Přirozený porod dvojčat po IVF, máte zkušenost?

karlam
9. črc 2012

Ahoj maminky 🙂 Jsem na konci 35. týdne, čekáme dvojčátka po IVF a nyní mi bylo sděleno, že budu rodit přirozeně, protože jsou dvojčata dobře natočená (Obilní trh, Brno) Jsem z toho trochu v šoku a hodně se bojím, protože co jsem tak pročítala různé diskuze, tak dvojky po IVF se většinou rodí císařem a to do 38. týdne. Nám císaře nikdo nenabídl, hned se rozhodlo pro přirozenou cestu, navíc si mě tam přehazovali dva doktoři, ani jeden se nepodíval na papíry od gynekologa či z prenatálu, připadala jsem si tam jak kus masa, nic víc. Ačkoliv jsem už tři měsíce ležák a chodila jsem na kontroly týdně, tady si mě pozvali až za týdny dva. Myslíte, že si mám najít jinou porodnici nebo jim prostě důvěřovat? Rodila jste některá rovněž dvojčátka po IVF přirozenou cestou???

jirinkas
9. črc 2012

Ahoj, mám taky dvojčátka po IVF, rodila jsem přirozeně (Praha Bulovka). Myslím, že pokud těhotenství probíhalo v pohodě, tak je jedno, jak byly počaty, důležité je, jestli jsou jednovaječná nebo dvojvaječná, u Tebe určitě druhá varianta.
Pokud ležíš, protože se otevíráš, tak to ber jako výhodu, první doba porodní nebude tak hrozná (já ani nepoznala že rodím). "Obtěžovat" mě to začlo až po přípravě, cca 1,5hod před porodem, kdy jsem začala nepravidelně cítit kontrakce.
Taky jsem byla víc pro CS, protože jsem měla už jeden porod za sebou a věděla jsem, do čeho jdu + jsem měla nějaké problémy v těhotenství, přirozený porod jsem si neuměla představit. Nakonec mě přesvědčili, argumenty lékařů zněly logicky a porod samotný objektivně proběhl v naprostém pořádku, jen jsem tlačila 2x . Rodila jsem v 34tt+6, takže byli maličcí, proto upalovali do inkubátoru, jen mi je na minutku ukázali, ale dnes jsou víceméně v pořádku.
Kdybys chtěla ještě nějaké info, klidně se ptej.

karlam
autor
9. črc 2012

@jirinkas moc děkuji za odezvu na můj dotaz, já mám šílenej strach, samozřejmě že je lepší rodit přirozeně, ale přece jen ty dvojčata...co já přečetla už příběhů, jak druhé dvojče je postižené či má nějaké problémy, protože nemohlo vylézt a byly komplikace atd. jsem z toho strašně špatná, bojím se, že to špatně dopadne atd. od začátku byla jedna z našich holčiček menší asi o cca týden, potom to dohnala a teď jsou uplně stejná a stejně váží, jedna má hlavičku již v porodních cestách, druuhá je nad ní hlavičku má v mém levém boku a nožičky v pravém boku, já prostě nevím. jinak máme dvojvaječná dvojčata a dnes jsem 34+5 tt, vážit by měly každá 2200 g.
jirinko jak dlouho po sobě lezly tvoje děti?

jirinkas
9. črc 2012

Ty jsi prvorodička, nebo už nějakého prcka máš?
Co se týká toho, co koluje po netu, tak ženský píšou spíš špatný příběhy, než ty dobrý, ani se není co divit, potřebují se poradit, povzbudit, brala bych to proto maličko s rezervou. Že se bojíš, je naprosto normální, jestli je to nějak extrémní, tak se nestyď a klidně vyhledej psychologa, měl by pomoct.
Komplikace můžou přijít jak u normálního porodu (i jednoho mimča), tak u sekce, to by člověk musel mít křišťálovou kouli, aby věděl, co se bude dít ;)
Jinak když už jsem urgentně "potřebovala" tlačit, tak jsem musela asi 10minut prodýchávat, pak mi rupli plodovku, malá šla na jedno pořádný zatlačení (1980g), pak píchli plodovku Martinovi (2640g), ten šel na 2 zatlačení, odstup 5 minut.
Takže pokud máš pochybnosti, zkus třeba konzultovat ještě někoho jiného, ale přijde mi, že teď je trend rodit pokud možno vaginálně. Hodně taky záleží na tom, koho k porodu dostaneš, názory lékařů se můžou i diametrálně lišit 🙂

helcenka
9. črc 2012

@karlam - kamarádka má dvojčata taky přirozenou cestou a úplně v pohodě, obě jsou v pořádku. A vlastně když to tak probírám, tak znám ještě další dvojčata narozená přirozenou cestou - a to měli oba kluci okolo 3 kil a žádné následky nikdo z nich nemá.
A je fakt, co píše Jirinkas - ženský napíšou spíš ty špatný příběhy, protože když je všechno OK, tak to není nic divného nebo neobvyklého.
To máš stejný, jako když tady spousta holek píše, že je po prvním porodu, který proběhl císařem "nutí" rodit přirozeně. Mně na tom nepřijde nic divného, já stála taky před tímto rozhodnutím, jestli po prvním císaři rodit přirozeně a vůbec mi to nepřišlo divné, ba naopak přirozené. Takže jsem rodila přirozeně a všechno bylo v pohodě. A ani žádný z lékařů se nad tím nepozastavil.
Ale jestli máš obavy, je dobré si o tom s někým promluvit, co tvůj gynekolog?

karlam
autor
10. črc 2012

holky já nemohla mít déle děti, takže obavy přirozeně mám, ale nejsem zastánce císařských řezů, abyste si nemyslely, že jsem nějaká fiflena, já jen prostě přečetla dost těch příběhů, kdy přirozený porody dvojčat moc valně nedopadly, chci pro svoje děti to nejlepší a asi bych potřebovala uklidnit přímo od porodníka.
moje gynekoložka od začátku tvrdí, že si myslí, že půjdou císařem. porodnice, kam jdu rodit, je vyhlášená, perfektní péče o novorozence atd., ale císaře tam moc nechtějí dělat. pořád doufám, že vědí, co dělají a že ten porod prostě povedou tak, aby to dopadlo dobře

jasminy
10. črc 2012

Je jasné, že chceš pro své děti to nejlepší. Ale už nečti žádné příběhy, akorát to stresuje a ty musíš být v pohodě.
Je pravda, že se většinou píše o špatných zkušenostech. Ale psychika je moc důležitá i pro porod. Vím to z vlastní zkušenosti. Takže další příběhy nečti a těš se na miminka. Držím palce 😀

evikj33
11. črc 2012

@karlam Ahojky,ja mam zas opačny problém,1dítko jsem rodila přirozeně a ted čekáme dvojčátka a mně děsí císař,maš potom jizvu která bolí,nemužeš se napínat tak jako u norm.porodu a i hojení je ruzné,hlavně nemáš miminka hned usebe.Moje teta rodila dvojky před 32lety,jsou to dnes chlapi a nebyla taková technika,ale zvládla to přirozeně a jsou oba OKPokud jsou mimi správně natočena porodu bych se zas tolik nebála,pokud by se jim něco nezdálo i v pruběhu,umí rychle zasáhnout.Přeju hodně štěstí a zdravá miminka 🙂 A hlavně už nic nečti.

zvalentova
11. črc 2012

@karlam ahoj, vůbec to neřeš. Potíže mohou nastat vždycky, ať budeš rodit normálně nebo císařem. Já měla obě děti hlavičkou dolů, všichni se radovali jak to půjde rychle, všechno takřka ideální.
No a pak při předoperačním vyšetření špatná krev a příjem na akutní sekci. Ještě mi objednávali dvě jednotky krve na transfúzi.
Všichni tři jsme to zvládli na jedničku, bez bolesti, takže spokojenost. 🙂
Držím ti palce, ať je to jak si přeješ.

karlam
autor
16. črc 2012

děkuji za podporu holky, moc jste mi pomohly 😉 já už se s přirozeným porodem smířila a doufám, že vše dobře dopadne, hlavně a´t nejsou žádné komplikace, ale jak píšete, komplikace můžou být kdykoliv a to i u jednoho dítka

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru