Taky vás tak vytáčí domácí porody apod.?

treasurka
11. črc 2014

Asi se na mě sesypete jako vosy, ale přesto doufám, že tu najdu i nějaké spřízněné duše... Poslední dobou narážím na stále víc diskuzí, kde se lidé přiklánějí k variantě domácích porodů, naštěstí se jedná převážně o ty samé diskutující, takže se snad jedná o "hlasitou menšinu", přičemž "mlčící většina" má rozum. Před porodem jsem pročítala všemožné diskuze o porodnicích, porodech a porodnících, musím říct, že jsem jela do porodnice vyděšená jako králík. Většina toho (víceméně vše), co jsem četla v diskuzích se ukázalo jako nepravda. Moje zkušenost s porodnicí byla výborná, nemám co bych vytkla, spíš naopak (Apolinář). S maminkami na pokoji - vystřídaly se mi tam 4 - jsme se v tomto shodly, přičemž všechny měly za sebou již více porodů i v jiných porodnicích. O tom ale třeba jindy. V současnosti mě ale opravdu vytáčí příspěvky příznivců domácích porodů - zejména to, že je označují za "přirozené". Já tedy považuji za přirozené to, že se budu snažit udělat maximum pro bezpečí sebe a dítěte a to doma prostě nemám. Taky jejich demagogické argumenty považuji za nebezpečné, protože mohou někoho dovést k mylnému přesvědčení, že bude radši rodit doma, aby se nestalo něco, co popisují. Měla bych k tomu ještě hodně co říct, třeba se k tomu v diskuzi dostaneme, hlavně mě ale zajímá, jestli je tu někdo, kdo to má podobně. Moc doufám, že ano 😉

treasurka
autor
12. črc 2014

@janinek Já jsem schopná pochopit ledacos, ale to, že někdo riskuje život a zdraví svého dítěte pro vlastní pohodlí, to se mému chápání lehce vymyká, to je pravda. Zatím jsem tady ještě nepotkala nikoho, kdo by to dokázal rozumně vysvětlit 😖

snehurka25
12. črc 2014

@alisea A amatéři ze Světové zdravotnické organizace a podobných obskurních spolků to ne a ne pochopit !!!!!!!!!!

😉

http://www.who.int/maternal_child_adolescent/do...

treasurka
autor
12. črc 2014

Nemyslím si, že je to tak docela každého věc, protože zde matka nerozhoduje jen o sobě, ale i o dítěti, kterému tím rozhodnutím může zničit život nebo ho dokonce o něj připravit. U zanedbávaných nebo týraných dětí, nebo i těch, kt. rodiče neposílají do školy také neříkáme, že je to jejich věc a nebudeme se do ní plést, ne?
Jinak argument, že "děti umírají i v porodnici" mi příjde za vlasy přitažený, to je jako kdybychom žekli, že si úplně přestaneme mýt ruce, protože žloutenku můžeme dostat i když si je myjeme pravidelně - tedy myslím, že pokud dítě zemře v porodnici, je to z 99 % proto, že se nedalo nic dělat, jsem přesvědčená, že u domácích porodů by se ve velkém procentu něco dělat dalo...

treasurka
autor
12. črc 2014

@orchidis Myslím, že Vaše agresivní reakce jen ukazuje, že si sama nejste moc jistá, jinak byste něměla potřebu takového útoku 😉 JInak, jak jsem psala jinde: argument, že "děti umírají i v porodnici" mi příjde za vlasy přitažený, to je jako kdybychom žekli, že si úplně přestaneme mýt ruce, protože žloutenku můžeme dostat i když si je myjeme pravidelně - tedy myslím, že pokud dítě zemře v porodnici, je to z 99 % proto, že se nedalo nic dělat, jsem přesvědčená, že u domácích porodů by se ve velkém procentu něco dělat dalo...

treasurka
autor
12. črc 2014

@orchidis A ještě jedna věc k tomu "udělat pro své dítě to nejlepší, ať už je to v jejich očích cokoliv". Nedávno proběhla tiskem zpráva o rodičích, kteří neléčili své diabetické dítě inzulínem, nýbrž alternativními metodami, dítě samozřejmě dlouho a bolestivě umíralo, oni byli také přesvědčeni, že dělají to nejlepší. Vy si opravdu myslítě, že je toto v pořádku, já tedy ne 😠

suzanna123
12. črc 2014

@treasurka a ani to nepochopíte, protože evidentně nemáte sebemenší snahu to pochopit. Jen v téhle diskuzi je spousta důvodů, proč se některé ženy rozhodnou rodit mimo porodnická zařízení, spousta argumentů, které ignorujete, protože vám je přece všechno jasné a máte své (kusé a jednostranné) informace...

kocicinka
12. črc 2014

Nevytáčí. Nesouhlasím s nimi, ale chápu je, chápu důvody, pro něž se k nim některé ženy uchylují. Mě strašně štvalo, jak mi do porodu zasahovali, jak mě buzerovali, že mám ležet tak, jak chtějí oni, ne tak, jak to vyhovovalo mě. A to jsem rodila v přátelské porodnici. Neumím si představit, že by mi po porodu třeba odnesli dítě a nakrmili sunarem, jak to někde dělají. Takže nesouhlasím, ale chápu. A to, že se v 99 procentech nedalo nic dělat není pravda, kolikrát se prokázalo, že smrt nastala vinou doktora. Jenže se to v nemocnicích většinou zametá pod koberec, doktoři se vzájemně kryjí.

kstablova
12. črc 2014

žijeme ve světě, kde je možnost výběru a proto, nemusíme chápat něčí rozhodnutí, ale musíme jej respektovat.

jenny.kay
12. črc 2014

Za mně je hlavní problém v přístupu v českých porodnicích. Zažila jsem Podolí, které bylo fakt hrozné a Hořovice, které byly fajn. Zajímalo by mě, zda pokud bych nebyla po císaři, tak by mě tam nechali rodit tak, jak jsem chtěla a nezasahovali do toho (nemohla jsem si zvolit pro mě nejvhodnější polohu, protože doktorka mě chtěla mít pod kontrolou a nutila mě rodit v "klasické" poloze, která mi hrozně vadila. Myslím, že i proto se ke konci malá trošku šprajcla, ale zvládly jsme to obě zcela v pohodě a bez následků). Mám kamarádky, které rodily v cizině a tam je teda přístup v porodnicích úplně jiný. Až to dotáhneme na jejich úroveň, tak si myslím, že spousta žen už nebude mít potřebu hledat domácí porod jako alternativu. A pravdou je, že v rámci objektivity by se mělo informovat i o porodech, které vyloženě v porodnici zpackají doktoři - a takových bohužel není taky málo.

boroovka
12. črc 2014

aano...rodit doma JE prirozene...a prirozena je i SMRT....ehm... Ty co si zvoli porod doma dobrovolne jsou s prominutim sobecke nany! 🙂 Radsi zaziju spoustu prikori a prikazu a nepohodli, nez toho maleho clovicka ohrozit na zivote 🙄 ....Porod neni tolik o matce jako o tom novym clovicku a ta co si to neuvedomuje podle me neni ani kompatibilni ten zivotni dar dostat! Hawk! 🙂

lenicka07
12. črc 2014

Domácí porody neuznávám, je to hazard, ale každá žena má právo se rozhodnout, kde bude rodit. To je jako s potraty, neuznávám je, ale je to rozhodnutí té ženy a ona si ty následky ponese. Zákazy v obou případech nic dobrého nepřinesou. To že existuje skupina žen která tíhne k domácím porodům by mělo odborníky, porodníky, různé unie apod. alarmovat k tomu, aby se přístup a prostředí v porodnicích zlepšilo. Je to hlavně o lidech, v porodnici potkáte jak skvělý personál (alespoń já měla to štěstí) ale zároveň i takové lidi, kteří vám vzpomínky na nemocnici naprosto zkazí a degradují i práci těch skvělých. A ani doktoři nejsou neomylní, znám ze svého okolí více případů, kdy to byla jejich vina, že došlo k úmrtí nebo k těžkému poškození dítěte. A nikdo také neví, jak by porod probíhal, kdyby rodička nebyla vynervovaná přístupem personálu, možná že kdyby rodila v klidu a dle svých pocitů, že by se určité věci nemusely stát... Těžko soudit, ale prostě uznávám právo každého ať si vybere, co mu vyhovuje.

anetahozakova1
12. črc 2014

Nevim no,nepochopím že se nějaká žena rozhodne riskovat se životem svím a kort se životem toho človíčka... Kdybych se rozhodla u prvního porodu rodit doma tak tu není ani syn a asi ani já... A to všechno se seběhlo tak hrozně rychle že by opravdu sanita nestihla přijet (bydlíme něco kolem 20km od nemocnice) Malý najednou z ničeho nic neměl odezvy prostě se začal dusit a na sále jsem byla tak rychle že jsem to snad ani nepostřehla a já jsem začala ztráce vědomí, takže ani jeden z nás by tu už na 90% nebyl.... A to jsem měla naprosto bezproblémové těhotenství!! Nakonec jsem byla císařem i u druhého porodu protože jsem se neotevírala a malá už byla asi hodně nízko a měla jsem hroznou potřebu tlačit a to jsem byla otevřen jen na 4cm takže bych byla tak brutálně moc potrhaná že doma bych asi určitě vykrvácela.... Takže za mě opravdu domácí porody NE!! Ráda bych napsala "každého věc" Ale svědomí mi to nedovolí.... Protože o tom by mělo rozhodovat tím pádem miminko!! 😉

kocicinka
12. črc 2014

@jenny.kay Rodila jsem dvě děti také v hořovicích a ani bez předchozího císaře by tě tam rodit tak jak chceš ty nenechali. Mě to taky štvalo. Chtěla jsem rodit v kleče na 4. Ale bylo mi a to doslova! řečeno, že takhle mě nikdo rodit nebude. Pak asistentka odešla, měli plno, tak pendlovala mezi sály. Tak jsem si přešla do sprchy, kde mě to pudilo do kleku, klekla jsem si, pouštěla si vodu na břicho a tlačila. Najednou jsem cítila, jak dítě leze ven. Tak jsem z posledních sil volala na sestru- ta nikde. Nevěděla jsem, co dělat, bála jsem se, že dítě spadne na kachlíky ☹ tak jsem se zvedla- přičemž dítě zase zalezlo- dobelhala se, držíce se za spodek na chodbu, kde jsem se tedy dovolala. Asistentka okamžitě- jak jinak- zavelela lehnout na stůl, kde jsem mimino vytlačila velmi obtížně až za dlouhou a hodně bolestivou půl hodinu.

kacihruba
12. črc 2014

Musim na toto tema reagovat. Rodila jsem pred par mesici poprve v nemocnici a nikdy bych v zivote nevystavila maleho riziku rodit doma. Sverim se radeji do rukou odbornikovi a kdyby cokoli jsou tam vybaveni. Doma zadne pristroje atd nemame! Vim o cem mluvim. Nase rodinna zname pred rokem rodila doma a ted tohi lituje. Ceksla dvojcatka bouzel jedno pri poodu zemrelo☹ mela silne bolesti. Prvni miminko slo ven skvele, ale druhe neslo vubec vytlacit. Druhe porodila hodinu po prvnim. Druhe potrebovalo odsat vsechnu plodovou vodu co vdechlo, ale vsechna voda se z nej nemohla dostat protoze pristroj na odsati nemeli. Potom volali sanitku, ale bylo pozde. Miminko zemrelo☹ znam jeste jeden pripad z okoli kdy domaci porod skoncil tak, ze behem bolesti a tlaceni volali sanitku. Vim, ze je to kazdeho vec, ale riskovat zivot nenarozeneho ditete jen pro pohodli matky je uplna blbost. Taky jsem nechtela lezet nekolik dni v porodnici, ale snad delam to pro me i dite. Ja mela sice rychli porod behem 3 hodin kontrakci byl malej na svete bez komplikaci. Ale druhy den se mi objevili krevni srazeniny, ktere bych doma jen tak nezvladla. Museli mi dat i krev, ztratila jsem hodne krve temi srazeninami a krvacenim druhy den. Ja jsem proti domacim porodum. Podle meho nazoru je to bezohlednost matky k diteti. Jen aby mela pohodli matka a co to nenarozene dite?

cocinela85
12. črc 2014

Tak musím reagovat i když se většinou do těchto "kontroverzních" témat nezapojuji. Já rodila dvakrát a dvakrát v porodnici- poprvé jako nezkušená prvorodička jsem přijela do porodnice dost brzy, takže jsem tam strávila cca 10 hodin na přípravně a sále než se malý narodil. Musím říct, že to bylo tak nějak neutrální- úplně příjemné to nebylo, ale zase jsem měla jistotu odborného dohledu. Porod jako takový byl potom veden porodníkem doktorem, který u mě byl celou dobu co jsem byla na sále... U dcerky jsem se už předem rozhodla, že se budu snažit do porodnice dojet co nejpozději, abych tam tak dlouho nebyla... No a trochu jsem to přehnala- být trochu větší zácpa tak jsem porodila v autě... V porodnici jsem nakonec byla cca 30 minut než se dcerka narodila a to jen s PA.
Druhý porod byl jednoznačně lepší a pohodovější, bez jakýhkoliv poranění... I tak bych ale neměnila a jednoznačně bych jela do porodnice znovu. Je to přesně o té "náhodě" a to tom minimálním procentu, že se něco může pokazit... A je to o té zodpovědnosti té maminky nepodstoupit ani to minimální procento, že se i při ukázkovém těhotenství ten porod zkomplikuje...

snehurka25
12. črc 2014

@kacihruba Nezlob se, ale nějak se mi nechce věřit tomu, že by se někdo pokoušel porodit dvojčata doma. Vícečetné těhotenství je automaticky bráno jako rizikové, jako takové patří do nemocnice a fakt si nedokážu představit PA, která by u něj byla ochotná asistovat mimo porodnici. Nebo známá v těhotenství nechodila na prohlídky a nevěděla, že čeká dvojčata? Jinak zařízení k odsátí patří do standardní výbavy porodní asistentky.
Myslím, že nikdo nerozporuje nebezpečnost "punkových" domácích porodů (tzn. bez plánování, bez patřičných kontrol v těhotenství a vyhodnocování rizik, bez přítomnosti vybavené porodní asistentky).

dagina
13. črc 2014

Také nejsem příznivcem takto "přirozených" porodů...tedy nejen jich. Mám v rodině příbuznou a zároveň kamarádku, která vede hodně alternativní způsob života. I přesto, že měla první porod náročný - neodloučila se jí placenta(musela na sál), malý měl omotovanou šnůru kolem krku...., druhý porod chtěla doma a absolutně SAMA - bez jakékoliv PA, duly..... . Po nesouhlasu manžela, připustila aspoň svoji mamku, která nemá žádné zdr. vzdělání ani dovednosti. Žije trochu jiným způsobem, skoro až v sektě... ale na druhou stranu se mi zdá, že to má v hlavě hodně srovnané..... . Je těžké něco soudit....třeba dřív jsem hrozně odsuzovala létání miminek - před pár lety velká aféra v mediích......právě tato známá s druhou dcerou létá....a názor jsem změnila, byť bych to se svými dětmi nejspíš v životě nedělala, bo na to nemám odvahu, dovednosti...prostě bych řekla, že nejsem na tento způsob života naladěná.......

kacihruba
13. črc 2014

@snehurka25 samozrejme, ze vedela o dvojcatkac. Doktorka ji stale dokola rikala, ze proste musi rofit v porodnici, protoze je to riziko. Ona, ale rekla ze ji do toho nemuze nutit. Takze kdyz zacaly bolrsti misto sanitku volala porodni asistentku. Rodila o 5 tydnu pred terminem. Dslsi tyden mela nastoupit do porodnice, ale ona za kazdou cenu se snazila aby porodila driv. Vim, ze je to ojedile, ale i takove jsou mezi nami. Jinak porodni asistentka vetsinu vody odsala, ale jak ho rodila hodinu nalokal se tak hodne, ze kdyz ho porodila asistentka rovnou odsala, ale dle pitvy mel vodu skoro vsude. PA ma jiny odsavadlo nez j v porodici a nezlob te se ale uprimne bych to melajeste vedet ze skoly a hlavne pred nastupem na materskou jsem pracovala u porodnika, ktereho jsem si vybrala k porodu i ja😉

snehurka25
13. črc 2014

@kacihruba Hele já tomu fakt nevěřím. Dvojčata? Pět týdnů před termínem? A bylo to v ČR? Každá PA, kterou znám, by s tím rodičku poslala do háje, teda do nemocnice. Neříkám, že si to vymýšlíš, ale připadá mi to neuvěřitelné. Ze strany rodičky a především ze strany PA. Každopádně to nemá nic společného s konceptem "nízkorizikové rodičky a bezproblémově postupujícího porodu", že?

kacihruba
13. črc 2014

Tak neverte🙂PA ji odmitala rodit, prijela za ni pry s premlouvanim o zavolami sanitky, ona to odmitala a kdyz uz slo do tuheho musela to odrodit a pak volala sanitku. Dvojcata a vicercata se rodi drive. Mala vazila 1,3 a zemrele nejak taky tak. Ano bylo to v CR primo Praha Libus🙂coz je par minut od porodnice. Ne nema to nic spolecneho🙂 cele jeji tehotenstvi bylo bezproblemove. Jasny, ze probehne hodne domacich porodu, ktere se vydarily, ale bouzel se najdou i takove vyjimky☹ take ze zkusenosti vim, ze v porodnici to obcas probehne spatne, ale stale jsou tam lepe prizpusobeni pomoci v akutnich pripadech matce a diteti. Nikoho kvuli tomu neodsuzuji kazdy ma pravo volby, ale nemelo by se zapominat na ty nenarozene miminka, ktere za to vlastne nemuzou. Kazdy by si mel pred takovym krokem vse zvazit nez se tak na 100% rozhodne.

citun
13. črc 2014

@treasurka Já s tebou plně souhlasím! Po dvou bezproblémových porodech se třetí porod přeměnil v drama.Malému padaly ozvy a musel rychle ven císařem. Rodit doma, tak nemáme krásného tříletého klučinu! Já myslím,že rodit doma je nezodpovědnost! 😠

zmrz_lina
13. črc 2014

Divím se, kolik lidí má známé nebo jejich známí mají známé, kteří rodili doma a dopadlo to blbě. A zrovna u těch dvojčat se divím, že to nebylo medializovano že strany lékařů.

snehurka25
13. črc 2014

@kacihruba No tak ta porodní váha taky zrovna neukazuje (ani v případě dvojčat) na bezproblémové těhotenství. Myslím, že ani největší obhájce domácích porodů by v tomto případě domácí porod neschvaloval. Ta PA musela být úplně mimo, když tam vůbec přijela a nevolala sanitku hned, ale až hodinu po porodu prvního dtěte. Takže tenhle porod je fakt mimo rámec této diskuse.

orchidis
13. črc 2014

@treasurka Vkládáte mi do úst něco, co jsem neřekla, ani netvrdila. Váš příspěvek je zmatený a nejednoznačně napsaný a směřovaný. Dále prosím uveďte, co Vám na mé reakci připadá agresivního.

A že mám možná problém - ale jo 🙂 - proč jej nepřiznat a na něco si hrát... 🙂. Každá nějakej máme. V tomhle ohledu mám já třeba ten problémek, že mi až po druhém porodu došlo, že byl ten první vinou lékaře zbytečně zprasený, ač by mnozí řekli, že to byla ukázková paráda a není si nač stěžovat 🙂. Takže asi tak. Přečetla a nastudovala jsem o tématu hodně. Hodně jsem se zajímala. Vyslechla obě strany. A mám jasno 🙂.

suzanna123
13. črc 2014

@zmrz_lina když už jsme u těch známých - já mám 7 kamarádek, které mají malé děti +-věkově s Julinkou, z toho 5 rodilo císařem (3 z toho jsou z našeho domu, já jediná rodila "přirozeně"). Přijde vám to normální - čistě z hlediska pravděpodobnosti? (podotýkám, že u žádné z nich se nejednalo o plánovaný císařský řez)

ilonne
13. črc 2014

@kacihruba S porody doma sice také nesouhlasím, ale tomuto také zrovna moc nevěřím. Ta PA buď nebyla při smyslech nebo musí být zavřená. Tohle by jí podle mě neprošlo, i kdyby ta rodička odmítala do alejuja.

zmrz_lina
13. črc 2014

@suzanna123 nepřijde. Ale můj příspěvek byl myšlen ironicky vůči tomu "já mám znamou ..." a "já mám znamou a ta má znamou..."

suzanna123
13. črc 2014

@zmrz_lina jj, já to pochopila. Taky mi to přijde přinejmenším zajímavé (to s těmi dvojčaty ani nekomentuji).

kacihruba
13. črc 2014

Průměrná porodní váha donošených dvojčat je přibližně 2 - 2, 5 kg. Nedonošených cca 1,5 - 2 kg. Je mi jedno jestli mi věříte, pravda to je a jen jsem chtěla přispět k příspěvku jaké zkušenosti a zajímavosti mám o domácích porodech a jaký k nim mám postoj. Omlouvám se vám tedy, že jsem vás chtěla jen informovat co vše se může stát. Ano PA je v podmínce, byla rok ve vězení a za dobré chování byla propuštěna a má zákaz vykonávat PA.

elephant
13. črc 2014

@boroovka Jako bych to četla:
Ty které si zvolí porod v porodnici, kde jí sprasí porod, jsou sobecké nány! Místo toho, aby se trochu o porodu poučily, a trvaly na jeho přirozeném průběhu, se vloží do rukou lidí, kterým na nich a jejich miminku vůbec nezáleží!!! 😀

Dej pozor na to, co říkáš, každá mince má dvě strany...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru