Porodnice Ostrava Poruba. Byly jste spokojené?

cara.m
10. říj 2010

Viděla jsem tady diskuze na porodnici Fifejdy a Vítkovice, ale přímo na Porubu ne. Můžu se zeptat, těch co v Porubě rodily tento rok jak byly spokojené? Jsem rozhodnutá pro Porubu. Vím, že někdo ji chválí jiný nadává. Dle mě je to vše o lidech ať rodíte tam či tam. Záleží, na koho člověk narazí. Tak by mě zajímaly čerstvé zkušenosti maminek. Děkuji.

andelka
12. říj 2010

Ahojky, nevím jestli je to úplně čerstvé, syn má 5 měsíců, ale přijde mi to jako včera co se narodil, ve FN v Porubě 🙂 Já jsem o jiných porodnicích ani neuvažovala, jelikož v Porubě bydlím a nejbližší příbuzní ani my nemáme auto, takže jsem chtěla být domovu a jim co nejblíž. Taky jsem od 16tt chodila na polikliniku na cvičení a od 33tt na předporodní kurz. V den D (spíš noc N 😀 ) nás s manželem dovezl do porodnice taxik, dole na příjmu mi natočili monitor a nechali si nás tam, předali do 2p na porodní oddělení, sestřičky tam u příjmu byly moc fajn (ve 2h v noci), doktorka co dělala vyšetření taky, hned nás brali na sál, píchli kapačku ATB (kvůli streptokoku) a nechali nás s manželem osamotě, jen ukázali kde co je a co máme dělat kdyby něco. Vím, že tam byl CD přehrávač, balon, sprcha, ale já jsem poznala z pokoje jen wc a postel 😅 Jak dokapala kapačka začaly ty pravé kontrakce s nucením na tlačení, tak mě připojili na monitor, manžel mi držel kyslík, PA jsem měla jednu starší a jednu co se zaučovala, obě fajn, chodily v pravidelných inervalech, snažily se aby miminko sestoupilo správně, abych neměla víc poranění než bylo nutné, občas jsem byla dost vyjukaná (ježiš, něco teče, co to je?!!! - klid, to je plodová voda, všechno je v pořádku 🙂 😀 ), no nakonec jsme tu hodinku opravdového porodu zvládli, do poslední chvíle čekaly s nástřihem, nakonec byl nutný (ale malý a zahojil se moc dobře), jak už šlo do finály seběhli se tam ještě dětská doktorka a dětská sestra, ještě jedna navíc co mi pomáhala s tlačením, všechny povzbuzovaly, fakt byly super. A pak se malý narodil, ošetřili ho a dali mi na přisátí, ale nechtěl. Pak ho dali vedle mě na lůžko, doktorka mě sešila, postarali se o mě a nechali nás 2 hodiny jen spolu. Pak mě přišla sestřička připravit na převoz na šestinedělí, malého mi přivezli kolem oběda. A pak byl pořád se mnou. Sestřičky byly všechny fajn, narazila jsem na dobré lidi. Jen jedna doktorka byla divná, ale tak člověk se nesmí dát, každý je nějaký, že. Já jsem byla s péčí o mě i mimčo kompletně velmi spokojená a příště (snad brzy) tam chci rodit zase. 🙂
Trochu mi vadily spíš uklízečky a takové ty "provozní" s jídlem a tak. Že ve 12h přivezli jídlo a v určitou dobu ho zase odnášeli a my jsme třeba někdy neměly ani čas ho sníst - třeba jsme zrovna kojily, nebo děti plakaly...Ale nevím jak je to jinde. Jo a 3x denně jsme měli jabko - posílala jsem je domů a pak jsem dělala žemlovku jak jsem přišla z porodky 😀
Jo a domů nás vezla i s manželem sanitka, i s jejich erární autosedačkou. Když jsem neměla odvoz 🙂

cara.m
autor
13. říj 2010

@andelka děkuji za super podrobné informace 🙂 Udělaly mi radost. Jak to tak člověk čte, tak se na porod začne i těšit 😀 😀 😀 Doufám, že budu mít taky štěstí na fajn lidi.

andelka
13. říj 2010

@cara.m no, nás připravila PA Gabka na těhucvičení tak, že jsme se na porod snad všichni těšili a nikdo se nebál 🙂 Taky jsme se šli s manželem do porodky podívat, ať víme co kde je, jak to tam vypadá, přece jen, člověk se cítí líp, když ví jak to bude probíhat, když jde někam, kde není poprvé - aspoň pro mě to bylo důležité. Sice jsem celou 1.dobu porodní byla doma, ale nelituju ničeho, i když jsme to třeba nevyužili a manžel se na porodním pokoji nestihl ani rozkoukat. Ale cítili jsme se tam fakt dobře, a to já jsem dost citlivá co se týče cizího prostředí a lidí, stýskalo se mi hrozně po domově a tak.
Pokud jde o kojení, tak s tím opravdu moc nepomáhají, na to je expertka jedna doktorka na Fifejdách, ale já třeba jsem měla nastudované už v těhu co a jak, moc jsem nepočítala s tím, že by se mi tam extra věnovali, když bylo skoro plné oddělení. Pustili mi video (stejné jsem dostala už na předporokurzu), první den ukázali jak kojit v leže kontrolovali prsa, jestli mám mlezivo...ale j problémy neměla, malej se přisál už na porodním pokoji, kojila jsem si ho jak jsem chtěla, mlíčko se mi udělalo stejně až večer po příjezdu domů. Spíš bych si předem našla nějakou laktační poradkyni, přece jen ta v domácím prostředí v klidu poradí mnohem lépe.
Moje spolubydlící byla po císaři, měla problémy s bradavkama, tak jí dali kloboučky a učili kojit s nimi a pak dostával její malý ještě dokrm stříkačkou. Sestřičky mi přišly fakt fajn, jednou v noci nám děcka vzali na novorozenecké, ať se trochu vyspíme 🙂 i mě naučili krmit stříkačkou, kdybych to potřebovala někdy později, ať nemusím dávat flašku.
Jo a hrozně mi tam chutnalo jejich teplé mlíko a bílá káva na snídani 😅
Jediná věc s ekterou jsem se prala, bylo oblečení - ty klasické košilky a dupačky - to jsem si i volala o pomoc sestřičku při prvním převlékání 😅

cara.m
autor
13. říj 2010

@andelka Já tam jdu na předporodní kurz poprvé 1. listopadu, tak jsem zvědavá 🙂 Kde to tam najdu? Tuším, že je to na poliklinice a kde tam? Telefon na laktační poradkyni mám od ségry, tak si říkám, že když bude problém, hned ji budu kontaktovat. Jak dlouho jsi v porodnici byla?

andelka
13. říj 2010

Kdyby sis chtěla o těhu, porodu a miminku pokecat s dalšíma ostravačkama, tak tě rády uvidíme na tématu Těhulky z Ostravy - na Regionech. 🙂

andelka
13. říj 2010

@cara.m je to na staré poliklinice, v části léčebné rehabilitace, když jdeš z atria doleva a pořád doleva. Je část cvičení (bazén a tělocvična) a část povídání. Součástí je i prohlídka porodnice. Doporučuju vzít si s sebou svačinku 😉
Jako po porodu? No malý se narodil v pondělí ve 4h ráno a domů jsme šli ve čtvrtek dopoledne. Mě zkontrolovali na UTZ, malý dostal 72h po narození očkování, oba jsme byli v pořádku, tak nás poslali dom. Bála jsem se, že si nás tam nechají kvůli tomu, že se mi ještě neudělalo mlíčko, měla jsem furt jen mlezivo,a le asi dost, protože malý poslední den trochu přibral od nejnižší váhy, tak jsme šli dom. Stejně jsem začala kojit až doma, laktace se rozběhla později.

momis
13. říj 2010

@cara.m Ahojky,
tak já tam letos rodila v červenci a taky jsem byla spokojená. Už jsem tam rodila podruhé (poprvé v dubnu 2007 - a taky v pohodě). Na porodním super - i když tentokrát jsem se tam moc neohřála 😀 - ve 24.00 mi na příjmu praskla voda a v 1,10 se malý narodil 😝 a na šestinedělí taky dobré, cokoliv jsem potřebovala tak byly sestřičky ochotné. Jak píše Andelka a 3x denně jablko 😀 A hlavně se mi tam líbilo, že WC a sprchu má každý pokoj a jídlo ti donesou.

shaula
13. říj 2010

@andelka Já tam sice byla už před dvěma lety, ale pokud si pamatuju, tak se šlo doprava, ne doleva 😕 Jak člověk vejde dovnitř do budovy, projde kolem jakýchsi těch informací či co to tam je, tak pak doprava dozadu, pak se šlo jakousi chodbou - ale pak už nevím, bylo to tam napsáno.

Rodila jsem v létě 2008 - zdravotní péče byla asi OK (alespoň nemám pocit, že by něco zanedbali), ovšem pomoc s kojením veškerá žádná (a to jsme měli VELKÉ problémy). Na porod samotný mám dost zamlžené vzpomínky, jen jsem se nemohla dočkat, až už to konečně skončí, rodila jsem 16 hodin a skoro celou dobu vleže na monitoru 😝 Porodní asistentka vždycky přišla, kukla, odešla, nijak zvlášť se mnou nekomunikovala 😒
Na novorozeneckém byly sestry sice většinou ochotné, ale pokud chtěl člověk něco ukázat apod., tak si o to musel sám říct. Např. mě už nikdo nepřišel zkontrolovat, jak nám jde kojení, jestli vůbec mám mléko, apod...
Ale jabka jsme tedy nedostávali - aspoň ne v takovémto množství 😀

rajka
13. říj 2010

Ahojky 🙂 tak já rodila v Porubě "už" před dvěma lety a zkušenosti bych shrnula takto: lékařská péče výborná, pomoc s kojením nulová!!!

andelka
14. říj 2010

@shaula
@cara.m ano ano, je to doprava a pořád doprava 😅 kojící demence mě přemohla 😀 uvědomila jsem si to, ale to už mi to tu manžel zasedl, takže se omlouvám. 😅
No, mi se zdálo, že nás prostě sestřičky nechávaly na pokoji, ale když jsme něco potřebovaly, tak pomohly, prostě když si člověk řekl. A o to jde - říct si a třeba i připomenout, taky jsou to jen lidi a mají toho opravdu hodně. Hlavně jedna starší sestřička (kéž bych si pamatovala jméno) byla super, sloužila v noci, chodila za náma, jestli spíme, co děti, jestli je všechno v pořádku, povídala si s náma, uklidňovala...fakt záleží na lidech, na koho člověk narazí, a tak je to asi všude.

shaula
14. říj 2010

@andelka Máš pravdu, problém je ale v tom, že matka prvorodička bez jakýchkoli zkušeností kolikrát ani neví, na co se má ptát... Mně spousta věcí došla až dodatečně, že to nebylo úplně tak, jak by to mělo být... Když je všechno v pořádku, dítě čilé, kojení bez problémů, pak je namístě nechat maminu v klidu. Ale když je dítě spavé, u kojení usíná, neumí se pořádně přisát, matka bez mléka, tak by tam jakási aktivita z jejich strany měla být... Je tam jeden velký problém - jsou přetížení (ale to je asi všude, to si člověk nevybere), tak nemají tolik času, kolik by bylo potřeba ☹ Ale máš pravdu, byla tam jedna starší sestřička a pak jedna mladší, a ty byly skvělé 😵
Jinak já mám taky občas rozlišovat pravá - levá 😀 Hlavně od té doby, co řídím... 😅

andelka
14. říj 2010

@shaula proto já neřídím 😀
Jo jo, však jsem psala že v kojení pomoc extra není, že lepší je zavolat přímo laktační poradkyni, ta si na ženu udělá dost času - možná by bylo možné, aby přišla rovnou do porodnice jako návštěva, což? Té mamince co byla se mnou pomáhali, ale fakt bylo oddělení skoro plné. To je problém skoro všude - hodně pacientů, personálu málo. V Ostravě si člověk asi v tomto nevybere, dětí hodně, porodnice tři. Byla jsem s malým i na dětském odd.FN a tam byli super - chodili si i víc povídat, víc radit, ale taky nás nechávali samotné, byli jsme tam jen na pozorování. Ale to tam bylo méně pokojů a méně pacientů.

cara.m
autor
15. říj 2010

@shaula
@rajka
@andelka děkuji za informace 🙂 Z většiny pozitivní 🙂 .Vyplývá pro mě to, že kdybych měla problém s kojením, tak si pro každý případ dám do telefonu číslo na laktační poradkyni a případně bych ji zavolala už do porodnice.
Jsem zvědavá na ten kurz 🙂

andelka
15. říj 2010

@cara.m hlavně, pokud půjde porod dobře, oba budete v pořádku, tak žádný stres, věř si, že vám kojení půjde - já jsem chtěla Danyho dát k prsu hned po porodu, ale neměl zájem. Tak pak jsme to zkusili ještě jednou, během těch 2h co jsme byli na pokoji sami s manželem a přisál se krásně 🙂 potom vždycky když byl vzůru, tak jsem to zkoušela, klidně půl hodiny byl přisátý a za půl hodiny zase - měli jsme psát do tabulky kdy kojíme, no já kojila furt, tak jsem to tam psala tak všelijak. Hlavní bylo že sál, že příliš neubýval na váze a vypadal spokojeně. Mlíčko se mi fakt rozjelo až doma. V porodnici jsem měla jen mlezivo. Dokrm UM dostal jen jednou, v noci, abychom se trochu vyspali. Od té doby už nikdy. Je to moje přísavka. 😀
Kurz byl fajn, voda super, cvičení mírné, povbídání dobré - je fajn si připravit otázky, ale by se třeba rozpovídaly až později, podle situace - jedna se zeptala na něco, druhá se přidala, nebo i vzájemně jsme si říkaly co kdo věděl - já díky MK jsem byla hodně v obraze, ale i tak bylo fajn mluvit s PA přímo z FN.

andelka
15. říj 2010

Ježiš já bych rodila hnedle zas 😅 i po bříšku se mi stýská - ale ještě si aspoň rok počkám 🙂

shaula
15. říj 2010

@andelka Mně taky... 😵 Jenže já už mám utrum ☹

andelka
15. říj 2010

@shaula až kluci odrostou - nebude holčička? 😉 teď je to ještě náročné co? Mám skoro 5leté neteře dvojčata, když jim bylo 2,5 roku, byli jsme s nima na chatě týden a poznala jsem, zač je dvojčatům loket 🙂 Máme v rodině 4 malá dvojčata, tak tak nějak čekám, že až se rozhodnem pro druhé dítě, bude rovnou i třetí 😅 takže Poruba to bude u dalšího porodu rozhodně 🙂

andyalukasek2008
15. říj 2010

Ahojky, rodila jsem ve stejnou dobu jako Shaula, ale zase tak moc dávno to není 🙂...
Porod vyvolávaný, třetí den se rozjel. Sestry jak které, ale snažily se, i když ta poslední mne přesvědčovala, zda jsem si neucvrkla, a jsem si jistá, že mi praskla plodovka? 😅
Otevřená jsem byla na 4-5cm a rovnou šupajda na porodní pokoj. PA skvělá, čekala s doktorem do poslední chvíle s nástřihem, nechtěla jsem, ale nakonec díky za něj, malý byl veeeliký a i tak jsem se roztrhla komplet ☹...
Při šití mi tam ale doktoři (na šití volali ještě jednoho) nechali tampon (ten samý rok na to umřela jedna maminka v porodnici v Opavě), který naštěstí sám od sebe za 2 dny vypadl ve sprše, avšak! nikdo mi to nevěřil, podívat se přijít odmítli a ve zprávě nic nikde není ani přes mé urgence. Vyjukaná prvorodička... Příště už bych se asi uměla s tím "popprat". Sestry šestinedělí celkem ok, stejně novorozenecké, ale kojení fakt o ničem...
Ale rodit podruhé (až to bude za pár let) půjdu také tam, páč mají nejlepší neonatalogii, a to je pro mne přední...
Přeji krásný porod, je to úžasná zážitek! 😉

cara.m
autor
15. říj 2010

@andelka
@shaula
@andyalukasek2008 no tak s tím tamponem, to je teda síla. Že se to stane v dnešní době a ještě když jsou u toho dva doktoři 😨
Já se pro Porubu rozhodla z toho důvodu, že kdyby byl jakýkoliv problém s porodem nebo dítětem, myslím, že tam bude nejlepší péče. Mají přece jen nejlepší vybavení i pro nedonošené dětil I když ten tampón mě trochu zarazil 😕

andelka
15. říj 2010

@cara.m stát se může bohužel cokoliv kdekoliv 😒 já jsem taky trošku šitá, ale u mě to proběhlo bez problémů, nebylo to rozsáhlé, šili jen to co šmikli.

shaula
16. říj 2010

@andyalukasek2008 Síla... Ještě bych "pochopila", že zapomněli na ten tampón. Ale že se na to ani nepodívali a víceméně tě prohlásili za blázna, tak to je teda moc...
Ale @andelka má pravdu, stát se to může kdekoli...

@cara.m Myslím, že máš pravdu, právě proto jsem taky rodila v Porubě (kvůli nejlepší zdravotní péči a péči o nedonošence). Ale kdybych rodila jedno dítě a v termínu, tak bych šla asi do Vítkovic - čistě proto, že je mám nejblíž, a taky jsem na ně slyšela chválu (i když někdo jiný zase nadává, ono je to fakt o lidech a nedá se úplně paušalizovat, která porodnice je nejlepší).
Každopádně všem přeji krásný bezproblémový porod 🙂

andelka
16. říj 2010

@shaula no, je to pravda, každá porodka má něco - třeba švagrová rodila dvojčata na Fifejdách a byla spokojená. Předtím s nima ležela v těhu ve Vítkovicích a nadává na ně. Na Fifkách zas prý naučí kojit, ale prostředí zatím nic moc. Vítkovice už jsou podle mě stejně vytížené jako Poruba, ale ta je zas co do vybavení nejlepší. Takže záleží kdo má jaké priority.
Jinak v Brně (myslím že ve dvou různých porodnicích) rodily dvě moje kamarádky a obě musely po pár týdnech narevizi, zůstala jim v děloze část placenty. 😒 Ptala jsem se, jestli před propuštěním nedělali UTZ, protože mně ve FN ano a prý ne. Takže fakt blbé zkušenosti můžou být úplně kdekoliv. To by člověk musel rodit doma a to asi taky není úplně nejlepší nápad. 😅

ritusha
20. říj 2010

@cara.m ahoj, nove jsem se zaregistrovala na konikovi 🙂, zjistila jsem, ze jdes na predporodni kurz do Poruby od 1.listopadu jako ja...mam termin porodu 28.12. Tak se tam asi uvidime 🙂.

cara.m
autor
20. říj 2010

@ritusha jéééé to je super 😀

ritusha
20. říj 2010

@cara.m Ty jo, to byla rychla reakce 😀 . No, ja vidim, jak vypadas na fotce...tak te snad poznam 🙂. Ja jsem rozpoznatelna asi podle vysky...jakoze jsem dost vysoka 😝

cara.m
autor
20. říj 2010

@ritusha tak já jsem zase hodně malá 😀 😀 😀 takže já budu ta nejmenší a ty ta nejvyšší 😀 😀 😀

ritusha
20. říj 2010

@cara.m Uz se na kurz tesim. Chodim ted do gravidjogy do Centra Lotos a je to fajn ten pohyb a taky byt s ostatnima brichatkama 🙂. Se citim dobre...jakoze jsme tam vsecky stejne "postizene" pupkem 😅. A na plavani jsem zvazovala jeste Imperial, az budu na materske. Proste pohyb je fajn. Mam z toho pak dobry pocit na tele i na dusi 😎.

andyalukasek2008
20. říj 2010

@ritusha Jé, já tam také chodila, je to tam moc fajn, i na předporodní přípravu s manžou 🙂... Jelikož mám 188cm, záda v těhu trpěla (i tak trpí 🙂) a jóga mi úžasně pomáhala.
Užívejte si to maminy, já se těším už teď, až jednou zase budu 🙂...

ritusha
20. říj 2010

@andyalukasek2008 To asi budete vysoka rodinka....a maly vlez do kocarku? Neprerostl ho? Ja porad vybiram kocik a bojim se, aby nebyl moc kratky, jelikoz taky s pritelem nejsme moc prcci 🙂 . Jo, jogu muzu doporucit. Libi se mi hodne taky to zaverecne meditovani a skorospani 😉 .

andyalukasek2008
20. říj 2010

@ritusha JJ, spaní je super, spi dokud můžeš 😀 😅 .. Manža má 2m, takže malej je ve 2 letech vysoký jako čtyřleté děti 😠 ... Kočár vybírej fakt větší, ať je v něm mimískovi pěkně a i s ohledem na jeho výšku, některé mi přijdou nízké. Vydrželi jsme v něm do 2 let a teď už jsme bez... Ale jsme teď mimo téma, omloouvám se adminům 🙂...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru