Přirozený porod vedený porodní asistentkou, Praha a okolí

lucinacka
20. říj 2013

Které porodnice umožňují porod pouze s porodní asistentkou (lékař v záloze v případě domplikací)? Chci si sama zvolit porodní polohu, která mi bude nejvíc vyhovovat, porod bude probíhat s minimem zásahů, bez medikace. Nástřih pouze v případě nutnosti, ne preventivně. Po porodu bonding, bez meření a vážení dítěte. Mám vytipovane Hořovice, Neratice a případně Vrchlabí (ale to se mi zdá už dost daleko). Máte s takovým prodem zkušenost? Jakou porodnici byste mi doporučily?

jancip
20. říj 2013

@lucinacka Já myslela, že až na to vážení a měření je to dnes samozřejmé....akorát mně bylo řečeno, že na druhou dobu porodní tam musejí být dvě (u mě byla doktorka, ale že prý mohla být i jiná PA), ale rodila PA.

lucinacka
autor
20. říj 2013

@jancip právě že není... Nechci žádnou medikaci (oxytocin ani léky proti bolesti) a nechci caste vysetrovani, moje predstava je, ze tam budu s PA se kterou prirozene porodim a doktor v pripade komplikaci zasahne...

luciebx
20. říj 2013

Tak to aby sis zajela porodit do Anglie.. pac presne jak to chces tu probiha... ja v prubehu celyho tehu neslysela ani jednou predbezny odhat Ditka.. polohu sem si vybirala ja.. jednou na 4rech.. pak v polosedu a tak podobne.. bylo to fakt na me... mela sem teda dve porodni asistentky a to jen proto ze sem rodila do vody.. (z bezpecnostnich duvodu u porodu do vody by meli byt dve) nikdo mi nic nenutil, nikdo mi nic neradil, proste cekali az porodim. uuuplne boziii porod 😵 😵

jancip
20. říj 2013

@lucinacka Ty léky si podle mě můžeš vybrat, jestli ano nebo ne. Nebo jsem prostě měla štěstí a fakt se mě na vše ptali.

luciebx
20. říj 2013

s tou medikaci to bylo opet na me.. zda neco chci.. tak ja ze zvedavosti vyzkousela rajsky plyn.. a bomba.. jak po lahvince dobryho vinka.. jeste sem se usmivala jak je super rodit 😀 😀

miwu
20. říj 2013

O Vrchlabí taktéž přemýšlím - sice je to od nás přes 200km, ale ze všech porodnic mi vyhovuje nejvíce. Nejvíce se to podobá porodu doma - trochu jsem zklamaná z toho, že u nás tyto porody doma nejsou - to bych byla nejspokojenější...

jancip
20. říj 2013

@luciebx Já tedy rodila v ĆR a nemůžu si vůbec stěžovat. Vše se mnou bylo konzultováno, léky jsem si mohla volit (kromě antibiotika na poz. streptokoka), polohu taky, na monitory jsem tedy chodila, ale to mě neobtěžovalo, spíše jsem byla ráda, že se miminko sleduje, protože jsem rodila 3 dny.

luciebx
20. říj 2013

@jancip podle me nejaky monitor ztrata casu.. opet tu se nic takovyho nedela.. nevim.. podle me v cr se delaji strasny serepticky ohledne vseho.. v celym tehu sem snad mela 2-3utz krev 2x a jinak sem si krasne chodila do prace...nejaky testy na cukrovku. pit blemt kterej je nechutnej z doslechu.. no ja si jen libuju ze sem to vse prodelala tu... po porodu v nemocnici kazdy 3 hodiny jidlo s vyberem ze 2 hlavnich.. privezli az do pokoje... kaficka.. cajicky.. ruzny dorticky.. snidane stylu svedskych stolu.. a to ssem byla v obyc nemocnici.. nechtela bych videt ten servis kdybych si zaplatila sokromou kliniku.. 😅

ale ja tu neodsuzuju lekarstvi a porodnictvi v CR ale takovy priplatky za to ze u porodu bude manzel.. mi prijde nechutny.. ja mela u porodu manzela a mamku.. porod do vodu.. a neplatila sem ani korunu..

vlajka1
20. říj 2013

Na porodnici pracuji - je zde možné po domluvě cokoliv. Lékař vše vysvětlí. K porodu ale přijde, právě kvůli komplikacím. Může rodit PA, ale lékař je tam přítomen. Jinak bonding, neměření a vážení až po dvou hodinách je zde úplně samozřejmé.
Je dobré mít svůj porodní plán, kde je vše napsané.

lucinacka
autor
20. říj 2013

@vlajka1 A ve které porodnici pracujete, jestli se můžu zeptat?

vlajka1
20. říj 2013

@lucinacka Ústí nad Orlicí. Nejsme velká porodnice, ale snažíme se dítěti a matce porod a příchod na svět co nejvíce zpříjemnit 🙂

granda
20. říj 2013

@luciebx kolik jste zaplatila za stravu??

katchi
20. říj 2013

V Havl. Brode jsou super, PA tam delaji i aromaterapii, reflexni masaze, umi pracovat s homeopatii apod...doporucuju.

jancip
20. říj 2013

@luciebx Já jsem naopak ráda, že tady ty možnosti máme (test na cukrovku, různé UZ). Pokud něco nechci, mohu odmítnou. Perinatální péče je zde na hodně vysoké úrovni a doufám, že se zase nebudeme v tomto inspirovat v zahraničí. Samotný porod je jiná věc a zde jsem naopak ráda, že došlo k velké změně. Možná ta změna probíhá v některých porodnicích pomaleji, ale já měla ve všem volnou ruku a vše bylo se mnou konzultováno. Chápu, že monitory někoho obtěžují, ale já byla za ně opravdu ráda, protože jsem rodila 3 dny a byla jsem ráda, že se sleduje, zda to není velká zátěž pro miminko.

luciebx
20. říj 2013

@granda vse bylo zdarma.. ani jidlo sem neplatila..

qitecek
20. říj 2013

Tak mne se zda, ze dneska je snaha o co nejprirozenejsi porod standartem.. alespon u meho porodu (i mych kamaradek) tomu tak bylo.Automaticky nepodavaji zadne leky, ani nastrih,epidural.. v pokoji velka rohova vana na uleveni od kontrakci,moznost aromaterapie,poslech vlastni hudby,pritmi pri porodu v noci,na kazdem porodnim pokoji vlastni socialni zarizeni s wc a sprchou (vana primo na pokoji),velka postel pro dva - muze zde odpocivat i doprovod rodicky.Volny pohyb v pokoji pri porodu- zadne ulozeni na pet hodin na monitor.PA vetsinou rodi, dokud nenastanou potize.Je mozne odmitnout vse - i oxytocin i pritomnost mediku studentu pri porodu,budou jen 2PA a dr.+sestra pro miminko pritomni vzdy,ale az na uplny zaver,stoji opodal (do te doby jen 1pa,ktera chodi kontrolovat- zvlaste kdyz je doprovod,tak tam neni vice nez je nutne).Bonding a prilozeni miminka na prani je samozrejmosti. Po porodu take jidlo kazde tri hodiny, na obed vyber ze dvou jidel,piti dle potreby a chute. Nevim jak jinde,ale za tady v Plzni jim nemuzu vytknout ani zrnko.

metallico_mondo
20. říj 2013

@lucinacka já rodila teď ve vrchlabí a obrovská spokojenost 🙂

terkaz
20. říj 2013

Uplne souhlasim s @qitecek 🙂 Ja jsem rodila v Brne a take v pohode.

kamino
20. říj 2013

@luciebx nechci se hlavne hadat,ale diky monitoru lekari zjistili,ze prcek nema ozvy,ze se dusi a okamzite provedli cisarsky rez a tim maleho zachranili...ja bych je plosne nezavrhovala..podotykam,ze tehu naprosto bezproblemove,pocatek porodu take...nic nenasvedcovalo tomu,ze je neco v neporadku..

terezkax
20. říj 2013

@lucinacka Rodila jsem v Neratovicích...a myslím, že by se vám tam líbilo. Vpodstatě vše, co byste chtěla, je tam standardem. Stačí to mít v porodním plánu. I když jsem nelpěla na přirozeném porodu, porod z 90% pod dohledem PA, Dr. mě pak šila. Cokoliv chtěli dělat (oxytocin, měření,...), na vše se ptali, jestli s tím souhlasím.

granda
20. říj 2013

@kamino mam stejnou zkušenost... všechno v poradku, pohoda a klidek,,,, den porodu super, pohoda... a pak to prislo,, zasekla se v porodnich cestách a zacla se dusit... kdybych ji porodila tak nemá oblicej,, urvala bych ji ho.... cs ji zachranil...jsme rada za lekare a za sledovani porodu monitorem a cevkou... a s leky jsem taky nepocitala po porodu.. kojime do dnes a jsme spokojene...

romantika
20. říj 2013

v motole, ja tam při obou porodech nezastihla téměř nikoho a to jsem poprvé rodila 24hodin. dnes uz te do niceho tak nenuti, dostanes pokoj a dej se co dej. když jsou komplikace tak je aspoň mas za zady. v motole mne pokazde rodila asistentka a u prvního jsem dostala jen to na urychleni vylouceni placenty. jinak to byla jen a jen moje práce 🙂)))) ale jinak je motol pro otrle 🙂))))
jinak když mas porodni plan tak ti vyhovi ve vsem, vazit asi vazi, ale nemusi merit a tak. se mnou tam byla pani co to tak mela. ale dulezite je byt pripraven na vse, obe deti se narodili rizikove a clovek pak takove věci neresi. cili porodni plan a rict ci co chces, muzes to prodiskutovat když se chodi poslední mesic do porodnice. V horovicich i v motole jsou besídky, tam se muzes poptat na věci co te trapi.

daniiisek
20. říj 2013

@luciebx a kde si rodila?ja som chcela tiez do vody, ale v nymburku taketo vymozenosti nie su, ba ani to, ze by som si sama povedala polohu, akou chcem rodit...:(

kamino
20. říj 2013

@granda navic se mnou rodila 21 leta holcina kloucka,ktery mel 5 kg ☹ jeji lekar nedelal odhady vahy a plosny test na cukr se dela az od 25 let a ona ji bohuzel mela ☹☹ do porodky prijeli na posledni chvili,CS se nestihl,dite uz bylo nizko,ale nemohlo projit..holcinu museli sit pod narkozou,bylo to hodne komplikovane,prcek byl otekly z te cukrovky,druhy den jsem se na JIP ptala sestricky jak to dopadlo a pry prcek uz mel jen 4 kg a sel jeste niz,nebyl velky,ale plny vody ☹ toto me o prospesnosti testu utvrdilo.. Kazdopadne musim pochvalit Vinohradskou porodnici,ja to sice diky SC nezazila,ale co rodily kamaradky,tak si take nestezovaly..bonding,doprovod,minimalni zasahy,podpora kojeni..

evulinkab
20. říj 2013

Já rodila v Olomouci. před 5 lety a byla jsem spokojená, na vše se me ptali, co si budu přát apod.A oxytocin mi pichli, až jsem chtela já..aby se to trošku urychlilo.
Jinak já zastávám názor, že lepší je, když se preventivne u nás dělají at už ultrazvuky, točí monitory, chodi na test cukrovky, apod..., než aby se to nedelalo a pak byli komplikace.Odmitnout se muže kdykoliv, cokoliv.Ale v případe např. toho monitoru u porodu si myslim, že by to mela i maminka dát jako pismený souhlas, že ho odmítá.Protože kolikrát fakt mimčo muže mit behem chvile zhoršené ozvy, je nutný cisař, apod...

romcovaklarka
20. říj 2013

@lucinacka Já rodila v Podolí s porodním plánem, svou soukromou PA a manželem jako dvěma "doprovody" a místní porodní asistentkou, která spíše přicházela a odcházela. Medikace žádná, i ten lék na porození placenty jsem odmítla a byla venku asi minutu po mimču 😀 , volba poloh taky v pohodě - já osobně to tedy měla trochu omezené tím, že jsem rodila po předchozí sekci a musela jsem tedy být celou dobu na monitoru, ale na chvíli mě dopojili, abych mohla na WC a jinak i přesto jsem si mohla střídat polohy nebo jít na balon atp. a nebýt toho monitoru, mohla bych se tam pohybovat zcela volně včetně sprchy. Na samotné vytlačení miminka přišla Dr., ale mně to tedy bylo celkem jedno, zda to bude Dr. nebo PA, tak nevím, zda je to jejich nutný předpis, nebo to může celé sfouknout PA... no a bonding proběhl, miminko hned na břicho, dotepat pupečník, neměřili. Mezi tím, co mě šili, tak malou asi dva metry ode mě pod dohledem tatínka zvážili a otřeli, ale opět, neměla jsem proti tomu v podstatě nic, takže nevím, zda by se toho byli ochotni vzdát 😅 Ale jinak můžu říct, že porodní plán v zásadě dodrželi, moc neobtěžovali, byli milí a celkově mě mile překvapili, pač jsem se Podolí coby "továrny na děti" předem dost děsila 🙂

szczyeli
15. led 2018

@romcovaklarka Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli nebyl problém mít svou PA v Podolí a jestli by jste byla tak hodná a dala mi kontakt na vaši PA. Zatím nemohu žádnou sehnat. Děkuji, Eliška

martyina
15. led 2018

@lucinacka Krnov

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru