Porodopis a souhlas o příjmení po otci

danca94
10. črc 2019

Zdravím děvčátka 😊🌹 prosím vás.. měla bych dotaz 🙂 za par týdnu mám vypisovat porodopis a vím, ze pokud chci aby mala měla příjmení po otci, tak musíme i na matriku, vzhledem k tomu, ze zatím nejsme svoji. Jde o to, ze jsem se nikde nedohledala kdy přesně jít na tu matriku ( ano... píšou buď před porodem nebo po porodu, já však chci už před porodem) ted jde o to jestli ten souhlas musím mít až budu vypisovat porodopis a nebo ho mám přinést až budu rodit? 🤷🏻‍♀️ Jen taková otázka aby mě na matrice nevyhodili, ze jdu moc brzo 😂

widowblack
10. črc 2019

Já byla s prvním na matrice cca 3 měsíce předem , ale už bych to nikdy neudělala , ale případ od případu .ale moje zkušenost je že bych vždy dala příjmení po matce .

seveneye
10. črc 2019

Na matrice te myslim s tim ze jdes brzo nevyhodi,spis si zajdi zavčas ja musela na rychlo jeste menit OP kvuli chybnému údaji v rodném listě a byl to pak pekne ficak vse stihnout abych do porodnice mela všechny doklady hotovy.

nolies
10. črc 2019

@danca94 Šli jsme u všech dětí v 5.mesici. Na matrice je jim jedno, kdy přijdeš.

vita_
10. črc 2019

kdybys náhodou rodila dřív a neměla bys vyřízený souhlas s příjmením po otci, dostane dítě v porodnici tvé příjmení a za změnu příjmení na otcovo se potom platí, tuším, dvojka, takže bych šla hned, nemusíte mít vybrané křestní jméno, lze to i bez toho

pavlina212
10. črc 2019

Cetla jsem, ze nekdo chodi na matriku uz treba ve 14tt, aby pokud by se s otcem neco stalo, melo dite narok na dedictvi nebo sirotci duchod apod, takze prilis brzo neprijdes.

similenka
10. črc 2019

@widowblack Přesně...příjmení jediné po matce... spoustu kamarádek to pak řeší, že chtějí změnit na sve

daggg
10. črc 2019

Byli jsme zařizovat již někdy v 5. měsíci těhotenství.. Aby kdyby, aby bylo vše v pořádku.. Na matrice vše úplně OK, do 20 minut jsme byli venku i s papírem ohledně křestního jména.. To jsme teda ještě vybrané neměli a paní byla lehce nepříjemná, ale nakonec pohoda, není povinnost mit uz vybrané křestní 🙂) Zastávám názor, že čím dřív jsou zařízené všechny papíry, tím líp.. Nemusela jsem pak nic hrotit a nahánět.. Rodíme teď v pátek plánovaným a představa, ze mam jeste stres z papírů... To by mě vezli 🙄🙄🙄

terry1512
10. črc 2019

Příjmení po matce.
Ušetříš si spoustu starostí a vysvětlování.

A pokud chlap nesouhlasí má možnost si tě vzít, a budete mít všichni stejné.

drep
10. črc 2019

My jsme byli někdy ve třetím trimestru, měli jsme už vybrané i křestní jméno, celé to trvalo asi čtrvt hodiny a to jen proto, že tam měla paní úřednice asi deset minut nějakou svou kámošku.

widowblack
10. črc 2019

@similenka já od ex odchazela po 6 ti nedělí a odmítal mi podepsat změnu příjmení , tak sem si musela ořevzít příjmení po dceři ( abychom byli stejně ) protože je to opravdu na hlavu když ditě jinak , matka jinak nový partner jinak 🤪 , když stejné příjmení tak po svatbě a to všichni a nebo matka s dítkem stejné . Já jsem se loni provdala a dcera se přejmenovala po souhlasu bio na stejné jako máme s manželem a teď nám probíhá soud že si manžel dceru adoptuje . Bio samože souhlasí , neboť tak jak před 11 lety neexistovalo že mu někdo bude "brát " dítě tak se souhlasem neměl problém - dítě za cely ´ život viděl 7x 🤦‍♀️😂 ale to je jeden případ z mnoha ... chápu když mají naplánovanou svatbu po porodu a budou pak jako celek .... ale jinak ne, jsem životem poučena ... a kolikrát to bývá že žena má 2-3 děti pokaždé s jiným partnerem a každé dítě má jiné přijmení - to je pak dobrý hokej

tulikiss
10. črc 2019

@pavlina212 ale tenhle papir nema zadny vliv na dedictvi ani na sirotci duchod, na ten by melo dite narok stejne..ano slo by to pres soud ale rozhodne to neni tak ze kdyz neni papir dite ma smulu...

pavlina212
10. črc 2019

@tulikiss Je to mozny. Ja tim.hlavne psala, ze ji nereknou, ze jde moc brzo.

danca94
autor
10. črc 2019

Dekuji všem za odpovědi 😊🙏 určitě tam tedy zajdeme co nejdřív ať se pak netahnu s panděrem v největších vedrech (jsme v 7 měsíci) 🌹

merope
12. črc 2019

@vita_ Ne, za to se opravdu neplatí. V případě, že je dítě počato z IVF, tak dokonce ani nelze mít papíry vyřízené předem, v porodnici dostane automaticky příjmení po matce a řeší se na matrice až po porodu. Do měsíce od porodu je potřeba mít papíry v pořádku (vystavený rodný list), jinak by to řešil soud. Jedinou nevýhodou je, že dokud nemá RL, nelze dítěti vypisovat recepty na léky (protože nemá rodné číslo).

vita_
12. črc 2019

@merope Sama nemám zkušenost, ale i ve správních poplatcích je jasně dáno, že za změnu příjmení se platí 1.000 Kč, plus tu bude vydání nového rodného listu, možná i něco za zapsání otce do rodného listu. Ano do měsíce musí být vše v pořádku, ale pokud v porodnici dítě dostane jméno, porodnice odešle papíry na matriku a ta automaticky vystaví rodný list a ten se poté bude měnit. To, co popisuješ ty jde, podle mě, jen pokud dítě jméno v porodnici nedostane a tudíž nebude mít rodný list. Sestra kamarádky rodila měsíc před termínem, dcera dostala její příjmení, na matrice vystavili rodný list a za změnu příjmení, nový RL a zapsání otce, poté platili 2.000 Kč ;)

vita_
12. črc 2019

@merope Když to přeženu, to by během toho měsíce, než musí být papíry v pořádku, mohli rodiče každý den chodit a měnit jména a příjmení dětí a matrika by mohla 30x vystavovat rodný list zdarma, to je nesmysl.

merope
12. črc 2019

@vita_ Takhle - pokud není papír uznání otcovství případně chybí nějaký další papír (u nás třeba chyběl takový ten souhlasný papír, kde oba podepisují, jak se dítě bude jmenovat, protože mi řekli, že to předem prostě vyplnit ani nemůžeme, když nejsme manželé), tak dostane v porodnici automaticky jméno po matce, je tam tak vedený, ale nemá vystavený rodný list. To možná tedy pro upřesnění. Takže - pokud se nechá vystavit rodný list a pak se mění, je to za poplatek. Ale vůbec se nemusí nechat ten rodný list vystavit. Samozřejmě, že pokud oba ví, jak se dítě bude jmenovat a nejsou manželé a dítě není z IVF, tak je ideál mít to předem (klidně už v 5. měsíci, já rodila na začátku 8. měsíce, takže čekat, tak ani nevím, co a jak - já to řešila někdy na přelomu 6. a 7. měsíce).

vita_
12. črc 2019

@merope Ano, pokud není vystaven RL, tak je jasné, že se za jiné příjmení nic neplatí protože, co chceš měnit, když vlastně nemáš co ... ale asi se někde musí říct RL nevystavujte nebo nevím, jak se to dělá, aby se automaticky RL nevystavil

merope
12. črc 2019

@vita_ No, stačí ten formulář neodevzdat, odevzdat jej neúplný nebo tam vyplnit třeba příjmení otce a nemít podpisy nebo cokoli podobného. Já tam neměla tuším ani svůj OP (napíchli mi kapačku a pak už jsem nemohla pořádně psát), jen jsem tam dala komentář, že jsme si mailovali předem. Uvést na ten papír otce a nemít jeho podpis stačí 🙂.

Mimochodem - paní z matriky byl první telefon poté, co jsem se probudila poté, co jsem usnula po císaři 🙂.

vita_
12. črc 2019

@merope nevím o jakém formuláři mluvíš, my žádný v porodnici nevyplňovali, natož podepisovali, oni po mě ani souhlasné prohlášení rodičů vidět nechtěli a syn se jmenuje po otci, tak asi jiný kraj jiný mrav

merope
13. črc 2019

@vita_ Musíš mít formulář se jménem dítěte, tam musí být podepsaní oba rodiče. A ano, pokud jdeš předem na matriku, vyplníš ho tam. Pokud na matriku nejdeš, vyplňuješ před porodem. Tady je na konci článku: https://cestnaprohlaseni.cz/prohlaseni-rodicu-o...