Porodnice Ostrava Poruba. Byly jste spokojené?

cara.m
10. říj 2010

Viděla jsem tady diskuze na porodnici Fifejdy a Vítkovice, ale přímo na Porubu ne. Můžu se zeptat, těch co v Porubě rodily tento rok jak byly spokojené? Jsem rozhodnutá pro Porubu. Vím, že někdo ji chválí jiný nadává. Dle mě je to vše o lidech ať rodíte tam či tam. Záleží, na koho člověk narazí. Tak by mě zajímaly čerstvé zkušenosti maminek. Děkuji.

andelka
12. únor 2011

@j.a.n.u.s. jé, máš TP úplně stejný jako já loni 😵 Je fakt že na porodním pokoji jsem se moc nestihla rozkoukat, využila jsem jen wc a postel, rodila jsem normálně v polosedě, ani mě nenapadlo to zkoušet jinak, byla jsem ráda že jsem tam vylezla a můžu se něčeho držet. Taky museli udělat malou epi (i když čekali do poslední chvíle a snažili se hrázi pomoct) a to teda nevím jak by se dělalo kdybych klečela nebo dřepěla. 😕 Po samotném porodu jsem byla ráda že ležim.
Porodní plán jsem měla - ale doma v PC, když jsme po půlnoci jeli do porodky nevěřila jsem že už to bude ono. Před porodem a mezi stahy se dalo sem tam prohodit pár slov, ale než došlo úplně na věc, nechali nás s manželem na pokoji samotné. Spíš než řešit papír je dobré s nima komunikovat, na spoustu věcí stejně zapomeneš nebo se musí řešit aktuálně.
Po porodu mi malého na bříško nedali, hned ho odnesli navyšetření, u toho byl tatínek, i malého podepsal. Pak mi ho dali na přisátí ale nechtěl, tak ho položili do vyhřívaného lůžka vedle mně, dali pode mně "lavor", přikryli a nechali nás osamotě 2hodiny. V té době jsme prcka vyndali z postýlky a zkusili zase přiložit a už se chytil. Pak jsme volali sestru, že ho neumíme dát zpátky 😀 Po těch 2h přišla sestra, opečovala mně, naložila na vozík a odvezla na pokoj. Malého odvezli na novorozenecké a dali mi ho až kolem oběda. To se jich příště musím zeptat, jestli by mi mimi nemohli nechat už. Odpoledne už jsem ho měla u sebe pořád, ale nebyl problém si říct, aby si ho třeba v noci na pár hodin vzali, my jsme toho se spolubydlící jednou využily, ať se vyspíme.

j.a.n.u.s.
12. únor 2011

@andelka dekuji za popis 🙂 , ja myslim, ze jo no...ja sice sla rodit "normalne"...jako normalne....vyvolavackou, pac 14 dni jsem prenasela...ale po 20ti hodinach to skoncilo CS, takze nevim normos prubeh po normos porodu...dekuji andelko 🙂

I kdyz druhorodicka, dostavam strach! Mozna prave proto, pac vim, do ceho lezu :D

andelka
12. únor 2011

@j.a.n.u.s. já se naopak na druhý porod těším, i když na druhou stranu zas už vím, co můžou nastat za komplikace. Kamarádka taky začala rodit normálně a skončilo to CS. To člověk dopředu nemůže vědět.
Celkově jsem byla spokojená, i když jako prvorodička jsem prakticky nic nevěděla co a jak, chodila jsem předtím na cvičení i na předporodní kurz a tam nás tak připravili, že jsem se porodu nebála, celkově jsem typ co si rád zjistí co nejvíc informací, i v porodce jsme se byli s manželem podívat, dělal jsem přípravu k porodu, špekulovala porodní plán, co chci a nechci...nakonec na mnoho nedošlo, porod byl rychlovka. Ale s péčí jsem byla spokojená, šestinedělí má trochu rezervy, ale záleží na momentálním osazenstvu a taky na povaze rodičky. Věci co mi zpětně trochu vadily byly drobnosti, které doufám, se podaří příště odstranit. A už budu vědět co a jak. Já určitě chci rodit zase tam.

isabell87
12. únor 2011

Ahoj, mam termin porodu na zacatku brezna 2011, jsem z Ostravy-Poruby, chodim na predporodni kurz na fakultku. Neni tady nekdo s podobnym terminem? Budu hledat nejakou maminku s malym mimcem na prochazky s kocarkem a pripadne i navstevy, apod.

hape
17. únor 2011

@andelka Pravděpodobně si porodní plán sebou brát nebudu, myslím si, že ve fakultce k takovým věcem přistupjí velmi laxně. Ale zajímalo by mě, jak jsi jim oznámila, že nechceš nástřih hráze. Bylo to při příjmu? Budu masírovat hráz, takže bych nechtěla, aby mě hned automaticky nastřihli. Samozřejmě pokud to bude nutné, tak se nástřihu nebráním.
Polohu při tlačení sis mohla zvolit sama? Mám obavu, aby mě nenutili tlačit vleže ☹. Jak nám říkala na předporodním kurzu, tak je to poloha výhodná hlavně pro doktory, ale už né pro maminky.
Děkuji za odpovědi, to víš, jsem prvorodička a ze všeho dost vyjukaná 🙂, tak sháním, co nejvíce informací.

andelka
17. únor 2011

@hape já jsem zas trénovala s epinem (ale na konečný obvod jsem se nedostala, příště budu poctivěji cvičit) 😉 U příjmu jsem nestihla říct skoro nic, ptali se jen na jméno, bydliště, první MS a podobně, pak mě doktorka vyšetřila (vnitřně pohmatem plus UTZ) a frčelo se na pokoj. Po hodině jak už se tlačilo, tak se PA snažily hráz roztáhnout, já jsem jim říkala, že nástřih nechci pokud možno a ony říkaly, že samozřejmě, že jen tak ho nedělají, ale vím že už se dělaly trhlinky, malého jsem nemohla vytlačit (tlačila jsem blbě, i když se PA snažila mi vysvětlit jak je to správně, no příště budu vědět), takže nakonec mě šmikli. Ale vůbec jsem to necítila a byl to drobný nástřih, odhadem 1,5cm. Trauma z toho nemám, i když předtím jsem z toho měla hrůzu, bála jsem se víc nástřihu než porodu. Proto taky to epino.
A poloha nějak vyplynula sama - měla jsem před porodem půl hodiny ATB napíchnutá, vlastně hned po příchodu na pokoj jsem se vrhla na postel 😀 takže jsem rodila v polosedě, byla jsem ráda, že se můžu pořádně zapřít a po stahu se na chvilku položit. Kdybych byla někde u země, tak nevim jak by se dělal nástřih, kdo by tam chytal prcka - osobně proti výběru polohy nejsem, hlavně v době dorotovávání mimča a tlačení, to i změna polohy pomáhá, ale při samotném okamžiku O mi klasická poloha nepřijde špatná. Nevim jak bych potom lezla zpátky na postel.

cara.m
autor
18. únor 2011

@enah tbc se už v porodnici neočkuje 😉

hape
20. únor 2011

@cara.m Opravdu se už neočkuje TBC i v Porubě? Vím, že se změnil zákon a není to povinné. Ale před 14 dny byli naši známí na prohlídce porodnice v Porubě a když se ptali na očkování TBC, tak jim porodní asistentka řekla, že pokud nechtějí očkovat, musí si donést potvrzení od dětského lékaře a dále to musí mít prokonzultované s jejich dětskou lékařkou.... Nechápu, proč to v Porubě tak řeší???

hape
20. únor 2011

@andelka Děkuji za odpověď. Je fakt, že te'd si člověk něco představuje, ale potom ve skutečnosti to může dopadnout úplně jinak 🙂

cara.m
autor
20. únor 2011

@hape opravdu neočkují v Porubě. Dají vyplnit dotazník k definici rizika k TBC a když riziko není, neočkují 😉

cara.m
autor
20. únor 2011

@hape já žádné potvrzení nenesla a malý očkován nebyl. Rodila jsem v prosinci.

hape
22. únor 2011

@cara.m Tak to je fajn. 🙂

amiskaa
25. únor 2011

Ahojky, my máme termín 11.4. a do Ovy. jsme se přistěhovali do Poruby a tyk bych byla ráda za nějakou maminku s miminkem na procházky 🙂 Do předporodního kurzu začínám chodit od 7.3., takže se asi nepotkáme.

iv123
10. kvě 2011

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jak to probíhá, když do porodnice přijede rodička, které už odtekla plodová voda, ale ještě nezačaly kontrakce. Kde je umístěná? Už na porodním pokoji?
Ve Vítkovicích to je tak, že je na pokoji pro tři rodičky, ale jak se začne otevírat, tak teprve potom ji vezou na porodní box.
Díky za odpověď.

cara.m
autor
10. kvě 2011

@iv123 tak já byla ten případ teda neee úplně zcela, ale odtekla plodová voda a byla jsem bez bolestí Dojela jsem tam, natočili monitor, pak jdeš na vyšetření doktorem. Ale já byla už otevřená částečně, takže jsem šla hned na porodní sál. Tam jsem dostala kapat atb a pak mi zavedli pilulku na vyvolání kontrakcí. Aaaaaaa za dvě hoďky od podání tabletky byl Adík na světě 😵

enah
6. čer 2011

@j.a.n.u.s. Ahoj Janus, aj mna zaujala ich "ponuka poloh a ponechanie dietatka s matkou hned po narodeni", mozes mi napisat ako to bolo v skutocnosti? dakujem

j.a.n.u.s.
7. čer 2011

@enah ahoj 🙂....nakonec jsem rodila v Karvine, a jsem rada, za tu volbu 🙂napisu ti do IP...

andelka
7. čer 2011

@enah nabídka poloh u mě žádná - pokud tím nemysleli to, že jsem část druhé doby strávila na boku s nohou nahoře, aby malý dorotoval. Jinak jsem byla na posteli. Ale popravdě mi to vyhovovalo, ani mě nenapadlo to chtít jinak.
Ponechání dítěte s matkou - na břicho určitě ne, hned jak vykoukl přestřihli šňůru a odnesli na otření, zvážení, změření, prohlídnutí, zabalení. Dostala jsem ho pak na chvilku na přisátí, ale nechtěl, tak ho dali vedle mně na vyhřívané lůžko. Pak mě Dr šila, a pak nás nechali samotné. Tak jsme si prcka z postýlky vzali. Myslela jsem, že o bondingu něco vědí a že jim to nebudu muset říkat, že to je dneska samozřejmost. Ale není. Příště tam budu rodit zas, ale budu mít s sebou asi dulu, která bude tlumočit porodní plán. Minule jsem ho neměla a ani jsem jim nestihla nic pořádně říct co a jak bych chtěla - nebyl čas. Vím, že se tam dá domluvit i plný bonding při porodu císařem, takže při normálním nekomplikovaném porodu to musí jít taky. 🙂

enah
7. čer 2011

@andelka ach jo, uprimne mi tato odpoved dost komplikuje zivot, budem byvat 10min pesky od tejto porodnice, ale mam vlastne poziadavky na intimny porod - prip. ambulantny - a na ich strankach sa zdalo, ze su na to pripraveni. Prax je ale stale o tom istom. Dakujem za uprimnost, urcite si zaobstaram dulu.
Andelka, ja som este chcela take drobnosti ako nechat volne dotepat pupocnu snuru , neumyvat dieta jeden den, a mat prve osetrenie na tele matky, dokonca mozno vybojovat prirodzeny porod placenty(bez pichnutia oxytocinu). Zda sa , ze snivam.

andelka
7. čer 2011

@enah Já taky bydlím kousek, chodila jsem tam i na cvičení a kurz, tak proto. víš co, já jsem byla taky naivní a myslela jsem si, že bonding už je samozřejmostí. Teď jsem chytřejší a vím jak to tam chodí. Domluvit se dá skoro na všem, i na ambulantním porodu, ale člověk tam musí jít několikrát během těhotenství, konzultovat porodní plán a vysvětlovat co a jak chce. A pak když rodí, tak mít s sebou někoho, kdo ty body z plánu připomene. My jsme fakt skoro nic nestihli, a po porodu mě to už ani nenapadlo, že jsem to chtěla jinak, to člověk je úplně mimo a řeší jiné věci a ani nemá sílu se hádat. Příště s nima budu víc komunikovat, hlavně ať mi mrně neberou a ošetřují na mně a pořád ať je u mně, nejlíp celé ty dvě hodiny. Všechno se dá, ale člověk musí vědět co a jak chce a jít si za tím. Pro ně je jednodušší dělat to jak jsou zvyklí. Ale vím, že bonding i ambulantní porod ve FN jde, jen to stojí víc času a úsilí.
Oxytocin mi taky píchli, ani mi to neřekli. Už jsem měla v ruce kanylu od ATB, tak to šoupli tam.
Ze stránek i z kurzu jsem měla taky úplně jinou představu. Tvrdili, že když žena porodí v noci, tak dostane miminko na pokoj ráno (asi kvůli spolubydlící) a když ve dne, tak hned. A houby - malej se narodil ve 4h, kolem 7h mě převáželi na oddělení, zrovna brzo byla snídaně a malého mi dali až před obědem. A ani mi neřekli co s ním dělali. Kdybychom si ho nevzali na porodním pokoji z postýlky a sami nezkusili znovu přisátí, tak moje prso pozná poprvé 7hodin po porodu. :-/

maciik
16. čer 2011

Taky se podělím o zkušenost s touto porodncí a zároveň taky odpovím @iv123 mně odtékala voda, bez kontrakcí, neotvírala jsem se. Měla jsem ale pozitivního streptokoka, takže mi dala dr. hned vyvolávačku a umístili mě na nějakém "normálním" pokoji (mám pocit, že tomu říkali snad observatoř nebo co), kontrakce přišly po hodině, pravidelné po pěti minutách, začla jsem se otvírat a za další 2 hodiny mě převezli na porodní sál, tam jsem úpěla ještě další 4 hodiny.
Jinak na personál si stěžovat určitě nemůžu. Je pravda, že sami nepříjdou a neporadí, ale jak někdo psal, mají toho tam hodně... Nikdy nebyl problém sestru zavolat o pomoc. Nenarazila jsem na žádnou sestru ani doktora, kdo by byl nepříjemný nebo tak nějak, vždycky všichni s úsměvem 🙂 A jablka 3x denně to byl fakt mazec 😀

iv123
17. čer 2011

A prosím vás, je to blbá otázka, ale mám si vzít s sebou hrnek nebo skleničku na pití nebo tam je k zapůjčení (jde mi o to, jestli ten hrnek můžu mít u sebe celou dobu na stolečku vedle postele).

cara.m
autor
17. čer 2011

@iv123 skleničku tam dostaneš 😉 i příbor, který si necháš po dobu pobytu 😉

cara.m
autor
17. čer 2011

@maciik jj asi mají vlastní sad 😀

iv123
17. čer 2011

@cara.m Díky za rychlou odpověď. A jak to tam funguje na šestinedělí, ukážou mi, jak s dítětem manipulovat (první koupání, přebalování...) nebo si o vše musím říct sama? Budu rodit poprvé.

cara.m
autor
17. čer 2011

@iv123 ukážou, když Ti dítě přinese sestřička, zároveň tě zaučí. To samé s koupáním. První koupání bude provádět sestřička a ty se budeš dívat. Jen záleží zrovna na jakou sestřičku kápneš. Některá (u mě) to zaučení vezme hodně rychle a některá to vysvětluje podrobně, mamince která přišla po mě to bylo vysvětlováno lépe.
Když budeš mít problém s kojením, volej. Já je "prudila" často a vždy přišly a radily

iv123
17. čer 2011

@cara.m Tak to jsem ráda. Pořád čtu jen samá negativa, že mi nikdo nic neukáže, nevysvětlí a tak. To jsem ráda, že tomu tak není. A když mi něco nepůjde, tak se holt zeptám. Jak se říká - líná huba holé neštěstí. 🙂

cara.m
autor
17. čer 2011

@iv123 já jsem byla spokojená. Na pokoji se mnou byla i maminka druhorodička, tak mi taky lecos poradila a pomohla 😉 Přeji rychlý porod 😉

maciik
18. čer 2011

@iv123 jak píše cara.m cokoliv budeš chtít vědět volej, já jsem z toho byla první dva dny trošku nesvá, že sestry pořád "otravuju", ale pak už mi to bylo jedno, hlavně, když jsem pak musela pořád žádat o ohřátí příkrmu 😀

kozlenka
25. čer 2011

Ahoj holky, tak prvního jsme rodila v Ostravě, protože mě přeložili na rizikovku a teď mě kvůli protilátkám opět přeložili do Ostravy. Tak trošku jsem i ráda, už budu vědět do čeho jdu, první porod jak po másle, rodil mě dr. Špaček, trpělivý to člověk, chudáka jsem ho v té histerii seřvala, že chlap který nikdy nezažil porodní bolesti mi nebude radit jak dýchat 😀 Jinak přesně jak píšete s kojením, přivezli nám na pokoj DVD s postupem a starejte se 😖 JInak mě dostalo, že v pátek když se rozebraly mateřské košile, tak přes víkend se nepralo a na to mě nikdo neupozornil 🙄 O dětské oblečení se chodilo prosit na sesternu, no já prvorodička, než jsem našla grif v přebalování, malý se stačil počůrat 😅 A taky s těma obědama, teď je 12.00 všeho nechat, pojíst a za půl hodiny sbíráme tácy.. No a v neposlední řadě návštěvy - dvě hodiny denně, z toho jedna hodina jedině na chodbě 😖 S odstupem času se tomu směju, ale tenkrát mi to připadalo jako vojna.. Navíc se mi narodilo nemocné dítě a dr. Chovančík mi oznámil pouze "dilatace jako prase" 🙄 Tak jsem přijela domů jak uzlíček nervů.. Tak uvidíme jak to bude probíhat tentokrát..

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru