Porodnice Jablonec nebo Liberec. Máte zkušenost?

ivana21m
26. bře 2012

Máte někdo zkušenosti z těmito porodnicema? Já bych preferovala Jabloneckou, ale mám strach, že tam z Liberce nedojedem... A v Liberci se mi rodit nechce, jsou tu na porodnici špatné ohlasy.. tak nevím, poradí někdo?

evelp
26. bře 2012

@ivana21m ahojka, já jsem teda rozhodnutá pro Jablonec, přes to , že bydlím v Liberci. Sice zatím osobní zkušenosti porodní s nimi nemám, ale teď už jsem 2x v Jablonci v porodnici ležela a nemůžu si stěžovat, ochotný personál a nikdo tam neřekl křivého slova..

a nejde ani tak o to, že byste nedojeli, spíš o to, aby měli místo- mají tam hrozně naboucháno a v podstatě to nevíš do poslední chvíle, i když máš sepsaný porodopis...teď co jsem tam byla před týdnem, tak už posílali rodit jinam- třeba právě i do LBc

ivana21m
autor
26. bře 2012

@evelp To je právě to, já jsem tam taky kdysi ležela a bylo to tam fajn, do Liberecký se mi ani zavadit prstíkem nechce... to co jsem o ní párkrát zaslechla mi stačilo, mám strach tam rodit 😢

evelp
26. bře 2012

no když by bylo nejhůř, nic jiného nám nezbude 😀 a když to tak vezmeš, všude je něco...ale prostě s lbc nemocnicí- jiná oddělení teda- mám bohužel jen ty špatné zkušenosti, tak nechci pokoušet osud 😀

ivana21m
autor
26. bře 2012

@evelp Přesně, já měla takouvou smůlu, že jsem se tady dostala i na ortopedii, a do dnes mi tu nohu dáva Jablonec dohromady, protože mi to úplně podělali ... a to už je 6 let

tehulka12
26. bře 2012

@ivana21m Ja sice nejsem ani z Liberce ani z Jablonce,ale kdyz se ti libi v Jablonci,tak jed do Jablonce.Zase tak daleko to neni,to urcite dojedes.Aby nekdo porodil za 1h to se stava malo.Ja treba mam kamaradku,co dojela z Prahy az do Hradce Kralove,to je 100km.Drzim palce,at rodis,tam kde se ti libi.

chaala
26. bře 2012

@ivana21m Myslím, že jsi rozhodnutá pro Jablonec od začátku. Tak roď tam 🙂 Plno může být, to ano, ale tohle ti dopředu nikdo neřekne. Takže si zjisti další porodnice v bližším okolí (mimo Liberce), aby jsi věděla, kam jet, kdyby tě Jablonec nepřijal.

petruskaz
26. bře 2012

@ivana21m jablonec jsem si před 2 lety vybrala asi ze stejného důvodu, co popisuješ ty, i když jsem z liberce... kvůli sepsání porodopisu jsem volala kolem 25tt, abych měla aspoň tu jistotu, že tam o mně budou vědět - ale samozřejmě, pokud bude plno, nepomůže ani sepsaný porodopis, jak už bylo řečeno...
jinak s včasným dojezdem problém nebyl... a to jsem měla první porod opravdu hodně rychlý... stihli jsme to 😉
bylo sice celkem plno... ale přijali mne...
ted rodím opět v červenci, jsem nějaký 24tt, a chystám se tam volat kvůli sepsání porodopisu zítra po kontrole.. tak taky doufám, že mne neodmítnou...

ivana21m
autor
26. bře 2012

@chaala Nejsem, jde o to, že na Jablonec si nikdo nestěžuje, a o Liberci jsem nikdy nic hezkého neslyšela... ale nejspíš to bude Jablonec 🙂

