Porodnice Motol - máte nejčerstvější zkušenosti?

arabela_
9. bře 2012

Ahoj, chtěla bych se zeptat na porodnici v Motole - na nejčerstvější vaše zkušenosti. Vím, že diskuze o Motolu tu již je (ale má název Motol-byl problém s píchnutím epudurálu), ale samotné téma porodnice Motol jsem nenašla. Zajímá mě hlavně to, jestli vám tam bylo umožněno být s manželem i během I. doby porodní ne jen na samotný porod.

maladama
11. čer 2013

@simca5 pojišťovna hradí ve fyziologickém těhotenství ultrazvuk jen 4x (na určení, zda je těhotenství v děloze, kombinovaný screening v 1. trimestru, diagnostický UTZ v 20tt a 30tt), mimo to jen při komplikacích nebo podezření na ně.

@gingerone a kontrolovat čípek po 37tt taky nemá moc smysl, protože to o ničem nevypovídá (pokud se porod rozjede, už to bude v termínu, a otevřenost čípku s tím, kdy porod začne, moc nesouvisí - otevírající se čípek před 37tt je samozřejmě věc jiná, ale i od toho už se docela ustupuje jako od rutinního vyšetření, pokud nejsou jiné indikace). Víceméně jediné, co se u fyziologického těhotenství v posledních týdnech hlídá, je tlak, cukr/bílkoviny v moči a otoky (preeklampsie a pozdní cukrovka).

gingerone
11. čer 2013

@maladama Nojo s tím čípkem, já jsem zvyklá, že už od 18. týdne ho pořád kontrolujou, protože jsem prý málem potratila kvůli kontrakcím a zkracování, tak by mě zajímalo, jestli se třeba pohnul, ono jsem 5 měsíců ležela a už se ani nehnul a to až do teď, kdy už zase běhám, tak jestli to má nějaký vliv, že už se nešetřím...
Škoda, že jim nepřijde změna rychlosti růstu z 1 týdne napřed na 2 týdny pozadu během posledního trimestru (podle hlavičky, nic jiného nikdo nekontroloval) jako indikace k váhovému odhadu miminka nebo kontrole průtoků a placenty. Trochu mě to znervózňuje. Ach jo 😖

maladama
11. čer 2013

@gingerone pouze hlavička je na ten výpočet úplně mimo, pro výpočty váhy se používá obvod břicha A průměr lebky. Schválně se podívej na tuhle stránku (je to anglicky, ale snad to není problém):
http://www.baby2see.com/medical/charts.html#Mea...

ad čípek, buď ráda, že do toho nikdo nerejpe, ono to je jeden z důvodů, proč se od toho upouští, že to neustálé šťouchání právě může provokovat čípek ke zkracování. A teď už stejně můžeš porodit každý den a bude to v termínu...

gingerone
11. čer 2013

@maladama No právě, takže vlastně nikdo stejně neví, jak velké nebo malé to miminko je, protože mu ve 3. trimestru změřili jenom hlavičku. A já jsem hrozně drobná a mám oproti všem kolem malé břicho, které už se nějakou dobu ani nezvětšuje, tak jsem taková trochu nervózní, aby tam vevnitř všechno fungovalo správně. Kila taky moc nenabírám. Jenom pravidelné pohyby miminka mě uklidňujou, že je v pořádku. Už aby to bylo za námi a prcek byl venku, tady bude přibírat mnohem líp než v tom mém malém břichu...

simca5
11. čer 2013

Tez jsem byla rozmazlovana od sveho gynekologa. Kazdy mesic kontrola+ultrazvuk. Do toho jsem k nemu chodila na ultrazvuky z genetiky. Takze jsem mela krasny prehled, jak malej roste a jestli je vse v poradku. A ted odchazim od doktora a nic nevim. Mam stejny problem. Nikdo mi neveri, ze jsem ve 38tt a zbytecne me stresujou, ze mam moc maly bricho atd... Co me uklidnuje a tesi jsou malyho kopance ikdyz jsou bolestive.😀 mne bylo dokonce receno, ze pojistovna proplaci pouze 2 ultrazvuky a proto jsem si u gynekologa zaplatila balicek. Tak i v Motole by nam mohli neco takoveho nabidnout, aby jsme my staroslivy mely klid.😀

maladama
11. čer 2013

@simca5 věř mi, že bys těch UTZ v Motole víc absolvovat nechtěla. Já byla vysoce riziková těhotná (monochoriální dvojčata), což znamenalo od 14tt co dva týdny UTZ a poradnu. Dohromady, vzhledem k tomu, kolik se tam objevuje akutních případů, to obvykle bylo od 9:30 do 14 i dýl. Není nad to, strávit den posedáváním na tvrdých židlích...

@gingerone velikost břicha je úplně individuální a ze všeho nejvíc závisí na tom, jak pevné jsi měla před těhotenstvím břišní svaly (sportovkyně mívají malinká bříška, protože svaly nepovolí) a potom na množství plodovky. Na riziku ležela holčina, co měla nadměrné množství plodovky - břicho měla ještě o kousek větší než já (a to já nosila 5 kilo mimin + 2x plodovku plus placentu). A to i já byla obr, v 8. měsíci jsem neoblíkla těhuvěci, co jsem předtím nosila až do porodu...

gingerone
11. čer 2013

@maladama Já neměla určitě svaly žádné, ale taky jsem měla břicho úplně ploché. Spíš že já nemám ani k páteři žádné místo, kam toho prcka nacpat 🙂 Prostě jsem sama hodně droboučká, tak jsem čekala, že bude muset být mimčo ve vystrčeném břichu, když jinde jsem na něj prostory žádné neměla. Třeba nás všechny překvapí, jak se tam dobře seskládalo! 🙂
Já měla ultrazvuků taky víc, spíš mě jen mrzí, že přeskočili ten poslední a udělali ho jen symbolicky (obvod hlavičky), kde se mělo všechno víc zkontrolovat, a teď už se ho nedočkám, takže se budu bát, abych měla plodovku a placentu v pohodě. Ale jinak chápu, že ho běžně nedělají, ono to prý taky není nic extra zdravého pro miminko.

gingerone
12. čer 2013

Dneska bych poradnu v Motole moc pochválila. Navzdory plné čekárně jsem byla za 25 minut hotová, sestřička i doktorka byly opravdu milé. Změřený tlak a jenom tep miminka. A příště mi udělají míry a odhad váhy na UZ v poradně, protože jsem malá, tak aby se vědělo, jak se mi podaří porodit. Takže se i dozvím, jak a jestli miminko roste 🙂
Sice má člověk pokaždé jiného doktora a čekárny jsou nacpané, ale špatně si v té poradně nikdy nepřipadám.

simca5
13. čer 2013

@maladama Jelikoz jsem z Prahy8, tak cesta do Motola je o neco delsi😀 takze kontrola jednou za tyden mi staci. 🙂 jen jsem byla prekvapena, ze to u doktora probehlo tak moc rychle😀 a ultrazvulk je otazka 2min navic, ale chapu. Ach ty nase pojistovny.😀

simca5
13. čer 2013

@gingerone Mela jsem tam zatim 2 kontroly a este jsem nenarazila na nekoho neprijemnyho.🙂 jak sestricky i doktori jsou prijemny.😉 mam otazku, kdyz jsem tam byla poprve, tak jsem nemusela platit poplatek tedka jsem musela.( Rekla mi to sestricka na 1.kontrole) a ted mi nikdo nic nerekl a ja se zapomela zeptat. Automaticky bych si to zaplatila, ale znami mi rekli, ze deti a tehotny nemaji nic platit. Uz jsem z toho tumpachova.😀

gingerone
13. čer 2013

@simca5 Tak já neplatila nic ani poprvé ani teď podruhé a nikdo nic neříkal tak teda nevím...
Jo a nepříjemná na mě byla při obou návštěvách jenom sestra z kartotéky (ta samá), při první víc, to jsem neměla přichystané všechny papíry, co chtěla...

petule12
13. čer 2013

@simca5 divne, neplati se 😒

maladama
13. čer 2013

@simca5 jenže UTZ se dělá úplně jinde, a až na pár výjimek ho taky dělají i jiní lékaři, ne ti z poradny. Ono ten druh diagnostiky, který tam dělají, je na trochu jiné úrovni, než co dělá normální gynekolog, i to přístrojové vybavení je taky úplně jiné (a za hodně jiné peníze). A jezdí tam lidi z celé republiky (kolikrát tam se mnou čekala třeba maminka z Liberce, z jižních Čech, nebo i z Moravy, kterou tam poslali na konziliární vyšetření, když se jim něco nelíbilo).

A jinak platit bys nic neměla, pokud tě tedy nepošlou na internu (to jsou ty první dveře hned za vchodem od výtahů), tam se platí. Ale UTZ i poradna jsou bez poplatku.

simca5
13. čer 2013

@maladama dekuji za informace, uz jsem o neco chytrejsi. 🙂 a co se tyce poplatku, tak to je taky vyreseny, sla jsem na internu, tim se to vysvetluje.😉

romantika
22. čer 2013

tak jsem dnes v motole navštívila nove porodni oddeleni, jen teda poplasne, ale musim rict, parada. před tremi roky to byla hruza, clovek ani nevylezl na kozu, ted tam mají vse polohovaci, natoci si vas, porodni asistentka i doktorka velice mile. Sice rikali, ze maminky rikaji, ze uz to není tak osobní a hodne se nalitaji, ale ja mela před tremi roky opacny trauma z te hruzy zr clovrk rodil nw chodbe za asistence dalsich. Nicmene rodi se jak protrzeny, rikala ze mají 60 deti, ze to jede jak po masle.
Jinak poradny také na jednicku, do hodiny i s monitorem venku.
UTZ v poradnach stále nedelaji, to se nezmenilo, takze pokud mate nejaky problém tak urgovat urgovat a tlacit, protože v poradne uz mi prijde, ze jen cekaji, kdy to prijde, tot vse.
Z dneska i poraden zatím super pocit, a to jsem po prvním porodu musela hodne zapomínat.
Akorát byla dobra perlička, privezli tam na monitor tehotnou pani z kriminalu, takze jsem tam lezela s ni a kolem další 4 policajti, no to mi nebylo moc veselo.

gingerone
22. čer 2013

@romantika 60 dětí za jaký časový úsek?

Je to tak, je to tam moc hezké, i to vyšetřovací polohovací křeslo. A porodní pokoje jsou taky moc příjemně vypadající, hlavně jsou ještě "cítit novotou", tak má člověk takový příjemný a čistý pocit.
A krom sestry v kartotéce ve všední dny je tam ten personál příjemný, doktoři teda obzvlášť, snaží se a mají podle mého dost empatický přístup.
A poradny taky fajn, včetně monitoru je to fakt dost překvapivě rychlé a plynulé, na to, kolik je v čekárně vždycky lidí. A dokonce mi i ten UTZ v poradně udělali, protože radši přeměřovali miminko, aby měli jistotu, že ho já s drobnou postavou zvládnu porodit, protože jsem ze 3. trimestru žádný odhad udělaný neměla. Takže když se jim něco nezdá a člověk si řekne, já jsem vyjádřila obavu, jestli nebude moc malé a oni zase jestli ne moc velké, tak jsme to překontrolovali 🙂

Celkem se toho pobytu tam nijak moc neobávám, akorát jídlo mě tam zničí (zkušenost z ledna).

romantika
22. čer 2013

@gingerone
no nechci strasit, ale dneska vzali pani co mela kontrakce a rikali, ze mne by uz asi nevzali. ale ono zítra to je zase jinak, protože obvykle tam je clovek po porodu 3dny a hotovo. Rikali, ze to dneska je narez tak asi tim tlakem, takze bych rekla ze to bude za poslední dny. Ja poprvé rodila taky v Motole a byla jsem tam 2 dny téměř sama, cili je to hodne nahoda. Počet maminek v poradne mi prijde uplne stejny jak před tremi lety takze spis to bylo z toho počasí. Takze klid.

No jidlo bylo dle reakci a je porad bida, horsi po porodu, když je kvetakova polivka, same prdici věci a clovek by futroval ve velkem jak ma chut aby se rozjelo kojeni. Ja uz poucena z minule jsem s manželem domluvena taky ze občas donese něco dobreho a budu si to hlidat. Ja poprvé rodila 3 dny a porad mi nechteli dat najist, tak jsem pak na sestinedeli fakt zbouchala vse co mi dali a mala mela boleni briska jedna radost.

To pojizdne vysetrovaci kreslo jsem dnes zazila poprvé, to je luxus, moc si pamatuji jak ve finále kontrakci clovek nemohl vylezt na ty vysoke kozy a musel. Tohle bylo fakt parada. Před tremi roky to byl horor, dneska jsem ani nemela nerva jak jsem se tam citila v pohode.

gingerone
22. čer 2013

@romantika No paráda a já zrovna začala počítat kontrakce... takže držet aspoň do zítra, jo? No teda...

eiram2010
23. čer 2013

Díky za nové informace, budu také rodit v Motole a už tam přestupuji od mé doktorky, protože je hrozně protivná a stresuje mě. Půjdu v doktoru Vlkovi, rodil naše známé tak doufám, že bude vše v pohodě a už budu jen v klidu. Ještě mám dost času, ale uteče to. A jak je to tam s nějakým předporodním kurzem, je tam nějaký ?

marcipanka.k
26. čer 2013

@eiram2010 Ahoj, porodní kurzy jako takové v Motole nedělají..nebo aspoň nedělali, když jsem v listopadu rodila já 🙂 Mají jen takovou spíš info schůzku bych to nazvala, kde Ti řeknou postup, kdy a kam přijít, co si máš vzít s sebou, jaké postupy oni používají....co je možno chtít atd...pro nás to bylo celkem užitečné, čekali jsme první mimčo. Pak jsme absolvovali klasickej kurz, kde se mluvilo podrobně o průběhu porodu atd jinde..

eiram2010
28. čer 2013

@marcipanka.k děkuji, ty základní informace taky budou stačit, jen jsem chtěla vědět jak to tam chodí 🙂

eiram2010
3. črc 2013

Dnes jsem byla poprvé v Motole v poradně, bylo tam hodně maminek a čekala jsem 3h ( s tím jsem ale počítala ). Jinak všichni milí. A prý měli narvané porodní boxy. Jednu hloupou otázku, co je přesně ten porodní box? Asi bych chtěla nějaké soukromí na porod, nelíbí se mi představa slyšet jíné rodící. Děkuji

petule12
3. črc 2013

@eiram2010 - porodní boxy tam už nejsou. Mají porodní pokoje. Jsi tam sama. 😉

gingerone
4. črc 2013

@eiram2010 Máš naprosté soukromí, vlastní sprchu s WC na pokoji, kde je i porodní postel a vyhřívaná postýlka pro miminko, takže ho nikam nikdo neodnáší a po porodu leží vedle tebe asi hodinu a koukáte na sebe. Ale nemysli si, že ostatní rodící neuslyšíš, tak zvukotěsné to není. Ale není to ani nijak strašné, že by bylo slyšet každý slabý zvuk...

petule12
4. črc 2013

@eiram2010 a jen tak mimochodem, v tu chvili je ti uplne jedno co slysis a co ne 🙂
Prvni dcerku jsem rodila jeste na porodnich boxech a bylo to to posledni co me zajimalo 😀

petule12
4. črc 2013

@gingerone az na to, ze jsem tu sprchu ani nestihla 😀
Ale ty pokoje jsou super.

eiram2010
4. črc 2013

@petule12 to je dobře 🙂

eiram2010
4. črc 2013

@gingerone
@petule12 Díky holky, asi v tu chvíly budu přemýšlet jinak a je mi jasný, že mám hloupý otázky. 🙂

radka8888
4. črc 2013

@eiram2010 To je preci jasny. Delas to poprvy a nevis co ceho jdes. V Motole je to porodni rpostredi moc hezky, potom sestinedeli horsi, ale neni to nic co by se nedalo prezit...at to vse dobre klapne. -)

petule12
4. črc 2013

@eiram2010 v pohodě, já byla poprvé lehce vykulená 🙂

Ale za mě i šestinedělí v pohodě, jaké žádný luxus, ale v pohodě 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru