Rodičák v ČR pre Slovenku, čo mám spraviť?

tesska41
5. dub 2015

Ahojte, prosím o radu, už sme fakt zúfalí! ☹
Situácia: JA - Slovenka, trvalý pobyt na SR, prechodný tu zatiaľ nemám, som na úrade práce na SR (nebola som ešte zamestnaná), plánujem žiť s priateľom v Brne.
PRIATEĽ - Čech, zamestnaný na polovičný úvazek (má hradené sociálne a zdravotné poistenie), trvalý pobyt v Brne.
Na SVK mi povedali že nemám na rodičák zo Slovenska nárok keďže priateľ je zamestnaný a ja nie, a nežijeme na Slovensku. Rodiť budem asi na Slovensku (?), keďže tu nemám zdravotné poistenie. Bude mi stačiť vybaviť si do porodu v ČR prechodný pobyt, prípadne mám sa sem potom prehlásiť na úrad práce? Aby som dostávala rodičák z ČR? Alebo si začať platiť poistné, šlo by to ešte? Alebo ho dajú aj keď si o to zažiada priateľ? Nevadí že tu malý nebude mať trvalý pobyt? (Nemáme ho kam nahlásiť, bývame v podnájme). PROSÍM O RADU, čo mám spraviť? ☹ Díky moc!

ayenkas
5. dub 2015

No začít si platit pojištění teď 2 měsíce před porodem ti určitě k ničemu nepomůže. To myslím se musí platit nějakých 270 dnů, jestli se nepletu. Zavolala bych na sociálku i pracák a přesně to zjistila tam, vypadá to dost komplikovaně. I když jestli máš na Slovensku trvalý pobyt a jsi tam hlášená na ÚP, tak přece nikdo nezjistí, že tam fyzicky nežiješ, a rodičák by ti měli dát, ne? Jako dost se divím, že takovou zásadní a komplikovanou otázku řešíš až tak pozdě. Já bych na to neměla nervy.

tesska41
autor
5. dub 2015

Netušila som, že to može byť tak komplikované, myslela som že to dostanem normálne zo Slovenska, ale sú sprísnené podmienky po novom chodia kontroly atď. či tam naozaj žijem, a hlavne trvalý pobyt už nezaváži, ale tzv. "bydlisko", centrum zájmov... Poistenie, pediater atď.

sisstin
5. dub 2015

@tesska41 sk jako jedine nedava prispevky mimo svuj stat, maji za to pravidelne pokuty. Narok na RP bez trvaleho pobytu v CR nemas tez 😉

sisstin
5. dub 2015

@tesska41 rada je se odstehovat na SK 😉 mela jsem exmanzela Slovaka, ja zila tu v CR, nevydelavala, dojonce jsem ani kvuli tomu nemohla byt v CR pojistena, narok na veskere prispevky z jednoho nebo druheho statu nula. Sahnute zakony EU, ktere maji prednost pred zakony dane zeme.

januchovic
5. dub 2015

ahoj, podla mna je rozhodujuce kde si platila zdravotne a socialnie a nie kde mas trvaly pobyt.dolezita je dlzka platenia poistenia, co je ale pre teba uplne bezpredmetne, uz ta nikdo neamestna, a myslim, ze sa ti to nevyplati si to teraz platit sama.urcite by som rodila na slovensku, a tam ziadala oprispevky, je ale pravda, ze tam bude musiet mat male pediatra,. Ja som slovenka ald som tu 10 rokov pracovala, tak mam narok na matersku a rodicovsku. Trvaly pobyt babatka neries, v pripade ze sa narodi tu a priatel je cech, bude mat ceske obcianstvo a trvaly pobyt podla trvaleho pobytu otca dietata automaticky. Tak to mame my.

snehurka845
6. dub 2015

rodit na SR je zbytocne, to nezaklada narok na prispevky. Dieta bude mat po otcovi ceske obcianstvo, otec je zamestnany, takze rodicak a prispevky sa musia ziadat v CR. V tvojom pripade cez otca a zo slovenska dolozis tlacivo, ze na SR nemas na prispevky narok. Ten prechodny pobyt si do porodu vybav, ten budu na socialke vyzadovat. Najlepsoe aj zdravotne ppoistenie. Do porodu mozes byt registrovana na UPSVAR na Slovensku, 8 tyzdniv pred porodom sa uz nemusis chodit hlasit, budes akoby na materskej. Do socialnej ppoistovne zanesies papier od gynekologa, materska ti bude zamietnuta. Po porode ta vyradia z praca,ku. Vsetko ostatne uz budes riesit v CR.

tesska41
autor
6. dub 2015

@snehurka845 ďakujem ti moc 🙂 som rada že mi poradil niekto kto s tým má skúsenosti. nevadí však že nebude mať malý trvalý pobyt v čechách? (priateľ má na mestskom úrade, nakoľko predal byt kde mal predtým trvalý pobyt...)

snehurka845
6. dub 2015

@tesska41 nevadi, podstzatne je, ze priatwl je cech a ma ceskle obcianatvo

tesska41
autor
7. dub 2015

@snehurka845 tak sa Ťa ešte spýtam ako s poistením, poistia ma tu mesiac pred porodom na základe toho prechodného? možem si to tu začať platiť? alebo už je neskoro a budem to musieť riešiť inak, chcem totiž aby mal malý české poistenie, a poistenie dostane asi to čo budem mať ja nie? a keď budem mať slovenské tak neviem ako to spraviť.

snehurka845
7. dub 2015

@tesska41 uplne najlepsie by bolo poziadat o to ceske poistenie. My sme s tym problem nemali. A to sme prisli do CR, ked mala dcera tri tyzdne do porodu a stihli sme aj prechidny pobyt na cudzineckej , aj ceske zdravotne . Dieta moze mat ceske poistenie aj po otcovi. Ale ak budes mat ty slovenske, neviem ako to bude s porodom,ci by si ho nemusela platit. Ako to mas teraz s lekarom, chodis na slovensko? Dcera kym nemala ceske poistenie, musela si platit aj prehliadku u gynekologa a nasledne ziadat preplatenie od slovenskej poistovne.

adrianka1712
7. dub 2015

@tesska41 Riešila som niečo podobné, len s tým, že aj priatel je Slovák. čo sa týka poistenia tu v ČR...platit si ho sama nemůžeš, mala by si na čr poistenie nárok len jako zaměstnaná, študentka a podobne. Ale rodiť v čr možeš aj bez českého poistenia (ja som mala len europsku kartičku poistenca). Pokial máš trvalý pobyt na Slovensku a máš tam aj zdravotku a soc.poistenie, nemáš nárok na rodičák z čiech. Neviem jako je to s rodičákom na otca (v čr), ale pokial je tu zamestnaný a platí tu odvody, malo by sa to dať na neho. Moj nebol v tom čase zamestnaný, takže sme to ani neriešili, mám rodičák zo Slovenska. A ešte k tomu poistenie...sama si ho možeš platiť len v prípade, že si vybavíš komerčné poistenie, ale je to dosť velká pálka. Myslím že na rok okolo 10 tisíc, neviem presne. Ak máš nejaké otázky, rada zodpoviem 🙂

tesska41
autor
7. dub 2015

@snehurka845 Chodím teraz na Slovensko, ja som plánovala tam aj rodiť a všetko, myslela som že príspevky budem dostávať tam, ale teraz sme sa dozvedeli že je nová podmienka že tam musíš aj bývať a nestačí trvalý pobyt, takže všetko riešim znovu ☹

sisstin
7. dub 2015

Ja mela situaci, kdy jsem byla vdana a pecovala o dite do sedmi let, exmanzel zil a pracoval na Slovensku. Svatbou me automaticky odhlasili!!!! z ceskeho pojisteni a spadali jsme se synem pod pojistovnu exmanzela, byl to des, nemela jsem narok naprosto na nic a jeste za me pojisteni na sk musel ex platit. je to postaveny na hlavu, resila jsem to 2,5 roku, ted jsem stastne rozvedena, zamestnana a pojistena od rozvodu opet v CR a mam svatej klid 😎

sisstin
7. dub 2015

@tesska41 Je to tak, SK proste nic mimo jejich stat nedava, uz jsem to psala, jsou za to pravidelne pokutovani 😉

tesska41
autor
7. dub 2015

@adrianka1712 odkial máš informáciu že tu nemám nárok si platit poistenie, priamo na VZP mi povedali že s prechodným pobytom si ho tu možem začať platit, len sa musím odhlásiť zo SVK...

tesska41
autor
7. dub 2015

@sisstin ja neriešim rodičák zo SVK, viem že ho nedostanem. bavíme sa o tom či ho dostane priateľ tu

sisstin
7. dub 2015

@tesska41 Ale musis byt zamestnana nebo studovat, pokud ne, mas smulu. Ja si ho chtela jako Ceska!! sama platit v CR a nebylo mi to povoleno.

sisstin
7. dub 2015

@tesska41 Rodicak dane zeme dostanes, kdyz oba rodice maji pobyt ve stejnem state, je to ted nove 😉

tesska41
autor
7. dub 2015

@sisstin bavíme sa o bydlisku resp. prípadne prechodnom alebo trvalom pobyte?

sisstin
7. dub 2015

@tesska41 Trvalem, musis jit podepsat prohlaseni na urad 😉 Bylo to kvuli tomu, ze treba holky zijici v UK vesele pobiraly rodicak z Cech, pac to pro ne bylo vyhodne 😉

adrianka1712
7. dub 2015

@tesska41 Vybavovala som to vyše pol roka, stále som behala po poisťovniach a vždy mi bolo povedané to isté. Mám aj prechodný pobyt a proste to nešlo, doteraz tu niesom poistená. A čo sa týka odhlasenia zo slovenskej poisťovne...žiadala som o zrušenie poistenia na Slovensku a tam mi povedali, že najskor musim doniest potvrdenie o zdrav. poisteni v čr, no proste začarovaný kruh. Nakoniec mi pani v poistovni navrhla poistenie na "faktický pobyt ", ale ani to mi nebolo schválené..

sisstin
7. dub 2015

Jinak ty pojistovny samy nevedi, ja to resila pres cizinecky centrum az pres ombudsmana, nerada na to vzpominam. Pocit, ze jste obcany statu, ktery se vas totalne zrekne a nedovoli vam si ani platit pojisteni byl ubijejici.

tesska41
autor
7. dub 2015

@sisstin tak teraz mi hovorí každý niečo úplne iné 🙂 na pracáku na svk mi povedali že si o to má zažiadať otec a mali by sme to tu dostať. keď mám ja trvalý pobyt na svk a priateľ v čechách, nemáme teda nárok na rodičák nikde? to sa mi teda nezdá.

sisstin
7. dub 2015

@tesska41 narok ns pojisteni v jinem statu ti vznika zamestnaneckym pomerem, to je zas zakon EU, kdy treba lidi z tech "horsich" zemi manzelky zily v tom lepsim state, nepracovaly a vyuzivaly vsech vyhod daneho statu a chlap mezitim drel u nich doma a posilal jim prachy 😉

sisstin
7. dub 2015

@tesska41 Jo, to oni na SK tvrdi, ale dojdes sem a neni to pravda 😉

tesska41
autor
7. dub 2015

ja teraz mluviím o rodičáku 🙂

adrianka1712
7. dub 2015

@sisstin S tým poistením som si tiež zažila svoje. Všade odomňa chceli plno potvrdení a všetko možné, jako tehotná som kvoli tomu jazdila z čr na Slovensko, snažila som sa vybaviť čo sa dalo a aj tak som nevybavila nič. V VZP ma rovno poslali na ich pobočku komerčního poistenia a viac ma neriešili. Behačky po poistovni mi pokračovali aj keď sa malá narodila. Má trvalý pobyt na slovensku po mne, takže tu tiež nemohla byt poistená. Ani som nespávala kvoli tomu. Fakt hrozné..

sisstin
7. dub 2015

@tesska41 Pokud oba dva nebude pojisteni a zit ve stejnem state, narok podle me nemas, nam to tak bylo receno, CR rodicak mimo stat dava, ale musela bys byt ceska, SK ne 😉

tesska41
autor
7. dub 2015

@sisstin máš s tým skúsenosti? zažila si niečo podobné alebo sa bavíme v teoretickej rovine? prečo ho teda dcera od snehurky dostala?

tesska41
autor
7. dub 2015

@sisstin ale vždyť mi tu žijeme :D ja to nechcem mimo štát, aj malý tu bude mať všetko , poistenie, pediatra... školku... to že tu nemám trvalý pobyt lebo tu nežijem 5 let ma neoprávnuje brať príspevok na moje dieta?