jasekd
26. bře 2012

@ivana21m
@petruskaz Podle me sepisou porodopis s kazdym, v tom problem neni, otazka je, zda pak nebude stopstav. Ja rodila v JBC 2x, jednou spontanne, prijali me rano a v poledne uz byl stopstav. Podruhe jsem rodila vyvolavane a bylo volneji. Ted rodila moje znama a indukci ji posunuli o den pozdeji, opet stopstav. Hodne kamosek lezelo i na porodnim oddeleni, protoze na sestinedeli misto nebylo. Podle me pokud je volny sal a misto aspon na porodnim, tak berou, a i na porodnim lezite s miminkem pohromade. Takze snaha tam urcite je. Na porodnici jsem byla moc spokojena. Co jsem tady na netu cetla, naprosta vetsina holek byla, ovsem vetsina holek byla spokojena i v Liberci, zname, co jsem s nimi mluvila, mely vesmes zkusenost dobrou, zadny horor jsem neslysela. Nevim, neni to jen poplasna zprava, co se siri dal a dal? Protoze i mne sepne v hlave, ze JBC je lepsi, a je to jen z duvodu, co se povida, sama nemam zadnou zkusenost, soudit nemuzu 😅 Soudit porodnici podle stavu na ortopedii je nesmysl, je to uplne jine oddeleni. My byli s malym hospit. kratkodobe na detskem jak v JBC, tak v LBC, v JBC to bylo lepsi s podavanim informaci, ale ani na LBC si nestezujem. Ted se tam chystam lezet s dcerou pro zmenu na ocnim 😝 Nemyslim si ale, ze info o tom, jak funguje ocni, ortopedie ci detske je pro vyber porodnice dulezity 😉 Kdybych byla z Liberce, rodim asi tam, protoze absolvovat cestu v kontrakcich po 5-3 minutach, kdy jsem vyrazila do porodnice ja, nebylo nic prijemnyho ani na kratkou vzdalenost, a to jsem nemela zadny rychly porod a na porodnici jsem stravila dalsich cca 7 hodin, takze jsem rozhodne nejela na posledni chvili 😅 Jabloncem urcite ale nic nezkazite.

hankamisa
13. dub 2012

Rodila jsem poprvé v Jablonci a následně dvakrát v Liberci.Do jablonce by mě po mé první skušenosti už nedostali.Díky tomu,že lékaři Karásek,Zachoval, včetně primáře B. Svobody mají na vše dost času mi při porodu syna málem zabily.Když jsme žádali o revers kvuli převozu jinam z důvodu strachu o miminko,které bylo přenášeno a mělo být už dávno na světě kvuli skažené plodové vodě (Ten samý problém měl i můj bratr při porodu stejným doktorem a skončilo to DMO),pan doktor najednou zavelel jde se rodit-měl strach z ostudy,kterou by jsme mu udělaly. Na větu kterou mám stále v uších ale nikdy nezapomenu.NA PŘÁNÍ VAŠÍ RODINY ,TEDY DÍTĚ PORODÍME.Po 28 h porod ukončen akutní sekci-uzká pánev.Syn se narodil přidušený a museli ho rozdýchávat.Později jsem se dozvěděla od jedné sestřičky,že stačilo pár minut a už by nežil. Tot má skušenost.Ale mám i několik kamarádek ,které kvuli špatně vedenému porodu p. Svobodou maji své děti nějakým zpusobem postižené z důvodu nedostatku kyslíku při porodu (měl dost času,porod počká).

V Liberci bez problémů ,nikdo nic neříkal a při porodu mě hlídaly,což se o Jablonci vůbec říci nedá.A pokud budu ještě rodit,což mám v plánu v Jablonci to určitě nebude,pokud bude primářem p.Svoboda. A přístup sestřiček ohledně pomoci při kojení v Jablonci hrůza(když jste si dokázala pořídit dítě tak si poradíte i s tímhle) a s kojením mi radila kamarádka,v Liberci vše vysvětlily a pomohli.

evelp
13. dub 2012

@hankamisa já teda ohledně sestřiček- i "kojících" němůžu říct špatného slova..co se doktorů týče...MuDr. Zachoval ani mne nenadchl a mou spolubydlící z nemocnice v podstatě téméř připravil o dceru, když tvrdil, že je těhu mimoděložní a včera porodila krásnou, zdravou holčičku.
Pan primář...jeho vyšetření mi přišlo dosti neurvalé a bolestivé, nic méně mi přišlo, že ví, co říká a dělá a kamarádka chodila zásadně jen k němu a přímo jeho si vyžádala na císaře...

já sama se chystám na jablonec, ale trochu jsi mě teď zvyklala...od začátku totiž myslím na to, že všechno v pohodě, ale tyhle 2 doktory bych u porodu taky nechtěla

hankamisa
14. dub 2012

@evelp -no na mě by Svoboda nešáhnul ani při prohlídce,natož u porodu.kolik jí to stálo?je znám ,,finančními dary,,.a co znám kamarádky (porod za poslední rok) většina litovala,že šla do jablonce,tak nevím.poslední kamoška si to před měsícem pěkně vyžrala. odhad miminka přes 4 kila ,tudíž indikace k provedení císaře.on ji nechal 2 dny v bolestech vyvolávat porod (příspěvek nedala)který nakonec skončil akutním císařem naposlední chvíly.malá měla 4200g.držím palce.

ennie22
26. dub 2012

Pokud si člověk může vybrat tak určitě Jablonec 🙂 největším důvodem je, že tam pracuje mamina tkž jsem klidnější a ohlasy od mamin z Liberce nejsou nejlepší,,ale zase asi záleží komu se jak ten den poštěstí..

jasekd
28. dub 2012

@evelp
@hankamisa Pravda je, ze moje kamoska si stezovala, ze vysetreni od primare nebylo nejsetrnejsi 😝 JInak ho u porodu nemela, ani ja ne, nemuzu ho posoudit, MUDr. Zachoval me jen sil, zhojilo se to krasne, takze muzu byt spokojena, Dr. Karasek me jen prijimal, opet neposoudim. Muzu posoudit pomoc s kojeni a ta byla, pomahaly a radily a to i v noci. O sverazne laktacni poradkyni uz jsem psala i jinde, ale ani ona me vylozene neposlala do haje. Ja muzu doporucit vsema deseti, mit takovou zkusenost jako hankamisa, mluvim jinak, a o tom to je, kazdej si to nakonec musi rozhodnout sam, kam pujde, ja pokud bude potreti, tak jedine do JBC.
Mimochodem LBC nemocnice me opet vytocila nedavno, ale slo o jine oddeleni, takze to nema pro vase rozhodovani vyznam, ale mne se potvrdila moje zkusenost, ze pokud nebudu vylozene muset, tak tam nepujdu.

petra49
28. dub 2012

Ahojky, já rodila v Jablonci a byla jsem spokojená, v neděli tam porodila teď setra a taky max. spokojenost. Do Liberce bych nešla, byla jsem taky na jiných odd. a ten přístup fakt děs a to jsem jejich zaměstnanec a radši se vším jdu do Jbc a nikdy žádnej prioblém. Ono ani nezáleží na odd, ale spíš na lidech. A mám 3 kamárádky, které si prožili v LBC peklo s porodem, takže za mě fakt né, i když mě tento špitál živí, tak ošetřit se nechám raději v JBC

soniludi
19. čer 2012

Já rodila v Liberci a chválím kudy chodím... Porodní asistentka pohodová ženská, paní doktorka taky super...na pokoji super personál...odcházela jsem naprosto nadšená a jestli někdy rodit tak zase tam🙂

ale souhlasím že je to hlavně o lidech,ale vyjít se dá s každým když se chce...ohledně kojení (na co si velmi na netu stěžují) si myslím že je důležité se nenechat odradit, přeci jenom je tam maminek plné oddělení a tak nemají čas jenom na jednu...mě řekli že si mám při přikládání k prsu na ně zazvonit aby zkontrolovali přisátí a techniku a opravdu byli hned u mě a poradili, přes počáteční potíže mi pomohli se rozkojit

jainy007
22. čer 2012

Ja jsem rodila v LBC v r. 2009 a teda taky si nemuzu stezovat. Vsichni byli uplne v pohode...pak jsme taky lezeli na detskym, ja pak zase nahore na zenskym a nekolikrat jsem byla na gyn. ambulanci i na detske ambulanci s klistetem a vsude byli uplne normalni, mili, zadny vzdor nebo neucta nebo nejaky naznak, ze je obtezuju...naopak, takze fakt nevim, kde ty famy vznikaji, nemam s libereckou nemocnici, natoz pak s lekari a personalem pavilonu matky a ditete, vubec zadny negativni zazitek...az budu v prosinci (nebo v listopadu) zase rodit, vubec nevim, proc bych hledala neco jineho, nez tu mame, navic je tu perfektni pece o nedonosence a deti s komlikacemi, tak proc riskovat...tot nase zkusenosti.

luciiejablonec
26. črc 2012

Ahoj ja jsem loni rodiila v jablonci měla jsem dost těžkej a komplkovanej porod na sále jsem strávila 29 hodin.V jabllonc jsem chtěla rodt už zduvodu toho žee byl na porodnici super ohlas ale doporučuji davat si bacha na dr, Mairicha veetsiho idi... jsem nezazila mela jsem rizikove tehotenstvy a kdyz seem prisla s bolestma (poslickama) poslal mee domu s vetou ...tak to tolik neprozvjte... ddruhy dden rano jseme byla na vysettrenii u sveeho gnekkologa ktery me okamzte poslal saniitou ddo nemocnice na monitor a vyvolaval mii porod malej mel problem se srdcem do dneska nebyt dr.karaska a dr.macenauerove byla bych asii bez syna. tak zee na jabloneckou nem. nedam dopustit

martinate
16. črc 2013

V Jablonci jsem rodila v roce 2010, hodně jsem dala na chválu ostatních.
Od té doby se ale Jablonec hodně zhoršil. Měla jsem těžký porod, syn měl rovná 4 kila, přesto mne nechali v šílených bolestech tlačit skoro 8 hodin, nejdříve pohodička, nikdo nepřišel ani kouknout, pak hrozná rychlost, u mne 3 doktoři, 4 sestry, co mi skákali po břiše, nakonec kleště - hrozný zážitek, který mne odrazuje od dalšího potomka. Nejsem zastánce sekcí, ale když je důvod, neměli by takhle ženu nechat trpět. Primář absolutně žádná empatie, na vyšetření do vás, s prominutím, šahá jako do krávy, šílená bolest.
Sestry na šestinedělí super, pořád chodí a ptají se, zda něco nepotřebují, ovšem na novorozeneckém, přesný opak, ignorace, pomoc s kojením žádná.
Je to škoda, prostředí pěkné, ale rodit tam nedoporučuji.
Naopak Liberec si teď chválí...

riakuk
16. srp 2013

V roce 2010 jsem rodila v Jablonci. Dceru jsem přenášela, takže mě 2dny vyvolávali porod a měla jsem 48hod bolesti. Porod byl ukončen akutní sekcí pro nepoměr velikosti plodu (prováděn prim. Svobodou, který byl fajn 🙂 ). Zpětně si na nic nestěžuji, chtěla jsem rodit přirozeně. Po 22měsících v roce 2012 jsem prodělala plánovaný císařský řez z důvodu velké pravděpodobnosti opakování předchozího porodu. Bylo to bezva. Hlavně personál byl na jedničku a sestry na novorozeneckém by si zasloužily metál. 100% spokojenost. LBC? Co dodat. Jedna známá prodělala zánět dělohy, protože jí nechaly kus placenty, druhá málem umřela, protože jí nezměřili pánev, třetí měla příšerné zkušenosti se sestrami, .... Někdo řekne normální ☹ ale neslyšela jsem, že by o LBC někdo básnil jako o Jablonci

jennyska
10. led 2014

Ahoj @ivana21m @riakuk @martinate @luciiejablonec @jainy007 @soniludi @petra49 @jasekd @ennie22 @hankamisa @evelp @petruskaz @chaala @tehulka12 a ostatní maminky 🙂

Mohly byste se podělit o své zkušenosti, pocity a dojmy s porodnicí v Jablonci nad Nisou do naší Wiki knihovničky Modrého Koníka, kterou si tady s maminkami společně tvoříme? 🙂

Tím, že svou zkušenost vložíte do https://www.modrykonik.cz/porodnice-jablonec-na... pomůžete ostatním těhulkám, které si právě porodnici vybírají a hledají Vaše cenné rady, tipy, zkušenosti.
Jak jste byly v porodnici spokojené? Co se Vám líbilo/nelíbilo? Jaký byl personál? Jak proběhl porod? atd.

Děkuji Vám, že pomáháte a přeji Vám hezký den! 🙂
Janča

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

hankamisa
10. led 2016

před měsícem jsem rodila v liberci sekcí už po třetí a opět stejná spokojenost jako naposledy před 10 lety. 🙂 dr i sestřičky velice ochotný a milý,nejen během pobytu na porodnici ale i během následného dojíždění na kontroly ohledně pooperačních problémů.

blaablaablaa
13. led 2016

Rodila jsem v Liberci a naprostá spokojenost. Měla jsem těhotenskou cukrovku, takže jsem neměla moc přenášet. Už při kontrolách v porodnici stačilo říct, že miminko má větší váhový odhad, udělali hned ultrazvuk. Na kontrole den po termínu nabrali krev, odpoledne jsem šla na monitory pro jistotu ještě jednou, rovnou už mě v porodnici nechali 🙂
Co se týká přístupu, tak paráda. Všechno vysvětleno, konzultováno, muž se mnou byl i na "hekárně", nebyl problém. Porod mi vyvolávali, nebylo to nic příjemného, ale to by asi nebylo nikde. Nicméně se všechno zvládlo. Sestřičky úžasné a trpělivé, doktorky klidné a profesionální - konkrétně dr. Zemanová a dr. Paurová.
Za sebe nemám ráda to zběsilé dělení na "Liberec peklo" x "Jablonec zázrak". Je to dost o lidech, často si říkám, že jak my k nim, tak i oni k nám, ale to platí samozřejmě i naopak.

anaema
30. led 2016

Rodila jsem v LBC 2x. Hodnotila bych jako český průměr. Žádný zázrak, ale ani průšvih. Ale chtěla bych víc.
2013 - píchli plodovku, podali mi navíc jen kyslík při porodu, došlo k nastřižení; epidural ad. věci jsem odmítla, porodního plánu si nikdo nevšiml. Ten den jsem byla na příjmu 2x, ráno s kontrakcemi (poslána domů, protože ještě nerodím)a odpoledne v 16 h, dítě se narodilo ca v 17.30. Personál na sále milý, doktorka i PA se představily, podaly mi ruce. Dítě po porodu v podstatě hned odnesly k umytí, vážení atd., za chvilku přinesly, ponecháno se mnou asi dvě hodiny na sále a pak na pokoji, v noci jsem ho odevzdala na novorezenecké, naivně jsem si myslela, že se vyspím, ale byla jsem ze všeho rozhozená, stýskalo se mi po všech a po všem a nemohla jsem spát (druhé dítě jsem chtěla mít u sebe už pořád).
2015 - kontrakce od jedné ranní, příchod do porodnice okolo 6 h, dítě se narodilo ca 7.30. PA na příjmu spíš nepříjemná (nesedla mi), v 7 přišla nová směna, ale taky pěkný kvapík, moc rodiček, takže chaos. Epidurál jsem odmítla, díky streptokokovi jsem dostala 2x infuzi ATB (ruku jsem měla jednu obří modřinu), vnutili mi klystýr (nevyhovovalo mi to, už si ho dát nenechám, porod i tak byl fofr). Dítě mi PA ukázaly, pak hned omyly, z důvodu přetížení sálu jsem hned po porodu jela na pokoj, dítě mi přivezly (po mojí urgenci) po 13 h odpoledne, nechápu proč a nikdo mi to později nevysvětlil (prý vyšetření).
Vadí mi na LBC několik málo detailů - žádný bonding na sále, s dítětem hned někam běží, podobně i s přikládáním k prsu po porodu (dítě jsem přes tu zavinovačku sotva přitiskla na hrudník, ne prso, ale v papírech v nemocnici bylo hned zaznamenáno, že se dítě přisálo k prsu již na sále!),
na odd. 6nedělí mají sestry jen teoretickou průpravu (dle mého), jak se děti kojí. Při prvním porodu mi bylo řečeno, že mám vpáčené bradavky a že musím mít kloboučky, jinak kojit nemůžu (moje prsy nikdo neviděl a nikdo nesledoval, jak přesně prso nabízím), kojila jsem zcela normálně bez kloboučků. Při druhém dítěti mi bylo řečeno, že kojit budu, jelikož jsem již jednou kojila 😀. Nejvíc mne dostala sestra, s níž jsem se lehce nepohodla, že ona vlastně taky svoje děti nekojila, takže její rady nemám brát až tak vážně a že to nemyslela zle (ony tam sestry rády říkají, musíte kojit a máte málo mléka, přestože třeba přikládáte první den po porodu - to asi má ze mne hned cákat mlíko jak z hasičskýho auto). Nikdo vám pořádně neřekne, co to je často a na krátkou dobu přikládat, jak přikládat atd., to se musíte zeptat, ale asi to bude vědět jen ta laktační poradkyně, kterou tam mají pro případ nejvyšší nouze (viděla jsem ji jednou). S kojením souvisí to, že při všech vyšetřeních miminka přikrmují a neřeknou vám to, event. řeknou, ale nechtějí říct čím (přestože u postele každé rodičky jsou nějaké "zásady" porodnice - kde popírají polovinu věcí - je tam vysloveně "dítě zásadně nepřikrmovat uměle", v jiné části zase "dítě musí být ihned po porodu s matkou", "nejdůležitější jsou první hodiny po porodu"... bla bla bla).
Informované souhlasy (u dítěte) jsou taky legrační - dítě se narodí, proběhnou vyšetření a terpve po tom se vůbec dozvíte, na co bylo vyšetřované a už jen podepíšete formuláře (dodatečně), nechápu. Jak by to KNL řešila, kdyby se něco stalo, to teda netuším.
Jinak personál ochotný, milý, vstřícný, leč má své zaběhnuté postupy a jede spíš v tom tradičním doktorském postupu, hlavně podávat medikamenty a mít vše pěkně papírově ošetřené (což mi připomíná kolegyně z pokoje, které se teprve v propouštěcí zprávě dočetly o komplikacích u porodu, pupeční šňůra okolo krku je asi něco, co matka-rodička nepotřebuje vůbec vědět, nebo jí prostě stačí si to přečíst). Porod v roce 2015 a celková atmosféra v porodnici lepší než v roce 2013. Osobně bych si přála větší důraz na přirozený porod, méně spěchu a méně starostí o medikaci. 😀

lenka19881
18. črc 2016

@anaema Dekuji.Konecne konkretni zkusenosti a ne jen vlacne:"Byla jsem spokojena."Holky prosim vas piste info jako anaema,at se mi ostatni dozvime konkretne co a jak.Je pro nas pak lehci,rict si do tehle porodnice nejdu kdyz tam nedelaji bonding...coz je zaklad.Moc ti dekuji anaemo.

penelopaw
18. črc 2017

Rodila jsem před necelými třemi lety v Liberci. Na porod jako takový si nemohu stěžovat - rodila jsem císařem, byl to docela fofr, odtekla mi plodová voda a chlapeček byl koncem pánevním, takže se šlo na císaře. Největší bolest z celého porodu byla sonda, kterou mi zavedli nosem do žaludku a za kterou mne anesteziolog tahal, když chtěl, abych mlčela 🙂. Do tří minut od převozu na sál bylo dítě venku. Personál perfektní, když už jsem se zastyděla, že pořád něco melu a zmlkla jsem, doktorka se vyklonila zpoza plenty, kde mě zašívali břicho, a zeptala se, jestli jsem naživu, že jsem nasadila standard a báli se, jestli jim nekolabuju 😀.

Co se týče poporodní péče, tam už bych výhrady měla. Např. to, že z prostorových důvodů musí ženy po císaři ležet na gynekologické JIP s jinými pacientkami. Měly jsme tři postele vedle sebe, oddělené plentou, nad námi světlo, proti nám sestra za pultíkem, poslouchala rádio, kecala s jinou, neměla jsem šanci usnout a když se mi to povedlo, tak asi v půl šesté přišla vizita s veselým zvoláním, že bych měla vstávat.

Po převozu na poporodní oddělení už to bylo lepší, ale vytkla bych porodnici hlavně tři věci:

1. Hrozně hnusné jídlo!!! Všichni tvrdí, jak maminky a kojící maminky musí dobře jíst, aby byly silné, dokázaly se starat o miminko, dělalo se jim mléko a kdesi cosi, ale to, co nám nosili k jídlu, bych nedala ani psovi. Díkybohu za manžela a rodiče, kteří mi každý den nosili domácí jídlo!

2. Kojení - nemocnice má sice certifikát Baby friendly hospital od Laktační ligy a v materiálech pro maminky se holedbá tím, jak věnuje zvýšenou péči kojení, ale v praxi to proběhlo tak, že všechny maminky nahnaly do jídelny a tam jim pustily video od Bepanthenu o kojení. Žádná individuální instruktáž o tom, zda dítě dobře držím, zda dobře saje, jak pečovat o prsa, jaké pozice mohu zvolit... všechny nás učily jen boční fotbalovou pozici, a to i maminky, které nebyly po císaři. Do toho mi poradili, abych si prsa chladila, takže nezkušená a blbá jsem je pořád měla omotaná mokrou plenou a levé prso mi zatvrdlo. V pravém jsem neměla skoro žádné mléko, ale protože už jsem se rozkojila, tak mne pustili domů a nazdar, nikdo na mne ani nekouknul. Hned první večer jsem volala asi v půl desáté laktační poradkyni, protože prso jsem měla velké jak kopačák a neuvěřitelně to bolelo, děcko ani nemohlo chytit bradavku. Téměř celé šestinedělí jsem řešila hlavně kojení, odsávala pravé prso, masírovala levé, teklo to ze mne horem dolem, spala jsem asi 20 minut co tři hodiny, takže po 14 dnech jsem byla totálně mimo. A to nemluvím o tom, že mi sestry řekly, že nemohu kojit bez kojících kloboučků, takže mi trvalo asi další tři týdny, než jsem se toho nesmyslu zbavila. I laktační říkala, že bradavky mám naprosto normální, že nechápe, proč mi je doporučili - navíc to není levná záležitost. A ta práce s tím! Neustále vyvařovat, mýt, mít to nachystané, když jsem někam šla... Děs běs. Doporučuju proto všem, co by chtěly rodit v Liberci, aby si tam radši pozvaly laktační poradkyni, i kdyby to byly nakonec zbytečně vyhozené peníze. Když mi kamarádka říkala, jaké poradenství jí standardně daly sestry v ústecké nemocnici, bylo mi do pláče. V Liberci spoléhají na to, že maminky mají načteno a pokud si ženská sama neřekne, tak nepomohou. Resp. ano, ale v rámci laktačního poradenství za peníze, ne v porodnici. A to ty nejnepříjemnější sestry byly ty, se kterými jsem se viděla na předporodním kurzu a dávaly nám tam moudra o kojení... Mimochodem, kurz tam byl taky o ničem, pokud má člověk načteno, nic moc nového se tam nedozví, natož takový ten nácvik dýchání, co vidíme v amerických filmech 🙂. Jediné co, že na kurzu má člověk možnost se zeptat na všechno možné, něco ho napadne na základě dotazů jiných maminek, může si tam najít budoucí kámošky a prohlídne si prostory porodnice, což jinak než v rámci kurzu nejde.

3. Informované souhlasy - za ty bych vraždila. Dnes jsem byla u zápisu kvůli dalšímu dítěti a zase jsem dostala štos papírů informovaných souhlasů s tím, ať je doma vyplním. Přitom skoro v každé kolonce je uvedeno, že "lékař mi vysvětlil / seznámil mne". Jak to tedy mohu vyplnit, když mne nikdo neseznámil?? Revoltovala jsem při propuštění z porodnice před třemi lety, kdy mi dali podobný papír o tom, že dětský lékař mne seznámil se stavem dítěte, jsem si vědoma rizik a po propuštění přebírám veškerou zodpovědnost. Jenže mne neseznámil lékař, natož sestra a ani sanitář, prostě mi dali papír a nazdar, podepište to. Řekla jsem, že to podepsat nemůžu, protože mi nikdo nic neřekl a nevysvětlil, natož aby si ověřil, že to chápu dobře, a sestra argumentovala tím, že když to nepodepíšu, nepustí mne domů (hahaha). Nakonec kvůli mě přišla dětská doktorka, která zrovna měla vizitu, a prošly jsme ten papír spolu (z její strany velmi "ochotně"). Chápu, že naše zdravotnictví má málo personálu, není možnost se s každou novopečenou mámou crcat, ale když už si takto zjednodušují práci, nepřijde mi to úplně korektní. Protože co když si to přečtu, ale pochopím to blbě (nejsem medik, jsem laik), podepíšu to a když se pak něco stane, tak to bude na moje triko, protože já jsem přece podepsala, že tomu rozumím, že jsem byla seznámena, měla možnost klást dotazy a vše mi vysvětlili? ☹

penelopaw
18. črc 2017

Co se Jablonce týče, jedna známá si tam taky stěžovala na dětské sestry (zajímavé je, že na ty gynekologické si většinou nikdo nestěžuje 😀), ale mohlo to být tím, že chytla blbou směnu... Člověk si nevybere. Ono každý prožívá jinak, do toho chytne jiný personál než kamarádka, která měla vše v pohodě a růžové, a hned jsou zkušenosti negativní. Pamatuju si, že já jsem si pak už vše psala, protože mi sestry tvrdily, že mi to přece říkaly, a to i případné dotazy pro vizitu 🙂. Paměť skutečně vynechává a svého času jsem měla psané i manuály na to, jak mám koupat dítě a jak ho oblékat ven 🙂. Dětské sestry mi přišly hodně ostré, když člověk s něčím prudil, moc se s ním necrcaly, a jak píše anaema, tak nějaké vysvětlování bylo opravdu jen na vyžádání. Když mi malého přinesli, abych ho přikládala, dávala jsem mu dle rady "Kojte dítě kdykoli si řekne" cucnout co 10 minut asi do 4 do rána, byla totálně grogy a když jsem zvonila na sestry, jestli to teda dělám dobře, vysmály se mi, že dítě je najedené, jen si ucucávám a že jsem si měla jít dávno lehnout... Takže dají jednu informaci, ale už nezjišťují, jak si jí nezkušená matka vyloží a co vlastně na tom nadstandardu celé dny dělá 🙂. Mnohem líp se chovaly gynekologické sestry, jedna mi dokonce nabízela, že mi přes noc pohlídá děcko, i když se to nesmí... Ale pak se změnily směny a byla tam hrozně milá mladičká sestřička, která mi ukázala znovu koupání (žádné "jednou ti to ukážu, a ty si pak poraď sama, bez dozoru s tím děckem, kterému plandá hlava a je jak z gumy"), poradila, jak mám dítě obléknout na převoz domů apod. tohle je fakt o lidech. Víc mi vadily ty tři věci, co jsem psala v předchozím příspěvku.

penelopaw
30. črc 2017

A ještě jsem si vzpomněla na jednu věc, co mi vadila, ale to je obecně problém našeho zdravotnictví: V nemocnici nikdo nebral ohled na to, že chci třeba ráno spát, že mám nějaký svůj režim apod., takže od šesti mi začali lézt lidi na pokoj, budili mne kvůli měření teploty, úklidu apod., přitom vím, že vše to jsou věci, co jdou odložit na později. Nejhorší to bylo na JIPCe, kde jsem usnula kolem 4, spát se tam fakt nedalo (proti posteli pult, kde si sestra svítila, takže světlo mi šajnovalo do očí, poslouchala rádio a kecala s ostatními), a v šest přišla vizita s veselým voláním, ať vstávám, že už je ráno. Na jednu stranu pořád zdůrazňují, že čerstvé maminky mají být v klidu, odpočívat, sbírat síly apod., ale na druhou stranu režim nemocničního zařízení jim toto neumožňuje (a není to jen o oddělení šestinedělí, ale je to i jinde v lůžkových částech). Vrcholem noční můry pak pro mne bylo to, když jsem po několika dnech konečně šla na záchod na velkou a do pokoje mi vlezla uklízečka. Volala jsem na ni z koupelny, že jsem na záchodě, ale vlezla mi až tam s tím, že jde jen vyměnit sáček do koše. Koš byl přiražený ke zdi vedle záchoda, hned vedle mojí nohy, jak jsem na něm seděla. Paní uklízečka na férovku vlezla dovnitř, vzala si koš, vyměnila sáček, a pak mi ho vrátila, moje choulostivá situace jí vůbec netankovala 😀.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru