a v čem nedoporučuješ, prosím? dík

keminek
16. čer 2010

@olga777 v podolí po přirozeném porodu mi mimčo jen ukázali, nedali a pak muselo ležet na vyhřívaném lůžku a "nesměli" (a nevyndali, neb jsme houby věděli) jsme ho vyndat a pak jsem ho viděla až druhý den 😎

olga777
16. čer 2010

to je fakt síla, člověk si vlastní dítě nesmí ani prohlídnout... Myslela jsem, proč Sireall nedoporučuje Hořovice. Ale také dík za tvou zkušenost.Olga

keminek
16. čer 2010

holky opravdu moc díky za info.. takže na první pohled to mobilní světýlko až na pokoji vypadá suprově, na ten druhý už ne.. tedy hlavně pokud máma padá z nějakého důvodu na hubu.
syrael, hm.. tak to ti nikdo moc pomáhat nemohl 😝 v neratkách se nejde na jipku, ale rovnou na šesťo po CŘ, jak jsem vysondovala. návštěvní hodiny snad od 14 do 20 (teď zas mám okno), takže jakás pomoc by přítomna být mohla.
To vedro v osvitovém lůžku.. síla..
sestra byla na pěst.. pozorovatelka, tý se to kecá

keminek
16. čer 2010

olgo, jj já vím, já jen k té podolské rutině.. 😀 😉

olga777
16. čer 2010

@olga777 Syraell, dobrý, už jsem si dodatečně přečetla tvůj zážitek. To chápu, proč nedoporučuješ. Pro srovnání v Podolí si po císaři trochu odpočineš. I když mě to bylo líto, že je chudinka malinká někde sama s cizíma ☹

teddyx2
17. čer 2010

Ahoj holky, já jsem byla v Hořovicích spokojená. To vyhřívací lůžko byl teda vopruz, ale aspoň jsem měla malou u sebe. Akorát se všichni divili, že moje malá měla 4,23 kg a 52 cm a nešla císařem , ale přirozenou cestou. Museli jí rozdejchávat po narození a byla v inkubátoru. Měla jsem nástřih hráze a už třetí den jsme šly domů. Musím ale říct, že jsem se skvěle zhojila a doma i rozkojila. Ale první týden byl fakt boj.
Co se týče personálu, tak všichni byli skvělý. Lékařka, co mě rodila, porodní asistentka u porodu, sestry na šestinedělí a i lékaři tam. Jediná špatná osoba byla ta, co mě vezla na vozejku z porodního sálu, ale tu jsem pak už neviděla 🙂

lucun
19. čer 2010

Dobry den, mam takovy dotaz, doufam ze mi nekdo pomuze. Prestehovali jsme se s pritelem z Prahy kousek od Berouna. Chtela bych se zeptat jake mate zkusenosti s Horovickou nemocnici, co se tyka predporodni a poporodni pece. dekuji

syraell
19. čer 2010

lucun
procti si to smerem nahoru - je to tady tak pul napul...

milula
7. črc 2010

Keminek, Olga - ahoj holky, rodila jsem v Horovicich loni a jsem prekvapena, ze vetsina holek ma tu zkusenost, ze dite nedostanou po porodu do naruce, nebo jen na chvili. Z moji zkusenosti - je treba si o toto rict a trvat na tom. Porodila jsem na stolicce, jinam nez ke mne do naruce doktorka dite "odlozit" nemohla a pak uz jsem miminko proste odmitla vydat a bylo to. Pokud jste presvedcene o tom, ze dite patri k vam na bricho, nikdo vam ho nasilim z rukou trhat nebude. Ja jsem mela holcicku u sebe cele ty dve hodiny na porodnim sale - nejdriv asi hodinu (jen v cepicce a ponozkach), pak po te hodine ji behem minutky zvazili, podvazali pupecnik a otreli smolku, kterou zatim vyprodukovala a hned sla zase zpatky ke mne pod perinu. Po tech dvou hodinach si ji vzal manzel a sam ji oblekl a drzel v naruci, zatimco ja se sprchovala.

Takze je treba se ozvat a trvat si na tom, ale myslim, ze vse se da domluvit. Je jen skoda, ze tyhle veci nefunguji automaticky ☹ Mela jsem dost obsirny porodni plan a ve vsem bylo vyhoveno. Opet - bohuzel - se nektere veci neobesly bez argumentace a vysvetlovani, prip. podepsani neg. reversu, ale dalo se. Pokud byste se chtely na neco optat, tak mailem na michaela.camska@seznam.cz

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru