Porodnice v Ostravě. Jaké máte zážitky?

misuge
3. srp 2007

Nějak se mi pořád po koníku nechtělo pátrat po maminkách , které rodily v Ostravě..... 😉
Proto jsem založila toto téma 🙂
Myslím, že bude užitečné, protože na Koníku nás je z OV dost.
Mohly by jste tady napsat své zážitky z OV porodnic?
Mne to čeká už brzy...a budu rodit CS...v lokální anestezii.....ale ještě fakt nevím, pro jakou porodnici se mám rozhodnout.... 😉
A už mám nejvyšší čas....prosím , vaše zkušenosti by se mi moc hodily....a vím, že nejen mě 😉

Moooooc děkuji 😉

ia.
9. zář 2009

berryl a víš že já se tam znovu těším? 😀 doufám, že za dva roky.... 😵
já šla včera k zubaři a říkala si: sakra raději rodit, než toto.....mám panickou hrůzu ze zubařů, jsem posera, fakt...

berryl
9. zář 2009

ia tak to jsme na tom stejně mám po operaci páteřč a raději to než zubař :o)
když mi trhaly osmičky ,tak doslova horor rub nešel ven a měla jsem 2,5m nemocenskou a hojilo se mi to jako zlomenina, takže raději vše než vrtačku

johanka5110
11. zář 2009

Všechny zdravím a přidávám se k diskuzi. Já pořád nevím jestli Poruba nebo Vítkovice. Jenže ono to asi bude celkem jedno, protože mám termín 24.prosince, takže všichni budou nas...., že tam musí být přes svátky 😀
Ale asi Poruba. Mám Crohnovu chorobu, takže musím rodit tam kde kdyby byly komplikace tak se o mě nebo kuliška postarají...Hodně kritizují, že tam nenaučí kojit, přebalovat a že tě tam berou jako "další kus", ale to těch pár dní vydržím a díky bohu že moje mamča je zdravotní sestra a dělá s miminkama v dětském domově, takže zbytek mě snad doučí 😉
Nevíte jestli se musí nadstandard hlásit či objednávat předem? díky 😵

shaula
11. zář 2009

S kojením je to v Porubě opravdu na štíru, ale přebalovat, oblékat a koupat mimino tě tam naučí. Nadstandard nevím, já o něj neměla zájem, nicméně selský rozum mi říká, že stejně záleží na tom, jestli bude v době tvého porodu (což může být v docela širokém rozmezí 😉 ) volný, takže nějaké objednávání je asi nemožné...

marketka.27
11. zář 2009

johanka: Z Porubské porodnice nás s malou propustili dnes. Prošla jsem porodním sálem, operačním sálem, jednotkou intenzívní péče, oddělením šestinedělí a malá samozřejmě odd. novorozeneckým. Personál na všech těchto odděleních je naprosto fantastický, a co se týká kojení, - sestry jsou trpělivé a vysvětlují, samy pobízejí, aby se maminky ptaly, když si nejsou jisté atd. Vzhledem k nepředpokládaným komplikacím jsem měla jiné starosti a tak nějak zapomněla nadstandard řešit a nakonec byla na 2lůžkovém pokoji, ale problém to není, když není volný hned, tak se za den, dva něco uvolní. Jen je to třeba hlásit hned u příjmu. A to že berou maminky jako "kus" je fakt blbost.

berryl
11. zář 2009

markétko blahopřeji k narození miminka!!!!
já jsem se už pevně rozhodla, že jako první pojedeme právě do Poruby 🙂

shaula
12. zář 2009

Marketka - tak to ti závidím, asi jsi měla štěstí na sestry (nebo na poloprázdnou porodnici 😀 ). Já mám zkušenost opačnou - sestry přetížené, takže nemají dost času se maminkám věnovat. Namísto pořádného vysvětlení kojení pustí DVD... Takže namísto abychom odcházeli z porodnice s plným kojením, odcházela jsem téměř bez kojení a s dokrmem UM 😝 Abych byla spravedlivá - byly tam dvě sestry, které byly jak anděl, těch jsem se vždycky mohla na cokoli zeptat. Když jsem chtěla po jiné sestře poradit s kojením, tak mi promačkala prsa (ne moc citlivě) a prohlásila, že tam nic není. Brečela jsem jak želva. A další, po které jsem chtěla ještě jednou ukázat, jak krmit stříkačkou, že mi to moc nejde a kluci špatně sají, tak jim vrazila prst se stříkačkou do pusy, zkonstatovala, že sají dobře a já byla zase v háji... Pak už jsem se bála někoho zeptat (nebo zavolat laktační poradkyni) - dnes vím, že to byla ta největší hloupost, no jo, ale byla jsem nezkušená prvorodička, se kterou cloumají hormony. Příště bych se už takhle odbýt nenechala.

marketka.27
12. zář 2009

berryl - díky🙂 Rozhodnutí ti schvaluji. Byl tam nával jako blázen, jen ve středu měli 13 porodů. Já rodila ze soboty na neděli - porodní sál - úžasné sestry i doktoři - vděčím jim za živou dceru, když došlo ke komplikaci, byli jsme na operačním sále rychlostí blesku (mně se zdálo, že to trvá věky, ale manžel říkal, že to byla otázka pár minut), na JIPce byly sestry a dr. taky úžasné, to že jsem měla bolesti, proti kterým byly kontrakce úplné nic, za to ony opravdu nemůžou. Šestinedělí super a dětské sestry taky, jedna vedle druhé. Každá poradila o kojení trošku něco jiného a od každé jsem si některou radu vzala k srdci, Video pouštěli taky, ale tak to je fakt o ničem, taky z toho nebyly odvázané. V noci taky chodily poctivě každou chvilku nakukovat, jak to s dětmi zvládáme. A pořád s úsměvem, pořád milé.
Dostala jsem tam pořádně na frak, jak po těle, tak na duši a za to, že jsem to zvládla relativně v pohodě vděčím především přístupu a profesionalitě personálu.
shaula, to mě mrzí, že jsi měla tak špatnou zkušenost☹ Možná ta obava se zeptat, byla právě kámen úrazu, ale neposuzuji, věřím, že k tomu, co píšeš, máš důvod.

berryl
14. zář 2009

markétko, to je super, že to všechno dobře dopadlo!!!! hlavně,když nastanou komplikace, tak jde hlavně o rychlost a mudr.!!!

kaa
14. zář 2009

Marketka.27- to se mi ani nechce věřit, že jsi byla v Porubě a byla jsi tak spokojená.

Já jsem teda původně chtěla do Vítkovic, ale byl stop stav, takže šup do Poruby(zase lepší než Fifky).
Na porodním sále byl personál super, měli jsme taky komplikace, ale zvládli jsme to všichni díky rychlé pomoci lékařů a skvělým PA.
Na šestinedělí to už byl boj, a i jídlo mi nepřipadalo teda pro kojící matky (2,5h po porodu jsem dostala gulášovku, a kynutý koláč, pak jsme dostávali "chuťovky"- fazolačku, prý karbenátek atd...)
Malého mi nedonesli hned a teda způsob, jakým mi to zdůvodnili byl super, prý má špatné odběry, doktorovi se něco nezdá...No bulela jsem jak želva. Pak mi ho nechali uprostřed pokoje, když jsem byla ve sprše, a za 10 min mi ho zase vzali.
Každá sestra nám řekla o mimču něco jiného, jedna kojit, druhá nekojit, kdybych neměla na pokoji kočku druhorodičku, tak vím prd. Pořád jsem něco mezi jejich výkladem podepisovala, a pokud mi něco uniklo, tak jsem se ptala a to byly ksichty a připomínky, no maminko , to už jsem říkala...... Samozřejmě byly tam i příjemné sestry, ale těch bylo teda o dost míň ☹

misicka85
15. zář 2009

Johanka5110 - neboj, já rodila 23.12 a sestra byly v pohodě 🙂 PA na sále úplně super!! Rodila jsem ve Vítkovicích. Nemůžu si stěžovat ani na jednu, fakt chodly, ptaly se jestli něco nepotřebuju,poradit, pomoct, prostě super přístup. Nevím jestli to nebylo i tím že jsem si platila nadstandart 😝 ve Vítkách stojí 650Kč/den, 1. a poslední den se sčítá. Že jsem tam byla přes svátky tak jsem hlavně ocenila televizi a koukala na pohádky 😀 Malá měla silnou žloutenku takže jí většinu času měly sestřičky u sebe pod lampou. Domů nás pustili až 1.1. a za tu obu jsem malou přes noc měla asi jenom 2x.Ale zase jsem se super vyspala a odpočinula si 😀

Shaula- kde bys doporučila rodit dvojčátka? Asi Porubu že? No tam se mi teda zrovna nechce.. Ale ty dvojčata ještě nejsou 100%, uvidím na další kontrole 25.9. ....

shaula
15. zář 2009

Misicka - jé, že by další maminka dvojčat? 😀 Rozhodně Porubu - s dvojčaty mají nejvíce zkušeností. Vítkovice nemají novorozeneckou JIP (takže berou rodičky až po 36. týdnu, někdo tu dokonce psal až po 38.) a Fifejdy ji prý mají daleko, takže maminy kolikrát mimino neviděly třeba týden, o to fakt jsem fakt nestála. No a u dvojčat nikdy nevíš, je vcelku velká "šance", že se narodí dříve než v tom 36. týdnu... Naši kluci se narodili 35 + 5 po naprosto bezproblémovém těhu (takže ani to nezaručuje porod v termínu). A viděla jsem jen málo fotek mamin dvojčat přes 36 týdnů... Na druhou stranu znám osobně jednu, která po umělém oplodnění donosila dvojčata dokonce přes termín, prý se na ni v porodnici chodili dívat jako na raritu - "hele, to je ta dvojčecí mamina, která ještě ve 40. týdnu nerodí" 😀
Každopádně držím palce, ať kontrola dopadne tak, jak si přeješ 😉

misicka85
16. zář 2009

Díky za odpověď, myslela jsem si to že Poruba bude v tomhle případě asi nejlepší 😉
Já mám kamarádku s dvojčátkama ale bylí v Irsku a rodila 38+4 a přirozeně 😕 A jak jsem slyšela o tom jejich zdravotnictví tak tak si říkám zlatá ČR 😠 Utz 2x za celé těhu, čípek jí prý taky kontrolovali asi 3x jenom, kontroly tam provádějí jenom sestry, doktora taky viděla za celé těhu párkrát, no hrůůůza, já bych asi umřela strachem tam být jako těhule 😲

ia.
16. zář 2009

tédááá misicka tak vy jste se pustili do druhého mimíska? a ještě k tomu dvojnásobné štěstí v podobě dvojčátek? to moc gratuluju a klobouk dolů, že takhle brzy...my bychom chtěli rozdíl tak 2,5-3 roky, takže začínáme příští rok v létě 😉
tý jo to tak utíká, nedávno (vlastně před rokem) jsme si tady psali o Vítkovicích, jak máme strach, aby nebyl stop stav, pak si pamatuju jak si psala, žes tam byla přes vánoce no a teď už čekáš další mimi 😵
tak jsem teda 25 zvědavá, jestli budou dvě nebo jedno, tak sem pak napiš 😉
jinak pokud bych neporodila do 36 tt, tak bych asi chtěla rodit zase ve V. Do kurzu semnou chodila holčina, co čekala dvojčata a PA ji říkala, že mají s dvojčaty dobré zkušenosti, že se jich tam narodí taky hodně...

marketka.27
16. zář 2009

kaa - fakt nemůžu říct na nikoho v Porubě nic špatného, a víš co? Ty hormony jsou potvory 😉 , možná, že to je v každé z nás, jak to všechno v tu danou chvíli zvládáme. Někdo potřebuje citlivější přístup, někdo je tvrdší, co já vím ... Ale buďme rády, že jsme OK (doufám teda, že jsi 😉 ) a odvezly jsme si domů živé a zdravé děti 🙂 Jizvy se zahojí, jednou zas budeme chodit vzpřímeně 😀
A z lidského hlediska - ty sestry dělaly psí kusy, aby mě na té JIPce trošku vzpamatovaly a pozitivně mě naladily, to určitě v popisu práce nemají. Prostě nevidím na Porubě ani jeden mínus.
jídlo jsem dostala o nějaký ten den později, ale stejně jsem si nechala nosit od manžela jen dětské přesnídávky, jedla jsem jen ty snídaně, tak ani moc nevím, co se v těch ešusech skrývalo za humáč 😀 Ale každý den bylo ovoce.
Malou mi nosili i na JIPku několikrát denně, aspoň přisát, když jsem se ještě nemohla moc hýbat.

misicka85
16. zář 2009

Ia.-no my jsme druhé plánovali taky tak za rok, aby byly dítka od sebe ty 2,5 roku asi. Ale HA jsem brát nechtěla prtože jsem měla problémy s otěhotněním u prvního dítka, tak jsem myslela že ani to druhé nebude hned. No a vidíš... a to jsem ještě od porodu ani neměla ms a malou do teď kojím 😝 Ale nevadí, jsme rádi že to vůbec vyšlo, sice to bude asi záhul ze začátku ale nějak to zvládnem. Toho 25. určitě napíšu co mi řekl gynDr 😉

misicka85
18. zář 2009

Shaula - tys rodila dvojčátka přirozeně a nebo císařem?? A za jak dlouho po pordu jsi šla s dětma domů??

shaula
18. zář 2009

Přirozeně. Tedy myslím vaginálně - jinak to bylo s nástřihem, oxytocinem a epi, navíc druhého za pomoci kleští, takže podle některých rozhodně nepřirozeně 😀 Kluci se narodili ve čtvrtek, domů nás pustili ve středu odpoledne, takže šest dní - jeden měl silnější žloutenku, pod světlo sice nemusel, ale dělali mu krevní testy, jinak by nás pustili o 1 - 2 dny dřív ☹

misicka85
18. zář 2009

tak to je celkem dobrý že 6 den, právě jsem nad tím přemýšlela že kdyby mi ty dvojčata fakt potvrdili,jak dlouho bych v porodce zas ztvrdla. U malé jsem kvůli žloutenky byla 9 dní a hrůza, nesnáším nemocnice takže i když byli všichni super tak prostě to nemocniční prostředí mě deprimovalo.

terenka
24. zář 2009

Ahoj holky,já před měsícem rodila ve vítkovicích císařem.Po operaci se o mě starali skvěle,pak mě odvezli na šestinedělí,sestry byly super až na jednu.Malému se obevila žloutenka a pak zánět močáku,takže jsme tam strávily 12dnů,jen jsem brečela,protože stav se jen zhoršoval a vůbec nelepšil.Navíc malý shodil půl kila a já neměla mléko,ale sestry jen říkaly-zkoušejte kojit,což sem dělala celých 12dnů,ale malý nepil,ty sestry z novorozenců,byly celkem nepříjemné,protože jsem je evidentně obtěžovala,aby mi pomohly s kojením...Záleželo jakou měly zrovna náladu a zda měly noční nebo ne...Dopadlo to tak,že malý dostává příkrm a já ze stresu ztratila mléko...Zkoušelo to s náma asi 5 sester,nechápaly,že malý nesaje,když ho 5dnů přikrmovaly pomocí stříkačky,když jsem neměla mléko.Prostředí je tam pěkné,nové a setry celkem v pohodě.Asi bych tam šla znovu,ale nenechala bych se setrama odbýt.

martasekk
24. zář 2009

Ahoj 🙂 🙂 .. Vítkovice už mají nový porodní sál i nové pokoje 😀 . Každým dnem bych už taky měla jít rodit císařem a lokálně.. a jsem rozhodnuta pro Vítkovice. Je tam super personál,ale stejně to záleží na službě,která zrovna dělá. Na Fifky jsem neslyšela nic moc chválu. A Poruba tam to prý jede jak na běžícím pásu. http://www.nemvitkovice.cz/obsah/oddeleni/gynpo... jinak posílám odkaz na porodnici tak koukni...

beranek
24. zář 2009

Ahoj, chtěla jsem se jen zeptat, jestli ve Vítkovicích nedělají problém s epi?
Dcera se nám narodila v Porubě a díky ní mám docela trauma z porodu, protože to probíhalo velmi rychle a já jsem nestihala reagovat a poslouchat od PA řeči typu nekřičte a kdo vás učil dýchat, fakt už nemusím 😒 A to jsem se celé těhotenství porodu nebála ani jednou, ani na porodním sále, ale bohužel ten konec nebyl ideální a přístup hrozný. Byla jsem tam v době, kdy porodnice byla přeplněná a celkově šílené, stěhování postelí dvakrát denně a o nějakém lidském přístupu nemluvě. Ale je to samozřejmě o lidech, tak si říkám, že tentokrát zkusím zase jinou nemocnici 😀
Moc nadějí na epi si nedělám, vzhledem k rychlosti prvního porodu, ale aspoň mám takovou psychickou pomoc, že by mi ho třeba stihli dát 😅

ia.
25. zář 2009

beranek, nám říkali PA na kurzu, že pokud ho chceme, musíme to nahlásit už u příjmu. Ale stejně dr, pokud je nález velký a porod postupuje rychle, epi nedoporučí. Přiznám se, že mě to ani nenapadlo, si ho dát, ale já jsem měla štěstí na rychlý porod. Jinak PA ve V jsou úžasné, budou u Tebe 4x do hodiny, budou tě uklidňovat, hladit, a utěšovat, ale hlavně radit, jak co nejrychleji porodit....Hodně štěstí!!!

a mysicka85, ty máš dnes ko u dr, tak jak je to s těmi dvojčaty? 😉 😵

berryl
25. zář 2009

beránku co jsem slyšela v kurzu od porodní asistentky, tak ve Vítkovicích mají cca 5 epiduralů za měsíc, což je strašně málo moc je tam nechtějí dávat, v Porubě s tím není problém

jinak holky ten konec se tak táhne, už nespím, pořád čůrám a všechno mě bolí ach jo a ještě tak dlouho 😲

ia.
25. zář 2009

berryl souhlasím, ten konec je hrůza, a to nejhorší tě zdaleka ještě čeká, když ti tak týden před termínem začnou všichni volat a psát a ptát se, jestli už rodíš... 😝 to bylo pro mě největší peklo. Navíc mi dr řekla už tři týdny před skutečným porodem, že můžu každým dnem porodit, takže si to asi dovedeš představit. Ale na druhou stranu 6 nedělí je takové maso, že si ty tři týdny ještě pořáááádně užij, naspi si do zásoby, pže to, co prožíváš teď, je naprostý prd, co bude po porodu...a to nejen že budeš mít co dělat sama ze sebou, ale ještě se starat o prcka....ale na konci šestinedělí už je to celkem zaběhnuté 😀

ia.
25. zář 2009

jo a holky pozor s těmi epi v Porubě...aby měli klid, tak je píchnou každé co si řekne, a mám 3! kámošky, které díky tomu rodily 20 hodin, pže se jim po epi úplně zastavilo otevírání, ale kontrakce zůstaly stejně silné.Známá dr mi říkala, že správně se má epi udělat tak, že při příjmu do porodky ti mají zavést kanilu, prázdnou, a pak, až jsi otevřená na 4 cm, tak píchnout tu látku, a tam nehrozí zastavení. Jenže těm anesteziologům se nechce chodit dvakrát, tak na to prdí a přilezou jen jednou a udělají obojí naráz a pak je vymalováno 😝 A teď zpětně všechny svorně řekly, že na epi už příště s...ou, že je to fakt riziko, navíc tě na to málokterý doktor upozorní dopředu.

berryl
25. zář 2009

ia jo jo kdyby to šlo naspat do předu, já teď už 3 den nespala, prostě nemůžu spát a v noci mám křeče, bolestí kříží a přes den já prostě neusnu, to je fakt mazec

to mi taky kamarádky říkali, že ten konec jak všichni volají je otravný asi vypnu mobil, to by, ale všichni volali manželovi :o)

s tím epiduralem nám to v kurzu právě říkala, že to může zastavít porod a že se snaží ho nedávat, jenže skoro každá moje kamarádka ho měla a říkaly, že to byla taková úleva a pomoc, tak fakt nevím jak to nakonec bude

berryl
25. zář 2009
ia.
29. zář 2009

berryl, to je asi individuální. Každá máme jinde práh bolesti, každá máme jinak dlouhý porod a intenzitu kontrakcí. Já ti doporučuju říct dopředu o epi s tím, že pak se při porodu můžeš kdykoliv rozhodnout. Mě když kámoška popisovala, co ji píchali do zad a co ji tam trčelo, tak se mi udělalo zle jen při té představě 😀 prostě porod bolí a já jsem se snažila ho mít co nejrychleji za sebou a poslouchala PA a nakonec jsem porodila 3,5h po příjezdu do porodky. takže uvidíš, ale určitě se na to neupínej dopředu, nech to vyplynout ze situace.....ty jo, ale už se ti to krátí 😵

shaula
29. zář 2009

Berryl - článek je hezky popsaný, je to asi první hezké shrnutí negativ, která epi může mít a každý by si to asi měl přečíst, než si epi dá. Akorát jsem nějak nepochopila ten odstavec o nemožnosti pohybu - to je nesmysl, s epi můžeš normálně chodit, i do sprchy, akorát musíš dávat pozor, aby sis zavedenou jehlu nevytrhla.
ALE: k žádným těmto následkům nemusí dojít, a i když dojde, není to zas tak tragické.
Epi jsem měla, už jsem tu někde psala, že konkrétně u mě bylo zavádění docela horor, úleva pak byla super, nicméně po nějaké době odezněla a druhá a třetí dávka už nezabrala. Oxytocin jsem měla (což by podporovalo tvrzení v tom článku), ale jsem přesvědčená, že je to proto, že jsem nemohla chodit, byla jsem totiž celou dobu připojená na monitor (ale kvůli dvojčatům, nikoli kvůli epi) a to podle mého názoru je ten důvod, proč jsem se otevírala pomalu. Po porodu prvního syna jsem přestala cítit kontrakce, druhému nakonec pomáhali kleštěmi (což také odpovídá článku 🙂 ), nicméně bylo to kvůli vyhřezlému pupečníku, takže to do souvislosti s epi nedávám.
Žádné další následky to u mě nemělo ani nemá (kromě jizvičky v místě vpichu) - žádné bolesti hlavy, žádné zvracení, žádné svědění atd. atd. Nicméně bych to u dalšího porodu zkusila bez epi a nechala si ho dát až opravdu jen v krajní nouzi, a to hlavně vzhledem k pouze dočasné úlevě (u mě) a taky tomu, že už vím i něco málo o negativech 🙂
Tak přeju šťastné rozhodování a krátký bezproblémový porod, na který budeš vzpomínat jen v dobrém 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru