Porodnice ve Vrchlabí. Je to tam stejné jako dřív?

kulich
6. zář 2007

Nemáte některá z Vás zkušenosti s porodnicí ve Vrchlabí po novém otevření? Zajímalo by mě, jestli je to pořád stejné jako dřív. 🙂

tannawe
7. lis 2008

evaviki: jejej a kde jsi to prosim cetla? To me nedes...ja krome porodu doma, resim prave to Vrchlabi 😕

evaviki
7. lis 2008

http://mojeporodnice.cz/forum.php?tid=264
A este som nasla jeden skaredy clanok, ale teraz som zistila, ze je to spred roka, ked ju otvarali. Medzitym bola znova zavrena, takze snad uz to neplati (tam boli popisovane tie zmeny, co som vyssie uvadzala). Chodim na kurz k jednej zlatej PA, tak som ju poprosila, aby mi to zistila, ako je to tam teraz.

mirjanka
9. lis 2008

Když jsem rodila ve Vrchlabí před pěti lety, epidural neprováděli...jejich motem byl co nejpřirozenější porod. Jsou tam noví lékaři, ale paní doktorka Korbelářová je tam stále a porodní asistentka p. Konvalinová, která vede kursy pro přípravu tatínků k porodu a kojení je tam také...

Evaviki - podle tvého termínu porodu ti nepomůžu s čerstvými informacemi, maximálně se v porodnici sejdeme 🙂

mirjanka
9. lis 2008

Evaviki...ještě k tomu článku...lékařů tam je rozhodně víc, už před otevřením tam byly dvě velmi hodně paní doktorky, na posledním vyšetření jsem byla u lékaře ze Slovenska, pana primáře jsem taky viděla (takže na vlastní oči jsem viděla 4 lékaře, sestřičky jsou tam také...)

tannawe
9. lis 2008

mirjanko: maji tam nejakou porodni mistnost nebo rodis na porodnim sale, ale napr. v poloze kterou si sama zvolis.
Mam na mysli neco na zpusob Odenta 😉

evaviki
9. lis 2008

Mirjanko a ty si odkial? Ja sa budem "hnat" z Prahy, tak dufam, ze vsetko rozoznam vcas a budem schopna zvladnut cestu 😀 Este ma caka zmena poistovne k 1.1.
Inak by som sa tam chcela ist osobne pozriet a porozpravat, mozno na mieste mi lepsie povedia, ako to tam teraz funguje (urcite lepsie ako jeden negativny clanok na nete), tak snad za take 4 tyzdne...

listicka77
9. lis 2008

Holky, teď jsem četla na Rodině v neveřejném deníčku porodní příběh holky, co porodila ve Vrchlabí asi před dvěma týdny naprosto přirozeně (bez nástřihu, bez oxytocinu, bez čehokoliv dalšího) koncem pánevním. A prý pěkného obra (ale kolik vážil, to nepíše). Takže to tam stále funguje! 😵

evaviki
9. lis 2008

Listicka, pls, mozes vlozit link? Dakujem

listicka77
9. lis 2008

Evaviki, nemůžu, je to v neveřejném deníku jen pro přátele.

mirjanka
10. lis 2008

tannawe: před pěti lety tam měli porodní místnost s vanou, porodní stoličkou, postelí, porodní místnost měli také (pro přání klasického porodu nebo při komplikovaném porodu). Nejvíc však byla využívaná vana...http://www.nemocnice.vrchlabi.cz/oddnew.php?odd...

mirjanka
10. lis 2008

Pro Evaviki - určitě se zajeď podívat, nejlépe ti poradí porodní asistentka Iva Konvalinová, která připravuje kurzy http://www.azrodina.cz/sekce/1-tehotenstvi-poro...

tannawe
10. lis 2008

mirjanka: jsi zlata! Diky...

evaviki
10. lis 2008

jj, pojdem sa tam pozriet, potom dam urcite info. Popr. hned ako mi nieco zisti moja PA.
Ak sa tu najde niekto, kto teraz vo Vrchlabi rodil - pls, piiiste..

mirjanka
10. lis 2008

Našla jsem zápis a tak trochu historické údaje, doufám, že v tomto duchu bude porodnice pokračovat

Statistické údaje gyn.- por. odd. ve Vrchlabí za rok 2006.

Proběhlo zde celkem 534 porodů, narodilo se 536 dětí (2x dvojčata) - nižší počet porodů je zapříčiněn zejména omezeným provozem porodnice od 27.11. do 31.12., kdy zde proběhlo pouze 9 porodů, a také 14-tidenní uzávěrkou oddělení v létě z důvodu malování oddělení. Z tohoto počtu bylo 448 rodiček mimo naši spádovou oblast, což činí 84% všech porodů.

Časná perinatální úmrtnost dětí: 0
Procento porodů císařským řezem: 7,7 %
(celostátní průměr činí asi 17%, náš výsledek je nejnižší v zemi)
Procento rodiček s episiotomií (nástřihem hráze): cca 4 %
Doprovod u porodu mělo 398 maminek.

Způsob porodu
vsedě na stoličce: 68 maminek
na porodním pytli: 4 maminek
vstoje: 8 maminek
vsedě: 3 maminek
vkleče: 139 maminek
v podřepu: 19 maminek
vleže na boku: 8 maminek
do vody: 121 maminek
Od roku 1996 proběhlo ve Vrchlabí celkem 1390 porodů do vody.

evaviki
6. pro 2008

Tak som bola na obhliadke a mozem pridat nove info 😀
Rodi sa "postaru" - stale sa snazia zachovavat co najprirodzenejsi porod. Ten vedie PA, doktor sice k samotnemu porodu pride, ale pokial nie je treba, tak vobec nezasahuje a necha to iba na PA. Za tie dva mesiace sa tam narodilo cca 50 deti (sestricka, ktora sa s nami rozpravala, si pamatala iba jeden nastrih). Uplne plno zatial nemali, ak aj nie je volny nadstandard, tak sa snazia (podla moznosti) dat maminu na normal izbu tak, aby tam bola sama a mohla mat pri sebe partnera.. Aromaterapie, hudba, homeopatika - nic nie je problem.. Vacsinou sa rodi na tom nadstandardnom pokoji, kde ani je je ten porodnicky stol (tam sa rodi az placenta).
Mimco po narodeni prilozia, nechaju dotepat pupocnik a az potom ho prezru a zvazia. Meria sa az pri odchode z porodnice, umyva sa az druhy den po porode.. Kanavit si mozte vybrat, ci podat inj., alebo kvapky. Takisto nutne neockuju proti tuberkuloze, staci, ked si to mamina vybavi sama (musi byt do 6tich tyzdnov po porode)
Treba si priniest vlastne nocne kosele, vlozky, vlozky do podprsenky, jednorazove podlozky, plienky, vlhcene obrusky, popr. vlastnu kozmetiku pre mimco (vypisujem preto, lebo niektore porodnice zvyknu davat hyg. veci). Preny zoznam mozem poslat do IP, ak by ste mali zaujem..
Pripadne otazky rada zodpoviem..
Ale mozem uprimne povedat, ze na mna (aj na manzela) to tam posobilo velmi dobre (ja sa nemocnic desim..) a na porod sa aj celkom tesim 😀

mirjanka
7. pro 2008

No Evaviki...trošku jsi mě překvapila, že se rodí na pokoji 🙂 ...jinak dodám, že zástupcem primáře je bývalý primář Kavan...alespoň je to na stránkách krkonošské nemocnice...nově je možnost epidurálu.. jen na přání rodičky...mám taky seznam věcí k porodu... tak teď už chápu, proč chtějí jednorázové podložky pro rodičku...je možné, že se ve Vrchlabí sejdeme...jaký bys ráda pokoj???

konja
7. pro 2008

mirjanka: je to přesně jak píše evaviki. Rödí se ne na porodním sále, ale na prodním pokoji. A je to pokoj se vsím všudy. Postel manželská, žebřiny, vana, křesla, balóny, vaky atd. Jediné co tu nenajdete je "koza", tedy porodní křeslo.To je na vedlejším pokoji,kam se rodička přesouvá až po porou dítěte. Ve Vrchlabí používají porodní křeslo pouze pokud je nutný zákrok během porodu (např. kleště,vax,...) a potom na porod placenty a ošetření poranění. Jinak se k porodům nepoužívá. Já rodila ve Vrchlabí před 5 roky a byla sem strašně moc spokojená. Dejte pak holky věděť jak jste byli v porodce spokojené. Já jsem tam bohužel druhé mimiporodit nemohla,protože porodnice byla v té době zavřená, ale chceme ještě jedno dítko a to bude s největší pravděpodobností zase Vrchlabák 😀

mirjanka
7. pro 2008

Konja...já tam taky rodila před pěti lety, i před deseti lety...vím o jaký porodní pokoj se jedná, já jen myslela, že se nově rodí na nadstandartním pokoji, kde se ubytuje rodička...tak jsem to asi špatně pochopila...před pěti lety byly novinky...vlastní prádlo i oblečení pro miminko, před deseti lety to neexistovalo ...když jsem byla na začátku těhotenství , byla porodnice taky zavřená, když jsem byla v poradně...sestřičky a doktoři několikrát denně vyřizovali telefony informacemi, že je bohužel porodnice zavřená...jsem šťastná za její nové otevření...neustále jsem je k tomu přemouvala 😀

evaviki
7. pro 2008

Mirjanka, zle som to napisala 🙂 Jedna sa o porodni pokoj, nie o nadstandard 🙂
Jednorazove podlozky chcu kvoli tomu, aby si sa nimi podlozila ten prvy den, dva po porode, ked sa moc krvaca..
Inak by som chcela nadstandard, v podstate je mi jedno ktory, hlavne, ze tam bude moct byt manzel a ma to vlastnu kupelnu a wc. 😀
Ja pocitam ,ze do konca januara nevydrzim, ale tak snad aspon do tej polky. 🙂 Takze ak sa vasa mala poponahla, tak sa stretneme 😀 Inak ked som to tam videla, tak hned som mala lepsi pocit z porodu, desila som sa hlavne toho, ze ma budu do niecoho niekde nutit a tak..
Len som sa nespytala, ako je to s detskymi vecami, ci ti ich daju, alebo aj pre mimi si musim doniest oblecenie..

konja
8. pro 2008

evaviki: Tak nevím jak dnes,ale před pěti lety ti mimi oblékli.Nemocniční klasika - košilka a do zavinovačky. Po již dvouch zkušenostech s košilkama bych teda volila vlastní olečení. Košilky jsou děs!Moje děti se mě v tom pořád kroutili jak housenky, záhadným způsobem se z toho vždy dokázali vykroutit. No byl to zážitek je do toho soukat 😖 . Radši bych si nějaká ta bodíčka, dupky a ponožtičky zabalila sebou. 😉

evaviki
8. pro 2008

A kolko toho take mimco bude potrebovat na tie tri-styri dni? 🙂

mirjanka
8. pro 2008

Evaviki...Konja má pravdu, před pěti lety měli oblečení pro děti...já tam byla v létě, ale už měli jiné oblečení než klasiku...dětská sestra mi doporučila i dupajdy, které tam měli erární a nemusela jsem ho balit do zavinovačky - byly tropická veddra...taky se divila, proč jsem si něco nevzala pro mimčo s sebou (já se zas divila, že můžu), tak mi manžel nějaké oblečky přinesl do porodnice...podle mě...můžeš mít věci, ale nemusíš, teď jedu do Vrchlabí 19.12., tak zkusím něco vyzjistit...Jinak já byla na nadstandartu před pěti lety bez sprchového koutu a záchodu ...byla tam manželská postel...ani mi moc nevadilo chodi na záchod přes chodbu...aspoň jsem měla trošku kontakt s jinými maminkami...manžel přes den jezdil do práce a odpoledne trávil se mnou až do večera, vlastně se vyptávám, protože před deseti lety vše probíhalo zase jinak...

evaviki
8. pro 2008

Tak s tym oblecenim pre mimi to tam prosim zisti.. Ja by som si kludne pre mimco par veci vzala, radsej aj navyse, kedze nebyvame zrovna blizko 😀 Ale zase si neviem predstavit, ze sa na porod dohrniem s troma taskami narvanymi vecami pre mna, manzela a mimi na tych par dni 🙂 Plus kozmetika a manzel este tasku s notasom a fotakom..

etnicka
20. pro 2008

jeej, kocky, ja vam zavidim, ze mate taku super porodnicu...

konja
21. pro 2008

evaviki:myslím,že to tam nikoho nevyvede z míry 😉

mirjanka
25. pro 2008

Evaviki - oblečení pro mimčo podle seznamu - můžeš si vzít slabší čepičku, ponožky, kabátek nebo svetýrek...ostatní by tam měli mít ----když si něco vezmeš navíc - určitě to nevadí.

mirjanka
30. led 2009

Ahoj, tak něco připíšu ze svého třetího porodu..
Když jsem večet seděla u počítače a četla si tu na MK - pocítila jsem takové píchnutí do pravého vaječníku...pak jsem šla na záchod a najednou růžový výtok...nikdy jsem nešpinila během těhotenství a pak mi začalo tvrdnout břicho, jen slabě jako posllíčci...celou noc ale dost pravidelně, ale žádné silné bolesti, i když mě někdy probudily zrovna tak jako dva ožralci, kteří se potulovali a vlezli nám na naší zahradu...vyskočila jsem z postele, nakonec jsme na ně zavolali městskou policii a já spala dál...je pravda, že některé kontrakce jsem si v posteli prodýchala, ale nebylo to nic moc...ráno jsem manžela uklidnila, že k porodu musí být bolesti silnější, ale už jsem si netroufala odvést syna do školky...tak šel s taťkou a taťka měl za úkol sledovat telefon. Teprve, když všichni odešli z bytu, mě kontrakce zesílely a byly dost časté - po 10 minutách (říkala jsem si, to známe, pojedu do porodnice a tam na monitoru během 20 minut nic a budu tam zas celý nebo půl dne hekat...to si zahekám radši doma) ...jenže bolesti stoupaly...poučena z prvního porodu, že se kontrakce zpomalí ve vaně, zalezla jsem do vany...jenže tam žádné zpomalení...dokonce po pěti minutách...zavolala jsem manžela, vše připravila...přijel asi za půl hodiny a to už jsem měla kontrakce po 3 minutách... a byla jsem pěkně vystrašená...nevěděla jsem, zda nejít do naší nejbližší porodnice, nebo jít do Vrchlabí, kde jsem strašně chtěla rodit...řekla jsem manželovi, ať z auta vyndá dětské sedačky, jestliže budem předčasně rodit - v autě kontrakce každou 2 minutu - jeli jsme dost rychle, byli jsme ve Vrchlabí za 20 minut...před vystoupením z auta jsem prodýchala kontrakci a pak jsem šla na cent. příjem...nechtělo se mi hledat kartu pojištence, tak jsem prosila, zda můžu jít okamžitě na příjem...prošla jsem chodbou, u výtahu další kontrakce, v porodnici už na mě čekala por. asistentka...hned mě vyšetřila, sdělila, že to může být do půl hodiny, poslala manžela na rel. pokoj napouštět vanu, ještě jsem ze sebe dostala moč na vyšetření....zeptala se mě, zda chvíli vydržím monitor...souhlasila jsem, že se pokusím, v tom přišla doktorka a monitor zamítla, že je zbytečné mě na něm trápit, ať si přejdu do vany....ve vaně se kontrakce zmírnily, ulevilo se mi, že jsme stihli dojet...některé kontrakce jsem si prožila docela v pohodě, aniž by někdo poznal, že mám kontrakci...úplná pohoda, náramně se mi ulevilo...jenže porod se zpomalil....por. asistentka konstatovala, že je to dobře pro mne i pro miminko, protože stresující porod není dobrý....hodinu a půl jsem si relaxovala ve vaně...ale pak řekla PA, že účinek vany stačí tak hodinu a půl, abych na chvilku vylezla...už při vylézání mi začaly dost bolestivé kontrakce...pak jsem se trošku prošla po pokoji a kontrakce rychlé bolestivé...žádný orgasmus (to by snad mohly být jen ty vanové kontrakce - které byly opravdu snesitelné)...por. asistentka mi nabídla úlevovou polohu klek s opřenou hlavou o polštář postele...hned při první kontrakci mi rupla voda a mně se ulevilo...mohla jsem zase přejít do vany...tlačení nebylo tak rychlé jako u druhého porodu...nejdří hlavička mezi ouškama, potom po krček a nakonec ramínka...tentokrát jsem musela tlačení věnovat víc síly (myslím si, že je to polohou, protože jsem rodila v pololehu a druhý porod jsem několik tlačení zažila ve stoje, takže, pak to bylo mnohem snadnější)...nicméně malá přišla na svět a mě se ulevilo, manžel vše natáčel na kameru, Amálku mi dali hned pochovat, manžel slzel, měla jsem jí v náručí do té doby, dokud nedotepal pupečník...potom přestřihli šňuru a já byla docela ráda, protože na mě přicházela nová bolest - k porodu placenty (pro Konju - bez OXYTOCYNU do žíly...dozvěděla jsem se, že ho každému nedávají, jen podle množství krvácení a já byla podle nich v pohodě)
Manžel putoval za Amálkou a za dětskou sestřičkou, kde ji otřeli, zvážili...já si porodila placentu a přešla na kozu, aby mě doktorka vyšetřila...omlouvala se, že do mě musí píchnout...já se úplně hrozila, co přijde, nepochopila jsem, že mi chce udělat jeden steh - ten jeden steh byl naprosto bezbolestný
A co říci k porodnici ve Vrchlabí - všechny porodní asistentky hodné, usměvavé, ptaly se zda něco nepotřebuji, chodily se dívat na Amálku i si popovídat...dětské sestřičky byly taky fajn a nejvetší dojem na mne udělaly p. doktorky hlavně p. doktorka Kramperová (nejen na mne i na manžela)...popovídala si s námi,vysvětlila nám problémy a úskalí při porodech.... když se s námi při odchodu loučila, měla jsem skoro slzy v očích...
Jinak byla jsem na nadstandartním pokoji...první noc strávil manžel s námi na dvojlůžku a Amálku jsme měli mezi sebou na posteli...přes den pobývala v malé postýlce a když za mnou přišli synové na návštěvu, naskákali do postele jak žabky do rybníčku a byli rádi, že jsme všichni zase pohromadě...navečer odjíželi s tatínkem zase domů a já byla ráda, že porod i narození proběhlo bez komplikací

tannawe
30. led 2009

mirjanko... 😵 😵 slzim tady dojetim... 😉 krasa!

konja
30. led 2009

mirjanka: Nádhera. Jsem strašně ráda, že to je ve Vrchlabí stále super a doufám, že až budu potřetí rodit já tak to Vrchlabí klapne.A taky, že klapne ta vana. Já jsem ve Vrchlabí rodila na stoličce, vanu jsem si moc přála, ale PA měla strach aby se vanou porod nezastavil, měla jsem bolesti asi devět hodin.Ale i tak to byl super porod 🙂 Moc si to přeju ve Vrchlabí ještě jednou zažít 🙂 Ale to je ještě hudba daleké budoucnosti... Mirjanka znovu moc grauluji k holčičce 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru